respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Pirmalaikių rinkimų nebusnuotraukos (9)

2018 kovo mėn. 21 d. 09:20:44
Daiva ALZYTĖ

Pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva patyrė fiasko: vakar parlamentarai atmetė siūlymą juos paskelbti šių metų birželio 3 d. Už tokių rinkimų surengimą balsavo 52 Seimo nariai, prieš buvo 57, susilaikė 11. Parlamentarai nesutiko, kad projektas būtų tobulinamas ir 71 balsu jis buvo atmestas. Tiesa, politologas prof. Algis Krupavičius tuo neabejojo dar prieš balsavimą.

 

- Ar verta tikėtis, kad bus priimtas pirmalaikių Seimo rinkimų sprendimas? - prieš Seime vakar vykusį balsavimą „Vakaro žinios“ klausė Algio KRUPAVIČIAUS.

- Tikrai neverta, nes beveik kiekvieną kadenciją būna analogiški pasiūlymai, bet jie beveik visada baigiasi niekuo. Vienintelį kartą pirmalaikių rinkimų scenarijus buvo patvirtintas 1992-aisiais. Tuometinis parlamentas buvo susipriešinęs beveik iki užvirimo taško. Parlamentas skilo, viena dalis posėdžiavo Seimo rūmuose, kita dalis kėlėsi į tuometinį viešbutį „Lietuva“. 1992 m. pamoka yra labai aiški, nes jų (pirmalaikių rinkimų - aut. past.) iniciatoriai labai apsiskaičiavo. Jie tikėjosi lengvos pergalės. Tačiau atsitiko visiškai priešingai, rinkimus laimėjo LDDP, surinkusi apie 40 proc. rinkėjų balsų. LDDP pergalė 1992 m. rinkimuose buvo tiek netikėta, kad partija netgi pritrūko kandidatų rinkimų sąraše. Tuometinis Sąjūdis rinkimus skaudžiai pralaimėjo, nors tų rinkimų labiausiai troško. Nuo to laiko politikai yra gerokai atsargesni.

Realybė yra tokia (ją patvirtina ir visuomenės nuomonės apklausos), kad pirmalaikių rinkimų rezultatai būtų ganėtinai panašūs į 2016 m. rinkimų rezultatus. Ko gero, Ramūnas Karbauskis nėra labai neteisus sakydamas, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo pozicijas galėtų netgi sustiprinti. Nors nėra neįmanomas scenarijus, kad dalis rinkėjų nusisuktų, jei valstiečiai įsiveltų į žaidimus dėl pirmalaikių rinkimų. Tėvynės sąjungai galėtų būti netgi dar liūdnesnis scenarijus nei 2016 m. rinkimuose, ypač vienmandatėse apygardose. Tėvynės sąjunga turi taip vadinamas stiklines lubas rinkėjų paramai ir tikėtis, kad tos lubos galėtų būti sudaužytos artimiausioje perspektyvoje, nėra jokių vilčių. Socialdemokratai irgi rizikuoja pralaimėti dar skaudžiau, nei pralaimėjo 2016 m. rinkimuose. Liberalai galbūt gautų tiek pat, o gal kiek mažiau. Padidinti savo mandatų skaičių galėtų „Tvarka ir teisingumas“. Darbo partija pagal rinkėjų pasitikėjimą yra dar labiau smukusi.

Kitas dalykas, itin svarbus priimant sprendimus dėl pirmalaikių rinkimų, yra atskirų Seimo narių savijauta ir galimybės laimėti būsimuose rinkimuose. Lietuvoje neretai atsitinka, kad maždaug pusė Seimo narių nebūna perrenkama. O tai reikštų, kad maždaug 70 Seimo narių po trijų mėnesių turėtų eiti ieškoti darbo į Darbo biržą. Matyt, toks scenarijus irgi yra labai svarbus apsisprendžiant dėl pirmalaikių rinkimų.

Dar vienas svarbus dalykas, bent jau visuomenės požiūriu, į šį Seimą dėta labai daug vilčių, kurios tikrai nėra gerai pildomos. Bet, kita vertus, pasitikėjimas dabartiniu Seimu yra bent šiek tiek didesnis nei praėjusiu Seimu kadencijos pabaigoje. Dabartinis Seimas dar turi, nors ir mažą, bet tam tikros dalies rinkėjų pasitikėjimą. Reitingai dar nėra pasiekę blogiausių laikų, tokių, kaip valdant konservatoriams 2008-2012 m. Tada reitingai buvo vienženkliai net nesulaukus Seimo veiklos pirmojo pusmečio pabaigos.

- Praėjo tik pusantrų šios kadencijos metų. Ne per anksti politikuoti pirmalaikių rinkimų tema?

- Aš jau sakiau, kad tapo tradicija manipuliuoti šia tema. Prasta tradicija, kurią reikėtų nutraukti, nes mėnesį ar kelis tik apie tai diskutuojama. Seimas turi dirbti savo darbą, priimti sprendimus, kurių sąrašas yra ilgas ir jame yra tikrai reikšmingų - valstybės tarnybos reforma, mokesčių reformos klausimai, daugybė dėl socialinės apsaugos būtinų sprendimų, kurių reikia, jog Lietuva nebebūtų valstybių, kuriose socialinė atskirtis yra didžiausia, sąrašo viršuje. Todėl klausimą dėl pirmalaikių rinkimų reikia kuo greičiau padėti į stalčių ir užsiimti tuo, ko reikia Lietuvai.

- Opozicija kažkodėl tvirtina, kad visuomenė nusivylusi valdančiaisiais.

- Tegul pasižiūri į reitingus, kurie yra tam tikras rinkėjų nuomonės veidrodis. Tuomet pamatys tikrą vaizdą, kuris visų pirma nėra palankus opozicinėms partijoms.

Skaičiai

VRK skaičiavimais, 1996-2016 metų Seimo rinkimų išlaidos didėjo taip: 1996 m. - 2,8 mln. Eur, 2000 m. - 3 mln. Eur, 2004 m. - 5,3 mln. Eur, 2008 m. - 7,7 mln. Eur, 2012 m. - 5,97 mln. Eur, 2016 m. - 7,5 mln. Eur.

Pasak VRK, šiuo metu galima teigti, kad apsiriboti 2016 m. spalio 9 d. Seimo rinkimų skirtu finansavimu, kuris buvo apie 7,5 mln. Eur, greičiausiai nepavyktų. VRK manymu, tokio pobūdžio viešiesiems pirkimams kitąmet tektų išleisti apie 15-20 proc. daugiau lėšų nei 2016-aisiais. Be to, atsižvelgiant į šiuo metu parengtus rinkimų įstatymų pakeitimo projektus dėl darbo užmokesčio mokėjimo apylinkėse ir apygardose, lėšų poreikis darbo užmokesčiui didėtų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • ir reik panaikinti sisteminiu partiju remima is biudzeto 2018 kovo mėn. 24 d. 10:14:04

  arba visas arba nei vienos...taip pat grizti prie 1000 nariu partijai

 • sitiems pritariu 2018 kovo mėn. 24 d. 10:12:47

  Ne daugiau seime 101 nario.
  Ne daugiau 2 kadenciju.
  Pakeitei kompanija,lauk,nes neatstovauji zmonems.
  Referendumas - 50 000 pilieciu parasu.

 • Monika 2018 kovo mėn. 21 d. 12:44:10

  Valdai ar tik nebusi Matelio kompanijonas, kuris Seime vandenį drumsčia,
  o gal vadinamasis stukačius atidirbinėjantis savo bosui. KGB Lietuvoje
  dar tvirtai laikosi ir rankas trina dėl tokio susiskaldymo.
  Kai kas bando į piršti Maidaną. Kas siūlo šia minti iškart reikėtų
  į N.Vilnią uždaryti, o ne Lukiškes, kad šiek protelį pakoreguotų...
  Valdai, sutinku dėl seimūnų skaičiaus, bet reikia kad šis Seimas
  priimtų tokų įstatymą sekantiems rinkimams. O šis lai dirba, nes jie
  vieninteliai judina stagnacijos padarinius...

 • Laikas 2018 kovo mėn. 21 d. 11:16:06

  karabasui ir jo gaujuškai suprasti, kad reikia Tautai dirbli mandatą
  gavus , nes bandysi daryti biznį, koncervatnikai su lyber personom suės ,
  taigi daryk išvadas

 • As manau kad 2018 kovo mėn. 21 d. 11:13:31

  Karbauskas su Svarkeliu per daug a kiti dzeugtis pradiejo abu gavo po
  skaudu Spyro I siedi nes Lanzbergis su gauja DAR seime ne savartyne butina
  labai rimtai ponams galvoti per anksti nesisipsoti nes galite ir
  apsiverkti.

 • Panevėžietis Sygas 2018 kovo mėn. 21 d. 11:03:44

  Gėda mums panevėžiečiams dėl Poviliuko susireikšminimo seime.Geriau
  važiuotų namo ir tvarką darytų tame prakeiktame bažnytkaimyje.Seime ir
  daugiau yra poviliukų,kurie nušokę nuo proto deda parašus patys
  nežinodami už ką.Žodžiu Panevėžyje mes nusirinkome savo seimūnus
  tikėdamiesi jų patrijotiškumo ir noro padėti miestui.

 • Ula 2018 kovo mėn. 21 d. 10:53:19

  Dėl ko reikia išankstinių rinkimų? Ar dėl to, kad to nori landzbergių
  klanas? Ar dėl to, kad tam klanui nepatinka dumblo valymas iš per 27m
  nevalyto ežero? Ar jie nematė auksinių šaukštų vagysčių ?Kur iki
  šbuvo Tapinas, kai už 12 sek filmą iš seimo buvo išmesta Venckienė,
  pirmoji seimo narė viešai išdrįsusi pasakyti, kad karalius yra nuogas?

 • Taip 2018 kovo mėn. 21 d. 10:01:34

  Sutinku su Valdo pasiūlymais

 • valdas 2018 kovo mėn. 21 d. 09:42:46

  Pirmalaikiai rinkimai butu greitesnis isbridimas is s..., bet
  Ne daugiau seime 101 nario.
  Ne daugiau 2 kadenciju.
  Pakeitei kompanija,lauk,nes neatstovauji zmonems.
  Referendumas - 50 000 pilieciu parasu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VIETNAMAS: šiaurės ir Vidurio Vietname praūžęs taifūnas Son Tinh nusinešė 22 gyvybes, dar 12 gyventojų dingo be žinios.
 • IRAKAS: du ginkluoti užpuolikai pirmadienį įsiveržė į Šiaurės Irako kurdų mieste Erbilyje esantį vietos valdžios pastatą ir sužeidė kelis policininkus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Seimo nariams turi būti įteisintos oficialios atostogos?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate Europos Komisijos siūlymui, kad tėvai privalomai dalintųsi vaiko priežiūros atostogas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +19 C

 

   +15 +18 C

  +25  +26 C

   +21  +26 C

 

   +22  +26 C

    2-4 m/s

  2-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018