respublika.lt

Politiniai kaliniai ir tremtiniai galės įsigyti lengvatinį transporto bilietą su didesne nuolaida (1)

2017 gruodžio mėn. 07 d. 16:55:44
Adomas Grinius, Laima Žemulienė, Jadvyga Bieliavska ir Valentina Gudienė, Elta

Seimas priėmė Transporto lengvatų įstatymo pataisas, kurios leis politiniams kaliniams ir tremtiniams įsigyti transporto bilietą su didesne nuolaida.

 

Pagal naują teisinį reguliavimą, nuo 1939-1990 metų okupacijų nukentėję asmenys - politiniai kaliniai ir tremtiniai, buvę getų, koncentracijos ar kitokio tipo prievartinių stovyklų kaliniai, sukakę 70 metų ir vyresni, turės teisę nuo kitų metų įsigyti vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo tolimojo, vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais, keleiviniais traukiniais, reguliaraus susisiekimo laivais ir keltais bilietą su 80 proc. nuolaida.

Kaip teigia Vyriausybė, papildomai iš valstybės biudžeto reikės apie 1,14 mln. eurų, teisę į šią kompensaciją turės apie 50 tūkst. asmenų.

Šiuo metu politiniai kaliniai ir tremtiniai, buvę getų, koncentracijos ar kitokio tipo prievartinių stovyklų kaliniai naudojasi galimybe įsigyti lengvatinį transporto bilietą su 50 proc. nuolaida.

Už naujas įstatymo nuostatas balsavo 80 Seimo narių, prieš - 1, susilaikė 4 parlamentarai.

 

Seimas pritarė GPM ir Pelno mokesčio įstatymų pataisoms

Seimas ketvirtadienį pritarė, kad nuo kitų metų neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) dirbantiesiems didės nuo dabar esančio 310 eurų iki 380 eurų. Tuo metu, atitinkamai 30-55 proc. ir 0-25 proc. darbingumą turintiems dirbantiesiems šis dydis sieks 390 eurų ir 450 eurų.

380 eurų NPD poveikio netenka ties 1160 eurų bruto arba, paprastai tariant - „ant popieriaus“ riba, todėl net ir vidutines pajamas gaunantys dirbantieji pastebės teigiamų pokyčių.

Individualios veiklos pajamų apmokestinimas priklausys nuo pelno, o ne profesijos

Seimas pritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimams, pagal kuriuos individualios veiklos pajamų apmokestinimas jau nuo kitų metų priklausys ne nuo profesinės veiklos rūšies, kaip yra šiuo metu, bet nuo per metus gaunamo pelno dydžio.

Standartinis 15 proc. GPM tarifas bus taikomas visiems individualią veiklą vykdantiems gyventojams. Tokį tarifą faktiškai mokės uždirbantys daugiau nei 35 tūkst. eurų pelno per metus. Uždirbantiems mažiau nei 35 tūkst. eurų individualios veiklos apmokestinimo lygis bus reguliuojamas mažinant patį apskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį (taikant mokestinį kreditą, panašiai kaip per NPD reguliuojama mokestinė našta pajamoms iš darbo santykių), pasiekiant, kad individualios veiklos pelnas, neviršijantis 20 tūkst. eurų per metus, faktiškai būtų apmokestinamas 5 proc.

Naujas individualios veiklos pajamų apmokestinimo principas bus taikomas metiniam pelnui - t. y., skirtumui tarp pajamų ir veiklą vykdant patirtų išlaidų.

Mokėtina mokesčio suma automatiškai bus suskaičiuota GPM deklaracijoje įvedant gautas pajamas ir išlaidas.

Seimas pritarė, kad nuo Naujųjų metų įsigalios vienas palankiausių visoje Europos Sąjungoje (ES) mokestinių režimų įmonėms, investuojančioms į mokslinius tyrimus, išradimų komercializavimą, naujas technologijas. Be to, visos pradedančiosios smulkiosios įmonės 1 metams bus atleistos nuo pelno mokesčio.

Iš išradimų komercializavimo uždirbtas pelnas bus apmokestintas taikant itin palankų 5 proc. pelno mokesčio tarifą, kai šiuo metu šalyje tokiam pelnui taikomas standartinis - 15 proc. - pelno mokesčio tarifas.

Be to, siekiant didinti produktyvumą, įmonėms, vykdančioms investicinius projektus ir investuojančioms į technologinį atsinaujinimą, bus leidžiama apmokestinamąjį pelną patirtomis išlaidomis susimažinti iki 100 procentų. Šiuo metu tokios įmonės apmokestinamąjį pelną patirtomis išlaidomis gali susimažinti perpus mažiau - iki 50 procentų.

 

Seimas pritarė siūlymui viešinti daugiau pajamų ir turto deklaracijų

Seimas ketvirtadienį priėmė Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas ir praplėtė turtą ir pajamas privalančių deklaruoti asmenų sąrašą. Už įstatymo pataisas balsavo 85 parlamentarai, vienas buvus prieš ir vienas susilaikė.

Į sąrašą įtrauktos akcinių bendrovių, kurių akcininkė yra valstybė ar savivaldybė, biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojus ir jų šeimos narius, strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių savivaldybės įmonių ir akcinių bendrovių bei nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių vadovus ir jų šeimos narius.

Pataisos įsigalios 2018 m. sausio 1 d. Šio įstatymo nuostatos bus taikomos deklaruojant 2017 metų ir vėlesnių metų turtą.

 

Bus grąžintas kurčiųjų skubios pagalbos programėlės finansavimas

Kurtiesiems skirtos skubios pagalbos (vietos nustatymo realiu laiku) mobiliosios programėlės „GPS 112“ finansavimas buvo nutrauktas, tačiau artimiausiu metu bus vėl grąžintas. Tai ketvirtadienį Seime patvirtino Premjeras Saulius Skvernelis.

Ketvirtadienį Seime vykusios Vyriausybės valandos metu Seimo narys Juozas Olekas kreipėsi į Premjerą su prašymu grąžinti kurtiesiems skirtos mobiliosios aplikacijos finansavimą. Seimo nario teigimu, nėra jokio pagrindo finansavimą nutraukti, nes net ir vienas programėles pasinaudojimo atvejis yra reikšmingas.

„Kurtieji iš Priešgaisrinės apsaugos departamento gavo laišką, kad programėlė „GPS 112“, naudojama informuoti apie savo būvimo vietą, staiga bus nebefinansuojama, nes ja mažai naudojamasi. Kai aplikacija buvo pritaikyta, ji gerai veikė, pelnė tarptautinį pripažinimą, tad nematau jokių argumentų tą veiklą nutraukti. 30 tūkstančių eurų metinė suma veiklos įgyvendinimui nėra argumentas, o juk užtenka ir vieno pasinaudojimo atvejo“, - kalbėjo J. Olekas.

Ministras Pirmininkas po Seimo nario žodžių užtikrino, kad programėlės finansavimas bus grąžintas.

„Pritariu, kad, jei bent vienas šia aplikacija pasinaudoja, yra prasminga ją turėti. Aš tikrai pasigilinsiu, pasitarsiu su vidaus reikalų ministru, nes ši suma nėra tokia, kurios negalima atrasti labai dideliam Vidaus reikalų ministerijos biudžete“, - šypsodamasis kalbėjo S. Skvernelis.

 

Didės nukentėjusių asmenų valstybinės pensijos

Seimas 7 procentais padidino nukentėjusių asmenų valstybines pensijas.

Šių pensijų padidinimas užtikrins didesnes valstybines pensijas asmenims, pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005 m. liepos 1 d. - invalidais) dėl 1991 metų sausio 11-13 dienomis vykdytos agresijos ir po to buvusių įvykių.

„Tai išskirtinė žmonių grupė, kurie nutiesė kelią į tai, kad šiandien galime diskutuoti laisvoje nepriklausomoje Lietuvoje ir pasitikti savo valstybės šimtmetį. Kviečiu padaryti tai kaip pirmą žingsnį ir galbūt ateityje padidinti ir tiems, kurie šiandien yra paliekami nedidinant jiems paskirtos pensijos. Mūsų komisijos sprendimas, mūsų bendras pasiūlymas, aš manau, yra teisingas ir vertas. Tai žmonės, kurie nuėjo didelį kančios kelią“, - balsuoti už projektą ragino Seimo Laisvės kovų komisijos pirmininkas Juozas Olekas.

Už Valstybinių pensijų įstatymo pataisas ypatingos skubos tvarka balsavo 81, prieš buvo vienas, susilaikė 17 Seimo narių.

 

Skirtas finansavimas strateginių programų įgyvendinimui

Lietuvos kultūros taryba (LKT) skyrė finansavimą programai „Kultūros ar meno srities organizacijų strateginių programų įgyvendinimas“.

Tai šiuo metu - didžiausia finansavimo programa, skirta užtikrinti sėkmingą, tęstinę stipriausių nevyriausybinių kultūros organizacijų veiklą. Dvylikai skirtingoms kultūros ir meno sritims atstovaujančių organizacijų paskirstyta 1 mln. 200 tūkst. eurų.

Iš 54 pateiktų paraiškų, remiantis ekspertų išvadomis ir rekomendacijomis, buvo finansuotos 12 organizacijų, pateikusių stipriausias strateginės veiklos programas 2018 metams. Finansuotos šiuolaikinio meno, muzikos, scenos ir audiovizualinių menų, literatūros, leidybos ir architektūros organizacijos.

Rengiant kultūros ar meno srities organizacijų strateginių programų įgyvendinimui skirtą finansavimo programą ir jos nuostatas, buvo atsižvelgta į didėjančius sėkmingai projektus įgyvendinančių nepriklausomų kultūros ir meno įstaigų poreikius.

Tikimasi, kad jau nuo 2019 m. šiai programai skirtomis lėšomis kitų metų konkursą laimėjusios įtaigos galės būti finansuojamos trejus metus. Taip siekiama sumažinti projektų administravimo naštą bei užtikrinti ilgametės kultūrinės veiklos tęstinumą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRALAIMĖJO: lietuviui Ričardui Berankiui nepavyko patekti į Maskvoje (Rusija) vykstančio Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „World Tour 250“ serijos turnyro „Kremlin Cup“ vienetų varžybų pusfinalį;lietuvos tenisininkas ketvirtfinalyje penktadienį 2:6, 6:1, 4:6 pralaimėjo 21-ajai pasaulio raketei 22-ejų metų rusui Daniilui Medvedevui.
  • AVARIJA: penktadienio vakarą Vilniaus-Panevėžio kelyje susidūrė 4 lengvieji automobiliai ir autobusas; yra sužeistų ir galimai prispaustų žmonių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMINISTRATORIUS

Ar jūsų seneliai be vargo naudojasi kompiuteriu ir internetu?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate organų donorystei?

balsuoti rezultatai
reklama
darbas vadyb
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +1   +7 C

 

   +3  +8 C

  +10 +13 C

   +11  +13 C

 

   +11  +12 C

 4-9 m/s

 1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1505 PLN - 4.2989
RUB - 75.5050 CHF - 1.1451
GBP - 0.8784 NOK - 9.4598
reklama
Ukis 2018