respublika.lt

Prezidentavimas baigsis. Kur pasuks D.Grybauskaitė?

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 11 13:53:17, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 26 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas.

Laimei, Lietuva kol kas dar - ne Baltarusija, kurią valdo pirmasis ir iki šiol vienintelis prezidentas Aleksandras Lukašenka. Pas mus šalį tas pats asmuo gali valdyti ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės, o Dalios Grybauskaitės antroji kadencija eina į pabaigą. Politikai ir politologai spėlioja, ką ji veiks toliau, kai baigsis įgaliojimai. Variantų yra įvairių - nuo darbo kurioje nors ES institucijoje iki premjero posto ar net iki priverstinio poilsio.

 

Koją pakiš reputacija

Politologas prof. Algis Krupavičius spėja, kad D.Grybauskaitė savo ateitį gali sieti su konservatoriais, jei šiems bus sėkmingi kiti Seimo rinkimai.

„Vieša paslaptis, kad D.Grybauskaitė yra artima Tėvynės sąjungai-krikščionims demokratams. Ši partija neturi stiprių kandidatų į ministro pirmininko postą. D.Grybauskaitė gali žengti Algirdo Brazausko keliu: Seimo rinkimuose gali nedalyvauti, bet tapti konservatorių kandidate į ministro pirmininko postą. Toks scenarijus turi precedentų, A.Brazauskui jis buvo sėkmingas, o D.Grybauskaitė irgi gali turėti tokių vilčių. Nebūtinai jos gali pasiteisinti, bet toks scenarijus yra realus.

Taip pat spekuliuojama, kad prezidentė pasibaigus kadencijai gali siekti karjeros ES institucijose. Tačiau tam reikia, kad Lietuvos atitinkamos institucijos siektų ją deleguoti į kurį nors postą. Vargu, ar D.Grybauskaitė dar kartą sieks eurokomisaro posto, nes jame jau buvo. Po valstybės vadovo pozicijos toks veiksmas būtų žingsnis atgal politinėje karjeroje.

Dar viena galimybė - išeiti į pensiją, rasti visuomeninių veiklų ir nuo politikos atitolti. Bent jau laikinai. Ir labai tikėtina, kad ta pauzė bus neišvengiama.

Vidaus politikoje reikėtų laukti 2020 m. Seimo rinkimų, kai gali atsiverti tam tikros galimybės, o tarptautinėje arenoje paveikslas yra ženkliai sudėtingesnis. Reikia ne tik mūsų institucijų palaikymo, bet ir palankios reputacijos. O apie jos reputaciją galima kalbėti tik su tam tikromis išlygomis, nes D.Grybauskaitė yra kieta politikė, bekompromisė, turinti savo nuomonę, kuri neretai yra pernelyg kategoriška. Labai aiškių perspektyvų, kad jai yra atviros europinės karjeros durys, šiuo metu nėra. Nebent atsiras naujų veiksnių: pavyzdžiui, į tam tikrą postą reikės mažos šalies atstovo, moters (dėl žinomų ES veikiančių lyčių lygybės principų), bet tarptautinės karjeros galimybės labiau panašios į spekuliacijas“, - dėstė A.Krupavičius.

Būtų autoritariška premjerė

Profesorius nesiėmė spėlioti, ar D.Grybauskaitė po 5 metų pertraukos bandys dar kartą siekti prezidento posto.

„Politikų kartos keičiasi, todėl toks scenarijus būtų sunkiai tikėtinas. Man labiau tikėtinas scenarijus, kad ji taps premjere. Kokia ji būtų premjerė? Kategoriška, liberali politiniu požiūriu, ganėtinai autoritariška, autokratiška. Ji tikrai nėra politikė, kurią galima vadinti komandos žaidėja. O premjeras vienaip ar kitaip turi būti ne vienasmenis lyderis. Todėl D.Grybauskaitės charakterio savybės tikrai keltų tam tikrų problemų. Juk prezidentė pati ne kartą yra viešai sakiusi, kad nepripažįsta klaidų, kad yra beveik neklystanti“, - konstatavo politologas.

Ikiteisminio tyrimo grėsmė

D.Grybauskaitė iš oponentų dažnai sulaukia kritikos, kad į teisėsaugos, teisėtvarkos, specialiųjų tarnybų vadovų postus siekia sukišti savus žmones. Kam jai reikalinga tokia įtaka, jei vis tiek bent jau artimiausius metus nebedalyvaus valstybės valdyme?

„Tam, kad pasibaigus kadencijai ji bent kurį laiką jaustųsi saugi. Lietuva po truputį pradeda panėšėti į Prancūziją, kurioje įtakingiems politikams, tarp jų ir prezidentams, baigusiems darbą, keliamos bylos dėl neteisingų sprendimų ir kitų dalykų. Štai Lietuvoje buvęs vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis iki šiol tebesiteisia dėl kai kurių pareigūnų atleidimo. Prancūzijoje irgi ne vienas prezidentas, baigęs kadenciją, buvo patrauktas teisminėn atsakomybėn - ir Žakas Širakas (Jacques Chirac), ir Fransua Miteranas (Francois Mitterand), ir Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy) turi įvairiausių problemų. Ar D.Grybauskaitės pasibaigus kadencijai gali laukti panašūs nemalonumai? Akivaizdu, kad ji nenori, jog toliau būtų tiriami politikos ir verslo santykiai. O toks tyrimas iš politinio galėtų išsivystyti ir į ikiteisminį, nes iki pirmo tyrimo buvo sunku net įsivaizduoti, kad „MG Baltic“ gali turėti tokią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Bet, matyt, Lietuvos tikrovė yra tokia, kad yra ne viena galinga interesų grupė, kuri dalyvauja sprendimų priėmime arba bent jau jų formulavime. O ir D.Grybauskaitei siekiant antros kadencijos viešai buvo kalbama, kad ji turi artimų ryšių su konkrečiomis advokatų kontoromis“, - priminė A.Krupavičius.

Mėgsta nusiskinti laurus

Parlamentaras Linas Balsys, 2009-2011 m. ėjęs prezidentės D.Grybauskaitės vyriausiojo patarėjo pareigas, sako nežinantis asmeninių buvusios savo šefės planų.

„Girdėjau spekuliacijas, esą ji planuoja karjerą ES ar NATO institucijose. Tačiau tokie dalykai ne taip paprastai daromi. Jei tokių siūlymų būtų buvę, jie jau būtų viešai pasklidę. Ir ne iš Lietuvos žiniasklaidos. O tokių ženklų kol kas kaip ir nėra. Todėl bent jau šitai europinei kadencijai, kuri prasidės kitais metais, tokių prošvaisčių nematau, nepanašu, kad po 2019 m. D.Grybauskaitei grėstų europinė karjera“, - sakė buvęs jos patarėjas.

Parlamentaras D.Grybauskaitei nemato šviesios ateities ir po Lietuvos saule.

„O dėl lietuviškų variantų... Jei konservatoriai ją kviestų tapti partijos pirmininke, tai reikštų dar vieną partijos supurtymą ir praktiškai netgi skilimą. Partijai dabar vadovauja jaunasis Gabrielius Landsbergis, postą irgi užėmęs po tam tikro sudėtingo proceso partijos viduje. Jei lauktų dar vienas pirmininko keitimas ir, sakyčiau, radikalus... D.Grybauskaitė, nors ir prijaučia konservatoriams, tačiau būtų atėjusi iš kito politinio lauko, nes ji - buvusi komunistė. Aišku, ir pačių konservatorių gretose buvusių komunistų statistiškai turbūt yra daugiau nei bet kurioje kitoje partijoje, tačiau bent jau viešai nuo komunistų konservatoriai stengiasi atsiriboti. Ir abejočiau, ar pati D.Grybauskaitė ryžtųsi tokiam žingsniui - vadovauti partijai, kurios nei kūrei, nei kurioje užaugai. Tai būtų tam tikras politinis konservatorių pirkinys, o politiniai pirkiniai, kaip rodo praktika, nieko gero neduoda. Prisiminkime kad ir Petrą Auštrevičių, su kuriuo nieko gero liberalams neišėjo. Tad tai tikrai būtų sunkus kelias ir tikrai ne D.Grybauskaitės charakteriui pradėti tokį rimtą gilų politinį darbą. Mano akimis žiūrint, jos ne tokia natūra. Ji norėtų kažką daryti, kas jau gerai paruošta, gerai veikia ir telieka nusiskinti laurus. O tokių darbų Lietuvoje bent jau šiuo metu aš nematau“, - teigė L.Balsys.

Valdžia - kaip narkotikas

D.Grybauskaitė jau yra pasiekusi politinę viršūnę, nes pabuvo šalies vadove, yra užsidirbusi solidžią eurokomisaro pensiją, prezidento rentą, rezidenciją ir t.t. Atrodytų, pats laikas mėgautis gyvenimu ir atsisakyti valdžios. Tačiau L.Balsys sako, kad yra žmonių, kurie, paragavę valdžios, be jos nebegali kaip narkomanas, paragavęs kvaišalų.

„D.Grybauskaitė nuo ministravimo laikų jau beveik 20 metų užima aukštas pareigas. Aišku, žmogus įpranta būti vadovaujamame vaidmenyje, pripranta prie tokio gyvenimo būdo, nors jis, atrodytų, ir nėra malonus, nes nueini į parduotuvę - ir visi laikraščiai parašo. Tačiau kai kuriuos žmones valdžia veikia kaip narkotikas ir sunku jos atsisakyti, ypač jei dar ir amžius nėra senyvas. Kiti kadenciją baigę prezidentai tą poreikį būti dėmesio centre perkelia į visuomeninę veiklą. Pavyzdžiui, Valdas Adamkus perkėlė į visuomeninio moralinio autoriteto veiklą, kur tikrai yra ką veikti, pradedant knygų rašymu ir baigiant paskaitomis ar konsultavimu. Tačiau sunku patikėti, kad kas nors norėtų D.Grybauskaitės konsultacijų. Nebent apie tai, kaip megzti intrigas. O šitą ji moka puikiai. Matome, kad Seimas yra susiskaldęs, o kaip sužinojome iš „tulpių“ pašto susirašinėjimo, sistema yra gerai atidirbta ir puikiai veikia. Bet jei ateis kitas prezidentas, kuris labiau galvos apie valstybę, o ne apie savo reitingus ir principą „skaldyk ir valdyk“, tai D.Grybauskaitės patirtis niekam nebus reikalinga“, - akcentavo L.Balsys.

***

* Dalios Grybauskaitės viešai matoma politinė karjera prasidėjo 1999 metais, mat nuo tada iki 2000 m. ji dirbo finansų viceministre, 2000-2001 m. - užsienio reikalų viceministre, 2001-2004 m. - finansų ministre.
* 2004 m. deleguota dirbti ES komisare, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą.
* Nuo 2009 m. liepos 12 d. eina Lietuvos prezidentės pareigas. Antroji kadencija baigsis 2019 m. liepos 12 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s