respublika.lt

Politikams rinkėjai tapo preke

(0)
Publikuota: 2015 spalio 07 09:48:45, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 4 nuotr.
Jei kas nepažįsta: Algis Strelčiūnas. Redakcijos archyvo nuotr.

„Vakaro žinias“ vakar telefonų skambučiais atakavo skaitytojai iš sostinės Lazdynų mikrorajono. Žmonės klausinėjo, ar normalu, jei čia išrinktas parlamentaras Algis Strelčiūnas žmonėms nemokamai dalija pakuotes su kompostine žeme. Politikai yra perpratę ir daugiau gudrybių, kaip lengvai nupirkti rinkėjus. Tam steigiami labdaros fondai, ypač suaktyvėjantys prieš rinkimus, politikai globoja įvairius renginius ir t.t.

 


Praktiška dovana

Iš tiesų Lazdynų apygardoje išrinktas Seimo konservatorių frakcijos narys A.Strelčiūnas vakar Architektų gatvėje šalia 176 numeriu pažymėto namo dalijo rinkėjams pakuotes su kompostine žeme, kuri galėtų praversti sode, darže ar prižiūrint artimųjų kapus.

Ar tai nėra rinkėjų papirkinėjimas? Ar tai nėra draudžiama?

„Su seniūnija Lazdynuose įrenginėjome gėlyną ir liko šiek tiek žemių. Todėl nusprendėme jas išdalyti“, - sakė pats A.Strelčiūnas.

Politiko teigimu, žemę už savus pinigus nusipirko Lazdynų bendruomenė, tačiau tai nesutrukdė jam pasireklamuoti, jog tai jis prisidėjo prie to, kad žmonės gautų praktiškų dovanų.

„Nemanau, kad tai yra pasinaudojimas padėtimi. Juk kai, pavyzdžiui, obelis kartu su seniūnija sodiname, irgi paskelbia, kad obelys sodinamos kartu su Seimo nariu A.Strelčiūnu“, - kalbėjo A.Strelčiūnas.

Nežino, todėl reklamuojasi


Dar viena politikų gudrybė - tapti tam tikrų renginių globėjais. Šiuo atveju reklama - visiškai nemokama, nes globėjai tik leidžia pasinaudoti savo vardu. Neretai globojami renginiai, vykstantys būtent toje apygardoje, kurioje parlamentaras išrinktas. Pavyzdžiui, konservatorius Jurgis Razma globojo renginį „Plungė - Lietuvos kultūros sostinė 2009“, šiame rajone vykusią artojų šventę ir t.t.

„Tačiau ne siekdamas reklamos. Kartais būna nepatogu atsisakyti, nes priešingu atveju parodysi, kad nevertini žmonių iniciatyvos. Manyčiau, kad renginių globą, fondų steigimus ir panašius dalykus reikėtų aiškiau reglamentuoti įstatymais, tada žinotume, ką galima daryti ir ko negalima“, - tvirtino J.Razma.

Prisidengia geradarystėmis

Kaip dar tarp rinkimų pirkti žmonių simpatijas? Kiti politikai steigia labdaros fondus. Štai užpraėjusį savaitgalį parlamentaro Gintaro Steponavičiaus labdaros fondas sukvietė lazdyniečių šeimas į renginį, kurio metu vyko koncertas, veikė robotikos, karatė, tapybos užsiėmimai ir t.t. O G.Steponavičius savo ilgoje kalboje reklamavo save, kad jis esą prisidėjo prie to, jog šiais mokslo metais moksleiviai turėtų galimybę daugiau laiko užsiimti popamokine veikla.

G.Steponavičius - ne vienintelis politikas, įsteigęs savo vardu pavadintą paramos fondą. Tokį turi ir, pavyzdžiui, Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, parlamentaras Domas Petrulis, premjeras Algirdas Butkevičius (pastarojo fondo veikla sustabdyta 2012-aisiais) bei kiti. Ir dažniausiai fondai aktyviai veikia būtent tose apygardose, kuriose politikai išrinkti į Seimą. Tačiau kai kurie politikai bent jau fondų nevadina savo vardais, todėl tiesioginę reklamą įžvelgti sunkiau. Štai europarlamentaras Zigmantas Balčytis fondą pavadino „Padėkime kitiems“. Šio fondo veikla jis irgi pabandė pasinaudoti politiniais tikslais. Pavyzdžiui, kandidatuodamas į prezidentus savo anketoje jis akcentavo, kad yra įsteigęs šį fondą.

Apeina draudimus


O štai Kauno technologijos universiteto profesorius Algis Krupavičius visus minėtus politikų pagudravimus vertina itin neigiamai.

„A.Strelčiūno atveju tai yra aiški rinkimų reklama. Beje, šiemet politinė reklama prasidėjo itin anksti - iki rinkimų liko dar labai daug laiko, tačiau politikai yra itin aktyvūs, naudojasi menkiausiomis progomis atkreipti rinkėjų dėmesį. Tačiau kad ir A.Strelčiūno atveju nusikaltimo įžvelgti negalima (nors man tai atrodo kaip papirkinėjimas), nes rinkimų kampanija dar neprasidėjo, o jai nesant jokie apribojimai politikams netaikomi ir jie tuo naudojasi. Naudojasi ir kitaip. Pavyzdžiui, pristeigta įvairių labdaros fondų, turinčių dvigubą dugną, kurių paskirtis - ne tik padėti žmonėms, bet ir rinkti politinius balus. Ir vėl ne rinkimų kampanijos metu į tai žiūrima pro pirštus. Paradoksas: juridiniams asmenims uždrausta finansiškai remti politikus, tačiau remdami fondus ir taip garsindami jų vardą verslininkai juk remia politikus. Kaip ir tada, kai remia įvairius renginius, kurių globėjais paskelbti politikai. Renginių globojimas irgi yra tikra politinė reklama. Tuo abejoti neverta. Visa tai būtina kuo griežčiau reglamentuoti“, - įsitikinęs prof. A.Krupavičius.


Romas VALENTUKEVIČIUS Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas:

- Mūsų politikai yra labai pamėgę steigti įvairius labdaros fondus, kurie ypač suaktyvėja prieš rinkimus ir gerus darbus paprastai daro konkretaus Seimo nario rinkimų apygardoje. Ar tai nėra rinkėjų papirkinėjimas, politinė reklama?


- Jei įkuriamas labdaros fondas ir po to jis teikia paramą žmonėms, kurie yra politiko rinkėjai, tai jau yra tam tikras papirkinėjimas. Juk, kaip pastebėjote, ne veltui geri darbai atliekami konkrečioje apygardoje. Jei fondas remia renginį, iš kurio politikas gauna naudos ar paskui už tai atsidėkojama - tai jau labai neigiamai vertinčiau.

- Jei politikas tikrai nori daryti gerus darbus, kodėl fondo pavadinime būtinai turi figūruoti jo pavardė? Juk tikri geradariai gerus darbus daro ne tam, kad kažkas juos liaupsintų.


- Matote, net jei fondai ir nepavadinti politikų vardais, vis tiek dažnai rinkėjai žino, kas už jų stovi. Štai buvusi Seimo narė Agnė Zuokienė turėjo fondą, kovojusį prieš krūties vėžį. Nors A.Zuokienės pavardės fondo pavadinime nebuvo, visi žinojo jos sąsają su fondu. Geram darbui gal ir galima savo vardą naudoti, tačiau bent jau politikams aš siūlyčiau nuo to susilaikyti. Juk turintis labdaros fondą turi pranašumą prieš konkurentą, neturintį fondo. O svarbiausia, kad gerus darbus juk daro ne politikai, o rėmėjai, kurie aukoja pinigus.

Jei fondas aktyviai veikia konkrečioje apygardoje, jo veikla gali turėti lemiamos įtakos rinkimų rezultatams, nes dažnai ten rezultatą lemia vos kelių balsų skirtumas. Politikai turėtų to vengti.

Ypač su įstatymais kirstųsi, jei politikas labdaros fondą įsteigtų prieš pat rinkimus. O jei įsteigtų likus keleriems metams iki rinkimų - pažeidimai nebūtų tokie akivaizdūs.

- Tačiau dažniausiai tam ir daroma, kad pažeidimai nebūtų akivaizdūs. Bet ar nuo to pasikeičia esmė? Ar fondai nekuriami iš anksto būtent dėl to, kad vėliau niekas nebadytų pirštais sakydami, kad tai susiję su rinkimais?


- Gal ir taip, tačiau iš etinės pusės vis tiek atrodytų gražiau, jei fondas būtų steigiamas ne prieš pat rinkimus. Dažniausiai tie fondai suaktyvėja prieš pat rinkimus, nors įsteigiami ir anksčiau. Gudraujama panašiai taip, kaip gudravo verslas prieš euro įvedimą: žinojo, kad pusmetį prieš įvedimą bus draudžiama kelti kainas, tai pakėlė anksčiau nei prieš pusmetį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s