Parlamentinės partijos susitarė dėl gynybosnuotraukos (4)

2018 rugsėjo mėn. 10 d. 11:15:11 Perskaitė 539

Pirmadienį šalies politinės partijos, išskyrus opozicijoje esančius socialdemokratus, pasirašė susitarimą „Dėl Lietuvos gynybos politikos gairių“. Susitariama nuosekliai didinti gynybos finansavimą - skirti ne mažiau kaip 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, taip pat laikytis krašto apsaugos asignavimų kasmetinio didinimo principo ir ne vėliau kaip 2030 m. skirti ne mažiau kaip 2,5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.

 

Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis sako, kad Seime atstovaujančių partijų pasirašytas susitarimas apima pagrindines Lietuvos gynybos politikos nuostatas, tinkamo gynybos finansavimo užtikrinimą, Lietuvos kariuomenės stiprinimą ir personalo iššūkių sprendimą, karo tarnybos patrauklumo bei visuomenės ir valstybės institucijų atsparumo hibridinėms grėsmėms didinimą.

Vyriausybės vadovas džiaugiasi, kad po didelių diskusijų Seime vis dėlto pavyko suderinti politinių partijų strateginį susitarimą, kuris stiprins šalies gynybą. S. Skvernelis pažymėjo, kad Vyriausybė ėmėsi moderatoriaus vaidmens bei pažadėjo, kad laikysis šio susitarimo.

„Mūsų Vyriausybė tikrai laikysis šio susitarimo. Ir noriu palinkėti, kad po kitų rinkimų kitos Vyriausybės taip pat ne tik formaliai žiūrėtų į šį susitarimą, bet jį ir realizuotų“, - pirmadienį sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, didžiausios sumos skiriamos bei toliau bus skiriama ginklavimuisi bei kariuomenės ginkluotės modernizavimui.

„Du procentai leido kariuomenei atsigauti, du su puse procento bus jau didesnė atgrasymo priemonė. Susitarimas yra realus ir leidžia adekvačiai planuoti bei skirstyti resursus“, - teigė krašto apsaugos ministras.

„Mes šalia to paskelbėme ir savo atskirą nuomonę, kad nuo 2020 metų, jeigu Vyriausybė būtų planuojama Tėvynės sąjungos, finansavimas būtų ambicingesnis, šiuos siekius, kurie iškelti šiame susitarime, mes bandytume pasiekti iki 2025 metų“, - teigė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis.

Pasak G.Landsbergio, visuotinį šaukimą taip pat reikėtų svarstyti.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, ši Vyriausybė turi daug didesnių ambicijų ginti valstybę nei ankstesnės Vyriausybės. Pasak R. Karbauskio, svarstytinas klausimas yra ir visuotinis šaukimas, bet šiuo metu partijų nuomonės vis dar skiriasi. Šiuo metu „valstiečiai“ siūlytų, kad šauktinių sistema veiktų jaunuoliams, kurie neina į aukštąsias mokyklas, o į aukštąsias mokyklas įtraukti privalomą karinį pasirengimą.

„Tai bus aptarinėjama ir bus rastas sprendimas, kad visuomenė būtų pajėgi įsitraukti į savo šalies gynybą“ , - teigė ,,valstiečių“ lyderis.

Vienas svarbiausių susitarimo punktų - gynybos finansavimas. Pasirašydamos susitarimą, politinės partijos įsipareigojo iki 2030 metų gynybai skirti 2,5 proc. nuo BVP.

„Siekiant užtikrinti ilgalaikių gynybos poreikių tenkinimą, nuosekliai didinti gynybos finansavimą - skirti ne mažiau kaip 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, taip pat laikytis krašto apsaugos asignavimų kasmetinio didinimo principo ir ne vėliau kaip 2030 m. pasiekti ne mažiau kaip 2,5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Užtikrinti, kad augantys krašto apsaugos asignavimai būtų naudojami skaidriai ir efektyviai, o gynybos įsigijimai atitiktų prioritetinius gynybos poreikius“, - teigiama susitarime.

ELTA primena, kad kol kas vienintelis susitarimo kritikas - LSDP lyderis Gintautas Paluckas kaltino valdančiuosius įsitraukiant į ginklavimosi varžybas, kai didelė dalis Lietuvos skursta. Šalininkai atkerta - negalima priešinti išlaidų gynybai ir socialinėms reikmėms, nes finansuoti privalu abu sektorius, o nemaitindami savo kariuomenės, maitinsime svetimą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net