respublika.lt

2018 kovo 23, penktadienis

Policijos vadas: svarbiausia nuo policininkų nukrauti „popierizmą“nuotraukos (1)

2017 vasario mėn. 10 d. 14:21:26
Respublika.lt, Eltos inf.

Norint, kad policininkai daugiau laiko galėtų skirti prevencijai ir kitiems darbams, būtina policijos reformos metu nukrauti nuo jų popierizmo naštą, teigia policijos generalinis komisaras Linas Pernavas. Tuo tarpu policijos profsąjungos bendrai kvestionuoja universalaus policininko principą ir tikina, kad bent didžiuosiuose miestuose svarbu, jog pareigūnai išliktų specializuoti.

 

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigiamais policijos reformos pokyčiais įvardijo tai, kad žymiai greičiau reaguojama į įvairius nusikaltimus, padidėjo pareigūnų skaičius gatvėje, pakilo pareigūnų darbo užmokestis, dalis pareigūnų, einančių vadovaujamas pareigas, atleisti.

Tačiau, pasak ministro, vertinant reformą buvo įžvelgta ir rizikų.

"Darbuotojų skaičiaus mažėjimas didina likusių pareigūnų darbo krūvį, dėl to yra rizika, kad gali prastėti darbo kokybė arba gali būti siaurinama policijos darbo apimtis ir funkcijos. Atsakomybės už nusikaltimų tyrimą išskaidymas didina riziką, kad gali būti klaidingai kvalifikuojamos, registruojamos nusikalstamos veikos, nepakankamai kokybiškai atliekami ikiteisminiai tyrimai", - vardijo E. Misiūnas.

Ministras konstatavo, kad policijos reforma palietė policijos prevencijos funkcijos vykdymą, apie ką jis buvo kalbėjęs ir Seime aptariant smurto prieš vaikus problemą, kuomet konstatavo, kad, panaikinus apylinkės inspektorius, atitinkamai kitos valstybės institucijos neperėmė prevencijos funkcijų.

"Reformuojant policiją sumažėjo prevencijos veikla. (...) buvo 600 pareigūnų, kurie vykdė prevenciją, liko 100. Vienas iš siūlymų yra sustiprinti prevenciją, kol atitinkamos institucijos, turiu mintyje savivaldą, kitos institucijos" išaugtų" tuo lygiu, kuriuo sumažėjo policijos prevencinė funkcija", - sakė E. Misiūnas.

Policijos generalinis komisaras L. Pernavas mano, kad didžiausia problema šitoje srityje yra ta, jog policijos pareigūnai yra labai apkrauti biurokratiniu darbu.

"Apylinkės inspektoriai iki šiol prevencijai skirdavo labai mažai laiko todėl, kad mes turime labai biurokratines, sudėtingas procedūras, ir visą darbo laiką turėdavo skirti popierių pildymui. Aš labai tikiuosi, kad per ateinančius keletą metų mes sugebėsime kartu su ministerija supaprastinti mūsų baudžiamajam procese, administracinėje teisenoje numatytas procedūras, kad policijos pareigūnai galėtų daugiau laiko praleisti teritorijoje", - sakė L. Pernavas.

Vykdant policijos reformą tai yra vienas didžiausių iššūkių, nes, jei įvykdysime reformą, tačiau pasiliksime tą patį biurokratizmą, nesusitvarkysime su popieriais, tai ta problema ir liks.

Įvertinus šias rizikas, Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo užtikrinti, kad policijos teritoriniuose padaliniuose būtų pakankamas skaičius pareigūnų funkcijoms įgyvendinti, peržiūrėti ir sulyginti pareigūnų darbo krūvius, proporcingai spręsti darbo užmokesčio klausimus.

VRM siūlo sudaryti ir nedelsiant vykdyti naujas specializuotas pareigūnų mokymo programas. Stiprinti policijos prevencinį darbą, ne tik reaguojant ir užkardant įvykius ir laipsniškai didinant bendruomenės pareigūnų skaičių. Stiprinti vidinę komunikaciją, taip mažinant įtampą policijos bendruomenėje. Kas ketvirtį pristatyti ministerijai pokyčių tarpinius rezultatus ir tartis su socialiniais partneriais.

Policijos generalinis komisaras L. Pernavas teigė, kad policijos pareigūnų atlyginimai kilo, ir žadėjo tolesnį jų augimą. Esą pirminės grandies policijos pareigūno atlyginimas iki praėjusių metų liepos 1 dienos buvo 370 eurų, nuo liepos 1 d. užmokestis pakilo iki 600 eurų, nuo šių metų liepos 1 dienos - kils iki 700 eurų į rankas. Vidurinės grandies policijos pareigūno atlyginimas buvo maždaug 450 eurų, pernai jis pakilo iki 700 eurų, šiais metais nuo liepos 1 dienos jis sieks 850 eurų.

"Šiais metais darbo užmokesčio didinimas palies ir tam tikrą vadovų dalį, tai yra mažiausias darbo užmokestis bus 1000 eurų į rankas. Esu įsitikinęs, kad bendru darbu mes pasieksime, kad 2020 m. mažiausias policijos pareigūnų atlyginimas būtų 1000 eurų į rankas", - sakė L. Pernavas.

Policijos generalinis komisaras taip pat pažadėjo, kad iki šių metų pabaigos visi policijos pareigūnai pagal numatytą standartą bus aprūpinti.

"Jau kitą savaitę bus pristatyti pirmi 20 naujų automobilių, kurie pasieks policijos pareigūnus, šio mėnesio pabaigoje - dar apie 60 automobilių, ir tas procesas bus tęsiamas", - vardijo L. Pernavas, pripažindamas, kad iki šiol policininkams trūko daug priemonių: "uniformų, ginkluotės, liemenių, "Tazer'ių", automobilių".

Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininke išrinkta Roma Katinienė negailėjo aštrios kritikos policijos generaliniam komisarui.

"Per porą metų gerbiamo Pernavo vadovavimo, ko gero, žuvo daugiausiai - net trys policininkai", - konstatavo ji, teigdama, kad, jei situacija tęsis, profsąjungos pradės reikalauti atsakomybės tų asmenų, kurie paskyrė generalinį komisarą į pareigas.

Pasak profsąjungos pirmininkės, didžiulė problema yra ta, kad, panaikinus apylinkės inspektorius, nebuvo perduotos tokios jų funkcijos, kaip darbas su socialinės rizikos šeimomis.

"Kėdainių atvejis, kai buvo nužudytas vaikas, labai aiškiai parodo, kad kai kurios funkcijos, kurios buvo svarbios ir atlikinėjo policija, pradėjus reformą nebuvo perduotos kitoms tarnyboms", - sakė ji.

Taip pat, pasak R. Katinienės, atsirado didžiulė vagysčių ištyrimo problema.

"Nuvažiuokite į bet kurį miestelį, miestą ir paklauskite, ar apvogtą sandėliuką, automobilį ar dar kažkokias vagystes kas nors tiria. Jų netiria. (...) einama į greitumą, formalizuoti tyrimai, vieną dieną pradedame, kitą dieną tyrimas nutraukiamas, sustabdoma", - sakė R. Katinienė.

Profsąjungos vadovė nesiūlo visai stabdyti reformos, tačiau, pasak jos, jos modelis neveikia dideliuose miestuose.

"Stabdymas visiškai turėtų neigiamų padarinių kai kuriuose policijos komisariatuose, šitas veiklos modelis (...) yra tinkamas mažesniuose miesteliuose, kai yra nedidelis pareigūnų skaičius ir funkcijos gali būti aiškiai paskirstytos ir dalinamasi atsakomybe. Tačiau didieji miestai - ten, kur yra didelės teritorijos, - profesinių sąjungų manymu, reikalinga specializacija", - sakė R. Katinienė.

Pasak jos, policininkas negali būti universalus.

"Jeigu esi patrulis, vadinasi, patruliuoji, atsakai už reagavimą, sulaikymą, taktinių veiksmų panaudojimą, sprendimų priėmimą, atvykus į įvykių vietą. Jei esi kriminalinės policijos tyrėjas, atsakai už ikiteisminio tyrimo kokybę, terminus, veiksmus ir profesionalumą. Jeigu esi apylinkės inspektorius, tavo atsakomybė yra atsakyti apylinkėje už prevencinį darbą, sprendimų priėmimą, pareiškimų nagrinėjimą", - teigė R. Katinienė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASKYRĖ: Seimas, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į prezidentės Dalios Grybauskaitės teikimus, nutarė pritarti Ernestos Montvidienės ir Justo Namavičiaus skyrimui Lietuvos apeliacinio teismo teisėjais.
  • ATSINAUJINO: kovą pradeda veikti atnaujintos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo, Lietuvos apeliacinio teismo, Vilniaus apygardos administracinio teismo, 5 apygardų teismų ir Vilniaus miesto apylinkės teismo interneto svetainės.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Atvira išpažintis: „Kryžkalnio motinos“ sprogdinimas - V.Landsbergio užsakymas"
2. Signatarai kreipėsi į prokurorus dėl V.Landsbergio nusikaltimų
3. A.Juozaitis, Z.Vaišvila, V.Tomkus dėl šmeižto kreipėsi į prokuratūrą
4. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
5. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
6. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
7. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
8. Žmonės bėga ir nuo valdžios
9. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
10. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
11. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
12. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
13. Paskutinė viltis N.Venckienei
14. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
15. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
16. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
17. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
18. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
19. V.Tomkus: Patriarchai
20. VSD įspėjimas „Respublikai“
21. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
22. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
23. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
24. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
25. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
reklama
Malta 2 proc

Ar šelpiate benamius?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5    0 C

   -2   +1 C

 

   -5   -2 C

  +3   +4 C

   +3   +5 C

 

   +5   +7 C

  7-11 m/s

    2-5 m/s

 

     3-4 m/s

 

USD - 1.2316 PLN - 4.2217
RUB - 70.3200 CHF - 1.1671
GBP - 0.8720 NOK - 9.5308
reklama
Ukis 2018