respublika.lt

Pirmalaikių rinkimų nebus

(0)
Publikuota: 2018 kovo 21 09:20:44, Daiva ALZYTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Politologo teigimu, Ramūnas Karbauskis nėra labai neteisus sakydamas, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo pozicijas galėtų netgi sustiprinti. Stasio Žumbio nuotr.

Pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva patyrė fiasko: vakar parlamentarai atmetė siūlymą juos paskelbti šių metų birželio 3 d. Už tokių rinkimų surengimą balsavo 52 Seimo nariai, prieš buvo 57, susilaikė 11. Parlamentarai nesutiko, kad projektas būtų tobulinamas ir 71 balsu jis buvo atmestas. Tiesa, politologas prof. Algis Krupavičius tuo neabejojo dar prieš balsavimą.

 

- Ar verta tikėtis, kad bus priimtas pirmalaikių Seimo rinkimų sprendimas? - prieš Seime vakar vykusį balsavimą „Vakaro žinios“ klausė Algio KRUPAVIČIAUS.

- Tikrai neverta, nes beveik kiekvieną kadenciją būna analogiški pasiūlymai, bet jie beveik visada baigiasi niekuo. Vienintelį kartą pirmalaikių rinkimų scenarijus buvo patvirtintas 1992-aisiais. Tuometinis parlamentas buvo susipriešinęs beveik iki užvirimo taško. Parlamentas skilo, viena dalis posėdžiavo Seimo rūmuose, kita dalis kėlėsi į tuometinį viešbutį „Lietuva“. 1992 m. pamoka yra labai aiški, nes jų (pirmalaikių rinkimų - aut. past.) iniciatoriai labai apsiskaičiavo. Jie tikėjosi lengvos pergalės. Tačiau atsitiko visiškai priešingai, rinkimus laimėjo LDDP, surinkusi apie 40 proc. rinkėjų balsų. LDDP pergalė 1992 m. rinkimuose buvo tiek netikėta, kad partija netgi pritrūko kandidatų rinkimų sąraše. Tuometinis Sąjūdis rinkimus skaudžiai pralaimėjo, nors tų rinkimų labiausiai troško. Nuo to laiko politikai yra gerokai atsargesni.

Realybė yra tokia (ją patvirtina ir visuomenės nuomonės apklausos), kad pirmalaikių rinkimų rezultatai būtų ganėtinai panašūs į 2016 m. rinkimų rezultatus. Ko gero, Ramūnas Karbauskis nėra labai neteisus sakydamas, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo pozicijas galėtų netgi sustiprinti. Nors nėra neįmanomas scenarijus, kad dalis rinkėjų nusisuktų, jei valstiečiai įsiveltų į žaidimus dėl pirmalaikių rinkimų. Tėvynės sąjungai galėtų būti netgi dar liūdnesnis scenarijus nei 2016 m. rinkimuose, ypač vienmandatėse apygardose. Tėvynės sąjunga turi taip vadinamas stiklines lubas rinkėjų paramai ir tikėtis, kad tos lubos galėtų būti sudaužytos artimiausioje perspektyvoje, nėra jokių vilčių. Socialdemokratai irgi rizikuoja pralaimėti dar skaudžiau, nei pralaimėjo 2016 m. rinkimuose. Liberalai galbūt gautų tiek pat, o gal kiek mažiau. Padidinti savo mandatų skaičių galėtų „Tvarka ir teisingumas“. Darbo partija pagal rinkėjų pasitikėjimą yra dar labiau smukusi.

Kitas dalykas, itin svarbus priimant sprendimus dėl pirmalaikių rinkimų, yra atskirų Seimo narių savijauta ir galimybės laimėti būsimuose rinkimuose. Lietuvoje neretai atsitinka, kad maždaug pusė Seimo narių nebūna perrenkama. O tai reikštų, kad maždaug 70 Seimo narių po trijų mėnesių turėtų eiti ieškoti darbo į Darbo biržą. Matyt, toks scenarijus irgi yra labai svarbus apsisprendžiant dėl pirmalaikių rinkimų.

Dar vienas svarbus dalykas, bent jau visuomenės požiūriu, į šį Seimą dėta labai daug vilčių, kurios tikrai nėra gerai pildomos. Bet, kita vertus, pasitikėjimas dabartiniu Seimu yra bent šiek tiek didesnis nei praėjusiu Seimu kadencijos pabaigoje. Dabartinis Seimas dar turi, nors ir mažą, bet tam tikros dalies rinkėjų pasitikėjimą. Reitingai dar nėra pasiekę blogiausių laikų, tokių, kaip valdant konservatoriams 2008-2012 m. Tada reitingai buvo vienženkliai net nesulaukus Seimo veiklos pirmojo pusmečio pabaigos.

- Praėjo tik pusantrų šios kadencijos metų. Ne per anksti politikuoti pirmalaikių rinkimų tema?

- Aš jau sakiau, kad tapo tradicija manipuliuoti šia tema. Prasta tradicija, kurią reikėtų nutraukti, nes mėnesį ar kelis tik apie tai diskutuojama. Seimas turi dirbti savo darbą, priimti sprendimus, kurių sąrašas yra ilgas ir jame yra tikrai reikšmingų - valstybės tarnybos reforma, mokesčių reformos klausimai, daugybė dėl socialinės apsaugos būtinų sprendimų, kurių reikia, jog Lietuva nebebūtų valstybių, kuriose socialinė atskirtis yra didžiausia, sąrašo viršuje. Todėl klausimą dėl pirmalaikių rinkimų reikia kuo greičiau padėti į stalčių ir užsiimti tuo, ko reikia Lietuvai.

- Opozicija kažkodėl tvirtina, kad visuomenė nusivylusi valdančiaisiais.

- Tegul pasižiūri į reitingus, kurie yra tam tikras rinkėjų nuomonės veidrodis. Tuomet pamatys tikrą vaizdą, kuris visų pirma nėra palankus opozicinėms partijoms.

Skaičiai

VRK skaičiavimais, 1996-2016 metų Seimo rinkimų išlaidos didėjo taip: 1996 m. - 2,8 mln. Eur, 2000 m. - 3 mln. Eur, 2004 m. - 5,3 mln. Eur, 2008 m. - 7,7 mln. Eur, 2012 m. - 5,97 mln. Eur, 2016 m. - 7,5 mln. Eur.

Pasak VRK, šiuo metu galima teigti, kad apsiriboti 2016 m. spalio 9 d. Seimo rinkimų skirtu finansavimu, kuris buvo apie 7,5 mln. Eur, greičiausiai nepavyktų. VRK manymu, tokio pobūdžio viešiesiems pirkimams kitąmet tektų išleisti apie 15-20 proc. daugiau lėšų nei 2016-aisiais. Be to, atsižvelgiant į šiuo metu parengtus rinkimų įstatymų pakeitimo projektus dėl darbo užmokesčio mokėjimo apylinkėse ir apygardose, lėšų poreikis darbo užmokesčiui didėtų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s