respublika.lt

2018 rugpjūčio 17, penktadienis

Pasmerkta Lietuvos pilietybėnuotraukos (87)

2018 gegužės mėn. 30 d. 10:09:11
Justina GAFUROVA

Dvigubos pilietybės idėjos taip susuko politikams galvą, kad šie imasi keisti įstatymus. Metų pradžioje užsienio reikalų ministras tikino, kad nepavykus referendumui dėl dvigubos pilietybės, jį valdžia pasiruošusi kartoti. Suprask, kol piliečiai nubalsuos tinkamai. O kad daug kartoti nereikėtų, Seime jau pateiktos Referendumo įstatymo pataisos, nuleidžiančios referendumo kartelę. To ėmėsi premjeras Saulius Skvernelis, valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis ir neseniai įsikūrusios socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas.

 

Šie trys politikai visiškai rimtai siūlo išskirtinai referendumui dėl dvigubos pilietybės suteikti patogesnes sąlygas nei iki šiol vykusiems referendumams. Dabar Konstitucijoje ir Referendumo įstatyme numatyta, jog norint keisti Konstitucijos pirmąjį skirsnį, kurio 12 straipsnyje kalbama apie Lietuvos pilietybę, reikalinga organizuoti referendumą. Jis laikomas įvykusiu tuo atveju, kai už pakeitimus pasisako daugiau kaip 50 proc. visų rinkimų teisę turinčių piliečių.

Politikai nė neslepia, kad tai sunkiai įsivaizduojama, todėl siūlo nuleisti kartelę. Siūloma, kad tik šį kartą pakaktų, jei dvigubai pilietybei pritartų daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau, kaip trečdalis visų rinkimų teisę turinčių asmenų. Lietuvoje šiuo metu balso teisę turi apie 2,5 mln. žmonių. Vadinasi, užtektų apie 830 tūkst. žmonių balsų, o jeigu kartelė nebus nuleista - reikėtų bent 1,25 mln. pritariančiųjų balsų. Šiuo metu siūloma, kad teisę į dvigubą pilietybę turėtų NATO ir ES valstybėse gyvenantys lietuviai, įgiję tų šalių pilietybes. Svarstoma, kad referendumas galėtų būti organizuojamas kartu su Prezidento rinkimais 2019 m.

„Vakaro žinių“ kalbintas R.Karbauskis atvirai prisipažino, kad valdžios tikslas - įvykęs referendumas dėl dvigubos pilietybės: „Tikrai labai sudėtinga būtų pasiekti rezultatą pagal dabartinę normą. Jeigu Seimas priims įstatymą, kad galima pakeisti tą normą, bus gerokai paprasčiau. Žinant, koks yra reikalavimas, be politikų palaikymo tokio rezultato pasiekti praktiškai neįmanoma.“

Paklaustas, kodėl nenori Tautai leisti laisva valia eiti ir išreikšti savo nuomonės, R.Karbauskis sakė manantis, kad nedalyvaujantys rinkimuose piliečiai tiesiog neturi tokios galimybės: „Siūlymas, kad sprendimą nulemtų tie, kurie atėjo. Nes dabar praktiškai nulemia tie, kurie neateina. O jie neateina ne tik dėl to, kad turi kitą nuomonę. Didžiosios dalies jų tiesiog Lietuvoje nėra. Daugelis žmonių yra emigravę.“

Kad dviguba pilietybė sumažins emigraciją, netiki ir pats valstiečių lyderis. Tačiau, jo nuomone, nesuteikdami galimybės turėti dvigubą pilietybę užsienyje gyvenantiems lietuviams, prarandame ryšį su jais. Politikas taip pat pridūrė, kad jeigu siūlymas būtų priimtas, jo autoriai patys kreiptųsi į Konstitucinį Teismą dėl išaiškinimo, ar pataisymas neprieštarauja Konstitucijai. Lieka tik spėlioti, kam teikiamas įstatymo projektas, kurio atitikimu Konstitucijai jau dabar abejoja patys jo autoriai.

***

- Neatrodo sąžininga, kai politikai visos Tautos vardu prastūminėja referendumą dėl dvigubos pilietybės, keisdami įstatymus, - „Vakaro žinios“ pradėjo pokalbį su Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininku Vytautu BUDNIKU.

- Kai imamasi įstatymo leidybos, akivaizdu, kad viskas vyksta pagal užsakymą. Šiandien reikia dvigubos pilietybės, kitą dieną gal reikės jau panaikinti dalį dėl nesijungimo į postsovietines erdves. Kiekvienam referendumui taip galima pritaikyti atskiras išlygas. Bet Konstitucija todėl ir yra pagrindinis valstybės teisės aktas, nes užtikrina teisinį stabilumą. Todėl yra numatyti saugikliai, užtikrinantys, kad Konstitucija nebūtų kaitaliojama vos pasitaikius progai. Nes jei taip elgsimės, šis įstatymas tiesiog praras prasmę.

Turime nepamiršti, Konstitucijoje yra numatyta, kad Tauta yra suverenas. Tauta ir turi nuspręsti, kas jai svarbiau. O ne grupė politikų. Tai, kas Tautai yra svarbiausia, Tauta yra įtvirtinusi Konstitucijoje, kurią, beje, priėmė referendumu. Persigalvoti dėl vertybių ar prioritetų Tauta gali, tai referendumu vėl patvirtindama Konstitucijoje. Negali grupė žmonių pakeisti to, už ką pasisakė visa Tauta.

- Politikai neslepia, kad referendumo kartelė šį kartą mažinama būtent dėl išskaičiavimo, kad net ir atėjus daugiau nei 50 proc. rinkėjų, jie nebūtinai visi pritars dvigubai pilietybei. Tai reiškia, kad jų tikslas - ne išklausyti Tautos, o bet kokia kaina „prastumti“ dvigubą pilietybę?

- Dabartinė iniciatyva tėra politikų užgaida. Tai jau nebėra demokratija. Kai kurie politikai demagogiškai tikina, kad be dvigubos pilietybės prarasime savo piliečius. Galiu tik priminti - mokslininkai nustatė, kad tie, kurie išvažiavo, jau tikrai nebegrįš. Nebent kokie 5-10 proc. Štai mes gyvename Lietuvoje, murkdomės savo varguose, tačiau rinkimuose savo balsą išreikštų ir kiti piliečiai, gyvenantys už jūrų marių, nė nesuprantantys mūsų šalies gyvenimo aktualijų. Gal jie į Lietuvą nebegrįžta dešimtmečiais, bet kažkodėl galėtų dalyvauti renkant mums valdžią.

- Pilietybė jau lieka tik pavadinimu, pamirštant piliečiams priklausančias pareigas?

- Tai nerūpi politikams. Jie tiesiog nori susirinkti daugiau balsų per rinkimus. Štai tikrasis politikų siekis - bet kokia kaina išsilaikyti valdžioje. Ir visiškai nesvarbūs tampa žmonės.

Aš suprantu, kad labai svarbu išlaikyti ryšį su išvykusiais žmonėmis. Bet pakaktų, jeigu mes jiems suteiktume Lietuvos piliečio pasą, o ne pilietybę su visu jos turiniu. Pilietis turi teisę dalyvauti rinkimuose ir būti renkamas, bet taip pat jam nustatytos pareigos - mokėti mokesčius, ginti šalį. Kitoje šalyje gyvenantys rinkėjai mokesčius moka ten, o karo atveju, tikrai į Lietuvą nevažiuos. Tad jiems lieka tik teisės. Būtų sąžininga, jog tokiam piliečiui, kuris gali atlikti tik ribotą dalį savo pareigų, priklausytų ribota dalis teisių. Pavyzdžiui, grįžęs į Lietuvą jis galėtų studijuoti, naudotis sveikatos sistema, bet jo pasas nesuteiktų teisės dalyvauti rinkimuose ar būti išrenkamam.

- Teisiškai atsiveria galimybė ne tik dviem, bet ir trims, keturioms ir kiek tik norėtum pilietybių.

- Taip, labai teisingai. Reikia kalbėti ne apie dvigubą pilietybę, o apie pilietybių daugetą. Nėra tokio mechanizmo, kuris kontroliuotų, kiek Kanadoje gyvenantis Lietuvos pilietis turi kitų šalių pilietybių. Gal jis turi dar 3 ar daugiau. Kam jam tada Lietuvos pilietybė? Greičiausiai tik dėl naudos, pavyzdžiui, teisės į turtą. Kam toks pilietis reikalingas? Be to, nepasivarginama pagalvoti apie gilesnius dalykus. Pavyzdžiui, lietuvių šeimoje, gyvenančioje Kanadoje, gimus vaikui, jam taip pat būtų suteikiama pilietybė. Nors jis Lietuvoje niekada nebuvo ir lietuvių kalbos nemoka. O jo vaikai taip pat galės paveldėti pilietybę? Taip prasidėtų pilietybės tiražavimas. Pilietybė taip prarastų prasmę ir galiausiai išnyktų, dalinant ją bet kam, kas užsigeidė.

- Jeigu jau dabar pradedama žongliruoti įstatymais, kaip būtų galima tikėtis sąžiningų referendumo rezultatų?

- Matome, kad kalbama ir apie elektroninį balsavimą, kuriuo galima įvairiai manipuliuoti. Manau, to ir trokštama. Mes jau turime patirties. Dar nesurinkus parašų dėl žemės referendumo, jau buvo aiškiai sakoma, kad jis neįvyks. Dabar galima suprasti, kad mums neatėjus į referendumą dėl dvigubos pilietybės, jis vis tiek bus įvykęs, o sprendimas bus toks, kokio reikia.

Jeigu valdžia atmeta demokratinius instrumentus, valstybėje įsigalioja autoritarinis valdymas. Bet Konstitucinis Teismas jau ne kartą pasisakęs, kad dvigubos pilietybės įteisinimas galimas tik referendumu. O Konstitucijos keitimas dėl referendumo „kartelės nuleidimo“, taip pat įmanomas tik referendumu, kuriame ne tik dalyvautų, bet ir formuluotei pritartų daugiau kaip 50 proc. visų rinkėjų. Tad reikėtų rengti referendumą dėl šio straipsnio pakeitimo. Tai praktiškai neįmanoma, todėl politikai ieško landų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (87)

 • senis 2018 birželio mėn. 07 d. 22:56:29

  dviguba pilietybe tai valstybes sunaikinimas negi akli esam

 • rimas 2018 birželio mėn. 06 d. 08:15:22

  Niekingi melagiai.Jiems dvigubos pilietybes itesinimas reikalingas, kad
  susirinkti daugiau balsu per rinkimus.Tam taip pat siulomas balsavimas
  internetu.Negi jie mano, kad tauta nesupranta ju vingrybiu.O gal jie is
  tikruju atlepausiai?

 • Budnikams ir co 2018 birželio mėn. 03 d. 17:14:52

  Budnikai, daug viengubiniu lietuviu gyvena uzsienyje ir.... nemoka mokesciu
  Lietuvoje, netarnauja kariuomeneje, bet..... gali balsuoti, rinkti
  likusiems valdzia ir blia, blia, blia --- gadinti visiems gyvenima.
  Nepatinka? Keiskite situacija. 1. BALSAVIMO TEISE SUJUNKITE NE TIK SU
  TURIMA PILIETYBE, BET IR SU PASTOVIA GYVENAMA VIETA. 2. SUTEIKITE
  PASIRINKIMA ARBA ZMOGUS TARNAUJA LIETUVOS ARMIJOJE IR GAUNA ATLYGINIMA,
  ARBA SUMOKA VALDZIAI TIEK IR TIEK PINIGU, KAD PASTAROJI TURETU IS KO
  NUSIPIRKTI GINKLU. 3) KUR ZMONES DIRBA, TEN JIE MOKA PAJAMU
  MOKESCIUS----cia nieko bendra nera su pilietybe##### Kokiu dar problemu
  turite su "dviguba" pilietybe? Siekiate, kad neliktu lietuviakalbiu
  Lietuvos pilieciu? Apie tai atvirai ir sakykite!!!! Nereikia cia
  blia-blia-blia. Lietuvai pilieciu niekada nepritruks. Politikai zino, kad
  ju galima rasti arabu krastuose, afrikoje --- prives. Ir padarys juos
  vienkartiniais Lietuvos pilieciais.

 • Bjauru 2018 birželio mėn. 03 d. 17:07:51

  Bjauru, kai sneketojai, vaidinantys gudrius, naudojasi proga klaidinti
  kitus, teigdami, kad pilieciui yra: ... nustatytos pareigos - mokėti
  mokesčius, ginti šalį". Atsakykite proto galiunai, ar uzsienio
  pilieciai, turintys versla Lietuvoje, moka mokesciu Lietuvai, ar - ne?
  Nezinote? Suzinokite, tada dalinkites ta informacija su kitais. O dabar,
  kaip vemiantys suniukai, neturintys jokio supratimo kuo apsivalge Bjauru
  skaityt

 • tik po to kai bus atimta pilietybe is visu slavu ir zydu uzveztu i Lietuva po 1918 vasario 16 2018 birželio mėn. 02 d. 15:13:58

  ir aisku visiems kitiems Lietuviu Tautos atstovams nesvarbu ar gyvena
  Lietuvoje ar uzsienyje ir ar suauges ar vaikas

 • tik po to kai bus atimta pilietybe is visu slavu ir zydu uzveztu i Lietuva po 1918 vasario 16 2018 birželio mėn. 02 d. 15:11:32

  bus galima priimti dviguba pilietybe bet tik Lietuviu Tautos zmonems kurie
  sukure seimas su bent dalinai turincio Lietuviu Tautos asmens kraujo, kad
  butu daugiau kaip 50% Lietuvisku genu ju vaikuose...bendri vaikai su
  uzsienieciu jeigu seima gyvena Lietuvoje galima bus uzskaityti kaip
  piliecius bet tik baltosios rases

 • Pagal konsitucija 2018 gegužės mėn. 31 d. 20:31:55

  Tauta turi teise savo dauguma seima ir vireusybe atstatydinti ir skelbti
  naujus rinkimus tik reikia paskelbti susirinkimo diena ir priezasti ir
  vylniuja neuzteks vietosnup suvazevusiu zmoniu tauta isrinko tauta gali ir
  nusalinti gal galvokite ponai su ugnimi zaisti pavojinga galima nudegti.

 • lengvesnes salygos referendumui surengti? 2018 gegužės mėn. 31 d. 19:26:51

  Bet tai nereiskia, kad reikia balsuoti uz dviguba pilietybe. Balsuokim
  pries, ir- sventa. Kokia tragedija?

 • tep 2018 gegužės mėn. 31 d. 19:25:25

  reikia keist ystatyma del rinkimu i seima ir referendumu,prezidento
  rinkimu! rinkejais galetu but tik tie kurie gime,augo,mokesi,dirba,moka
  mokescius Lietuvoje!

 • Prosenelis 2018 gegužės mėn. 31 d. 13:58:20

  Paziurejus i nuotrauka butu labai juokinga deja
  Iudna irgraudu kas valdo sali tik ju lietuveis nepavadynsi.

 • Keista 2018 gegužės mėn. 31 d. 13:55:37

  Nemanau kad tai yra daroma dėl pilietybės įstatymo, labiau tikėtina
  kad tauta bus priš dvigubą pilietybę, nes balsuos Lietuvoje likę
  gyventojai, ir jiems nėra naudinga savo mokesčiais remti emigrantus.
  manau kad tuoj ateis laikas tautai priiminėti sprendimus, o dėl
  emigracijos to padaryti bus neįmanoma, šachmatų ėjimas prisidengiant
  pilietybės įstaymu pakeisti Konstituciją ir tuo pasinaudojant visai
  kitiems tikslams, gerai tai ar blogai, nežinau, bet tai greičiausiai ir
  vyksta.

 • to Dainius 2018 gegužės mėn. 31 d. 13:45:41

  juokinga skaityti jusu komentara - argi ne apie pinigus tik ir kalbate
  pats? Mastysena daugumai reikia keisti ir pradeti matyti toliau savo
  nosies. Nesiekite pilietybes ir dantu taisymo, ir ne jums atimti tai, kas
  suteikta prigimtine teise. Ne emigrantai kalti del jusu mazu atlyginimu,
  geriau pykti nukreipkite i valdzios neprotingus sprendimus.

 • Lietuvis 2018 gegužės mėn. 31 d. 13:17:00

  70% lietuviu yra besmegeniai. Jei ne daugiau. Paskaicius komentarus neaisu
  lanke jie mokykla ar zinios likusios is darzelio laiku. Ka tūlas žmogelis
  gali suprasti apie pilietybe jei jis net rasyti be klaidu nesugeba Pritariu
  Prasalieciui.

 • Kai bus 4mln piliečių, 2018 gegužės mėn. 31 d. 11:52:20

  reikės dvigubinti seimo perdylų skaičių iki 300 ŠTUKŲ.

 • Garbyngu lietuviu 2018 gegužės mėn. 31 d. 09:41:00

  Teisyngi komentarai dvigubai pylietybei ne Lietuveis esame mes gime
  lietuveis turime ir buti ta garbe gavome uzgime neturime leisti jai prazuti
  Julio’s dvigubos pilietybies KURI reikalynga isversta skurems
  karjieristams Prosenelis

 • Prašalietis 2018 gegužės mėn. 31 d. 08:35:17

  Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS"Būtų
  sąžininga, jog tokiam piliečiui, kuris gali atlikti tik ribotą dalį
  savo pareigų, priklausytų ribota dalis teisių. Pavyzdžiui, grįžęs į
  Lietuvą jis galėtų studijuoti, naudotis sveikatos sistema, bet jo pasas
  nesuteiktų teisės dalyvauti rinkimuose ar būti išrenkamam"...Kas yra
  baisiausia vakar,šiandiena ir rytoj prie valdžios lovio besistumdantiems
  komunistams,komjaunuoliams ir užsislapstinusiems KGB-istams ir juos
  aptarnaujančiam personalui,kad neduok dieve šią"politinę"publiką
  besistumdančią 28 metus prie valdžios lovio,pabuvę
  emigracijoje,"suvakarėję"ir tikrą demokratiją ir jos principus
  perpratę tautiečiai nepradėtų aktyviai viešai reikštis ir siūlyti
  tikras alternatyvas.Šios"tautinės politinės"publikos
  parsidavėliškumas,kvailumas ir idiotiškumas,kuris tautai kainuoja
  gyvenimą kraštutiniame skurde ir spartų išnykimą,galėtų
  būti"davestas"ir į pačių paprasčiausių eilinių žmonių protus.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 31 d. 07:56:55

  Eilinė kolchoznykų ,,očkovtiratelstvo''pasakytų rusas.Daroma
  ,,popierinė''(statistinė) keturìų milijonų Lietuva.

 • Geriau patikrintas kelias 2018 gegužės mėn. 31 d. 07:43:00

  Alus ir milteliai.

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 31 d. 07:01:11

  Ar daug miestuose gyvenančių politikų gali pasakyti, kokios problemos
  kamuoja Skuodą ar Kretingą, jei ten neturi nei draugų, nei giminių nei
  darbinių santykių? Jei žmogus , gyvenantis Lietuvoje neina į rinkimus,
  reiškia, jis netiki, jog jo balsas kažką gali remti... O politikams
  svarbūs yra skaičiai, kuriais galima manipuliuoti, o ne pats žmogus ir
  jo problemos...O paslaugių žiniasklaidos atstovų visada atsiranda, nes
  alga priklauso nuo žiniasklaidos savininko moralės, malonės, o ne nuo
  objektyvumo... Kai vaikai žaidžia plėšikus ir gaudytojus, o paskui
  apsikeičia vaidmenimis, tai suprantama, bet kai suaugę žmonės
  žaidžia tokius žaidimus, tai jau nejuokinga...

 • laisvas 2018 gegužės mėn. 31 d. 06:24:15

  Dvigubai pilietybei tvirtas - NE.

 • mastykite 2018 gegužės mėn. 31 d. 01:14:47

  JOKIU DVIGUBU PILIETYBIU!!!!!!!!
  pazistu ,kuris turi 2 pilietybes(US IR LT)
  Jam yra nåuda .

 • Žemyna 2018 gegužės mėn. 30 d. 22:56:09

  Ankstesnėse kadencijose turėjo 2K. Šioje jau turime 3K ir dar LG. Ar K
  ten Seime dar ir dauginasi?

 • Manau, 2018 gegužės mėn. 30 d. 22:08:27

  čia būtų tik pilietybių suteikimo pradžia.Tuoj privis visokio
  plauko imigrantų,kurie irgi reikalautų to paties.Ir prasidės diskusijos
  "dėl žmogaus teisių pažeidimo",ir taip toliau.Ir vėl viskas iš
  naujo.Pradės įrodinėti tie patys veikėjai,kad ir tie turi tokią
  teisę,nes ten ir ten tokia tvarka.

 • zemaitis 2018 gegužės mėn. 30 d. 22:05:01

  Negi jau vel Lietuvoje taip blogai, kad vel (daugiau nei desimta karta) ta
  "dvigubos pilietybes korta" keliama?
  Geriau paklaustu, kiek tos "viengubos" norinciu dar belike ... is
  jaunesniu: garbiame amziuje sunku jau ka keisti, emigruoti, ar kitaip sitai
  "valdanciai sutvei" spyga parodyti. 2/3 Berlyno, 1/3 Londono vaidina
  "valstybe". Ir dar kokia - visai kitokia, nei kitos, normalios. Fanatiska
  ("tautine"), kvailiu valdoma, ir nesiruosianti atsigauti.

 • Dainius 2018 gegužės mėn. 30 d. 21:54:55

  vienareikšmiškas atsakymas "to pensininkas 2018 gegužės mėn. 30 d.
  13:56:05 : labai gaila tamista,kad į dvigubos pilietybės įteisinimą
  žiūrite pro pinigų akinius,šioje vietoje jie nėra patys
  svarbiausi,beje emigrantai tokiu būdu kainas ir sukelia ir pavydas čia ne
  prie ko: tai yra normali čia gyvenančių reakcija,juk gaudamas 500 eur
  vietinis neskuba lėkti dantų tvarkytis į sakysime Baltarusiją,juk ten
  dar pigiau,tai ko tie emigrantai gaudami po 1500-3000 eur lekia čia
  sveikatą remontuotis?Turbūt pavydi mums tokių kainų?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GRĖSMĖ: Vilniuje ketvirtadienio pavakarę įvestas operatyvinis planas „Skydas“; pasak Vilniaus apskrities policijos pranešimo, Jeronimo Ralio ir Vito Gerulaičio gatvių sankryžoje, atliekant kasimo darbus, rastas 30-40 cm ilgio objektas, panašus į minosvaidžio miną.
 • KOMPENSACIJOS: likusi kompensacijų dalis praeitais metais nuostolių dėl liūčių patyrusiems ūkininkams bus išmokėta penktadienį; tokių žemdirbių, kurie dar nėra gavę kompensacijų, yra likę apie 300.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jūsų vartojamų vaistų kaina pakito?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +16 C

   +14  +16 C

 

   +15 +18 C

  +20  +23 C

   +24  +26 C

 

   +24  +27 C

   3-6 m/s

  1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

reklama
Ukis 2018