respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Pilietiškoji savaitė. Gerbk Trispalvę. Pulk-gink Vytautą Radžvilą. Duokite normalią algąnuotraukos (14)

2018 balandžio mėn. 29 d. 08:40:11
Olava STRIKULIENĖ

Ši savaitė pasižymėjo pilietiniu aktyvumu. Trečiadienį patriotinės visuomeninės organizacijos Vilniuje pagerbė Lietuvos valstybinės Trispalvės vėliavos šimtmetį. Taip pat, protestuodamos prieš spartėjantį Lietuvos ištautinimą bei globalizaciją, surengė mitingą prie Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI). O ketvirtadienį Nepriklausomybės aikštėje jau vyko medikų mitingas „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“

 

Atrodė, kad valdžiai Trispalvės šimtmetis visai nerūpi. Dar neatsigavo po Vasario 16-osios, Kovo 11-osios ir Velykų. Šiek tiek jubiliejų pažymėjo tik Seimo kanceliarija, nes parlamente lankėsi kelios mokinių klasės. O šiaip lietingas, vėjuotas trečiadienis buvo eilinė darbo diena. Tad daugiausia susirinko jaunimas ir žilagalviai senjorai. Švenčiantys Trispalvės šimtmetį buvo gavę Vilniaus savivaldybėje leidimą žygiuoti su rekordinio dydžio vėliava nuo Nepriklausomybės aikštės Gedimino prospektu iki prezidentūros. O vėliau surengti mitingą prie VU TSPMI pastato. Plevėsavo ne tik Trispalvė, bet ir Vytis bei Žemaitijos, senosios Prūsijos vėliavos. Simptomiška, tačiau eisenoje nesumėlynavo nė viena vėliavėlė su Europos Sąjungos simbolika.

Trispalvė baisiau už kanapę?

Ar Vilniaus savivaldybės liberalams ši eisena buvo politiškai priimtina? Manyčiau, jog leidimą išdavė sukandę dantis. Nes atvirai piktintis patriotiška reakcija į Trispalvės šimtmetį būtų pernelyg neprotinga. Kai vis dar teigiame, jog esame Tauta. Netgi pilietine. Tačiau kai kurie žiniasklaidos portalai bei televizijos šią patriotinę eiseną tiesiog ignoravo. Tad ne Vilniuje gyvenantys Lietuvos piliečiai ar net labiau nuo centro nutolę vilniečiai iš viso galėjo nesužinoti apie šventinę eiseną. Juolab apie tai, kokiomis mintimis žmonės dalijosi. Įdomi reakcija. Dar prieš 30 metų lietuvis už Lietuvos trispalvę - „buržujų nacionalistų skudurą“ rizikavo atsidurti už grotų. Arba psichiatrinėje ligoninėje. Mažų mažiausiai - išlėkti iš universiteto. O dabar kitokia komjaunuoliška taktika - kitaminčius ignoruoti. Arba pjudyti. Niekinti. Todėl nekeista, jog kai kurie vėliavą laikę jaunuoliai, paklausti, ką jiems reiškia Trispalvė, tik muistėsi, slėpė veidus ar nejaukiai kikeno. Tarsi viešai darytų kažką gėdingo, neleistino. Tarsi kanapes rūkytų. Tad kiek reikia feisbuko burbule pjudyti „atsilikėlius“, „lopus“, „lochus“ kitaminčius, kiek juos „užbaninti“, kad žodis patriotizmas taptų juokingas. Lyg žmogus pats prisipažintų esąs nevisavertis.

V.Radžvilas baisiau už Staliną?

Ko gero, simboliškiausi buvo du mitingai prie VU TSPMI. Vienoje pusėje sustojo žmonės - jaunuoliai ir brandesnio amžiaus, palaikantys filosofą profesorių Vytautą Radžvilą ir protestuojantys prieš VU TSPMI dabartinę vadovybę. Kitoje pusėje susirinko jaunuoliai, palaikantys VU TSPMI direktorių Ramūną Vilpišauską. Nelankau TSPMI paskaitų, todėl takoskyrą tarp „radžvilininkų“ ir „vilpišauskininkų“ vertinu išoriškai. Taip pat neatmetu galimybės, kad į R.Vilpišausko vietą įstačius užsienietį direktorių - profesorių, net nemokantį lietuvių kalbos, dalis jaunimo dar labiau džiūgautų. Ir nušvilptų R.Vilpišauską. O vizualiai viskas atrodė taip. Vienoje pusėje - daug tautinių vėliavų. Kitoje pusėje ES vėliavos. Keli vaivorykštės spalvomis dažyti skėčiai. Na, dar kelios mažos trispalvytės. Prisidėjusios paskutinę minutę. Ir plakatai. Primenantys ne jauną žmogų, bet Prano Mašioto ar Motiejaus Valančiaus didaktiką. „Per jus praleidžiame paskaitas“, „Prieš jus tik jūs patys“.

Manau, jaunimas turi būti pakankamai užsispyręs, jog suprastų, išanalizuotų ir teisingai įvertintų filosofo V.Radžvilo tekstus. Tad labiau tikėtina, jog nuomonę apie V.Radžvilą padėjo sukurti ne filosofo knygos, paskaitos, bet kiti TSPMI dėstytojai ar vadovybė. Jei tiki, kad vadovybė neklysta, gali jaunatviškai rėkti „Gėda!“ ir panašius jaunatviškus kategoriškus niekus. Nieko keisto. Tik egzaltacija. Jautrioji Salomėja Nėris taip pat žadėjo savo rankomis pasmaugti „fašistą“ Frydrichą Nyčę (Friedrich Nietzsche). Tad šiuo aspektu galėčiau pritarti vienam mitingo dalyviui. Apgailestavusiam, jog TSPMI įsigali švilpimo ir neigimo praktika. Tikrai kažkas nesveiko yra VU TSPMI, jei studentams leidžiama pjudyti, tyčiotis iš savo dėstytojų. Tetrūksta, jog siūlytų nuodų taures sokratams, nušvilptų konfucijus, o senekoms patartų pjaustytis venas. Keista, jog būsimi demokratinės valstybės politologai ar net būsimi diplomatai nesuvokia, jog tik diktatoriški režimai nepripažįsta nuomonių įvairovės. Negi institutas jau štampuoja aršias, vienodai mąstančias „davatkas“? O šiaip bet kokį politinį darinį, pvz. ES ir bet kokią idėją, pvz. globalizmą, nedraudžiama vertinti ir kritiškai. Lygiai taip pat kaip galima pakritikuoti spaudžiantį batą. Ir pasistengti, kad nespaustų. Kitos ES valstybės taip pat Briuselį pakritikuoja. Tik kai kuriems lietuviams atrodo, jog pasakyti ką nors prieš Briuselį, tai būti „kremlinu“. Ar burnoti prieš Dievą. Neduos pinigų. Išmes iš Bendrijos. Nutrenks.

TSPMI, anot kalbėtųjų, įsteigtas 1993 m., turėjo tapti nepriklausomos Lietuvos intelektualiniu skydu, bet nuo šios vizijos nutolo. Per daug tapo liberalus? Per daug globalistiškas? Nesu nei studentė, nei dėstytoja. Tačiau vien klausantis ir vizualiai stebint abiejų mitingų dalyvius, aiškiai buvo matoma, jog ideologinė konfrontacija didžiulė. Nors normalioje diskusijoje, normalioje demokratinėje nepriklausomoje valstybėje piliečių patriotizmas ir globalizmas turėtų vienas kitą papildyti. Patriotai irgi suvokia, jog Lietuvai reikia sąjungininkų, draugų, tarptautinio palaikymo. Juk džiaugėmės kiekvienu palaikymu po 1990 m. kovo 11-osios. Negi pamiršome? Bet dėl to juk nebūtina tapti kosmopolitu ir tyčiotis iš „nepažangios“, „provincialios“, „archajiškos“ valstybės. Neva iš XIX a.

Kosmopolitai per prievartą?

Trečiadienio mitingai buvo išskirtiniai tuo, kad kėlė vien vertybinius klausimus. Tačiau pirmadienį vykęs medicinos rezidentų pokalbis Vyriausybėje ar ketvirtadienį Lietuvos medikų sąjūdžio suorganizuotas medikų mitingas vėlgi kėlė ne tik ekonomines medikų apmokėjimo ar darbo valandų problemas. Vėlgi ta pati vertybinė dilema - išvykti iš Lietuvos, kur didesnės algos. Ar Lietuvoje išsikovoti padoresnę algą. Tad net ir be jokios VU TSPMI neoliberalios ideologijos net patriotiškiausi medikai stumiami į kosmopolitizmą bei nutautėjimą. Stumiami ne Briuselio, ne VU vadovybės, bet Lietuvos valdžios. Nes kurių galų 10 metų studijuoti, jei vėliau, neimdamas kyšių, vos gali pramisti. Ir tikrai negausi paskolos būstui. O medicina ir taip visiškai kosmopolitiškas mokslas. Angina ar sloga visur sergama vienodai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 30 d. 08:02:00

  Lietuvoje tapo labai madinga visus buitinius konfliktus viešinti. Laksto
  žurnalistai po Lietuvą, filmuoja ir rodo per žiniasklaidos priemones
  visokias nesąmones, kad būtų pateisinami išleisti pinigai , bet iš to
  mažai naudos visiems, bet politinę karjerą galima padryti ... Kaip ir
  dainuojamos ar perdainuojamos dainos, tik kokybė prastesnė už
  originalus... Jaunimas mato, jog ir be jokių mokslų kiti sugeba gyventi
  žymiai geriau, nei tie, kurie baigė mokslus... Žiniose, jei apvogė
  politiką, verslininką ar žurnalistą, tai jau tragedija, o jei žmogus
  negali pragyventi iš algos, pensijos ir pamaitinti save, vaikus, tai
  niekas jokios tragedijos nemato...Pamatyti, kaip paminklas, paveikslas
  atrodo natūroje, o ne nuotraukose, tai skirtingi dalykai... Su mirusiais
  žymiais lietuvių poetais, rašytojais, aktoriais, režisieriais lengva
  kovoti, pripaišant neigiamą nuomonę apie jų asmenybę, tačiau
  kažkodėl dabar tikrų šedevrų nematyti, tik nevykę bandymai, nors
  laisvė ir yra...

 • Prašalietis 2018 balandžio mėn. 30 d. 08:00:59

  Olava STRIKULIENĖ.. Gerbk Trispalvę. Pulk-gink Vytautą
  Radžvilą...Durnių laivo "intelektualiniai"keleiviai ir po šiai
  dienai"tebeieško ir niekaip nesuranda"ką gerbti ir kam melstis.Nors
  šimtus metų lietuviai"žinojo"ką gerbti ir ką ginti,todėl iki šiol ir
  išliko.Nuo neatmenamų laikų lietuviams buvo žinoma, kad reikia gerbti
  tėtę ir mamą,ir ginti savo namus ir šeimą.Šiandieniniai prie
  valdžios lovio besistumdantys ar prie jo besibraunantys"tautiniai"
  demagogai,parsidavėliai,sukčiai ir vagiai nori,kad žmonės būtų
  puspročiais runkeliais ir"gerbtų"tik juos ir jų sugalvotus stabus ir jų
  šeimininkus,kurių leidimu pastarieji yra prileidžiami pasistumdyti prie
  valdžios lovio.

 • Lankstumas - 2018 balandžio mėn. 29 d. 21:01:23

  kolonijoje gyventi ir „pono” valią vergiškai vykdyti įpratusio
  lietuvio savybė, sunaikinusi jo dvasią bei savybes, gebas, būtinas
  gyventi savarankiškoje valstybėje. Reikėjo prie lenko prisitaikyti -
  bardzo prosze; prie caro - vaše vysokoblagorodije; prie bolševiko -
  vsegda gotov; prie pseudoneuliberalo - klausau ir vykdau atsisakyti
  tautybės, lyties ir šeimos! Jau kelis šimtmečius lietuvis klusniai
  išsitempia prieš atėjūną poną ir skubiai vykdo komandas jo komandas.

 • Jonas 2018 balandžio mėn. 29 d. 19:55:52

  Manau, kad tą sumaištį keliantys dėl VU žmonės klysta, juos kažkas
  stumia kelti sumaištį. Tikros problemos nėra. Radžvilas turėtų į
  save pažvelgti kritiškai. Ar jis visada ir visur teisus? Nemanau.

 • Kam 2018 balandžio mėn. 29 d. 15:32:42

  čia "Negi" ir reikalingas klaustukas:"Negi institutas jau štampuoja
  aršias, vienodai mąstančias „davatkas“?" Vien pasiklausius kaip Puga
  Čiauškia, susidaro įspūdis, kad ne vienodai mąstančias, o vienodai
  nemąstančias papūgas štampuoja ta įstaiga.__Vingių Jonas

 • Vilija 2018 balandžio mėn. 29 d. 14:02:44

  Gražiai atrodė didžiulė trispalvė ir dori lietuviai, kurie ją nešė.
  Valstybei tai nerūpi. Tą dieną Seime posėdžiavo Pasaulio lietuviai,
  tačiau jie neišėjo bent susitikti, pakalbėti, tuo labiau, kad eisena
  prasidėjo nuo Seimo rūmų. Jiems rūpi tik dviguba pilietybė, o kai
  kurie Seimo nariai tuo reklamuojasi.
  Vokiečių gatvėje prie Tarptautinių snatykių instituto grupelė
  europietiškų, liberalių konservatorių ir liberalų atrodė
  apgailėtinai. Jiems yra tas pats kur mokytis, kur gyventi, kur dirbti,
  Vilpišauskas rengia juos pasauliui, o ne Lietuvai. Todėl ir trukdo prof.
  V. Radžvilas - jis ugdo studentus Lietuvai. Be to prof. intelektualias
  paskaitas suprasti ir išmokti reikia turėti daug proto. Tai irgi blogai,
  užtat europos vėliavėles mojuojantiems geriau putinaitės,
  vilpišauskai.
  Kodėl to nemato VU Rektorius? Todėl. kad jis irgi neturi tautiško
  mąstymo, jis tyko pinigų ir ES, jam labiau tinka Europos dūdą
  pučiantys dėstytojai.

 • Pilieti lietuvos 2018 balandžio mėn. 29 d. 13:53:58

  Ismok lietuvos istorija nuo senu tikru laiku kuokie lietuvei buvo ir kuokie
  liko dabar as manau kad lietuvis turi buti ant saves ponas milieti
  savotievyne zeme ja saugoti o nebuti svetimtauciu halujumi vergu manemokie
  senelis ir tievai del tievynies man tell sibiro gulago duona bet as likau
  lietuvis ir niekam nelaiziau Prosenelis

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 29 d. 13:32:45

  RESPUBLIKA laizytojas niera keiksmazodis taiecelybie as rasiau Monikai
  komentara prasau jipatalpynti tegul nusprendzia tie kurie raso komentarus.

 • pilietis Lietuvos 2018 balandžio mėn. 29 d. 13:23:43

  Atsiranda kuopelė individų ir pradeda uzurpuoti viešąją erdvę, tik
  jų nuomonė geriausia, ir tik jų nuomonė turi teisę egzistuoti. Kas
  galvoja kitaip, tas galvoja neteisingai, jie vieni galvoja teisingai. Tą
  turėjom TSRS, tą patį turim ES. Jei šito neišrausim su visom šaknim,
  jei naujų komosomolų diktatūrai nerodysim nepakantumo, jie labai greitai
  išplis kaip tarakonai. Visoje Europoje žmonės ėmė gintis nuo tokios
  diktatūros. Vyti tokius vilpišauskus iš tokių postų. tegu eina
  griovių kasti, emigruoja pas Putiną arba pas Merkel. Tiedu labai mėgsta
  tokius vilpišauskus.

 • Monikute 2018 balandžio mėn. 29 d. 13:13:35

  Simtu procentu teisi as asmeniskai dar noriu sulaukti ka tauta isrinks
  prezidentu ar garbynga lietuvi ar buvusi esama laizytoja svetimu?????

 • Gerbema Olava 2018 balandžio mėn. 29 d. 13:03:56

  Suprask kad tos isverstaskurius gimusius prie pjautuvo ir kujo tievai
  nemokie kad lietuvio garbie tripalvie vitis gedmino stulpai tikri lietuvei
  nebutu padovanoja savo laisvies bet isverstaskurei priprate okupantui
  laizyti suprato jaigu bus laisvi tai neturies kam laizyti tai padovanojo
  tautos laisve irdar pridejo atomine elektrine Mazeikiu naftos gamikla ir
  brangeuse tautos simboli LITA matote brangioji tiems
  Prezidenturos vireusybies seimo ponams mielina spalva su zvaigzdutiemis
  mielesnie nes turi kam laizyti Prosenelis.

 • senis 2018 balandžio mėn. 29 d. 12:36:56

  medicina ne kosmopolitinis mokslas, bet kosmopolitinis verslas.

 • Tradicijos 2018 balandžio mėn. 29 d. 12:10:38

  Anas, iki Nepriklausomybės laikų buvęs universitetas išugdė Juozą
  Jermalavičių - Maskvai atsidavusį žmogų. Šių laikų Universitetas
  ugdo Briuselio, Soroso ir velniai žino kokį žmogų. Prezidentūros
  mokyklą išėjęs Ramūnas Vilpišauskas, prezidento Adamkaus net į
  švietimo viceministrus pakylėta Nerija Putinaitė, nuo pat Lietuvos
  Nepriklausomybės atkūrimo siautėjęs Darius Kuolys... Visi jie nori, kad
  lietuviai pasidarytų charakiri. Lietuviai nori, kad juos pats velnias
  nuneštų tiesiai Sorosui į glėbį. Kas ką?

 • Monika 2018 balandžio mėn. 29 d. 10:46:01

  Perskaičius šį straipsnį darosi skaudu ir graudu, kad studentija
  paverčiama balai žino kokiais individais, kurie net patys nesuvokia
  ko norima iš jų. Negi LIETUVA po kokių 20 metų taip kosmopolitizuosis,
  jog niekam bus nesvarbu kokia kalba kalbėti, kokį tikėjimą
  išpažinti,
  bet manau islamas nugalės, nes jaunimas minkšta plastinė masė iš
  kurios galima lipdyti nors ateivius iš kosmoso. Vargas Tau Lietuva,
  o man nuskils laimė nesulaukti tų laikų...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis