respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Pasitinkame Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Z.Vaišvila: Mus vis dar ragina švęsti, bet ne galvotinuotraukos (4)

2018 vasario mėn. 15 d. 18:41:10
Irena Drizgaitė

 


- Ką jums reiškia Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis?

- Atsakinga proga stabtelėti ir susimąstyti. Ne tik apie mūsų protėvių ir mūsų pačių nueitą kelią. Tik patirtis ir žinios, diplomatija padės suvokti praeitį ir įsivaizduoti mūsų ateitį, jos prasmę. Ne tik individo, bet ir mūsų, kaip tautos. O mūsų egzistavimo prasmė bus tik tada, kai suvoksime, ko mes, kaip Tauta, norime ir siekiame. Ir jokios gražios akcijos tam nepadės, veikiau trukdys. Todėl labai svarbus yra kiekvieno mūsų susivokimas ir apsisprendimas. Prisiminkime 1988 m. lapkričio 20 d. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Moralinės nepriklausomybės pareiškimą: „Sąjūdis skelbia moralinę Lietuvos Nepriklausomybę. Mes tvirtiname, kad jokia politinė situacija negali suvaržyti Lietuvos valios kaip Aukščiausios jos Teisės. Tik Lietuva gali priimti ir vykdyti savo įstatymus. Kol šis principas netaps teisine norma, jis turi būti kiekvieno asmeninė nuostata. Nuo šiol Lietuvoje bus gerbiami tik tie įstatymai, kurie nevaržo Lietuvos Nepriklausomybės. Mūsų Nepriklausomybę pažeidžiančių įstatymų nevykdymas gali užtraukti juridinę atsakomybę, bet nepažeidžia doros.“

- Ar iškovota Nepriklausomybė pateisino jūsų viltis?


- Nevienareikšmiškai. 1918 metai lietuvių tautai suteikė stebuklą. Bet tai savo ryžtu, žiniomis ir triūsu, pasiaukojimu padarė konkretūs žmonės. Tuos lūkesčius suprato ir įvertino Tauta, tvirtai ir vienareikšmiškai apsisprendusi atgimti. 1988-1991 metų Lietuvos atsikūrimas - tai dar vienas stebuklas. Bet ir jį kūrė konkretūs žmonės, o tauta savo banga šį triūsą entuziastingai pakylėjo iki Nepriklausomybės atkūrimo. Tačiau trims dešimtmečiams nuo Sąjūdžio įkūrimo prabėgus kaip vienai akimirkai, mūsų žmonių nusivylimas yra neregėto masto. Ir už tai atsakingi esame visi. Visų pirma tie, kuriems Tauta patikėjo savo didžiausius lūkesčius. Jau keletą metų mano viešame feisbuke - 200 litų banknotas. Ne tik dėl sunaikintos nacionalinės valiutos priminimo ir tikėjimo, kad ją susigrąžinsime. Iš šio banknoto į mus žvelgia Vydūnas. Kažkodėl nenorime pasimokyti iš jo ir mūsų istorijos. Nesužinosime, ką Vydūnas mandagiai pasakytų mums apie dabartinę Lietuvą. Tačiau 1922 m. jis rašė: „Tauta gyvena, kuomet ji ką nors reiškia pasaulio gyvenimui. Ji žūva, kad tos reikšmės nebėra“. Gausybė šventimo ir išpardavimo akcijų nesukurs jokios prasmės ne tik pasauliui, bet ir mums patiems. Mus vis ragina švęsti, bet ne galvoti. O mąstyti ir susivokti, atsitiesti ir vėl atsikratyti baimių mes privalome. Artėjančio netikrumo ir visuotinės griūties nuojauta kaskart vis stipresnė.

- Kuo nūdienė Lietuva gali didžiuotis?


- Visų pirma stiprybe atsitiesti ir atgimti tada, kai tai padaryti, atrodo, jau yra beviltiška.

- Ko palinkėtumėte Lietuvai, pradėsiančiai skaičiuoti naują šimtmetį?

- To, kas surašyta Vinco Kudirkos Tautiškoje giesmėje. Ir neatsisakyti šios giesmės, jos žodžių prasmės. Toks vis dar optimisto Zigmo Vaišvilos ir mūsų šeimos palinkėjimas. Iš kur mums semtis stiprybės? Vėlgi prisiminkime Sąjūdį, kurį siekiama ištrinti iš mūsų atminties, 1988 m. spalio 22 d. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Steigiamajame suvažiavime priimtą GEROS VALIOS PAREIŠKIMĄ:

Už vienybę - prieš skaldymą. Už pasitikėjimą - prieš įtarumą. Už statymą - prieš griovimą. Už gaivinimą - prieš slopinimą.

Visose Lietuvos gyvenimo srityse esame pasiryžę siekti taikos ten, kur rasime nesantaiką, tiesos ten, kur rasime klaidinimą, darnos ten, kur rasime netvarką, šviesos ten, kur rasime tamsą. Mes pritariame persitvarkymo dvasiai ir žingsniams, suteikiantiems vilties mūsų siekiams. Į kiekvieną konkretų žingsnį, įgyvendinantį skelbiamą politiką, visada atsakysime geros valios dvasia, nes esame Lietuva ir mūsų ateitis - Lietuva.“


Taigi, mūsų ateitis - Lietuva. Jei jos neliks, neliks ir mūsų ateities. Išlikti Lietuva turi ne tik savo pavadinimu. Priešingu atveju, mums beliks džiaugtis tik tuo, ką taikliai 2013 m. birželio 3 d. alegorijoje apie mūsų padėtį rašė Sąjūdžio Seimo tarybos narys rašytojas Romas Gudaitis: „Vienoje šalyje - ne Lietuvoje, bet tikrai ES šalyje - žmonės nutarė pastatyti Šventovę. Tegu ji būna visų mūsų Šventovė, sakė žmonės, ir tegu ji būna pašventinta ir stovi per amžius. Kaip kartais pasitaiko, šio darbo ėmėsi teisiausieji ir teisingiausieji, statė statė, bet nepastatė. Kodėl gi jūs nepastatėte, klausia jų pasipiktinę žmonės, jei nemokat - tai leiskit statyti mums patiems. Iš kur jūs ištraukėte, kad mes nepastatėme, gražiai ima stebėtis teisiausieji ir teisingiausieji, statę, bet nepastatę, štai jūsų Šventovė. Žmonės prasitrina akis, žiūri žiūri, bet ten, kur turi būti Šventovė - vien gražiom mašinikėm užstatyta plynė, o šalia iškerėplintas kažkoks akropolis, į kurį grūdasi minia. Palaukit, bet jūs mus apgavot, mes jus paduosime į teismą! Teisiausieji ir teisingiausieji tik nusijuokia iš šių žodžių, o Temidė nusiplėšia raištį nuo akių ir meiliai burkuodama kviečia bylinėtis... Teisiausieji ir teisingiausieji labai lengvai įrodo, kad Šventovė seniai pastatyta. Jeigu jūs nematote tos Šventovės - tai jūsų problema, juk savo Šventovę reikia matyti ne akimis, o širdimi, mandagiai atkerta jie. Na, mes jums parodysim, prakeikti sukčiai ir apgavikai! - įtūžta žmonės ir eina pas Aukščiausią tos šalies pareigūną (dėl ramybės pridursim: pareigūnę) ieškoti teisybės... O tada Aukščiausias šios šalies pareigūnas išrenkamas visų šalių sąjungos prezidentu, - ak, kaip džiūgaujama toje šalyje, ant kurios dabar pasipils ES milijonų maišai, nei raštu aprašysi, nei žodžiu apsakysi...“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Pensininkas 2018 vasario mėn. 17 d. 01:56:05

  Pagarba!!! Blogai, kad ne visi skaitytojai suprato...

 • NEJAUGI 2018 vasario mėn. 16 d. 15:18:04

  Toks balamutas signataras,bet kai pagalvoji,tai kas tas signataras.Tai
  parašą padėjas žmogus,pasitaikius progai.Todėl nesistebėkime,kad taip
  gyvename.

 • Labai gaila 2018 vasario mėn. 16 d. 12:58:20

  Kad pas mus isversta skurei Savus islaptine 75 metams sventove visiskai
  sugriovie ir per 28 metus nuo laisvies atkūrimo dienos kurie baisini
  bardeli Mažeikių naftos gamykla padovanojo atomine elektrine sunaikino du
  komunystai Kirkilas Kubilius sukurie LEO trys komunystai Butkevičius
  Sedzius Vasiliauskas sunaikino Lietuvos lietuvių brangeuse turtą litą
  tuo galutinai nuskurdindami tauta ir dar baisi naujiena Skvernelis zadiejo
  giejams kreiptis i seima dėl gieju metrikacijos susitikimo tai ar dar gali
  būti baisesnis tautos naikinimas šeimos dėl savo seimu ateities paliks
  tievyne ar mes galime tikieti tokia valdžia kuri savo rankomis naikina
  tauta galvokime brangieji kur mus veda išrinktieji Prosenelis

 • zzzz 2018 vasario mėn. 16 d. 09:57:00

  nieko nėra pasakyta tik pora žodžiu išsakę pačiam gale ,kur yra ne
  jis o ji, ponia kuri nei statė nei kūrė niekur net savo piršto
  nepakrutino, o juk kovotoja nr, 1, o paskui ja velkasi antros barikados
  atstovai ,kurie tiek blogio prikurti spėjo kad liaudis iš tos geros
  fėjos žodžiu jau milijonas išbėgo iš mūsų , rojaus paruošto nuo
  sąjūdžio metu, kur tiek lipo ant bačkos ir vis gėri pranašavo mūsų
  o galas koks atsakyk signataras ponas ,tik tiesa ,apie šių dienų
  klestėjimo ir gero 100 metu nubėgusio gyvenimo, juk sakykim kad 28 metus
  buvo tik oro muilo burbulo pūtimas ir melas o ponams tik pasipinigavimas
  už viska išgriauta išnaikinta ,nei darbu nei nieko neliko, tautai kur
  tiesa ,

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018