respublika.lt

Po rinkimų grius Vyriausybė? Nebūtinai

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 09 06:58:15, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 11 nuotr.
Šiuo metu vyraujanti konfrontacija tarp partijų ar jų kandidatų visai nereiškia, kad po rinkimų nebus pasiektas susitarimas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė: jei partija nesėkmingai pasirodys prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose, Seimo frakcija pereis į opoziciją. Savo ruožtu premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo atsistatydinti, jei jam nesėkmingai susiklostys prezidento rinkimai. Ko verti tokie pasisakymai? Ar po rinkimų laukia valdžios krizė?

 

„Tokie R.Karbauskio ir S.Skvernelio pareiškimai, manau, turės labai mažai įtakos rinkėjų apsisprendimui. Kas pasiruošę balsuoti už „valstiečius“, tie ir balsuos, o kad tokie pareiškimai pritrauktų daug naujų rinkėjų - nemanau. Tokie pareiškimai yra labai arti politinio blefo ribos. Nuosaikesniam rinkėjui jie netgi, manyčiau, yra nepriimtini“, - konstatavo politologas prof. Algis Krupavičius.

Profesorius apžvelgė galimą scenarijų, kas nutiktų, jei prezidentu taptų ne S.Skvernelis, o „valstiečiams“ labai oponuojantys Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė ar koks kitas kandidatas.

„Jei po rinkimų Seime pradėtų formuotis nauja dauguma, kaip žadėjo „valstiečiai“ nesėkmės jiems atveju, veikiausiai ji būtų tik „vaivorykštinė“, nes stabiliai koalicijai paprasčiausiai neužtektų mandatų. Tokiu atveju, naujoji koalicija prezidentui galėtų pasiūlyti ir naują premjerą.

Jei turėtume aiškią daugumą Seime, scenarijus būtų paprastas kaip dukart du. Ji pasiūlytų savo kandidatą į ministrus pirmininkus, o prezidentas manevro laisvės siūlyti kitą kandidatą neturi. Tačiau turi galių siūlyti ministrus. Jei S.Skvernelis pralaimi prezidento rinkimus, tačiau lieka premjero poste, prezidentas galių keisti atskirus ministrus neturi. Jie galėtų būti keičiami tik Seime surengus interpeliaciją, jei, pavyzdžiui, kiltų koks skandalas“, - sakė politologas.

Pasak jo, daug kas gali pagalvoti, kad, prezidentu tapus vienam iš aršių „valstiečių“ oponentų, o pastariesiems likus valdžioje, tarp prezidentūros ir Seimo būtų itin aštrūs santykiai. Tačiau, A.Krupavičiaus teigimu, taip nebūtų.

„Rinkimų kampanijos metu santykiai būna itin konfliktiški. Tačiau jiems pasibaigus ir paaiškėjus rezultatams paprastai susitaikoma su tikrove ir santykiai normalizuojasi. Bet kad dabar „valstiečių“ lyderiams, įskaitant ministrą pirmininką, trūksta adekvatumo, tai yra faktas. Tačiau nereiškia, kad tai, kuo pagrasino „valstiečiai“ jų nesėkmės atveju, tikrai įvyks.

Pažiūrėkime, kas dabar vyksta: „valstiečiai“ jau patys ėmė trauktis nuo savo pareiškimų. Iš pradžių sakyta: jei ne mūsų kandidatas laimi, mes išeiname iš visur. Dabar jau atsibundama ir pradedama aiškinti, kad apie tai svarstė tik partijos valdyba, kuri negali priimti tokių sprendimų, kad turi pasitarti frakcija, partijos valdyba ir t.t. Taip pat dabar jau pradedama svarstyti, kas yra pralaimėjimas: ar tai yra pralaimėjimas antrame ture, ar tai yra kandidato nepatekimas į antrąjį turą.

Todėl po rinkimų „valstiečiai“, net ir S.Skvernelio nesėkmės atveju, galės pasakyti, pavyzdžiui, kad jų kandidatas surinko 10 proc. balsų, todėl pralaimėjimo nėra. Matėme panašų scenarijų po savivaldos rinkimų, kai visos partijos laukė pergalės, o jos nepasiekus visos ėmė aiškinti, kad laimėjo“, - pastebėjo A.Krupavičius.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis vakar pareiškė nepritariantis ne tik R.Karbauskio sumanymui „valstiečiams“ trauktis iš valdančiųjų gretų, jei nesėkmingai susiklostys rinkimai, tačiau ir tam, kaip ši idėja buvo pateikta frakcijai.

Savo ruožtu A.Krupavičius mano, kad V.Pranckietis nepritaria tokiems planams, nes tai veikiausiai reikštų, kad jis taptų eiliniu Seimo nariu.

„Nauja koalicija veikiausiai ieškotų naujo Seimo pirmininko. Tačiau dabar pernelyg spėlioti neverta, nes scenarijų yra daug.

Pavyzdžiui, ir to paties S.Skvernelio likimas neaiškus. Taktika, kai jis pusė dienos yra premjeras, pusė - kandidatas į prezidentus, yra nevykusi, rinkimų kampanijos metu prišnekėta kvailysčių daugiau nei reikia. Tyrimai rodo, kad pasitikėjimas premjeru yra neigiamas, todėl „valstiečiams“, galvojantiems apie artėjančius Seimo rinkimus, verta pagalvoti, ar S.Skvernelis būtų geriausias kandidatas vadovauti Vyriausybei. Reputaciją jis yra gerokai praradęs, todėl tikrai manau, kad net ir „valstiečiams“ likus valdžioje gali būti siūlomas kitas premjeras“, - teigė profesorius.

Politologas taip pat mano, kad, nesėkmingai susiklosčius rinkimams, „valstiečių“ frakcija gali dar labiau aptirpti: dalis „valstiečių“ gali perbėgti į sėkmingiau pasirodžiusių partijų frakcijas, kad vėliau su jomis šturmuotų Seimą per 2020 m. rinkimus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s