respublika.lt
LRDT LYRAS

O.Strikulienė: Lietuva jau drožia į vienpartinę sistemą (38)

2018 rugpjūčio mėn. 19 d. 12:36:22
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ akiratyje - „valstiečių“ ir konservatorių panašumai. Signalizuojantys, jog demokratinėje Lietuvoje partijos ideologiškai nyksta, o jų vietoje formuojasi vienpartinė sistema. Su vienatine Seimo partija ir jos keliomis frakcijomis.

 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, „valstietė“ Agnė Širinskienė, įtarusi, jog konservatorius Gabrielius Landsbergis galimai neskaidrus, nutarė jo skaidrumą patikrinti su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistais. Bet kam valdantiesiems taip vargintis dėl silpnos opozicijos? Kaukazo aviganis, kai jį prie tvoros aploja beveislis sargiukas, praeina pro tą nemandagų mažių net nesivargindamas į jį pasižiūrėti. Nebent valdantieji slapčia konservatorių bijo? Kad netyčia tarpusavyje nesusilietų ideologiškai?

A.Širinskienė, įtariu, jog inspiruota paties Ramūno Karbauskio, suabejojo, iš kur G. Landsbergis gavo mažų mažiausiai 280 tūkst. eurų. Už kuriuos šių metų gegužę pirko investicinio fondo „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių. Anot A.Širinskienės, net ir sudėjus visas G.Landsbergio bei jo žmonos Austėjos santaupas, vis vien dar pritrūktų 280 tūkst. eurų iki būtinos sumos už 750 tūkst. eurų kainavusį pirkinį.

G.Landsbergis į tai atsakė, jog pajamos gautos iš jo žmonos dividendų, gautų už akcijas. Politiko žmona turi akcijų trijose UAB. Gautos pajamos, anot G.Landsbergio, bus deklaruotos kitų metų deklaracijoje. Konservatorius dar pasiūlė amžiumi vyresnei kolegei „nežibinti akutėmis“. Taip pat pasiūlė verčiau padėti deklaruoti išlaidas bei pajamas R.Karbauskiui.

Pliusas „valstiečiams“

Nemanau, jog G.Landsbergis ir jo žmona būtų tokie naivūs, jog pirktų vertybinius popierius už neaišku kokius pinigus. Tačiau kas šįkart laimėjo? Akivaizdu, jog A.Širinskienė ir „valstiečiai“. Nes viešojoje erdvėje laimi tas politikas, kuris pirmasis užpuola. Ir puldamas mini didžiules sumas. Kai Lietuvoje žemiau skurdo ribos gyvena apie 23 proc. piliečių, dar gana jaunos, be to - daugiavaikės Landsbergių šeimos santaupos, skaičiuojamos šimtais tūkstančių, atrodo kosminės. Ir, nors A.Širinskienė, kalbėdama apie G.Landsbergio pajamas, prideda žodį „galimai“, piliečiai to „galimai“ negirdi. Konservatoriaus skaidrumu jau suabejota. Net ir tuo atveju, jei FNTT ar VMI neras prie ko prikibti. Išvada - politikos naujokui G.Landsbergiui nevertėjo taip stambiai apsipirkti. Būtent dabar, kai „valstiečiai“ itin stebi savo konkurentę Tėvynės sąjungą - Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD). Stambiai apsipirkti verta tada, kai partija tokia menkutė, jog nekelia konkurentams jokios baimės. Be to, stambiai neapsipirkęs G.Landsbergis būtų labiau išryškinęs kontrastą tarp savęs ir R.Karbauskio. O dabar kas? Visuomenės akyse - abu vienodi milijonieriai. Alternatyva - dorasis konservatorių lyderis prieš suktą „valstiečių“ lyderį - sunaikinta. Skurdžiosios visuomenės akimis, abu jie vienodi turčiai. Jokio skirtumo. O Gabrielius dar ir su amžiumi vyresne kolege elgiasi nepagarbiai.

Minusas „valstiečiams“


Vėlgi kodėl neprisiminus sanbernaro ar Kaukazo aviganio. Dideli gyvūnai į juos aplojančius mažiukus net nereaguoja. Panterų nedomina, kokios beždžionėlės ant jų mėto kokosus. Tad jei „valstiečiai“ ir konservatoriai savo visai neideologiniuose mūšiuose skaudžiai reaguoja į kiekvieną smulkmeną, tai gal jaučiasi pažeidžiamesni nei vaidina? Vieni kitų baidosi? Nes A.Širinskienės susidomėjimas G.Landsbergio pajamomis, iš tiesų yra atsakas į ankstesnę konservatorių ataką. Mat Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad paviešintų R.Karbauskio neturtinių teisių perleidimo sutartį, sudarytą su advokatu Evaldu Valčiuku. Tad jei jūs domitės mūsų Ramūnu, mes pasidomėsime jūsų Gabrieliumi?

Partijos - dvynės? Ogi beveik

LVŽS ir TS-LKD šios kadencijos Seime niekaip nesugeba įkalti visuomenei į galvas savo ideologinių, programinių skirtumų. Gal iš savisaugos neryškina, nes ideologijos kai kuriose vietose dubliuojasi. Viešojoje erdvėje vienodai pasisako už tradicinę šeimą, dvigubą pilietybę, sveiką gyvenseną. Ireną Degutienę ar Rimantą Joną Dagį netgi labiau įsivaizduočiau vienoje partijoje su Viktoru Pranckiečiu. Nei vienoje partijoje su Laurynu Kasčiūnu. Buvęs konservatorius Egidijus Vareikis irgi visiškai organiškai prigijo tarp „valstiečių“. Nepatyrė ypatingos traumos dėl pakitusios ideologijos. Manau, jog ir draudimų mėgėjas Andrius Kubilius, kaip ir kadaise buvęs konservatorių premjeras Gediminas Vagnorius, garsėjęs žiauriomis akcijomis, lengvai rastų bendrą kalbą su Aurelijumi Veryga, o Kazys Starkevičius lengvai susikalbėtų su Broniumi Markausku. Be to, „valstiečiai“, kaip ir konservatoriai, vienodai ieško oponentų pavojingų sąsajų su Rusija ar Baltarusija. Tik viena pusė dėl tokių neva sąsajų tarkuoja Rasą Juknevičienę ir Andrių Kubilių. O kita pusė - R.Karbauskį. Partijos dažnu atveju reaguoja į tuos pačius dalykus kaip dvynės. Tad nieko nuostabaus, jog Kauno Šilainiai, daug metų rinkę už tradicines šeimas pasisakantį konservatorių R.J.Dagį, lygiai taip pat prieš dvejus metus išsirinko už tradicines šeimas pasisakantį R.Karbauskį. Pasirinko tą pačią ideologiją išpažįstantį tik amžiumi jaunesnį. Su ilgesniu galiojimo laiku. O pastarasis, R.Karbauskis, gal irgi jausdamas, kad yra pavojus, kad netyčia jį pavadins konservatoriumi, grasina, jog jau rudeniop speciali Seimo komisija ims tirti konservatorių ir prezidentės galimai neleistinus ryšius su verslo atstovais. Tad dvi visuomenėje populiariausios ir itin agresyviai nusiteikusios partijos kovoja ne ideologijomis. Nes jos tokios panašios, kad netyčia visuomenės akyse gali susilieti į vieną. Kaip Šilainiuose R.J.Dagys su R.Karbauskiu. Todėl kai negali atakuoti ideologiškai, tenka konkuruoti vien turginiais įžeidinėjimais. Bei visiškais asmeniškumais. Tai atgrasymo taktika. Kad partijos taptų asmeniškai antipatiškomis. Viena nuo kitos kuo toliau atšoktų prieš naujo Seimo rinkimus.

Tačiau kyla klausimas. Ko šios kadencijos Seimas iš viso į Parlamentą susirinko? Dirbti žmonėms ar tarpusavyje asmeninius santykius aiškintis. Kaip vaikų darželyje - Petriukas „kaka“? Ne, tu pats „kaka“. Pasiskųsiu auklytei FNTT.

Partijas vis sunkiau atskirti. Jos beveik susiliejo

Kodėl taip atsitiko? Todėl, jog šiame Seime - naujokų perteklius. O naujokas G.Landsbergis dar ir TS-LKDP lyderis. Pareigos verčia nuolat strykčioti, atsimušinėti nuo oponentų kandžiomis replikomis. Bet kas iš to? Solidumo trūksta. Ne Andrius Kubilius ir ne Algirdas Butkevičius. „Darbietis“ Vytautas Gapšys irgi taip kadaise šokinėjo. A.Širinskienė - irgi vos ne buvusios „darbietės“ Loretos Graužinienės kopija. Bet kas iš to? Ar Seimas susirinko tik tam, kad kopijuotų, ėstųsi ir atlikinėtų demaskavimosi ritualus. Tyrimus vietoj kriminalistų? „Valstiečiai“ turi tiesiog idealias sąlygas dirbti, nes tikroje opozicijoje faktiškai likę tik konservatoriai, liberalizmo draiskanos ir Aušra Maldeikienė. Kiti opozicijos nariai, įskaitant ir „tvarkiečius“, lenkus bei dvi Seimo socialdemokratijas, vėlgi panašūs į „valstiečius“. O stebukle! Visi Seime jau panašūs! Naujagimių skyriuje neatpažintų net mamos. Jei V.Pranckietį sukeistume vietomis su Algirdu Butkevičiumi, o socdemą Algirdą Sysą su „valstiečiu“ Vytautu Baku, kažin ar gautume naują kokybę. Gautume tą patį. Seimo narį, pritaikomą bet kokiai partijai, frakcijai, rinkimų apygardai, rinkimų sąrašui, parašui ir t.t. Partijų skirtumai dar šiek tiek fiksuojami užsienio politikoje bei požiūryje į abortus bei prekybą alkoholiu. Tačiau dėl tokių skirtumų net neverta prikurti partijų. Pakaktų visuotinės Seimo partijos viduje įkurti kelias frakcijas. Pavyzdžiui, vatnikų, abortininkų, sportininkų ir A.Maldeikienės. Nes ir dabar keliaujame į vienpartinę sistemą. Demokratijai būtiną daugiapartiškumą jau garantuoja ne skirtingos ideologijos, bet skirtingi partijų lyderių charakteriai. Kai flegmatikas vien todėl yra iš kitos partijos, nes negali pakęsti nemandagaus sangviniko.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (38)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONCERTAS: kovo 11 d. 15 val. Kauno kultūros centre vyks chorinės muzikos koncertą „Laisvės varpas“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai.
  • PERSIKELIA: įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) nuo kovo 1 dienos klientus aptarnaus naujose patalpose, kurios įrengtos Spaudos g. 6 esančiame verslo centre.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -6 C

-9    -6 C

 

-2    +1 C

-2     0 C

 0    +2 C

 

+4    +7 C

5-10 m/s

3-5 m/s

 

 2-5 m/s

 

USD - 1.1354 PLN - 4.3346
RUB - 74.3534 CHF - 1.1367
GBP - 0.8681 NOK - 9.7808
reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis