respublika.lt

Premjeras S.Skvernelis: pasitikėjimas partijomis visiškai sužlugdytas

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 25 17:58:44, Vytautas Budzinauskas ir Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Premjeras S. Skvernelis: pasitikėjimas partijomis visiškai sužlugdytas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, visuomenės pasitikėjimas partijomis žlugęs. Pats Vyriausybės vadovas dar nenusprendė, ar ilgainiui taptų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariu. Pasak jo, dėl šio klausimo vyksta diskusijos.

 

„Manau, kad partijos patyrė smūgį ir pasitikėjimas partijomis visiškai sužlugdytas. Tai kalbant apie partinės sistemos stiprinimą, skaidrinimą, tokios diskusijos vyksta ir pas mus. Bet manau, kad tai turi būti bendras sprendimas, ne vien tiktai mano (...) Labai svarbus yra pačių LVŽS narių apsisprendimas. Nesakau kategoriškai „ne“, nėra tai atmesta, bet kol kas tai yra diskusijų klausimas“, - pirmadienį kalbėjo S. Skvernelis.

Ministras Pirmininkas smukusioje partijų reputacijoje įžvelgė galimybę partijoms atsinaujinti, o kartu sustiprinti centro kairės krypties politiką.

„Tai yra smūgis, bet jis turi ir šalutinę savybę - tai yra paspirtis išsivalyti, susitvarkyti. Ir galime kalbėti apie tai, kad centro kairės politinė niša turi būti stiprinama, ir manau, kad Vyriausybės, LŽVS, socialdemokratų frakcija galėtų stiprinti būtent tą politinį segmentą. Mes pasiruošę tą daryti“, - tolesnius planus aiškino S. Skvernelis.

Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) šeštadienį pasitraukus iš koalicijos, Premjeras siekia užsitikrinti Seime paramą Vyriausybės veiklai. LSDP frakcija kartu su LVŽS frakcija jau sutarė bendradarbiauti - sudarė frakcijų koaliciją. S. Skvernelis pirmadienį teigė, kad bus tęsiamos diskusijos ir su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija bei su „Tvarkos ir teisingumo” atskirais Seimo nariais ir su pačia frakcija.

Savo ruožtu bendradarbiavimo su Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionimis demokratais galimybę Premjeras įvertino su išlygomis, t.y. su sąlyga, kad liausis kalbos apie tariamą chaosą ir nestabilumą valstybėje.

Premjeras taip pat paaiškino, kad numato galimybę bendradarbiauti ne su pačia partija „Tvarka ir teisingumas“, bet su jos nariais Seime.

„Mes nepasirašinėsime jokių susitarimų su jokiomis partijomis, kurioms yra pareikšti įtarimai kaip juridiniam asmeniui. Mes kalbame apie bendradarbiavimą su Seimo frakcija. Frakcijai („tvarkiečių“ - ELTA) ir joje dirbantiems Seimo nariams teisėsauga šiandien iš esmės jokių pretenzijų neturi“, - kalbėjo S. Skvernelis.

ELTA primena, kad praėjusį penktadienį, rugsėjo 22 d., įtarimų korupcijos byloje sulaukė Liberalų sąjūdis ir Darbo partija.

S.Skvernelis dėl frakcijų koalicijos: nėra argumentų elgtis kitaip

Premjeras Saulius Skvernelis teigiamai vertina Seimo socialdemokratų frakcijos sprendimą sudaryti frakcijų koaliciją su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) parlamentarais. Ministras Pirmininkas pabrėžė, kad nėra jokių argumentų, kodėl socialdemokratų parlamentarai turėtų pasielgti kitaip. Palaikymą Vyriausybės programai Seime bus siekiama sustiprinti užsitikrinant ir kitų frakcijų paramą.

„Argumentų jokių nėra, nes tai yra bendra Vyriausybės programa, ypač šiuo momentu, kada Seimo rudens sesija nukreipta į socialinių problemų sprendimą. Tai socialdemokratų Seimo nariams, matyt, būtų nesuprantama, jeigu priimtų sprendimą ir eitų į opoziciją bei oponuotų socialdemokratinėms idėjoms“, - pirmadienį Vyriausybėje kalbėjo S. Skvernelis, pridūręs, kad darbas tarp frakcijų užtikrintas, o Seime yra „aiškiai veikianti dauguma“.

Ministras Pirmininkas teigė, kad susitarimas tarp frakcijų buvo pasirašytas sekmadienį Seime, jis tikisi stabilaus darbo parlamente.

„Tai buvo padaryta vakar (sekmadienį), turiu tokį dokumentą, parašai padėti. (...) Tai yra reali dauguma, turime dabar, manau, realią koaliciją su Socialdemokratų frakcija (...) Darbas bus stabilesnis. Tikrai neturėsime kai kuriais klausimais tokio blaškymosi ir nesutarimo.

Lygiai ta pati miškų reforma - jeigu būtume bendravę tik su frakcija, tai sprendimai būtų priimti analogiški ir nebūtų reikėję pasirašinėti susitarimo su opozicine partija (konservatoriais - ELTA)“, - kalbėjo Premjeras, turėdamas omenyje liepą priimtas Miškų įstatymo pataisas, vadinamąją urėdijų reformą.

Pasak Vyriausybės vadovo, bus siekiama užsitikrinti Seime dar didesnę paramą Vyriausybės programai.

„Uždavinys yra sustiprinti valdančiąją daugumą: manau, kad tęsime diskusijas su kitomis dviem frakcijomis, t.y. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija, „Tvarkos ir teisingumo” atskirais Seimo nariais ir su frakcija. Galbūt tai neturi būti formali koalicija, bet dėl rudeninės darbotvarkės klausimų, kad būtų galima pasirašyti susitarimą remti jau Vyriausybės programą, o ne būti koalicijoje”, - tolesnius planus dėstė Premjeras.

Vertindamas galimą tolesnį bendradarbiavimą su opoziciniais konservatoriais, S. Skvernelis kalbėjo su išlygomis.

„Jeigu bus elgiamasi nuoširdžiai, o ne taip, kaip dabar, tai dėl globalių, esminių klausimų galime sutarti ir su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais. Jeigu nebus noro galbūt kartoti tas frazes apie „chaosą, nestabilumą valstybėje“.

Valstybėje yra stabilu, Vyriausybė yra stabili. Žmonės gali būti ramūs“, - kalbėjo S. Skvernelis, sakydamas, kad nemato priežasčių tikrintis pasitikėjimą juo Seime.

Kaip ELTA jau skelbė, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybai šeštadienį nusprendus nutraukti koalicijos sutartį su LVŽS, Seimo socialdemokratų frakcija balsavo už sprendimą sudaryti frakcijų koaliciją su LVŽS frakcija pagal Seimo Statutą.

Už tokį sprendimą buvo 10 frakcijos narių, tarp jų ir Darbo partijai priklausantis Valentinas Bukauskas. Prieš buvo 4 frakcijos nariai, 1 susilaikė.

Tokios pozicijos frakcija nusprendė laikytis norėdama išsaugoti valstybės politinį, socialinį bei ekonominį stabilumą, tęsti pradėtas pertvarkas ir politinius sprendimus. Frakcija turi teisę bendradarbiauti Seime su kitomis politinėmis frakcijos pagal Seimo Statutą.

LVŽS frakcija Seime turi 56 narius, opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų - 31 narį, LSDP frakcija - 19 parlamentarų (įskaitant du Darbo partijos narius). Liberalų sąjūdžio - 14, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija - 8, partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcija - 7 atstovus, o Mišrią Seimo narių grupę sudaro 5 nariai.


Premjeras tikisi, kad ūkio ministras M.Sinkevičius persigalvos

Premjeras Saulius Skvernelis nemato priežasčių trauktis socialdemokratų deleguotam ūkio ministrui Mindaugui Sinkevičiui, nors ministras jau pateikė atsistatydinimo pareiškimą po jį delegavusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pasitraukimo iš valdančiosios koalicijos.

„Turiu 5 dienas pagal įstatymą, turiu galimybę pagalvoti, nematau absoliučiai jokių objektyvių priežasčių, dėl ko ministras turėtų trauktis iš Vyriausybės. Matau iš verslo pusės viešai reiškiamą palaikymą ministrui. (...) Manau, Mindaugas (Sinkevičius - ELTA) parodė, kad yra ministras, kuris gali darbuotis“, - pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė S. Skvernelis.

S. Skvernelis teigė, kad neketina versti M. Sinkevičiaus likti Vyriausybėje, bet jeigu ministras kategoriškai apsispręs trauktis, tai galima būtų padaryti vėliau, t.y. pasibaigus Seimo rudens sesijai.

„Per prievartą - ne, bet manau, kad pasitikėjimas Ministro Pirmininko ir bendruomenės, su kuria jis dirbo, ministrui yra labai svarbu, ir galbūt jis tiesiog paklus mano prašymui ir norui, kad padirbėtų. Juo labiau, kad tą sprendimą (atsistatydinti - ELTA) galima įgyvendinti vėliau: norisi, kad šioje rudens sesijoje suplanuoti mūsų bendri darbai būtų padaryti“, - aiškino Vyriausybės vadovas, neatmetantis galimybės, kad Ministrų kabinete išvis nebus jokių pokyčių.

Kaip ELTA jau skelbė, iš socialdemokratų deleguotų trijų ministrų Vyriausybėje lieka užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Ūkio ministras M. Sinkevičius pirmadienį įteikė Premjerui atsistatydinimo iš savo pareigų pareiškimą, nes solidarizuojasi su LSDP. Ministras L. Linkevičius pirmadienį pradėjo išėjimo iš Socialdemokratų partijos procesą, motyvuodamas siekiu tęsti Vyriausybėje pradėtus darbus. Ministrė M. Vainiutė nepriklauso jokiai partijai. Premjeras pirmadienį patvirtino, kad L. Linkevičius ir M. Vainiutė „tęs darbą“.

LSDP taryba šeštadienį, rugsėjo 23 d., atviro balsavimo metu nusprendė pasitraukti iš koalicijos, kuri buvo sudaryta su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Už tokį sprendimą balsavo 140, prieš - 46, susilaikė - 9 socialdemokratų tarybos nariai.


Premjeras su socialdemokratų deleguotais ministrais aptarė jų tolesnį darbą

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį su trimis socialdemokratų deleguotais ministrais aptarė jų tolesnio darbo Vyriausybėje perspektyvas, Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) šeštadienį pasitraukus iš valdančiosios koalicijos. Preliminariai, dabartinė Vyriausybė gali netekti vieno ministro, o du socialdemokratų deleguoti Kabineto nariai ketina tęsti darbą.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasirengęs likti Ministrų Kabinete, pirmadienį jis jau įteikė pasitraukimo iš LSDP pareiškimą. Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius pirmadienį įteikė atsistatydinimo iš ministro posto pareiškimą, nes solidarizuojasi su savo partija. Dėl M. Sinkevičiaus Premjeras sprendimą priims artimiausiu metu. Teisingumo ministrė Milda Vainiutė teigė, kad Premjeras pareiškė ja pasitikėjimą, todėl ministrė ketina tęsti darbą, ji nėra LSDP narė.

Lietuvos diplomatijos vadovas L. Linkevičius teigia, kad ketina dirbti toliau, jis kartu pasisakė dėl galimybės atsisakyti Seimo nario mandato.

„Kol įmanoma, dirbsime toliau. (...) Išrinko partijos (LSDP - ELTA) rinkėjai ir jie suteikė mandatą, mano supratimu, dirbti, o ne būti opozicijoje. Tai čia, tam tikra prasme, yra nesiskaitymas ir su rinkėjų nuomone. Mano toks vertinimas, kitų vertinimai gali būti kitokie“, - kalbėjo L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministras patvirtino, kad traukiasi iš LSDP.

„Aš įteikiau pareiškimą, kaip ir žadėjau, jau dabar. Jis pradės galioti, matyt, kiek vėliau. Bet aš tą apsisprendimą kaip ir realizavau“, - sakė L. Linkevičius, teigęs, kad neketina stoti į kitą partiją. Ministras kartu pabrėžė, kad negalės Seime dirbti opozicinėje frakcijoje, socialdemokratams traukiantis į opoziciją, bet L. Linkevičius kol kas nesiėmė detalizuoti savo planų.

Teisingumo ministrė M. Vainiutė teigia jaučianti Ministro Pirmininko paramą.

„Premjeras išreiškė pasitikėjimą, taigi norėčiau darbuotis toliau“, - teigė M. Vainiutė. Paklausta, ar dabar nebus sunkiau dirbti Vyriausybėje, ministrė atsakė „lengviau nebus turbūt“. M. Vainiutė sako negavusi LVŽS pasiūlymo stoti į šią partiją ir tokių planų pati kol kas nesvarstanti.

Ūkio ministras M. Sinkevičius pranešė įteikęs atsistatydinimo iš ministro posto pareiškimą.

„Įteikiau atsistatydinimo pareiškimą, kaip ir buvau žadėjęs, elgiuosi nuosekliai (...) Natūralu, jeigu partijos, kuri mane delegavo, nėra (pozicijoje - ELTA), tai aš, kaip partijos narys, turiu atitinkamai - nors tam sprendimui nepritariu - elgtis ir tą padariau“, - kalbėjo M. Sinkevičius, priminęs, kad nepritaria LSDP sprendimui trauktis iš koalicijos. Pasak ministro, Premjeras S. Skvernelis neįvardijo, kokį sprendimą jis priims.

Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas teigė, kad Premjeras S. Skvernelis dėl ūkio ministro apsispręs artimiausiu metu.

„Ministras M. Sinkevičius įteikė atsistatydinimo pareiškimą, ir Premjeras sprendimo dar nepriėmė - jis turi penkias darbo dienas tam sprendimui priimti“, - kalbėjo T. Beržinskas.

Premjeras situaciją turėtų pakomentuoti vėliau pirmadienį.

Kaip ELTA jau skelbė, LSDP taryba šeštadienį balsų dauguma (už - 140, prieš - 46, susilaikė 9) nusprendė pasitraukti iš koalicijos, kuri su LVŽS buvo sudaryta po 2016 m. spalio mėnesio rinkimų į Seimą.

Prieš LSDP tarybos balsavimą vykusi šios partijos skyrių apklausa parodė, kad dauguma jų norėtų nutraukti koalicijos sutartį.


Atsistatydinantis ūkio ministras M. Sinkevičius: elgiuosi nuosekliai

Atsistatydinimo pareiškimą Premjerui Sauliui Skverneliui pirmadienį įteikęs ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius teigia, kad, jo atstovaujamai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) šeštadienį palikus valdančiąją koaliciją, jis nemato galimybės toliau dirbti Vyriausybėje.

„Įteikiau atsistatydinimo pareiškimą, elgiuosi nuosekliai (...) Natūralu, kad jeigu mane delegavusios partijos nėra (pozicijoje - ELTA), tai, matyt, aš, kaip partijos narys, turiu atitinkamai - nors tam sprendimui nepritariu - elgtis ir tą padariau (...) Premjeras turi laiko apsispręsti. Kokį sprendimą jis priims, neįvardijo (...) Aš savo darbą padariau. Manau, kad neturėčiau dirbti Vyriausybėje, kurioje socialdemokratai pasitraukė“, - pirmadienį Vyriausybėje kalbėjo pareigas kol kas einantis ministras M. Sinkevičius, priminęs žurnalistams, kad nepritarė LSDP traukimuisi iš koalicijos.

M. Sinkevičius santūriai vertino galimybę, kad Premjeras S. Skvernelis nepritartų jo atsistatydinimui.

„Sunku pasakyti, ką reiškia nepritars. Aišku, Premjeras turi teisę nepriimti atsistatydinimo, bet žinote, kai palieki poziciją, ar gali kas nors tave sustabdyti?“, - retoriškai klausė ministras.

M. Sinkevičius nebuvo linkęs vertinti kitų LSDP deleguotų ministrų - užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus ir teisingumo ministrės Mildos Vainiutės - sprendimo likti dirbti Vyriausybėje.

„Manau, kad kiekvienas laisvas apsispręsti, juolab kad Ministras Pirmininkas nėra išsakęs jiems kritikos, matyt, kad darbų tęstinumas yra reikalingas, ir kiekviena situacija yra skirtinga. Mano sprendimas yra šiandien toks, jų valia galbūt kitokia, tai nekvestionuočiau kitų kolegų apsisprendimą“, - sakė ūkio ministras.

Klausiamas, kaip vertintų galimybę LSDP partijos frakcijai Seime skilti į dvi frakcijas, ministras pasisakė už socialdemokratų parlamentarų vienybę.

„LSDP, jeigu yra viena partija, tai viena ir frakcija turi dirbti. Nuo to, kad turėsime daugiau frakcijų, valstybėje daugiau socialdemokratijos nebus. Tikiuosi, kad valstybėje bus rastas kelias bendram darbui, telkimuisi, o ne skaldymuisi“, - teigė M. Sinkevičius.

Buvęs Jonavos meras M. Sinkevičius nedetalizavo tolesnių savo planų.

„Esu žmogus, kuris neturi nei verslo, nei kažkokių sukauptų milžiniškų kapitalo lėšų ar dividendų, ar pajamų - jaunas žmogus. Tai natūralu, kad pabaigęs šitą darbą ieškosiu kito darbo“, - kalbėjo ūkio ministras.

Premjeras sprendimą dėl M. Sinkevičiaus turėtų priimti per artimiausias penkias darbo dienas.

Kaip ELTA jau skelbė, po LSDP pasitraukimo iš koalicijos narystę šioje partijoje nutraukė ministras L. Linkevičius, pirmadienį įteikęs partijai atitinkamą pareiškimą. Savo ruožtu teisingumo ministrė M. Vainiutė nepriklauso jokiai partijai, nors ją į dabartines pareigas delegavo socialdemokratai.


„Valstiečiai - žalieji“ palieka Kėdainių rajono valdančiąją koaliciją

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kėdainių skyriaus atstovai palieka valdančiąją daugumą Kėdainių rajono savivaldybės taryboje.

Pasak skyriaus pirmininkės, savivaldybės tarybos narės Adelės Štelmokienės, šis sprendimas ilgai brandintas ir susijęs ne tik su sušlubavusia pagrindinio koalicijos parnerio - Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) - reputacija, bet visų pirma su rajono mero bei liberalų frakcijos taryboje nesiskaitymu su koalicijos partneriais, sprendimų nederinimu bei užkulisiniu bendradarbiavimu su Darbo partija.

„Sistemingai ir nuolatos pažeidinėjamas vienas pagrindinių koalicijos bendradarbiavimo susitarimų - drauge aptarti ir spręsti strateginius ir kitus reikšmingus savivaldybės veiklos klausimus, - sakoma Kėdainių valstiečių ir žaliųjų pareiškime koalicijos partneriams. - Esame ne kartą kreipęsi į Kėdainių rajono merą keisti koalicinio darbo stilių ir konsultuotis svarbiais klausimais su partneriais. Deja, į šiuos prašymus nebuvo atsižvelgta, ir buvo priimti sprendimai, kurie, mūsų įsitikinimu, neatitinka rajono gyventojų interesų“.

Pasak Kėdainių valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovų taryboje, rajono meras bei liberalų frakcija, užuot ieškoję bendrų sprendimų tarp koalicijos partnerių, sprendimus priima opozicine pasiskelbusios Darbo partijos frakcijos pagalba. Su šia frakcija bendradarbiaujama dar nuo praėjusių Seimo rinkimų, kuomet rajono meras atvirai parėmė Darbo partijos kandidatę.

„De facto, Kėdainių rajono savivaldybės taryboje jau senokai yra susiformavusi nauja dauguma, sudaryta visų pirma iš LRLS ir Darbo partijos narių, - sakoma pareiškime. - Mes manome, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kėdainių skyriui būtų nesąžininga mūsų rinkėjų atžvilgiu pasilikti tokioje daugumoje“.

LVŽS Kėdainių rajono savivaldybės taryboje turi du narius - Adelę Štelmokienę bei Algimantą Kižauską.

Praėjusiuose Seimo rinkimuose daugiamandatėje apygardoje kėdainiečiai daugiausiai balsų atidavė būtent šiai partijai - beveik 25 proc. balsų.

Drauge su LVŽS nariais iš koalicijos taip pat traukiasi ir daugiau savivaldybės tarybos narių - nepartinis Darius Petrauskas, priklausantis frakcijai „Už žemę ir žmogų“, bei liberalų frakcijos narys Viktoras Muntianas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s