respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Pirmos etatinio apmokėjimo aukosnuotraukos (13)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 14:07:11
Justina GAFUROVA

Ką tik prasidėję nauji mokslo metai su kiekviena diena vis labiau stebina pedagogus. Kai kurie Rugsėjo 1-osios proga gavo informacinius lapelius, kad šiemet teks susitaikyti su mažesniu atlyginimu. Tokie pranešimai Ignalinos rajone buvo išdalinti socialiniams pedagogams. Šie sako dirbti už pusę algos neketina ir prognozuoja tragedijų protrūkius mokyklose.

 

Su „Vakaro žinių“ redakcija susisiekęs Ignalinos rajone socialiniu pedagogu dirbantis Audrius (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma - aut. past.), papasakojo, jog daugelis jo kolegų vasaros paskutinėmis dienomis gavo iš mokyklos administracijos po informacinį lapelį, kuriame nurodoma, kad dėl įvedamo etatinio pedagogų darbo apmokėjimo mokyklose socialiniams pedagogams dirbti siūloma ne visu etatu, kaip iki šiol, o tik 0,5 etato. 18 savaitinių valandų. Prašoma per 5 darbo dienas informuoti apie savo sprendimą ir pridedama, kad „nesutikimas dirbti pasiūlytomis pakeistomis darbo sąlygomis gali būti laikomas priežastimi nutraukti darbo santykius“.

„Tokius lapelius gavo ne vienas socialinis pedagogas mūsų rajone. Girdėjau, taip vyksta ir Rokiškyje. Žinau kolegę, kuri jau sutiko su pakeistomis darbo sąlygomis. Nors ministerija tikina, kad savivaldybei skyrus finansavimą, situacija grįš į savo vietas, abejoju, kad specialistams bus pasiūlyta grįžti į visą etatą. Didžioji dalis kolegų, vos gavę šią informaciją, pasakė, kad ieškosis naujų darbo vietų“, - „Vakaro žinioms“ sakė socialinis pedagogas Audrius.

Vyras sako bijantis, kad perpus sumažėjęs atlyginimas gali privesti prie to, kad rajone socialinių pedagogų mokyklose neliks. „Socialinio pedagogo atlyginimas nekyla jau daug metų. Dirbant visu etatu atlyginimas siekia apie 500 eurų atskaičius mokesčius. Matematika paprasta - sumažėjus krūviui perpus, perpus mažės ir atlyginimas. Jis liks toks, kad garsiai ir pasakyti nepatogu. Specialistai bus priversti ieškoti alternatyvų, greičiausiai - kitų darbo vietų“, - sako Audrius.

Baiminasi tragedijų


Specialistas sako įtariantis, kad taip bandoma priversti socialinius pedagogus už varganą atlyginimą nudirbti visus darbus, kaip ir iki šiol: „Dirbti socialiniu pedagogu pradėjau prieš 15 metų. Tai buvo laikai, kai iš 300 mokinių mokykloje, probleminiai buvo 3. Šiandien situacija visai kita. Dabar kiekvienoje klasėje yra 3-5 mokiniai, su kuriais reikia dirbti nuolat. Be to, reikia pasakyti tiesiai, kad mūsų rajone nė vienoje mokykloje nėra psichologų, mes atliekame jų darbą, kiek esame pajėgūs. Be to, socialiniai pedagogai įtraukiami į kone visas darbo grupes mokykloje: mokyklos taryba, darbo taryba, vaiko gerovės prevencijos darbo grupė... Jei pradėčiau vardyti visas, rankų pirštų neužtektų. Tiek, kiek specialistas padarydavo dirbdamas visu etatu, neaprėps dirbdamas 0,5 etato. Iš pusės komisijų niekas neišbrauks, o mokinių ir jų problemų nesumažės todėl, kad sumažintos pedagogo darbo valandos.“

Nerimą kelia, kad tokie pokyčiai gali privesti prie tragedijų, kai vaikai nesulauks pagalbos. „Jeigu socialinis pedagogas, kuris atlieka ir psichologo vaidmenį, mokykloje bus tik retkarčiais, kaip elgsis vaikas, kai neturės su kuo pasitarti ir pasikalbėti? Jis tikrai nelauks kelias dienas, kol specialistas bus darbe. Problemas spręs taip, kaip sugalvoja: kumščiais, dantimis, patyčiomis. Matome, kad socialinės rizikos šeimų nemažėja, tokie aktualūs klausimai, kaip patyčios, pagalba mokiniams, kurie susiduria su bendravimo problemomis, vaiko gerovė, pagalba vaikui, dabar nustumiami į antrą planą. Paliekama likimo valiai...

Dalis specialistų dirbti tiesiog atsisakys, kas tada laukia mokyklų?“ - kamuojančius klausimus žėrė Audrius.

Žada, kad lėšų bus

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas tikina, esą socialinių pedagogų darbo krūviai ar atlyginimas dėl etatinio apmokėjimo keistis neturi. „Nuo rugsėjo atsirado tiktai vienas pakeitimas. Anksčiau dalis valstybės švietimo pagalbai skiriamų pinigų būdavo skiriama savivaldybei, o kita dalis - mokyklai. Siekiant suteikti daugiau savarankiškumo savivaldybei, ta lėšų dalis, kuri anksčiau buvo skiriama tiesiai mokyklai, nuo dabar bus skiriama savivaldybei, ir ji nustatyta tvarka visas švietimo pagalbos lėšas skirstys pati“, - sakė A.Varanauskas.

Jis informavo, kad dėl Ignalinos atvejo jau susisiekta su atsakingais asmenimis. „Su minimos Ignalinos mokyklos vadove kalbėjome. Paaiškinome, kad tų pinigų ji šiuo metu mokykloje neturi, nes jie buvo perkelti į savivaldybę, o ši, visas švietimo pagalbos lėšas ir paskirstys“, - patikino ministrės patarėjas. Tik nežinia, ar šie pažadai taps realybe, mat pinigus perėmusi savivaldybė į derybas leistis nelabai nori.

„Vakaro žinios“ susisiekė su Ignalinos rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackoniene. Ši patikino, kad situacija jai yra žinoma, tačiau vedėja nemananti, kad kas nors keisis. „Bendra situacija yra žinoma, tačiau tai nesusiję su etatiniu apmokėjimu. 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo ministro įsakymas, kuriuo nustatyti normatyvai socialiniams pedagogams. Jie numato, kad vienam socialiniam pedagogui turi tekti ne daugiau kaip 400 mokinių. Kadangi anksčiau socialiniai pedagogai, kaip švietimo pagalbos specialistai, buvo finansuojami iš bendrų ugdymo lėšų, mokyklos dėliojosi šiuos pinigėlius, tad tai neišryškėjo. Didžiausia problema yra tose mokyklose, kur yra mažas mokinių skaičius. Turime mokyklėlių, kur nėra ir 100 mokinių, bet iki šiol socialinis pedagogas dirbo visu etatu. Teisės aktai nedraudžia turėti ir didesnį socialinio pedagogo etatą, tačiau tam reikia pinigų darbo užmokesčio fonde. Mokyklos peržiūrėjo šiuos etatus, nes matė, kokios lėšos numatytos mokyklų švietimo pagalbai. Kiek realiai sumažinta, galbūt niekam nėra žinoma. Bet kalbėjosi su socialiniais pedagogais, galbūt buvo siūlymai, kad darbas labiau atitiktų normatyvus“, - sakė vedėja. Matyt, ji nežino, direktoriai ne tik kalbėjo, bet ir ėmėsi realių veiksmų.

Negana to, vedėja neužsiminė, kad nuo šių metų švietimo pagalbos pinigų dalis, kuri anksčiau buvo mokykloje, niekur nedingo, ji perkelta į savivaldybę. Kaip prieš mokslo metus tikino ministrė Jurgita Petrauskienė, bendra pinigų dalis lieka tokia pati. Paklausta, kodėl savivaldybė nenumato tokio paties finansavimo švietimo pagalbai, kaip iki šiol, G.Mackonienė atsakė, kad pinigų nėra. „Švietimo pagalbos pinigai, ateis per savivaldybes. Kol kas realių lėšų nematome. Kai bus žinomi visi mokiniai ir jų specialieji poreikiai, ugdymo lėšas matysime. Savivaldybei nedraudžiama prisidėti, netgi skatinama. Tačiau šiuo metu situacija savivaldybėje tokia, kad papildomų pinigėlių tam nėra numatyta.“

„Vakaro žinių“ paklausta, kaip galvoja, ar socialiniai pedagogai nepaliks mokyklų, sužinoję, kad jų alga šiemet mažės perpus, vedėja tikino, kad tikisi kitokių rezultatų: „Tiems socialiniams pedagogams, kuriems pasiūlyta dirbti mažesniu krūviu, yra pasiūlyta kitokio papildomo darbo mokyklose. Bet aš manau, kad šie dalykai anksčiau ar vėliau turėjo iškilti. Vyksta mokinių skaičiaus mažėjimas, o teisės aktais socialinės pagalbos specialistams numatytas mažesnis darbo krūvis“, - sakė G.Mackonienė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • se 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:50:01

  kokios pareigos socialinio darbuotojo(o gal ne mokytojo),jeigu uztenka
  puses etato atlikti pareigas,tai gal nereikia vejais metyti pinigu,nes
  pinigus iprastai reikia uzdirbti?

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 17:24:05

  akivaizdus irodymas, kuo skiriasi valstybe nuo kolonijos. Kol buvome
  valstybe, nors ir TSRS sudetyje, pinigu uzteko viskam. Penejome dar viena
  Maskva, viena Leningrada, selpeme, palaikeme Rusija. Dabar, uzsislaptinusiu
  kgbistu pastangomis, pinigu uztenka tik patiems kgbistams vogti, daugiau
  nebelieka niekam. Tiems kgbistams, dabartiniams seimo nariams, vyriausybei,
  rezidenturai, rusai, 50 metu neleido smarkiai vogti, todel ir uzteko pinigu
  viskam. Dabar, jie atsigriebia, uz prakentetus 50 metu. Jeigu ne tie 50
  tarybiniu metu, dabar, Lietuvoje nebeaugtu nei viena zolele. Butu parduotas
  ne tik juodzemis, bet ir visas zvyras, smelis, molis. Pinigai isvogti.

 • Jonis 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 09:39:11

  zinoma, savivaldybes geriau dar viena giminaiti priimsi i klerku gvardija,
  nei kazkokiem rajono vaikams skirs eura............

 • Giedrė 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 07:35:30

  Švietimo sistemos padėtis laisvoje Lietuvoje dar kartą parodo tarybinės
  švietimo sistemos pranašumą. Tai faktas.

 • Na tikrai jau 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 21:48:33

  Kažin kodėl Ignalinos savivaldybė jau per du pastatus net neišsitenka,
  jei taip žmonių sparčiai čia mažėja. Ir Vaiko teisių skyriaus
  buvusioms specialistėms savivaldybėje etatai atsirado, žinoma, be jokių
  konkursų...Matyt, neprošal ir čia žiniasklaidai/žurnalistams būtų
  prasisukt ir plačiau pasidomėt, kodėl vienur karpoma, o kitur
  priduriama. Ir čia jau aiškiai matyti, kaip Ignalinos savivaldybei rūpi
  vaikai. Išties pensininkų miestas...Nenuostabu, kad tai vienas iš 3
  rajonų, kur jaunos šeimos net paramos pirmajam būstui čia nesikreipė.
  O dar nori pritraukti čia žmones, gimdykit, važiuokit...Ko, mokyklos
  tuoj užsidarys, gydytojų jau neliko, skyrius visus uždarėt, psichologų
  nėra, darbo nėra, tik protingų valstiečių begalės aplinkui.
  Liūdna.

 • Na tikrai jau 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 21:28:41

  Matyti, kaip Ignalinos savivaldybei rūpi vaikai. Nebūtų pensininkų
  miestas...

 • visi norėtų 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 20:27:49

  už puse etato gauti kaip už visą, vaikų nėra, o etatus reikia
  išsaugoti. Nėra logikos.

 • as 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 20:04:16

  pinigu viskam ras valdantieji, tik ne vaikams............

 • O kodėl 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 19:17:43

  Ministerijų, švietimo skyrių darbuotojai nedirba 0,5 etato? Kodėl
  ministrė nedirba 05 etato ir neišsiplauna savo ministerijos koridorių?!?
  Jeigu nekompetenciją, galima vadinti darbu.

 • Nemokša. 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 19:06:58

  Naujieji gelbėtojai baigs nustekenti mokyklas jie nori kad mokytojas ir
  mokyklas išplautų už ta patį atlyginimą,tokias Ministres kaip
  Petrauskienė nejuokinkit Lietuvos su tokia mokyklų pertvarką.

 • hmm 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:41:11

  matosi plaukota uzsienio ranka, ir vietiniu kolaborantu veiksmai. niera
  amz. at. adolfo ramanausko , vanago ir juozo luksos.

 • Xp 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:10:09

  Pamažu artėja Armagedonas ir taip visai Lietuvai. Valdžiagyviai visur
  mažina, taupo, tik patys nežada mažintis ir taupyti.

 • mielai pritariu 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 14:41:18

  šiai aukai

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018