respublika.lt

2018 sausio 24, trečiadienis

Politikų arogancija brangiai kainuojanuotraukos (20)

2014 balandžio mėn. 08 d. 14:00:04
Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas

Lietuvos energetikos instituto mokslininkai dar 2009-aisiais Energetikos ministeriją įspėjo, kad ši nepultų dirbtinai skatinti saulės energetikos plėtros, nes tai sukeltų šimtamilijoninius nuostolius. Tačiau politikai mokslininkų nuomonės nepaisė. Jei naujoji Vyriausybė ir naujasis Seimas praėjusios kadencijos politikų įsuktų projektų nebūtų sustabdę, kasmet saulės elektrinių elektros energijai supirkti būtų išleidžiama po 400 mln. litų, kurie būtų įskaičiuoti į elektros tarifą vartotojams. Tačiau nuostolių vis tiek neišvengta. O ir dėl naujos atominės elektrinės statybos buvusi valdžia patarimo į mokslininkus nesikreipė. Laimei, naujoji nebuvo tokia arogantiška ir sunkiai finansiškai Lietuvai pakeliamas projektas atlikus išsamią studiją buvo sustabdytas.


Tai bent tarifas!

Buvusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko ir praėjusios kadencijos Seimo iniciatyva buvo pradėta skatinti statyti saulės elektrines. Iš viso išduota daugiau kaip 16 tūkst. leidimų statyti iki 30 kilovatų galios elektrines. Iš saulės energijos gaminti elektros energiją buvo pasiryžę ir ūkininkai, ir kiti fiziniai asmenys, tarp jų - ir žinomos įmonės: odontologijos klinikos, degalinių tinklai ir t.t.

Pasikeitus valdžiai, naujasis energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius ir naujasis Seimas suvokė, kad saulės energetikos plėtra nieko gero neduos. Apskaičiuota: jei visi leidimus gavę asmenys įgyvendintų mažųjų saulės elektrinių projektus, pagamintai elektros energijai supirkti reikėtų papildomai 400 mln. litų kiekvienais metais, todėl elektros kilovatvalandė vartotojams brangtų maždaug 5 centais. Kodėl? Todėl, kad valstybė įsipareigojo iš saulės elektrinių elektrą supirkti net už 1,25 lito už kilovatvalandę.

Sumokės vartotojai

Tačiau plėtros stabdymas bus atliktas vartotojų pinigais: verslininkams, sutikusiems iš saulės energijos negaminti elektros energijos, bus kompensuojama iš visuomenės interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) fondo, kuris surenkamas iš vartotojų kišenės. Iš pradžių buvo prognozuojama, kad kompensacijoms reikės apie 200 tūkst. litų, tačiau, laimei, dėl jų gauti tik 4166 prašymai.

Darbą neseniai baigusios išlaidų, susijusių su saulės elektrinių projektų plėtojimu, kompensavimo komisija teisės aktus atitinkančiomis išlaidomis pripažino tik 12 mln. litų, nors prašoma kompensuoti suma viršijo 37 mln. litų.

Persiuntė teisėsaugai

Beje, vertinant pateiktus dokumentus komisijai neretai kildavo rimtų įtarimų, kad pareiškėjai siekia pasipelnyti iš išlaidų kompensavimo. Itin dažnai buvo nurodomos įvairios išlaidų patyrimo aplinkybės, kurios sunkiai tikėtinos racionaliuose verslo sandoriuose - kelių dešimčių tūkstančių litų avansiniai mokėjimai nededant jokių pastangų juos susigrąžinti arba atlygintini sandoriai už konsultavimo paslaugas su artimaisiais ar kitaip susijusiais asmenimis.

Visi įtarimą sukėlę prašymai buvo perduoti toliau tirti atitinkamoms teisėsaugos institucijoms. „Respublikos“ žiniomis, ypač didelio susidomėjimo sulaukė vienas žmogus, įkūręs daugiau kaip 20 kompanijų. Kiekviena kompanija už techninio projekto parengimą prašė kompensuoti tam tikrą sumą, nors visi projektai yra kone identiški.

Pelnas garantuotas 12 metų

Asmenys, kurie elektros energiją gamins iki 30 kilovatų galios saulės elektrinėse, už kilovatvalandę ir toliau gaus pasakiškas sumas. Verslininkams bus nustatytas toks tarifas, koks galiojo tą dieną, kai jiems buvo išduotas leidimas. Kas jį gavo pirmą praėjusių metų ketvirtį - gaus 1,25 lito, kas antrą ketvirtį - 69 centus ir t.t. Ir tiek gaus 12 metų. Tai kasmet vartotojams kainuos apie 63 mln. litų.

Tačiau žala iš kaltųjų nebus išieškota, nes, pasak dabartinių Energetikos ministerijos vadovų, jų visų neįmanoma ir nustatyti, nes jų paprasčiausiai per daug: ir Seimo nariai, ir jų patarėjai, ir Vyriausybės bei ministerijų atstovai, ir kiti asmenys.

Įspėjimų nepaisė

„Respublika“ išsiaiškino, kad buvusi Vyriausybė saulės energetikos plėtros ėmėsi ignoruodama mokslininkų įspėjimus.

„Tokia institucija kaip Lietuvos energetikos institutas yra vienintelė Lietuvoje, neskaitant kažkokių konsultacinių firmelių. Tai į institutą pastaruosius 6-7 kartus politikai beveik nėra kreipęsi. Mus labiausiai erzina, kad be jokių rimtų skaičiavimų, kurių smulkios firmelės nepajėgios padaryti, priimami labai rimti sprendimai. Štai dėl saulės energetikos plėtros: mes dar 2009-aisiais Energetikos ministerijos užsakymu atlikome studiją dėl atsinaujinančių energetikos išteklių panaudojimo. Viena iš išvadų buvo, kad saulės energetika gali būti plėtojama tik mokslinių tyrimų, eksperimentinių tikslų pagrindais, bet jokiu būdu ne komerciniais pagrindais. Tačiau į tai, aišku, nebuvo atsižvelgta. Tikriausiai visi nujaučia, dėl kokių priežasčių“, - „Respublikai“ sakė Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausiasis mokslinis darbuotojas dr. Arvydas Galinis.

Bijojo neparankios nuomonės

Andriaus Kubiliaus Vyriausybė į mokslininkus nesikreipė ir dėl tyrimo, ar tikslinga statyti Visagino atominę elektrinę. Paprasčiausiai politikai patys nusprendė, kad jos reikia. Projektas buvo stumiamas net ir po referendumo, kurio metu Tauta išsakė neigiamą nuomonę. Tačiau Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė nusprendė mokslininkų atsiklausti. Mokslininkų grupė, vadovaujama to paties A.Galinio, parengė išsamią studiją, jos išvada kategoriška: toks projektas, kokį stūmė A.Kubiliaus Vyriausybė, yra nuostolingas.

„Nežinau, kokios būklės yra Visagino elektrinės projektas dabar. Tačiau pernai pavasarį, pristačius studiją Seime, į ją buvo atsižvelgta. Į mus kreiptasi tik pačioje 2012-ųjų pabaigoje. Konservatorių Vyriausybė į mus nesikreipė. Ar nepasitikėjo, ar taupė pinigus, ar galvojo, kad bus neparanki nuomonė? Bijau ką nors pasakyti. Tačiau, ko gero, yra trečiasis variantas“, - sakė A.Galinis.

Beje, Parlamente įsteigta laikinoji tyrimo komisija nustatė, kad per pirmuosius trejus savo veiklos metus Energetikos ministerija įvairioms A.Galinio minėtoms konsultacijų firmelėms, taip pat ir konsultantams iš užsienio išleido net 240 mln. litų, todėl manyti, kad į Lietuvos energetikos institutą dėl Visagino AE projekto nesikreipta iš taupumo būtų naivu.

Netiki kaimynų žodžiu. Nori rašto

Paraleliai su mokslininkais dirbo ir energetikos ministro J.Neverovičiaus vadovaujama iš politikų ir klerkų sudaryta darbo grupė, ji sprendė, ar tokio projekto, koks buvo sugalvotas, reikia. Darbo grupė pritarė mokslininkų nuomonei.

Energetikos viceministras Aleksandras Spruogis „Respubliką“ informavo, kad darbo grupė nusprendė, jog Visagino AE projekto tęstinumas galimas tik įgyvendinus tris papildomas sąlygas: sutartimi įteisinus regioninių partnerių dalyvavimą projekte; užtikrinus maksimalų projekto finansavimą mažiausiomis sąnaudomis iš tarptautinių finansinių institucijų; sulaukus visuomenės pritarimo.

„Šiuo metu paprasčiausiai laukiama regioninių partnerių sprendimo. Tačiau jų vyriausybėse yra įvairiausių pasikeitimų, todėl regioniniai partneriai negali apsispręsti dėl pasiūlytų variantų. Dabar laikomasi darbo grupės išvadų. Jos iš esmės galioja. Tačiau regioniniai partneriai - Latvija, Estija, kompanija „Hitachi“ - kol kas savo nuomonės neišreiškė. Mums netinka politinės deklaracijos apie pritarimą projektui. Norime, kad šalys raštiškai įsipareigotų dalyvauti projekte lygiomis dalimis, įsteigiant bendrą įmonę“, - informavo A.Spruogis.

Viceministro teigimu, politikų nuomonei didelės įtakos turėjo mokslininkų išvados, kad elektrinės statybos tikrai kainuotų daugiau nei 17 mlrd. litų, kuriuos nurodė projekto šalininkai. Tiesa, konkreti suma neįvardijama, nes ji priklausytų nuo daugybės aplinkybių.

Referendumas - ne rodiklis

Pasak A.Spruogio, visuomenės pritarimas bus būtina projekto vykdymo sąlyga.

„Per referendumą žmonės pasisakė ne už tai, kad nereikia statyti atominės elektrinės. Jie nepritarė konkrečiai A.Kubiliaus siūlomam projektui. Ir premjeras A.Butkevičius pareiškė, kad tokiam brangiam projektui negalima pritarti. Tačiau jei jis bus iš esmės pagerintas, pasidarys ekonomiškai patrauklus, jei prisidės prie energetinio saugumo užtikrinimo - ir visuomenės nuomonė bus kitokia. Nereiškia, kad vėl bus referendumas. Yra visokių formų visuomenės nuomonei patikrinti. Tačiau tokio projekto, koks buvo numatytas, tikrai nebus. Bent jau kol kas apie tai nebekalbama“, - tvirtino A.Spruogis. Tačiau kokia projekto kaina būtų Lietuvai priimtina - jis nesiėmė vertinti.

To nevertino ir Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys.

„Šiandien jokių naujienų nėra. Pasiųsti visi skaičiai partnerėms Latvijai ir Estijai. Laukiame atsakymo. Į pagalbą pasitelkėme Lietuvos energetikos institutą, kurį ministras A.Sekmokas buvo padėjęs į tolimą stalčių: gal nepasitikėjo už save protingesniais, gal įtarė, kad institutas pateiks neparankią nuomonę. Tačiau tikrai ne iš taupumo. Jei 240 mln. litų, kuriuos įvairioms konsultacijoms išleido Energetikos ministerija, būtų skirti Lietuvos energetikos institutui, jis būtų vienas iš dešimties geriausių pasaulyje, nes galėtų samdytis geriausius pasaulio mokslininkus“, - sakė K.Daukšys.


FAKTAI

Beje, kovo 25-ąją Seimas po pateikimo pritarė grupės parlamentarų registruotam projektui, kuriuo numatoma sudaryti sąlygas tolesnei saulės elektrinių plėtrai. Tačiau šįkart - daug protingesnei, nei buvo propaguojama Arvydo Sekmoko vadovavimo Energetikos ministerijai laikais. Saulės energetika būtų skatinama netaikant didesnės nei rinkos kaina už saulės elektrinėse pagamintą elektros energiją.

Taikant siūlomą plėtros schemą, bet kuriam elektros energijos vartotojui būtų sudaroma galimybė savo valdoje ir savo vidiniams poreikiams tenkinti įsirengti saulės šviesos elektrinę, per vienus kalendorinius metus galinčią pagaminti tokį elektros energijos kiekį, kokį šis vartotojas suvartoja savo reikmėms.

Pasibaigus kalendoriniams metams, elektros tinklų operatorius ir elektros energijos vartotojas sudarytų pagamintos ir suvartotos elektros energijos balansą. Tais atvejais, kai paaiškėtų, kad vartotojas suvartojo daugiau elektros, nei jos pagamino, jis privalėtų apmokėti elektros tinklų operatoriui susidariusį skirtumą tarp pagamintos ir suvartotos elektros energijos kiekio pagal elektros tinklų operatoriaus taikomus tarifus. O jei paaiškėtų, kad elektros pagaminta daugiau, nei suvartojo vartotojas, energija iš jo būtų supirkta rinkos kaina.

Skatinimo efektą sudarytų galimybė elektros energijos vartotojui vartoti savo paties pagamintą elektrą ir mažinti sąskaitą už elektros tiekėjo patiektą elektros energiją ta dalimi, kiek saulės elektrinėje pagamintos elektros energijos suvartos pats elektros energijos vartotojas.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

 • WAU 2014 balandžio mėn. 09 d. 19:15:21

  Stai kas nutinka ,kai valdzioje sedi pasikele neismaneliai.Spresti turi
  mokslo zmones specialistai,o ne karjeristai politikai.

 • >Monika 2014 balandžio mėn. 09 d. 11:26:56

  labai pritariu Jusu nuomonei.Tikrai,jau uzkniso tas daugybe metu
  besitesiantis lojimas ant DP juodosios buhalterijos.O idomu kokia
  buhalterija vede Kubiliaus ir Sekmoko sutve,pridariusi biudzetui
  milijardiniu nuostoliu,ir ne vienas plaukelis nuo ju galvos nenukris,nes
  ''ju yra labai daug''!Rimta priezastis netraukti ju atsakomyben?O gal del
  to,kad stogas ju Daukanto aikstej?

 • tranai, prisidengę patrioto kauke 2014 balandžio mėn. 09 d. 08:37:48

  o su kieno palaiminimu? Ar ne "ponios'?!!!

 • HMMM 2014 balandžio mėn. 09 d. 07:36:21

  Kvailas klausimas - kam tada Kubiliui vadovaujant buvo reikalingas
  energetikos institutas, kas naudojosi darbo vaisiais, tai dirbo tik del
  darbo ?!? Tai koki lygmeni buvo pastates mokslininkus laborantas ?!? Ir
  niekas uz tai neatsakys ?!? Aciu "" Respublika"" uz paviesinima

 • jo 2014 balandžio mėn. 09 d. 07:07:34

  kaip cia yra valdzia su prezidente skelbia ,kad lietuva yra rojus,ir tik
  laukiama kada pensininkai ismir,kad nereiketu grazinti su kubilium pavogu
  pensiju, o caritas per TV praso aukoti senoliams po kelis litus, tai tuomet
  neismirs ir reiks pensijas grazinti. nieko nesuprantu, kas cia darosi

 • derievnia 2014 balandžio mėn. 09 d. 00:22:46

  Tai stai kodel brukamas toks didziulis srautas informacijos apie
  ukraina,kad nukreipti tautos demesi nuo kylancio skandalo.

 • Aras 2014 balandžio mėn. 08 d. 18:55:59

  Tai kodėl tų rupūžių tranų nesodina į kalėjimą? Ar Grybauskaitės
  bijo.Nes tada atsiras kiti tranai,dar įžūlesni,gar labiau prisidengę
  patrioto kauke ir lups be jokio gailesčio tautą.Jiem juk tauta yra tik
  priemonė krautis sau turtus.O po to lupti nuo pensininkų, bedarbių ,
  mamų , vaikų jiems priklausančius pinigėlius.Tokius rinkti yra baisi
  nuodėmė.

 • Monika 2014 balandžio mėn. 08 d. 18:40:47

  Tokius veikėjus kaip Kubilius ir visa jo kompanija reikėtų ignoruoti ir
  pripažinti kaip nusikaltėlių partija. Kodėl
  Darbo partija teisiama, nors ten nuostoliai mažesni, nes vadas
  ne lietuviškos kilmės. O kubilius buvo Landsbergio vėliavnešys, tad
  turi "neliečiamybę". Betgi jam talkino Sekmokas ir aibė patarėjų,
  todėl tie turėtų atsakyti. Juk Kubilius tokiuose dalykuose nesusigaudo,
  jei pasimetė laboratorijoje tarp mėgintuvėlių ir išėjo politikauti.

 • Dėl „Mailiaus“ bylos 2014 balandžio mėn. 08 d. 18:28:15

  Dėl „Mailiaus“ bylos, - visi atsakingi asmenys ar jų atstovai iš
  FNTT, Generalinės prokuratūros, Žemės ūkio ministerijos,
  Žuvininkystės departamento (prie ŽŪM), Nacionalinės mokėjimo
  agentūros (prie ŽŪM), konkretūs Seimo nariai ir politikai,
  žiniasklaidos priemonių atstovai ir kiti veikėjai daugiau kaip 4 metus
  aktyviai ir organizuotai dalyvavę šmeižto kompanijoje prieš
  „mailiaus“ bylos dalyvius artimiausiu metu turėtų (arba turės)
  atsiprašyti (nebūtinai atsiklaupus) „mailiaus“ bylos dalyvių,
  kuriuos įžūliai apšmeižė. Tik, suprantama, kad vien tik atsiprašymo
  neužteks... Turės atsakyti pagal įstatymus (nebent atsiprašytų
  atsiklaupę)...

 • Projektas 2014 balandžio mėn. 08 d. 17:33:59

  Buvau sau paruošęs projektą, kaip rogėmis vešiu Hitači reaktorių iš
  Klaipėdos į Visaginą. Kasdien įveikčiau po 10 km. Gerai, kad dar
  nepradėjau rogių gaminti. Nepaklusau patarlei - ruošk roges vasarą.

 • Ona 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:57:41

  Nuo kada paprasčiausias Tautos apvogimas laikomas politikų arogancija?

 • baiges keturias klases 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:49:01

  Koks fizikas jei skaičiuot nemoka tai ir tokios pasekmės už nieką
  neatsako.

 • ciniskai 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:40:09

  Na ir kam reikalingas Lietuvos energetikos institutas su savo
  mokslininkais, jei buvo sventuju konservatoriu vyriausybe, susikurusi sau
  ir saviskiams energetikos ministerija !!!!! Kas man priestaraujat - esat
  kremliniai ...

 • ZIAURIAI 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:38:45

  ziauru,kai tokie asmenys valde ir valdo valstybe.

 • aha 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:29:53

  Vokietijoje jau sėdėtų už lėšų švaistymą, o Kinijoje ?

 • Rezultatas 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:28:43

  kitoks ir būti negalėjo: tai ne partijos, o neraštingų banditų
  sąrašų pasekmė, niekas už nieką neatsako, tik dabar pradėjo
  skėsčioti rankytėmis...

 • klausiu 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:26:48

  ar juos pasodins i kalėjimą už kenkimą valstybei? pvz., Vokietijoje tai
  jie jau sėdėtų.

 • Senjoras 2014 balandžio mėn. 08 d. 16:16:56

  Keista,kad neįmanoma surasti kaltų,dėl iššvaistytų milijonų.Ir dar
  būtų įdomu sužinoti,ką dabar kalbėtų Kubilius,kuris labai šaipėsi
  ir tyčiojosi,kai Butkevičius užsakė išsamią ir visai nebrangią
  Lietuvos mokslininkų analizę,dėl naujos AE.

 • Sugrįš 2014 balandžio mėn. 08 d. 15:56:18

  pakaitinis premjeras kubilius ir viską kartosim iš naujo.Gal ir su
  sekmoku.Tegyvuoja sąrąšinės partijos....

 • vagystės vidury baltos dienos 2014 balandžio mėn. 08 d. 15:53:08

  sunkiai finansiškai Lietuvai pakeliamas projektas atlikus išsamią
  studiją buvo sustabdytas.Kaip sustabdytas, jeigu dykaduoniai ir šiandien
  pinigus gauna?!!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PEREINA: VĮ „Kelių priežiūra“ funkcijos, susijusios su viešosiomis paslaugomis, kaip valstybinių kelių savininkei pereina Lietuvos automobilių kelių direkcijai.
 • IŠGELBĖJO: praėjusį sekmadienį ant Baltųjų Lakajų (Molėtų r.) ežero nuvykę poledinės žūklės mėgėjai karo policininkai Ernestas Ambrasas, Nerijus Bubelevičius ir Darius Bajarūnas pastebėjo už 100 metrų nuo jų įlūžusį, storais kailiniais vilkintį garbaus amžiaus žvejį ir virve ištraukė jį į saugią vietą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar įvedus alkoholio prekybos apribojimus žmonės geria mažiau?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -12   -6 C

   -3  +4 C

 

   -1  +3 C

    -3   +4 C

   +3   +5 C

 

   +1  +4 C

    4-9 m/s

    3-8 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2249 PLN - 4.1696
RUB - 69.2007 CHF - 1.1779
GBP - 0.8783 NOK - 9.6380
reklama
Kaleda 2017