respublika.lt

Partijos rinkimuose surikiuotos į eilę

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 24 08:10:32, Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 2 nuotr.
VOKELIAI. Politikai vakar traukė burtus su jų partijų vietą rinkimų biuleteniuose nulemsiančiais numeriais. Stasio Žumbio nuotr.

Europos Parlamento rinkimuose dalyvaujančios partijos vakar burtais išsitraukė rinkimų numerius, kurie lems partijos vietą rinkimų biuletenyje. Dalis partijų numeriais taip džiaugėsi, lyg jau būtų laimėjusios rinkimus. Tačiau Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas nuramino: esą jie neturi iš esmės jokios reikšmės. Nors kartu pripažino, kad neapsisprendusiems, už ką balsuoti, numeris gali būti vienas iš apsisprendimą nulemsiančių veiksnių.

 


Sutiko ovacijomis


Per VRK surengtą ceremoniją Seimo rūmuose burtus traukė 10-ies kandidatų sąrašų atstovai, nors VRK dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose yra įregistravusi 11 partijų. Dvi partijos sudarė rinkimų koaliciją, pasivadinusią Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“.
Beje, kad niekam nekiltų abejonių per burtų traukimo ceremoniją, burtus sumaišė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Pirmuoju numeriu rinkimų biuletenyje bus įrašytas Liberalų sąjūdis. Seimo nario Gintaro Steponavičiaus ištrauktas vienetas buvo palydėtas garsiais šios partijos atstovų plojimais. Lietuvos socialdemokratų partijai burtai lėmė paskutinį numerį - 10.

Tėvynės sąjunga išsitraukė 2 numerį, 3-iuoju numeriu bus įrašyta Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir politinės partijos Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, 4-oji yra Darbo partija, partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo 5 numerį, Lietuvos žaliųjų partija - 6 numerį, Tautininkų sąjungai atiteko 7, Liberalų ir centro sąjungai - 8, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjūdžiui - 9 numeris.

Laimingų numerių nėra

Tačiau pasigilinus į statistiką atrodo, kad numeris didelės reikšmės neturi. Pavyzdžiui, tas pats Liberalų sąjūdis 1 numerį, kuriuo taip džiaugėsi, buvo ištraukęs ir 2012 metų rinkimuose į Seimą, tačiau tai laimės partijai neatnešė ir ji iš valdančiosios tapo opozicine partija. Tuose rinkimuose sėkmingiausiai pasirodė socialdemokratai, turėję 8 numerį, taip pat į opoziciją nustumti konservatoriai buvo išsitraukę penketą.

O 2011 metų savivaldos rinkimuose daugiausia mandatų tie patys socialdemokratai iškovojo su 70-uoju numeriu ir aplenkė konservatorius, kurie sąraše buvo 94-i. Z.Vaigauskas „Respublikai“ paaiškino, kad tokie aukšti numeriai tąsyk buvo ištraukti todėl, kad iš viso buvo 145 numeriai: rinkimuose, be 23 partijų, dalyvavo ir 122 savarankiškai išsikėlę kandidatai.

Praverčia rinkodarai

„Numeris lemia tik partijos pavadinimo vietą balsavimo biuletenyje ir daugiau nieko. Pasisakymų per LRT eiliškumas bus traukiamas atskirai. Tiesa, viena praktinė numerio reikšmė yra, bet tik labai fantastišku atveju: jei dvi partijos pretenduotų į vieną mandatą ir gautų vienodą rinkėjų balsų skaičių, mandatą gautų ta partija, kurios numeris mažesnis. Tačiau tai beveik nerealu. Taip dar niekad nebuvo atsitikę ir nemanau, kad greitai atsitiks. Bet teorinė galimybė yra“, - tvirtino Z.Vaigauskas.

VRK pirmininkas teigė, kad sėkmingų numerių nėra. Paprastai laimi didžiosios partijos, kurios visada ištraukia vis kitus numerius. Tačiau jis vis dėlto pripažino, kad numeriai iš dalies gali nulemti kelių rinkėjų apsisprendimą.

„Viena vertus, kai kurie numeriai yra geri rinkodaros prasme, nes juos galima, pavyzdžiui, naudoti kaip lozungus. Pavyzdžiui, „pataikėme į dešimtuką“ arba „septyni - laimingas skaičius“. Todėl kai kuriose valstybėse partijoms numeriai lieka per visus rinkimus lyg kokia nuosavybė. Naujai registruojamos partijos traukia laisvus numerius ir jie tampa lyg partijų pavadinimų dalimi. Numeriai dar gali būti svarbūs ir neapsisprendusiems rinkėjams. Kas nežino, už ką balsuoti, vis tiek turbūt pirmiausia žiūri į partijų sąrašo pradžią ir pabaigą, o ne į balsavimo biuletenio vidurį“, - darė prielaidą Z.Vaigauskas.

Daug naujovių

VRK pirmininkas sakė, kad šių rinkimų naujovė yra tai, jog bus renkama nebe 12, o 11 europarlamentarų. Pasak jo, sumažėjo kandidatų sąrašų - praėjusiuose rinkimuose buvo 15 sąrašų. VRK pirmininko duomenimis, patekti į Europos Parlamentą sieks 215 kandidatų. VRK nerado nė vieno kandidato, kuris būtų nepranešęs apie savo teistumą.

„Išskirtiniai šie rinkimai yra ir tuo, kad partijos privalėjo ne tik sumokėti užstatą, bet ir surinkti 10 tūkst. rinkėjų parašų. Keturi sąrašai reikiamo parašų kiekio nesurinko. Tai - Socialistinis liaudies frontas, „Drąsos kelias“, Lietuvos liaudies partija ir visuomeninis rinkimų komitetas B“, - išvardijo Z.Vaigauskas.

Nevienoda konkurencija

Pasak jo, dalyvių skaičiumi visada patys didžiausi būna savivaldos rinkimai, nes renkama labai daug savivaldybių tarybų narių.

„Ten dalyvių būna ir po 16 tūkst. Tačiau kandidatų į vieną vietą daugiausia būna būtent Europos Parlamento rinkimuose. Savivaldos rinkimuose į vieną mandatą taiko po maždaug 10 žmonių. Maždaug tiek pat būna ir Seimo rinkimuose, prezidentu, kaip žinote, taps vienas iš septynių, Europos Parlamento rinkimuose - maždaug 20 į vieną vietą. Tačiau nemanau, kad ten veržiasi dėl didelių algų. Kandidatų daug, nes kiekviena partija gali iškelti po 22 kandidatus“, - sakė VRK pirmininkas.

Z.Vaigausko teigimu, Europos Parlamento rinkimuose rinkėjai dalyvauja vangiausiai ir taip yra visose ES valstybėse. Jo nuomone, paprasčiausiai žmonės nelabai suvokia Parlamento reikšmės. Be to, išrinkti Lietuvos europarlamentarai Briuselyje bei Strasbūre neturi didelės įtakos dėl to, kad jų yra vos 12 ir teliks 11, o visame Europos Parlamente sėdi iš viso net 766 deputatai.

Rinkimai į Europos Parlamentą Lietuvoje vyks gegužės 25 dieną.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s