Pirmos etatinio apmokėjimo aukosnuotraukos (13)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 14:07:11 Perskaitė 3912

Ką tik prasidėję nauji mokslo metai su kiekviena diena vis labiau stebina pedagogus. Kai kurie Rugsėjo 1-osios proga gavo informacinius lapelius, kad šiemet teks susitaikyti su mažesniu atlyginimu. Tokie pranešimai Ignalinos rajone buvo išdalinti socialiniams pedagogams. Šie sako dirbti už pusę algos neketina ir prognozuoja tragedijų protrūkius mokyklose.

 

Su „Vakaro žinių“ redakcija susisiekęs Ignalinos rajone socialiniu pedagogu dirbantis Audrius (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma - aut. past.), papasakojo, jog daugelis jo kolegų vasaros paskutinėmis dienomis gavo iš mokyklos administracijos po informacinį lapelį, kuriame nurodoma, kad dėl įvedamo etatinio pedagogų darbo apmokėjimo mokyklose socialiniams pedagogams dirbti siūloma ne visu etatu, kaip iki šiol, o tik 0,5 etato. 18 savaitinių valandų. Prašoma per 5 darbo dienas informuoti apie savo sprendimą ir pridedama, kad „nesutikimas dirbti pasiūlytomis pakeistomis darbo sąlygomis gali būti laikomas priežastimi nutraukti darbo santykius“.

„Tokius lapelius gavo ne vienas socialinis pedagogas mūsų rajone. Girdėjau, taip vyksta ir Rokiškyje. Žinau kolegę, kuri jau sutiko su pakeistomis darbo sąlygomis. Nors ministerija tikina, kad savivaldybei skyrus finansavimą, situacija grįš į savo vietas, abejoju, kad specialistams bus pasiūlyta grįžti į visą etatą. Didžioji dalis kolegų, vos gavę šią informaciją, pasakė, kad ieškosis naujų darbo vietų“, - „Vakaro žinioms“ sakė socialinis pedagogas Audrius.

Vyras sako bijantis, kad perpus sumažėjęs atlyginimas gali privesti prie to, kad rajone socialinių pedagogų mokyklose neliks. „Socialinio pedagogo atlyginimas nekyla jau daug metų. Dirbant visu etatu atlyginimas siekia apie 500 eurų atskaičius mokesčius. Matematika paprasta - sumažėjus krūviui perpus, perpus mažės ir atlyginimas. Jis liks toks, kad garsiai ir pasakyti nepatogu. Specialistai bus priversti ieškoti alternatyvų, greičiausiai - kitų darbo vietų“, - sako Audrius.

Baiminasi tragedijų


Specialistas sako įtariantis, kad taip bandoma priversti socialinius pedagogus už varganą atlyginimą nudirbti visus darbus, kaip ir iki šiol: „Dirbti socialiniu pedagogu pradėjau prieš 15 metų. Tai buvo laikai, kai iš 300 mokinių mokykloje, probleminiai buvo 3. Šiandien situacija visai kita. Dabar kiekvienoje klasėje yra 3-5 mokiniai, su kuriais reikia dirbti nuolat. Be to, reikia pasakyti tiesiai, kad mūsų rajone nė vienoje mokykloje nėra psichologų, mes atliekame jų darbą, kiek esame pajėgūs. Be to, socialiniai pedagogai įtraukiami į kone visas darbo grupes mokykloje: mokyklos taryba, darbo taryba, vaiko gerovės prevencijos darbo grupė... Jei pradėčiau vardyti visas, rankų pirštų neužtektų. Tiek, kiek specialistas padarydavo dirbdamas visu etatu, neaprėps dirbdamas 0,5 etato. Iš pusės komisijų niekas neišbrauks, o mokinių ir jų problemų nesumažės todėl, kad sumažintos pedagogo darbo valandos.“

Nerimą kelia, kad tokie pokyčiai gali privesti prie tragedijų, kai vaikai nesulauks pagalbos. „Jeigu socialinis pedagogas, kuris atlieka ir psichologo vaidmenį, mokykloje bus tik retkarčiais, kaip elgsis vaikas, kai neturės su kuo pasitarti ir pasikalbėti? Jis tikrai nelauks kelias dienas, kol specialistas bus darbe. Problemas spręs taip, kaip sugalvoja: kumščiais, dantimis, patyčiomis. Matome, kad socialinės rizikos šeimų nemažėja, tokie aktualūs klausimai, kaip patyčios, pagalba mokiniams, kurie susiduria su bendravimo problemomis, vaiko gerovė, pagalba vaikui, dabar nustumiami į antrą planą. Paliekama likimo valiai...

Dalis specialistų dirbti tiesiog atsisakys, kas tada laukia mokyklų?“ - kamuojančius klausimus žėrė Audrius.

Žada, kad lėšų bus

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas tikina, esą socialinių pedagogų darbo krūviai ar atlyginimas dėl etatinio apmokėjimo keistis neturi. „Nuo rugsėjo atsirado tiktai vienas pakeitimas. Anksčiau dalis valstybės švietimo pagalbai skiriamų pinigų būdavo skiriama savivaldybei, o kita dalis - mokyklai. Siekiant suteikti daugiau savarankiškumo savivaldybei, ta lėšų dalis, kuri anksčiau buvo skiriama tiesiai mokyklai, nuo dabar bus skiriama savivaldybei, ir ji nustatyta tvarka visas švietimo pagalbos lėšas skirstys pati“, - sakė A.Varanauskas.

Jis informavo, kad dėl Ignalinos atvejo jau susisiekta su atsakingais asmenimis. „Su minimos Ignalinos mokyklos vadove kalbėjome. Paaiškinome, kad tų pinigų ji šiuo metu mokykloje neturi, nes jie buvo perkelti į savivaldybę, o ši, visas švietimo pagalbos lėšas ir paskirstys“, - patikino ministrės patarėjas. Tik nežinia, ar šie pažadai taps realybe, mat pinigus perėmusi savivaldybė į derybas leistis nelabai nori.

„Vakaro žinios“ susisiekė su Ignalinos rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackoniene. Ši patikino, kad situacija jai yra žinoma, tačiau vedėja nemananti, kad kas nors keisis. „Bendra situacija yra žinoma, tačiau tai nesusiję su etatiniu apmokėjimu. 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo ministro įsakymas, kuriuo nustatyti normatyvai socialiniams pedagogams. Jie numato, kad vienam socialiniam pedagogui turi tekti ne daugiau kaip 400 mokinių. Kadangi anksčiau socialiniai pedagogai, kaip švietimo pagalbos specialistai, buvo finansuojami iš bendrų ugdymo lėšų, mokyklos dėliojosi šiuos pinigėlius, tad tai neišryškėjo. Didžiausia problema yra tose mokyklose, kur yra mažas mokinių skaičius. Turime mokyklėlių, kur nėra ir 100 mokinių, bet iki šiol socialinis pedagogas dirbo visu etatu. Teisės aktai nedraudžia turėti ir didesnį socialinio pedagogo etatą, tačiau tam reikia pinigų darbo užmokesčio fonde. Mokyklos peržiūrėjo šiuos etatus, nes matė, kokios lėšos numatytos mokyklų švietimo pagalbai. Kiek realiai sumažinta, galbūt niekam nėra žinoma. Bet kalbėjosi su socialiniais pedagogais, galbūt buvo siūlymai, kad darbas labiau atitiktų normatyvus“, - sakė vedėja. Matyt, ji nežino, direktoriai ne tik kalbėjo, bet ir ėmėsi realių veiksmų.

Negana to, vedėja neužsiminė, kad nuo šių metų švietimo pagalbos pinigų dalis, kuri anksčiau buvo mokykloje, niekur nedingo, ji perkelta į savivaldybę. Kaip prieš mokslo metus tikino ministrė Jurgita Petrauskienė, bendra pinigų dalis lieka tokia pati. Paklausta, kodėl savivaldybė nenumato tokio paties finansavimo švietimo pagalbai, kaip iki šiol, G.Mackonienė atsakė, kad pinigų nėra. „Švietimo pagalbos pinigai, ateis per savivaldybes. Kol kas realių lėšų nematome. Kai bus žinomi visi mokiniai ir jų specialieji poreikiai, ugdymo lėšas matysime. Savivaldybei nedraudžiama prisidėti, netgi skatinama. Tačiau šiuo metu situacija savivaldybėje tokia, kad papildomų pinigėlių tam nėra numatyta.“

„Vakaro žinių“ paklausta, kaip galvoja, ar socialiniai pedagogai nepaliks mokyklų, sužinoję, kad jų alga šiemet mažės perpus, vedėja tikino, kad tikisi kitokių rezultatų: „Tiems socialiniams pedagogams, kuriems pasiūlyta dirbti mažesniu krūviu, yra pasiūlyta kitokio papildomo darbo mokyklose. Bet aš manau, kad šie dalykai anksčiau ar vėliau turėjo iškilti. Vyksta mokinių skaičiaus mažėjimas, o teisės aktais socialinės pagalbos specialistams numatytas mažesnis darbo krūvis“, - sakė G.Mackonienė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net