respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Pareigūnai blogesni už nusikaltėliusnuotraukos (37)

2017 rugpjūčio mėn. 09 d. 08:00:45
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt ir Eleonora Budzinauskienė, Elta

Po plačiai nuskambėjusių tyrimų, atskleidusių įstatymų pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje, šioje įstaigoje ir Kalėjimų departamente nulėkė keletas galvų, bet naujos nepradėjo galvoti kitaip. Pažeidimai ne taisomi, o dangstomi, neteisėtos sutartys tęsiamos su paties departamento palaiminimu. Užsirūstinęs premjeras Saulius Skvernelis nurodė naujų vadų papuvusiai sistemai ieškoti už jos ribų, bet ar jie pajėgs iškuopti per dešimtmečius susikaupusį purvą?

 

Apie nesutramdomą bausmių vykdymo sistemos klano savivaliavimą „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Kauno tardymo izoliatoriaus (KTI) Buhalterinės apskaitos skyriaus viršininke Rasa Kazėniene, nepabūgusia iškelti į viešumą vadovybės piktnaudžiavimų prieš keletą mėnesių, ir dabar nesitaikstančia su įžūliais mėginimais užglaistyti pažeidimus.

- Kodėl, jūsų manymu, po didžiulio skandalo pasikeitus KTI ir Kalėjimų departamento vadovybei, situacija iš esmės nepasikeitė?

- Visi toje sistemoje yra glaudžiai vieni su kitais susiję, suaugę į kamuolį. Kaip naujas vadovas priims kardinalius sprendimus, jeigu pats bendradarbiavo su tais pačiais verslininkais? Juolab jei tas verslininkas yra kolegės vyras ir jie visi bendrauja daugelį metų? Jis galvoja tik apie tai, kaip nepakenkti tam verslininkui, o valstybės interesų nepaiso.

Čia reikia labai kardinalių permainų, kaip premjeras pasakė, papurtyti papuvusią sistemą. O dabar vieną įstaigą papurtė, o kiti tik juokiasi iš to. Važiuoja direktoriai į valdybų posėdžius, šaiposi iš situacijos ir jaučiasi visagaliai... Neturi taip būti - jie juk ne savo pinigus valdo, o valstybės, ir privalo jausti atsakomybę už mokesčių mokėtojų pinigus.

Kai suvedžiau įstaigos finansinius rodiklius, paaiškėjo, kad mes sutaupėme apie 30 proc. lėšų prekėms ir paslaugoms, kai buvo atleisti iš darbo du veikėjai, kurie organizavo tą šališkumą viešuose pirkimuose. Mes galėtume užtikrinti normalų įstaigų funkcionavimą ir sutaupyti labai didelius pinigus, jeigu į tai žiūrėtume principingai. O kai visur yra palaida bala ir tik žiūrima, kaip „prakišti“ vieną ar kitą verslininką ir iš to turėti naudos, lėšų vis trūksta ir trūksta.

- KTI vadovybė sakė labai bijojusi, kad nuteistieji ir suimtieji liks nevalgę, todėl ir nenutraukė ydingos maitinimo sutarties - gal išties jų toks mentalitetas ginti klaną bet kokia kaina?

- Būtent, jie visi yra iš vieno molio - gina, nes po savo skvernu turi lygiai tokią pačią situaciją. Man labai keista, kad mūsų įstaigos maitinimo paslaugų konkursą Viešųjų pirkimų tarnyba pripažino neteisėtu, jo sąlygas - pažeidusiomis konkurenciją, ir liepė greitai nutraukti sutartį, o lygiai tomis pačiomis sąlygomis vadovaujantis viešųjų pirkimų laimėtojai parinkti ir kitose sistemos įstaigose. Alytuje, Marijampolėje, Kybartuose sutartys buvo pasirašytos įvykdžius konkursus pagal tas pačias ydingas sąlygas. Ten nutraukti sutarčių nereikalaujama.

- Todėl, kad ten nebuvo atlikti tyrimai?

- Būtent. Ir jie nebus atliekami, kol niekas nepradės kalbėti, kelti tų faktų į viešumą. O juk po tokio skandalo, kaip KTI, vadovybė turėtų eiti gilyn, žiūrėti sistemos viduje, kur dar su tomis pačiomis įmonėmis tie patys dalykai vyksta.

Tai baisi korupcija, kai ta pati įmonė skirtingų įstaigų skirtinguose konkursuose laimi tomis pačiomis sąlygomis. Mūsų pirkimas pripažintas neteisėtu, o visur kitur tos sutartys veikia kaip teisėtos!

- Ar Kalėjimų departamentas gali to nežinoti?

- Net tokia mintis, kad reikėtų patikrinti, departamente niekam nekyla. Dar daugiau - mūsų laikinasis vadovas visą laiką „kabėjo“ ant laido su Kalėjimų departamentu, ar tęsti sutartį ar netęsti, pasirašyti sutartį ar ne. Ir jam departamentas sakė viską tęsti, viską daryti, nes viskas gerai. Jie nesitikėjo, kad tokia žemės dulkė kaip Kazėnienė dar kartą prasižios, neapsikentusi tokių dalykų.

Ar toks turi būti normalus valstybinis požiūris? Aš neturiu žodžių - labai šlykštu, kad esu tokios supuvusios sistemos dalis. Pareigūnų, kuriems valstybė patikėjo misiją perauklėti į laisvės atėmimo įstaigą pakliuvusius įstatymų pažeidėjus, veikla kai kuriais požiūriais yra dar blogesnė už tų pažeidėjų, tik tiek, kad jie nėra nuteisti.

- Naujų vadovų bausmių vykdymo sistemai siūloma ieškoti už jos ribų, bet juk tai yra statutinė tarnyba - gal ir šį statusą reikėtų keisti?

- Esmė ta, kad tai yra statutinės pareigos, ir jos labai apriboja. Nežinau, ar tai būtina sistemai, tačiau patirtis parodė, kad jai tikrai nebereikia nuo senų senovės užsistovėjusių darbo metodų. Pokyčiai būtini, bet manau, kad tų pokyčių tikrai nepadarys nė vienas žmogus, esantis sistemos viduje, nes jie viską mato lygiai tomis pačiomis akimis. Su blogybėmis neįmanoma susitvarkyti, jeigu tu pats esi sistemos dalis.

- Tikite premjeru - užteks parako tą sistemą išversti nuo pat supuvusio pagrindo?

- Pabendravus man tokia viltis įsižiebė. Bet sprendimai turi būti kompleksiniai, nes vieną griūvantį kampą parėmus, nieko nebus. Pirmiausia reikia sužinoti, kas darosi kitose sistemos įstaigose, nustatyti ydingas schemas, ir jeigu jos yra, identifikuoti, kas joms vadovauja. Neišvengiamai turėtų būti keičiami įstaigų vadovai, jų pavaduotojai. Žuvis pūva nuo galvos - nė vienas pavaldus darbuotojas nedarys nieko be vadovo žinios. Jis gali apsimesti, kad nieko nežino, nesupranta ir deda savo parašą, nes visa atsakomybė tenka vadovui. Iš esmės turėtų būti pakeisti visi vadovaujantys žmonės, o pradėti, ko gero, reikėtų nuo Kalėjimų departamento, nes tai ne tik įstaiga be vadovo, bet ir be požiūrio, ir be autoriteto.

- O ką, jeigu visus pareigūnus, kuriems įstatymas numato bent kokią atsakomybę, ištirti melo detektoriumi?

- Tai būtų blogos naujienos, manau, daugelyje šios sistemos įstaigų liktų tušti kabinetai.


Kandidatas netinkamas

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė nutarė neskirti nauju Kalėjimų departamento direktoriumi Artūro Norkevičiaus, pretendavusio eiti vadovo pareigas. A.Norkevičius jau yra vadovavęs Kalėjimų departamentui nuo 2012 m. sausio 24 d. iki 2014 m. gruodžio 8 d. Būtent tuometinis A.Norkevičiaus darbas ir lėmė tokį ministrės sprendimą.

A.Norkevičiui einant Kalėjimų departamento direktoriaus 2012-2014 metais Valstybės kontrolės ir vidaus audito tarnybos išvadose buvo konstatuota, kad tiek Kalėjimų departamente, tiek ir jam pavaldžiose įstaigose yra sisteminių ir tęstinių trūkumų planuo jant, valdant ir kontroliuojant valstybės biudžeto asignavimus, valstybės turtą, viešuosius pirkimus, žmogiškuosius išteklius ir kt.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 

Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas bus grąžintas į buvusias pareigas

Teisingumo ministrės įsakymu Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas Arvydas Venclovas nuo rugpjūčio 14 d. bus grąžintas į buvusias direktoriaus pavaduotojo pareigas, o izoliatoriaus vadovu paskirtas pareigūnas iš kitos laisvės atėmimo vietos įstaigos. Šis sprendimas priimtas po ministrės susitikimo su laikinuoju izoliatoriaus vadovu.

Trečiadienį su teisingumo ministre Milda Vainiute susitikęs Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas A. Venclovas informavo ministrę, kaip įgyvendinamos Teisingumo ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir Valstybės kontrolės rekomendacijos, išsakytos po patikrinimų Kauno tardymo izoliatoriuje. Laikinasis vadovas taip pat paaiškino, kodėl uždelsta skelbti naujus konkursus dėl nuteistiesiems teikiamų maitinimo ir parduotuvės paslaugų. Ministrė pažymėjo, kad būtina sparčiau vykdyti pertvarkas, kurios užtikrina ūkinės ir finansinės veiklos skaidrumą.

„Negalima neįvertinti to, kas jau nuveikta, sprendžiant įsisenėjusias problemas. Tačiau reikia daugiau reiklumo ir iniciatyvos, kad būtinos permainos vyktų sparčiau“, - pabrėžė teisingumo ministrė.

Prieš dvi savaites Teisingumo ministerija gavo šios įkalinimo įstaigos Buhalterinės apskaitos skyriaus viršininkės Rasos Kazėnienės tarnybinį pranešimą dėl nevykdomų Viešųjų pirkimų tarnybos rekomendacijų ir galimai neteisėtų įstaigos darbuotojų veiksmų. Šiems teiginiams ištirti Kalėjimų departamentas atliko tarnybinį patikrinimą.

Kauno tardymo izoliatoriui nuo balandžio mėnesio laikinai vadovauja A. Venclovas, nes ankstesnis vadovas Edvardas Kviatkauskas teisingumo ministrės įsakymu buvo atleistas iš pareigų už tarnybinius nusižengimus.

Eltos inf.

 

 


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
  • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018