respublika.lt
LRDT LYRAS

Perversmas neįvyko (37)

2018 gegužės mėn. 30 d. 21:13:02
Justina GAFUROVA, Danas NAGELĖ

Visą trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas už uždarų durų svarstė skandalingo tyrimo išvadas. Aiškinosi, kaip korupcijos voratinkliai apraizgė Lietuvą, kokią įtaką verslininkai darė neskaidriems politikams ir kokios žalos tai galėjo padaryti visai šaliai. Dėl kai kurių epizodų ketinama kreiptis į Generalinę prokuratūrą. Tačiau „Vakaro žinios“ primena, kad mūsų valstybės istorijoje jau būta skandalingų Seimo tyrimų, pavyzdžiui, „Mažeikių naftos“ privatizavimas, tačiau naudos iš to nebuvo praktiškai jokios.

 

Iš 11 komiteto narių už tyrimo išvadas balsavo 10 Seimo narių, 1 - susilaikė (Juozas Olekas). Artimiausiu metu NSGK patvirtintą išvadų projektą planuojama įregistruoti Seimo posėdžių sekretoriate. Dėl jo plenariniame posėdyje turės balsuoti visas Seimas.

Komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, pristatydamas išvadas, atkreipė dėmesį, kad svarbiausia atsakomybė dėl politinės korupcijos apraiškų krenta patiems politikams. „Korupcijos užsakovai yra politikai. Jeigu jie neatsparūs spaudimui, šantažui, minutei eterio - niekas negali jiems padėti. Kai tokia sprendimų kultūra ima dominuoti, atsiranda nesąžiningų žurnalistų, verslas ima ieškoti galimybių patenkinti savo poreikius. Todėl reikėtų pradėti pokyčius nuo politinės sistemos stiprinimo. Politikai gali priimti sprendimus, kurie sustiprins verslą, žiniasklaidą ir politinę visuomenę, kuri kontroliuotų pačius politikus. Turime dvejus metus. Sieksime, kad verslo grupės, padariusios žalą valstybei, ją atlygintų. Tai yra ne vienas šimtas milijonų eurų. Teks ieškoti būdų, kaip valstybei ją atlyginti“, - sakė V.Bakas.

Jis atkreipė dėmesį, kad viena iš labiausiai verslą dominančių sričių šalyje - energetika. „Energetika, ko gero, pati svarbiausia šio tyrimo dalis. Kodėl ši informacija nenutekėdavo anksčiau, nežinau. Svarbu suprasti, kad mes vis dar neužsitikrinome energetinės nepriklausomybės. Mes padarėme vieną žingsnį, bet kita mūsų koja vis dar pelkėje“, - pabrėžė V.Bakas, pridurdamas, kad ir dabartiniame Seime yra pažeidžiamų parlamentarų.

Dainius Gaižauskas, pristatydamas komiteto išvadas, atsakė į viešumoje jau kilusius klausimus, ar komiteto išvados - selektyvios: „Buvo daug klausimų, ar tyrimas buvo selektyvus. Noriu pasakyti, kad tas monstras, kuris užaugo („MG Baltic“ liberalai), užaugo ant Andriaus Kubiliaus kelių. Konservatoriai išsivalyti munduro tikrai negalės. Yra pakankamai faktų, keliančių įtarimų.

Norėčiau pacituoti iš Andriaus Kubiliaus apklausos: „Tuo metu aš, būdamas premjeras, daug ką žinojau. Bet buvau neįgalus ir negalėjau nieko padaryti.“

Didžiąją komiteto išvadų dalį sudaro anksčiau komitetui pateikta ir išviešinta VSD pažyma.

Tiriant galimą neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus ir neteisėtą įtaką politikams ar politiniams procesams, NSGK dėmesį skyrė dviem svarbiausiems objektams: neskaidriai Rusijos korporacijos „Rosatom“ ir jos interesams tarpininkaujančių asmenų veiklai darant poveikį Vyriausybei bei koncerno „MG Baltic“ neteisėtam poveikiui valstybės institucijoms, politikams ir politiniams procesams. Nors buvo žadėta, kad išvados nutrauks paslapties šydą, daugiau konkrečių politikų pavardžių, patekusių į įtakos tinklą, be tų, kurios jau žinomos, komitetas neatskleidė.

Komitetas patikino turintis duomenų apie 2013 metais vykusius „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos valdžia, kurie buvo skirti ne bendrovei „Nukem“ Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo projekte iškilusioms problemoms spręsti, o aptarti „Rosatom“ perspektyvas Lietuvoje. Manoma, ši bendrovė buvo suinteresuota bendradarbiavimu branduolinės energetikos srityje, galbūt statant Visagino atominę elektrinę. Komiteto išvadose rašoma, kad „Rosatom“ ir dabar planuoja išlaikyti įtaką Ignalinos AE uždarymo procese ir tuo esą rūpinasi ne tik buvęs KGB pareigūnas Kęstutis Puidokas, bet ir tas pats „MG Baltic“.

Komitetas, pateikdamas išvadas, patvirtino jau anksčiau paviešintą informaciją, kad „MG Baltic“ 2002 m. parengė ilgalaikę veiklos strategiją, kurios tikslai buvo sumažinti valdžios veiksmų įtaką koncerno plėtrai, sukurti palankius ryšius su valdžios institucijomis. Atskleidžiama, kad koncerno vystymo strategiją įgyvendinti neva padėjo jo paties iniciatyva sukurta politinė partija - Liberalų sąjūdis.

Be to, teigiama, kad „MG Baltic“ atstovai 2007-2014 metais protegavo tuometinį Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininką Modestą Kaseliauską. Esą šis pats pareiškė norą bendradarbiauti. Komitetas mano, kad „MG Baltic“ atstovai darė įtaką ir „Lietuvos geležinkelių“ vadovybei, buvo organizuojami tiesioginiai susitikimai su buvusiu įmonės vadovu Stasiu Dailydka.

Komiteto išvadose išnyra ir dar viena verslo grupė - „Vilniaus prekyba“. Dėl dalyvavimo strateginio investuotojo „Leo LT“ kūrimo projekte šiai įmonei gali tekti sumokėti. Komitetui kilo klausimų dėl buvusios „VP Market“ sandorių su valstybe, kai verslo grupei priklausančioje bendrovėje Vakarų skirstomieji tinklai (VST) buvo išmokėti dividendai iš pelno, ir taip padengtos VST įsigijimo išlaidos.

***

Komiteto pateiktos rekomendacijos:

* Vyriausybei bei Generalinei prokuratūrai rekomenduojama atlikti valstybės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ su koncerno „MG Baltic“ valdoma įmone „Mitnija“ 2009-2013 metais sudarytų sandorių teisėtumo patikrinimą.

*  Vyriausybei taip pat rekomenduojama inicijuoti koncerno „MG Baltic“ valdomų įmonių ir pirmos, ir antros kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sudarytų sandorių patikrą dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams.

*  Dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo steigiant „Leo LT“ yra tikslinga kreiptis į Generalinę prokuratūrą, prašant įvertinti, ar buvo padaryta nusikalstama veika.

*  Atsižvelgiant į tyrimo metu surinktą informaciją, iš naujo įvertinti, ar, kuriant nacionalinio investuotojo bendrovę, nebuvo padaryta nusikalstama veika ir žala Lietuvos valstybei, o jei taip - imtis priemonių jai atlyginti.

*  Siūloma inicijuoti kompanijos „Nukem Technologies GmbH“ sandorių, kuriais remiantis ši įmonė dalyvauja IAE eksploatavimo nutraukimo projektuose, patikrą dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams.

*  Siūloma parengti ir pateikti Seimui teisės aktų projektus, kuriais būtų įtvirtintas Civilinio konfiskavimo institutas, suteikiantis galimybę konfiskuoti organizuotoms nusikalstamoms grupėms priklausančių ar su jomis susijusių asmenų turtą, taip pat turtą, įgytą vykdant nusikalstamas korupcines veikas.

***

Situaciją komentuoja eksparlamentaras, buvusios laikinosios Seimo komisijos, 2004 m. tyrusios „Mažeikių naftos“ privatizavimo aferą, narys Jonas JURKUS:

„Praktika rodo, kad neretai Seimo tyrimų išvados neatneša jokių rezultatų. Tiesa, mūsų komisijos tyrimas rezultatų neatnešė dėl išskirtinių priežasčių: vos įpusėjus jos darbui, prasidėjo Rolando Pakso apkaltos skandalas. Kitaip tariant, „Mažeikių naftos“ skandalą užgožė R.Pakso skandalas. Priėmėme sprendimą, kad dėl „Mažeikių naftos“ blogo privatizavimo kalti konservatoriai, tačiau niekas į tai nereagavo, nes visi užsiėmė R.Pakso skandalu. Jei ne R.Pakso skandalas, tada gal viskas kitaip būtų buvę, gal būtų buvusios kokios nors pasekmės. Nes dabar dėl „Mažeikių naftos“ nei kas buvo nubaustas, nei pasodintas. Negana to, ir politinių pasekmių tai neturėjo, nes konservatoriai kaip buvo renkami į Seimą, taip renkami iki šiol.

Kalbant apie dabartinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimą, manau, kad jis turės didesnės įtakos. Visų pirma tai bus politikams, tarp jų ir prezidentei, pamoka. Daug kas galvoja, kad jų niekas nesiklauso, neseka susirašinėjimo. Dabar akivaizdu, kad bet kas gali būti klausomas.

Bet pats tyrimas, man atrodo, kiek „pritemptas“. Koks gi tu Seimo narys, jei negali šnekėti su verslininku? Be to, normalus reiškinys, kad verslas tarp politikų ieško silpnų vietų ir siekia sau naudos. Jei ieško naudos be kyšių - tai koks čia nusikaltimas? Gali ieškoti silpnų vietų, tačiau jei politikai būtų skaidrūs, tai nieko ir neįvyktų. Tai - politikų doros klausimas. Dabar, kai uždrausta verslui legaliai remti partijas, partijų atstovai vaikšto pas verslininkus ir prašo nelegaliai paremti. O verslininkas būtų durnas, jei mainais už tai sau naudos nepaprašytų. Aš linkęs verslą net pateisinti, nes kuo verslas didesnis, tuo sukuria daugiau darbo vietų, tuo daugiau papildo biudžetą.

Tikiuosi, kad komiteto išvados nebus beprasmės. Gal į naujus ikiteisminius tyrimus tai neišsivystys, gal niekas nebus pasodintas. Ir nebūtina pasodinti, daug svarbiau yra viešumas. Pavyzdžiui, politikams tai smogs per reitingus, o ir verslui bus signalas, kad negalima tokiais metodais bandyti užvaldyti valstybės. Tai bus pamoka visiems nesielgti taip, kaip iki šiol buvo elgiamasi.“

***

Faktai:

* Minėta vadinamoji „Mažeikių naftos“ komisija savo išvadose teigė, kad naftos įmonė 1999 m. buvo ne privatizuota, bet „atiduota“ JAV kompanijai „Williams International“.

* Komisija konstatavo, jog už „Mažeikių naftos“ privatizavimą yra atsakinga tuometinė valdančioji konservatorių ir krikščionių demokratų dauguma, Vyriausybė, taip pat aktyviai privatizavime dalyvavęs ir esminiams sprendimams daręs tuometinis prezidentas V.Adamkus bei jo patarėjai.

* Komisija išsiaiškino stulbinančių faktų, įrodančių, kaip konservatoriai keliaklupsčiavo prieš JAV kompanijos „Williams Companies, Inc.“ dukterines įmones. Pavyzdžiui, laikinojo „Mažeikių naftos“ valdymo sutartimi konservatorių Vyriausybė įsipareigojo apmokėti visas amerikiečių kelionių lėktuvais, maisto, būsto nuomos, telefoninių pokalbių ir kitas išlaidas, siekusias milijonus litų. Be to, numatyta, jog kiekvienas amerikietis, dirbantis Lietuvos įmonėje, privalo gauti ne mažiau nei 1 tūkst. dolerių (tuomet - 4 tūkst. litų) atlygį per dieną.

* Lietuva, jei nevykdys visų įsipareigojimų, pasižadėjo kompensuoti visas be išimties amerikiečių išlaidas, net ir inžinierių, technikos specialistų, buhalterių, aukštųjų pareigūnų laiko sąnaudas, amerikiečių nakvynės bei maitinimo išlaidas, patirtas ne tik vykstant į Lietuvą, bet ir į bet kokią kitą užsienio šalį, telefoninių pokalbių, teisinių paslaugų išlaidas. Beje, buvo padengiamos net amerikiečių išlaidos prezervatyvams.

* Konservatoriai, be to, pažadėjo, jog Seimas pašalins visas kliūtis „Williams“ atėjimui į Lietuvą.

* Amerikiečiai 75-iais mln. dolerių (tuomet - 300 mln. litų) turėjo papildyti „Mažeikių naftos“ biudžetą, o tokiai pat sumai buvo surašytas vekselis, kurį „Williams“ turėjo padengti tuo atveju, jei gaus pigesnės žaliavos ir dirbs pelningai. Vekselis liko nepadengtas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (37)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKOS: penktadienį ir šeštadienį per šalies parduotuvėse vykusią „Maisto banko” akciją nepasiturinčiųjų maitinimui paaukota 479 tūkst. eurų vertės maisto produktų.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: prie Indonezijos Šiaurės Molukų provincijos pakrantės įvyko 6,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, skelbė JAV seismologai, cunamio pavojus nebuvo skelbiamas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
PABUDIMAS

Kaip vertinate įstatymą, leidžiantį kirsti verslo plėtrai trukdančius miškus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6    +8 C

+5    +7 C

 

 +1    +3 C

+1   +2 C

0 C

 

   0 C

4-5 m/s

3 m/s

 

3-4 m/s

 

USD - 1.1302 PLN - 4.2913
RUB - 72.7425 CHF - 1.1243
GBP - 0.8589 NOK - 9.6423
reklama
Sveikata ir grožis