O.Strikulienė: Žemė grąžinta elitui, o eiliniams Lietuvos nelikonuotraukos (3)

2018 rugsėjo mėn. 02 d. 19:00:22 Perskaitė 1242

Lietuva baigia jau trečią atkurtos nepriklausomybės dešimtmetį. Ir trečią piliečiams atkurtos nuosavybės dešimtmetį. Grąžinant nacionalizuotą turtą. Tad nepriklausomybė ir grąžintina nuosavybė beveik tris dešimtmečius žygiuoja kartu. Paraleliai. Bet ne koja į koją. Apie 6 tūkst. piliečių dar laukia, kada jiems bus atkurta nuosavybė į prieškariu turėtą turtą. Tad jei šešiems tūkstančiams Lietuvos piliečių vis dar tęsiasi pokario nacionalizacija, tai gal vis dar gyvename ne šitoje valstybėje? Tik šitą vaidiname? Nes faktai rodo kitaip.

 

Retorinis klausimas. Nors į jį atsakymas visiems aiškus. Ar Lietuvoje liko bent vienas žymesnis politikas ar iškilesnis veikėjas, kuris dar neatsiėmė savo tėvų ar senelių turto. Aišku, nėra. Kaune tokie pastatai buvo atsiimti vos ne pirmiausiomis nepriklausomybės dienomis. Vos laikinojoje sostinėje buvo įsteigtas už nacionalizuoto turto grąžinimą atsakingas skyrius. Namą vienas pirmųjų Kauno centre atsiėmė ir to skyriaus vedėjas. Jau nekalbant apie įvairius patriarchus. Kol eiliniai žmonės blaškėsi po archyvus, laukė, mokėjo už pažymas, vežiojosi su savimi senelius, senoles, kad pasirašinėtų drebančiomis rankomis, Lietuvoje labai tykiai, o vėliau su trenksmais ėmė bildėti skraidantys sklypai. Eskadrilėmis skrido tik ten, kur Lietuvoje buvo gražiausia ar pelningiausia nutūpti.

Nacionalinė žemės tarnyba dar pernai vasarą džiūgavo, kad žemės reforma baigta 43-iuose iš 103 miestų ir miestelių. Bet skaičiai dar nieko nepasako. Pasako vietovė. Ir štai matome. Reforma baigta Joniškyje, Žagarėje, Naujojoje Akmenėje, Sedoje ir t.t. Nors kažin, ar daug patriarchų ar kitų garbiųjų valstybės veikėjų šiuo metu reziduoja Naujojoje Akmenėje. O šit Vilniuje, Palangoje, Trakuose, kur pačios perspektyviausios dabartinio elito rezidencijos, nuosavybės teisės atkurtos tik pusei ar mažiau nei pusei senbuvių. Žemė taip pat vangiai grąžinama Kaune, Vilniuje ir sostinės prieigose - Baltojoje Vokėje, Grigiškėse. O jei grąžinama, tai ne natūra, bet išmokant kompensacijas. Aišku, ne rinkos kainomis. Vilniuje ir Kaune žemė net nėra inventorizuota. Jei ir būtų koks nors laisvas sklypas, niekas „nežino“. Vėliau bus galima pardavinėti aukcione.

Kokia išvada? Reforma savo tikslus pasiekė. Elitas perspektyviausiais sklypais, miškais, paežėrėmis aprūpintas. Dalis prasčiokų nuo savo protėvių turto galutinai atbaidyti. Arba tiek pigiai už jį gavo, kad tenka darbuotis Norvegijoje. Sako, jog neteisybė buvo banditai bei reketininkai. Toli gražu. Neteisybė buvo masiškas pasityčiojimas iš žmonių jausmų. Kai turėjo įrodinėti, kad tai tikrai mano senelių namas. Tikrai jo sodinti klevai. Tikrai mano mergautinė pavardė tokia. O koks nors atkurtos Lietuvos pasipūtęs valdininkėlis ar žemėtvarkininkas atsako - žmogeli, nesvaik. Yra už tave didesnių tūzų. Neteisybė yra ir tai, kad žmogui nebuvo leista pačiam parduoti savo nuosavybę rinkos kainomis. Pvz., kuriantis LEZ ar tiesiant kelius. O gal tikslas ir buvo toks? Juk kuo daugiau nusivylusių piliečių, tuo silpnesnė valstybė, tuo lengviau ją valdyti.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net