respublika.lt

2018 sausio 24, trečiadienis

Pilietybė jau siūloma kaip kyšisnuotraukos (30)

2015 lapkričio mėn. 20 d. 10:15:29
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vakar Seimas labai pasistengė, kad pagausėtų Lietuvos piliečių ir rinkėjų gretos. Tiesa, ne Lietuvoje, o emigracijoje. Nors Konstitucija numato, kad dviguba pilietybė gali būti tik reta išimtis, Tautos išrinktieji beveik vieningai balsavo už tai, kad užsienyje gimusiems lietuvių kilmės vaikams ji būtų užtikrinta. Ar jie galės pretenduoti tapti Seimo nariais, prezidentais, ar privalės tarnauti Lietuvos kariuomenėje, vykdyti kitas piliečio pareigas? Šiandien parlamentarams tai nerūpi.

 

Dovana emigrantams

Seimo palaimintos Pilietybės įstatymo pataisos reiškia, kad gimusieji mišriose šeimose ir užsienio valstybėse, kur pilietybė įgyjama gimstant, lietuvių vaikai automatiškai išsaugos ir Lietuvos pilietybę. Pagal iki šiol galiojusią įstatymo nuostatą tokie asmenys, sulaukę 21 metų, turėjo pasirinkti pilietybę, o pasirinkę svetimą, lietuviško paso netekdavo.

„Tai žingsnis į didesnę Lietuvą, pažangesnę Lietuvą, kuri yra atvira visam pasauliui“, - džiūgavo Liberalų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis, kurio kolega Arminas Lydeka inicijavo įstatymo pataisas.

Prieš porą metų skelbtais duomenimis, kas šeštas lietuvaitis gimsta emigracijoje.

„Apie 700-800 tūkst. lietuvių gyvena įvairiose pasaulio valstybėse, kuria šeimas, gimsta vaikai, ir lengva ranka atiminėti ten gimusiems lietuvių vaikams jų pilietybę, mano galva, yra nesąžininga, nes esame maža Tauta“, - aiškino E.Masiulis.

Tiesa, parlamentaras truputį sutirštino spalvas, nes Lietuva iš emigrantų pilietybės neatiminėja - žmonės savo noru tampa kitų šalių piliečiais, o Konstitucija vienodai galioja visiems.

Tačiau liberalai neslepia, kad kitas žingsnis bus panaikinti Konstitucijoje esančius apribojimus dėl dvigubos pilietybės tai kartai, kuri į užsienį išvyko po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Tai įmanoma tik piliečių referendumu pakeitus Konstituciją, tačiau Pasaulio lietuvių bendruomenė ir dvigubos pilietybės šalininkai Seime jo purtosi ir kelia įvairias sąlygas: švelninti Referendumo įstatymą, įteisinti elektroninį balsavimą, ir kt.

Paminta Konstitucija?

Vienintelis iš balsavime dalyvavusių 89 Seimo narių, balsavęs prieš automatinį dvigubos pilietybės suteikimą iš nepriklausomos Lietuvos emigravusiųjų vaikams, „darbietis“ Mečislovas Zaščiurinskas teigė, kad įstatymo keitimas yra amoralus, nes taip bandoma apeiti Konstituciją, kad nereikėtų rengti referendumo.

„Iš Seimo siunčiama žinia - nevykdykite Konstitucjos, ieškokite įvairių būdų, kaip ją apeiti ir pasiekti savo egoistinių tikslų, - piktinosi parlamentaras. - Visi suprantate, kad kiekvienos šalies pilietybė turi savo vertę. Amžinatilsį Š.Kalmanovičius turėjo net 4 pilietybes, ir jam buvo labai patogu, kai reikėjo susigrąžinti turtą, spręsti kitus klausimus. Bet pilietybė yra šventas dalykas, įsipareigojimas savo Tėvynei, o ne siekis iš to turėti naudos. Tokiu įstatymu mes žeminame tuos savo piliečius, kurie lieka čia ir gyvena sudėtingomis ekonominėmis ir socialinėmis sąlygomis.“

Įžvelgia klastą

Latvijos pilietybės atsisakęs buvęs Seimo narys, dabartinis Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas įsitikinęs, kad įstatymo pataisą inicijavę liberalai siekia visiškai kitų tikslų - prisidengdami patriotizmo lozungais, iš tikrųjų pučia į ES ir pasaulio globalistų dūdą, esą tautinės valstybės pasmerktos išnykti, o žmonės tampa „pasaulio piliečiais“.

„Jie nesako atvirai, kad naikina Lietuvos valstybę, veikia užsimaskavę, ir žmonėms, puoselėjantiems patriotinius jausmus, atrodo viskas gerai. Kaip psichologas galiu pasakyti, kad planas, kaip paveikti mūsų sąmonę ir pasąmonę ir patriotizmo idėjas transformuoti globalizmo naudai, veikia. Bet kur mūsų kiti politikai, kurie gina Lietuvos nacionalinius interesus, mūsų valstybę? Ar jų jau nebėra, gal jie užspausti, pridusinti, o gal nesupranta, kas iš tikrųjų vyksta?“ - stebėjosi V.Valkiūnas.

Jis apgailestavo, kad pilietybės reikalus politikai tvarko chaotiškai, paskubomis, nėra kompleksinio ir racionalaus požiūrio.

„Kodėl nevyksta rimtos diskusijos, pavyzdžiui, apie tai, kokioje kariuomenėje tas „dvigubas“ pilietis tarnaus, kurią valstybę gins - ar tą, kuri pirma paskelbs mobilizaciją, ar tą, kurioje gyvena?“ - pašnekovas vardijo problemas, kurios turėtų rūpėti ir patiems emigrantams, pageidaujantiems dvigubos pilietybės.

Jo įsitikinimu, žmogus turi žinoti, ką jo vaikas ar anūkas privalės daryti, įgijęs Lietuvos pilietybę - ar jis turės būti pasirengęs sėsti į lėktuvą ir atvykti į Lietuvos šauktinių kariuomenę, karinius mokymus? Kokių sankcijų jis gali sulaukti, jeigu nevykdys prievolės - gal jį Lietuva susiieškos per Interpolą ir pasodins į areštinę?

„Viskas pagrįsta emocijomis - lietuvių trūksta, rinkėjų trūksta, tai sudaroma galimybė jų pagausinti, - ironizavo V.Valkiūnas. - Bet ar mums reikia tokių piliečių, kurie lietuvišką pasą nori turėti tik savo reikalams tvarkyti ar kaip kolekcionieriai?“


Prof. Vytautas RADŽVILAS, filosofas, Sąjūdžio pirmeivis:

Toks įstatymas toliau griauna Lietuvos valstybingumą, nyksta pačios valstybės idėja. Argumentavimas, neva lietuvių ir Lietuvos piliečių būsią daugiau, yra grynas savęs apgaudinėjimas ir akių dūmimas kitiems. Akivaizdu, kad tokiu įstatymu norima bent iš dalies paslėpti katastrofiškus 25 metus Lietuvoje vykdytos ekonominės ir socialinės politikos padarinius. Lietuvių tauta taip sparčiai nenyko niekada per visą savo istoriją, nebent išskyrus ypatingų badmečių ir marų laikotarpį.

Palaikoma iliuzija, kad tauta ir valstybė nenyksta. Bet visiškai akivaizdu, kad priėmus tokį įstatymą pilietybės institutas praranda reikšmę, nes galima būti šalies piliečiu visiškai realiai nebūnant susaistytam su savo valstybe ir nevykdant pilietinių pareigų. Nuo šiol Lietuvoje atsiranda ypatingos rūšies diskriminacija: piliečiai, kurie vykdo piliečių pareigas, ir piliečiai, kurie panorėję naudojasi tik piliečio teisėmis.

Tai vienas klastingiausių kada nors priimtų sprendimų. Nes iš tiesų daugeliui žmonių, taip pat, manau, ir politikų, kurių dauguma nėra itin raštingi, labai nelengva iš karto suvokti tą paslėptą logiką, kuri glūdi už tariamai gražaus ir naudingo veiksmo. Reikia bent jau minimalaus įžvalgumo suvokti, kad tariamas išvykusių lietuvių įtraukimas į tautą ir valstybę per tokį įstatymą tikrovėje yra priešingas veiksmas, kuriuo tauta ir valstybė galutinai naikinama.

Būtent tokios popierinės pilietybės plitimas yra tų, kurie svajoja apie pasaulį be tautų ir nacionalinių valstybių, idealas. Kitaip tariant, tokia efemeriška pilietybė yra suvokiama kaip labai efektyvus ištautinimo ir išvalstybinimo įrankis, nes jis veikia kaip savotiška pereinamoji grandis tarp tikros pilietybės ir tapimo vadinamuoju pasaulio piliečiu.

Beje, šis Pilietybės įstatymo priėmimas ypač tragikomiškai atrodo, kai Europoje vyksta tragiški įvykiai. Juk vadinamieji terorizmo aktai aiškiai rodo, kad su svajonėmis apie pasaulio piliečius reikėtų kuo greičiau atsisveikinti. Priešingai, šiuo metu radikaliai keičiantis geopolitinei situacijai ir pasauliui įžengiant į netikrumo ir nestabilumo epochą, vienas svarbiausių tikslų turėtų būti savos politinės bendruomenės stiprinimas, konsolidavimas ir, jei reikia, mobilizavimas atremti gresiančius vis didesnius iššūkius.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (30)

 • neteisus Radzvilas ir Co- 2015 lapkričio mėn. 22 d. 05:30:39

  32 LR Konst. str leidzia gyventi ne tik Lietuvje. 26 ES valstybes suteikia
  teise igyti dvig.piliet. JAV nekreipia demesio kiek zmogus turi piliet.,
  jei jis nori ir gali - igyja ir JAV. Dziaukimes, kad uz LR ribu gyvenantys
  lietuviai nori islaikyti LR pilietybe, p. Radzvilai. Tai-patriotizmas!Karo
  prievole? JAV ir Lietuva priklauso NATO! Vadinasi, kariausime kartu. Karine
  prievole atlieka savanoriai. Tarp ju keletas is JAV. Tikekimes, su laiku,
  ju atsiras ir daugiau, nes patriotizmo iseivijoje daugiau nei Lietuvoje.
  Finansine parama siunciama is uzsienio Lietuvoje gyvenantiems artimiesiems
  - mokantys skaityti ir skaiciuoti - zino. Berods, 4-7 mlrd. lt kasmet. Ne
  visi LR pilietybe atstatys. Tiems, kurie gali ir nedalyvauja rinkimuose,
  tokia galimybe del pilietybes, svarstyciau. Nepamirskime, kad dvig.p-be
  dipukams padejo ant lekstutes, o kiek ju atsistate? Mazai.Papildant p-bes
  istatyma, isvykusiems po Kovo 11 turi buti tokios pacios teises,kaip
  dipukams.Atramos tsk.-1940 06 15-rusu okup

 • Abeliui- 2015 lapkričio mėn. 20 d. 22:53:54

  Tai katrie kolaborantai-kurie trims valstybėms atstovauja/
  viena subine ant trijų kėdžių užtūpę/?

 • Dviems ponams 2015 lapkričio mėn. 20 d. 22:49:35

  tarnaujant-nei vienam nebus gerai.
  Pabėgus į geresnę GATAVĄ santvarką dar norima kyšio iš
  biednos tėvynės-asmeninio komforto ir pigesnio dantų remonto.

 • Nesuprantu 2015 lapkričio mėn. 20 d. 21:52:03

  Nesuprantu cia pasisakanciu ir Lietuvos istatymu ,kurie imigrantams is
  Azijos ir Afrikos duos antra Lietuvos pilietybe be jokiu skrupulu.
  Nesuprantu, kaip uzsienyje gyventantis, ten dirbantis, ten mokescius
  mokantis pilietis yra susaistytas realiai su Lietuvos valstybe ir kokias
  jis pareigas privalo vykdyti, kuriu negaletu vykdyti "dvigubinis"?
  Nesuprantu teiginiu, kad islaikant lietuviskuosius Lietuvos piliecius
  Lietuvos valstybe naikinama, o ju atsisakius --- klestes? Nesuprantu,
  kodel dar neisnyko Estija ir Latvija, nors jos savo latviskiesiems
  pilieciams negaili antros pilietybes? Nesuprantu. Man atrodo, kad Lietuva
  naikina visi, kurie lietuviskuosius piliecius NURASINEJA, besiremdami bet
  kokiomis salygomis.

 • Abelis 2015 lapkričio mėn. 20 d. 20:00:18

  mano anukas turi tris pilietybes JAV.Lietuvos ir N.Zelandijos.Jis gime
  JAV,mama N.Z. piliete.Tai kodel kitos salys nebijo dvigubu pilietybiu,
  lietuviu kolaborantai bijo.Nes ko maziau protingu pilieciu ,tuo lengviau
  juos mulkinti.Nes emigruoja jaunesni ir protingesni.

 • man 2015 lapkričio mėn. 20 d. 19:56:06

  kokie šlykštūs šitie liberalai su savo klasta, jiems nusispjaut ant
  tautiečių, iš kurių rankų punta. Niekada, niekada, niekada nebalsuoti
  už liberalus-klastūnus.

 • aišku 2015 lapkričio mėn. 20 d. 17:35:56

  negerai,bet žiūrint iš kito taško -tai ŠAUKTINIŲ kariuomene gretai
  surinksim.Taip sakant ne tik tesės bet ir PAREIGA TĖVYNEI,itariu apie tai
  dvigubos pilietybės turėtojai NEPAGALVOJA

 • Gražu 2015 lapkričio mėn. 20 d. 16:14:28

  Išvykai, nori integruotis kitoje šalyje - pamiršk, kad esi lietuvis.
  Velniop visas šeštadienines lietuviškas mokyklas. Juk grįžti į
  Lietuvą jau nebegalėsi. Vietoj tavęs prisiintegruosim arabų. Jų vaikai
  labai gražūs. Tai ne blyškiaveidžiai strazdanoti
  lietuviukai.Padovanokim juos Norvegijai, Amerikai ir visiems, kas
  paprašys.

 • ateities logika 2015 lapkričio mėn. 20 d. 13:09:50

  ...is karto suvokti tą paslėptą logiką...
  logika? saukstai po pietu! pirkit koranus ir mokinkytes arabiskai...

 • Skaitytoja 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:39:48

  Norima, kad emigrantai būtų kaip pusiau išsiskyrę sutuoktiniai.
  Praleistas kablelis. Šiuo atveju - skyrybose su tėvyne.

 • pensininke, 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:35:21

  bet jei tas vaikas gal net nekalba lietuviskai

 • liberalai-sąjūdiečiai 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:31:59

  ar bijo ar nenori tautinės valstybės,ir mano supratimu tik todėl,kad
  pritrauktu daugiau rinkėjų .Todėl kuo greičiau stums elektroninį
  balsavimą,kad atsiimtu dividendus iš šio įstatymo.Nusispjauti jiems į
  referendumus ir Tautos nuomonę.Svarbiausia valdžia ir kuo greičiau ir
  daugiau. O konservatoriai ar ne veršiai

 • A. 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:27:21

  Baisu kai pensininkės giriasi, kad visi jų vaikai užsieniuose dirba,
  gerai uždirba, gerai gyvena, o apsisukusios keikia valdžią, kad jų
  pensijos mažos, kad joms reikia socialinio darbuotojo, kuris tvarkytų jų
  namus. Tai gal tegul vaikai joms prideda ar pasiima ir išlaiko, kaip mes
  savo tėvus Lietuvoje.

 • Lora 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:24:07

  Lietuva pati nori save isnaikinti - kvaila valstybe, kvaila tauta! Uztenka
  paziureti Lietuvai vadovaujanciu asmenu veidus ir laikysena, galima is
  karto pasakyti apie mentalini nelankstuma net sąatingį. Ka issirinkote
  gerbiamieji tautieciai - ta ir turite.

 • V. 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:20:54

  Jau dabar apstu tokių piliečių kurie gyvena, dirba , moka mokesčius
  užsienyje, o atvažiavę reikalauja nemokamų paslaugų, girdi, jie
  Lietuvos piliečiai...ir net nesusimasto, kad jų paliktiems tėvams
  pensijas uždirba likę gyventi lietuvoje...

 • V. 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:14:52

  Tkra tiesa 100%

 • Mix 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:08:10

  Taigi, dabar kyla svarbus klausimas - pagal kurią turimą pilietybę asmuo
  turės vykdyti savo pareigas? p. E.Masiuli prašau atsakyti.

 • pere 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:03:20

  Ar toks pilietis mokės dvigubus mokesčius ir kt?

 • Nesąmonė 2015 lapkričio mėn. 20 d. 12:02:11

  Nesuprantu vieno: kodėl užsienyje gimęs lietuvių vaikas bus ir
  Lietuvos, ir kitos šalies pilietis, o jų tėvai – ne. Tai, man atrodo,
  klastingas ėjimas. Lietuvis turi gyventi Lietuvoje ir tik tada turėti
  Lietuvos pilietybę. Arba, gyvenantis užsienyje turi rinktis VIENĄ
  pilietybę: tos šalies, kurioje gyvena arba Lietuvos. Koks čia gali būti
  dvigubiškumas. O jei ta šalis, kurioje gyvena lietuvis ir turi dvigubą
  pilietybę pradės kariauti su Lietuvą, kurią šalį jis gins?

 • Giedrius 2015 lapkričio mėn. 20 d. 11:54:42

  Manau, žmogus turi turėti tokią teisę apsispręsti, jei jo šaknys ir
  istorija yra kitoje šalyje. Mes kai kur esame naujokai ir reikėtų
  pažiūrėti, kokios pasekmės, kai žmonės turi kelias pilietybes.

 • vv 2015 lapkričio mėn. 20 d. 11:44:31

  vienu uzpakaliu ant dvieju kedziu nesedesi. Jei cia tik atvaziuoji
  pasisveciuoti tai pilietybes tikrai nereikia. Pakaks ir lietuvio kortos. O
  jei pusiau negras ar arabas tai kam jis cia reikalingas? tik danti ant
  likusiu gries, kaip visokie zydai donskiai ar vinokurai.

 • Matomai 2015 lapkričio mėn. 20 d. 11:37:56

  Matomai, taip liberalai nori surinkti daugiau balsų per artėjančius
  rinkimus. Manau, kad pilietybė gali būti tik viena, nes pilietybė ne tik
  teisės, bet ir pareigos ginti tėvynę, mokėti mokesčius ir pan.

 • Ričardas 2015 lapkričio mėn. 20 d. 11:37:29

  Žinoma, tai normalu. Juk vis tiek to žmogaus tėvai iš čia, čia jo
  šaknys. Reikėtų saugoti savo tautiškumą, juk tiek daug mūsų
  išvažiuoja. Pilietybė tai ne šiaip sau, kad kokią nori, tokią
  pasiėmei. Čia ir teisės, ir pareigos.

 • Ana 2015 lapkričio mėn. 20 d. 11:19:40

  Suaugęs turi teisę pasirinkti. Aš pati turiu ir Rusijos pilietybę, bet
  esu Lietuvos patriotė. Su visa šeima buvome taip auklėti, tad visad
  palaikome ir kovotume už Lietuvą.

 • Ais 2015 lapkričio mėn. 20 d. 10:59:45

  Aišku, kad taip spekuliuojama valstybės piliečiais: turintys dvigubą
  jausis lietglobaliais, neįsipareigojančiais, nepakaltinamais...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • EVAKUACIJA: Italijoje, Trentino-Alto Adidžės regione, iš viešbučio teko evakuoti 80 turistų, kuriuos užblokavo lavina.
 • PEREINA: VĮ „Kelių priežiūra“ funkcijos, susijusios su viešosiomis paslaugomis, kaip valstybinių kelių savininkei pereina Lietuvos automobilių kelių direkcijai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar įvedus alkoholio prekybos apribojimus žmonės geria mažiau?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -12   -6 C

   -3  +4 C

 

   -1  +3 C

    -3   +4 C

   +3   +5 C

 

   +1  +4 C

    4-9 m/s

    3-8 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2249 PLN - 4.1696
RUB - 69.2007 CHF - 1.1779
GBP - 0.8783 NOK - 9.6380
reklama
Velyke2017