respublika.lt

Politikų trumpa atmintis

(0)
Publikuota: 2014 rugpjūčio 02 10:10:32, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
SIEKIS. Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius jau ruošiasi kurti naują „Visagino atominės elektrinės“ projekto bendrovę, nors senosios veikla vis dar domisi prokurorai. Redakcijos archyvo nuotr.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius pamiršo, kad prieš kelerius metus daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų pasisakė prieš Visagino atominės elektrinės statybas. Energetikos ministerija ir „Hitachi“ jau pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą ir tariasi dėl bendros tarpinės projekto bendrovės.

 

Pasirašytas memorandumas

Trečiadienį Energetikos ministerija ir strateginis naujos branduolinės elektrinės Lietuvoje investuotojas - „Hitachi Ltd.“ - pasirašė Supratimo memorandumą dėl bendrų veiksmų rengiantis įsteigti tarpinę projekto bendrovę.

Šiuo memorandumu Energetikos ministerija ir „Hitachi“ įsipareigojo kartu atlikti parengiamuosius tarpinės projekto bendrovės steigimo darbus. Teigiama, kad atlikus parengiamuosius darbus potencialiems investuotojams bus pateiktas pasiūlymas dėl tarpinės projekto bendrovės steigimo.

Supratimo memorandume yra numatyta iki rugsėjo vidurio parengti detalų tarpinės projekto bendrovės įkūrimo planą, kuriame bus apibrėžta šios bendrovės struktūra ir funkcijos.

Teigiama, kad parengtas planas ir jo įgyvendinimo eiga bus išsamiai pristatyti ir aptarti su regioninių partnerių - Latvijos ir Estijos - atstovais siekiant priimti sprendimus dėl tarpinės projekto bendrovės steigimo.

Anksčiau buvo skelbta, kad Visagino AE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis esą sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuota, kad jėgainės statybos prasidės 2015-aisiais, o veikti elektrinė pradės 2020-2021 metais.

Kai 2011 m. gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukė Lenkija, jame toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas - Japonijos „Hitachi“.

Estai rodo vis atsargesnį požiūrį į projektą ir negarantuoja, kad dalyvaus jį įgyvendinant. Todėl Lietuvos politikai ėmė aktyviau dairytis į Lenkijos pusę. Ją gali būti stengiamasi įkalbėti grįžti į branduolinį projektą.

L.Balsys: politikai elgiasi negarbingai

„Respublikos“ kalbintas Seimo narys Linas Balsys, 2012 metais buvęs vienas iš referendumo dėl atominės elektrinės statybų iniciatorių, stebisi, kad valdžia vos po dvejų metų pamiršo, ką šiuo klausimu nusprendė Lietuvos žmonės.

Spalio 14 d. kartu su parlamento rinkimais vykusiame patariamajame referendume dėl VAE daugiau nei 62 proc. Lietuvos gyventojų pasisakė prieš VAE statybas.

„Man panašu į tai, kad ir ministras, ir premjeras, ir prezidentė sistemingai ir ciniškai ignoruoja žmonių valią. Štai ir prezidentė savo praėjusių metų pranešime pavadino referendumą farsu. Tikriausiai tos pačios linijos laikosi ir jai iš esmės pavaldūs asmenys - premjeras ir ministras. Atėjo metas, kai reikia kalbėti jau nebe apie ekonominį ar techninį elektrinės aspektą, bet, deja, esame priversti kalbėti apie demokratijos būklę Lietuvoje. Gyventojų valios ignoravimas yra didelis demokratijos pažeidimas“, - įsitikinęs politikas.

Jis primena Austrijos atvejį, kai 1978 metais, kada šioje šalyje jau buvo pastatyta atominė elektrinė, įvyko privalomasis referendumas. „Jis valdžiai taip pat buvo nepalankus, bet austrų politikai gerbė savo tautos nuomonę: jie ne tik kad neatidarė tos naujai pastatytos elektrinės, kuriai buvo išleisti pinigai, bet ją apskritai išmontavo. Šitaip elgiasi garbingi politikai. O Lietuvos politikų, kurie šitaip ignoruoja Tautos valią, garbingais nepavadinčiau. Labai negarbinga, kai praeina dveji metai po referendumo ir nenorima pripažinti žmonių nuomonės“, - sako L.Balsys.

Jis teigia perskaitęs Energetikos ministerijos ir „Hitachi“ pasirašyto memorandumo tekstą, ir jam nuostabą sukėlė kai kurie jo punktai:

„Memorandume rašoma, kad jis pasirašomas įgyvendinant referendumo valią ir siekiant projektą padaryti brandesnį. Bet koks čia referendumo valios įgyvendinimas? Per referendumą nebuvo žmonių klausiama, ar jiems patinka būtent šis projektas, ar jie nori jį dar pagerinti. Kiek atsimenu, ten buvo klausiama labai aiškiai: „Ar jūs pritariate naujos atominės elektrinės statyboms Lietuvos Respublikos teritorijoje?“ Žmonės pasisakė prieš atominės energetikos vystymą šalyje. Tai labai aiškus atsakymas ir dabar apsimesti, kad gerinant sąlygas vykdoma žmonių valia, yra absurdiška.“

Be to, jis primena, kad teisėsauga jau aiškinasi ankstesnės Vyriausybės galimas energetines aferas, todėl žmones bus sunku įtikinti, kad neinama tuo pačiu keliu, ypač kai derybų sąlygos yra slaptos.

„Kas įdomiausia, to memorandumo 5 punkte pasakyta, kad visa informacija, susijusi su šituo memorandumu ir su anksčiau patvirtintu Koncesijos susitarimu, yra konfidenciali. Vėl matome tokią pačią situaciją, kokia buvo anksčiau, kai buvo parengtas verslo planas, investicijų planas ir viskas įslaptinta, nepateikiant konkrečių skaičių. Tuo pačiu keliu einama ir dabar. Prie ko tai prives? Aš čia matau korupcinį susitarimą, nes kito paaiškinimo negali būti. Vėl steigiama įmonė, kuri vadinsis „Visagino atominė elektrinė“, ten vėl turbūt dirbs labai gerai apmokamas direktorius. Labai gerai atsimename, kuo viskas baigėsi su anuo „uabu“: jo veiklą tiria prokurorai. Iššvaistyti milijonai propagandinėms kampanijoms, prisamdyta konsultantų...“ - primena parlamentaras.



Vytautas DAUJOTIS, Vilniaus universiteto profesorius habilituotas fizinių mokslų daktaras:

Tautos valia mūsų valdžiai seniai jau nieko nereiškia. Žmonių nuomonė svarbi tik tuomet, kai ji palanki valdžiai savo politiniams tikslams įgyvendinti. Tuo, kad valdžiai nesvarbi žmonių nuomonė, stebėtis nereikia. Tai įrodo ir kitos referendumų iniciatyvos - dėl euro, dėl žemės. Referendumai paskelbiami antikonstituciniais, o politikams į žmonių nuomonę tampa visiškai nusispjauti.

Atvirai pasakius, aš pats laikausi nuomonės, kad Lietuvai atominės elektrinės reikia, tik, žinoma, ne tokios, kokia buvo pasiūlyta, ne su tokiu galingu reaktoriumi. Tačiau faktas, kad demokratijos sąlygomis žmonių nuomonės reikia paisyti. Deja, to nenorima daryti.

Tautos valia tapo politinių grupuočių žaidimu, kovojant dėl savo interesų. Kai vyko diskusijos dėl VAE, nuomonės buvo pasiskirsčiusios - vieni buvo „už“, kiti - „prieš“. Kadangi opozicijoje buvo besipriešinančių ir norinčių sužlugdyti tą valdančiųjų projektą, referendumas vis dėlto buvo paskelbtas. Aišku, žmonių išreikšta valia buvo nepatogi, todėl ja nenorima vadovautis.

O blogiausia, kai pati Tauta nori pasakyti savo žodį. Tada jos iniciatyva apskritai yra blokuojama. Ji paskelbiama vos ne atikonstitucine - tai aukščiausio lygio idiotizmas.

Valdžia jau turi karčią patirtį su referendumais, todėl politikai antro referendumo dėl atominės elektrinės greičiausiai ir nebeskelbtų. O jei ir skelbtų, tai nebent patariamąjį. Manau, ir Konstitucinis Teismas jiems surastų reikiamą išaiškinimą. Tautos valia mūsų šalyje mažiausiai kam nors svarbi.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s