respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

O.Strikulienė: Drama „Neatiduosime B.Markausko“ baigtanuotraukos (51)

2018 balandžio mėn. 29 d. 08:42:22
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ savaitės akiratyje - pagaliau pasibaigusi žemės ūkio ministro Broniaus Markausko atsistatydinimo, neatsistatydinimo, neatstatydinimo ir savanoriško atsistatydinimo trilogija, drama, farsas. Ar šiaip dar negirdėtas politinis-pasėlinis žanras. Kai sėjama rūta, mėta, sėjamas dobilėlis, sėjami žiemkenčiai. O visa tai nusitęsia į kiek per ilgalaikę atsistatydinimų-neatsistatydinimų kančią.

 

Istoriją buvo galima užbaigti labai greitai. Vos žiniasklaidai paviešinus, jog B.Markauskas Trušelių kaime darbuojasi viename svetimame sklype be savininko sutikimo. Vėliau išaiškėjo, jog darbuojasi dar trijuose svetimuose sklypuose. Ir už juose deklaruotus pasėlius gauna iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) išmokas. Bet būtų pakakę ir vieno svetimo sklypo. Netgi ne hektaro, bet pushektario. Fakto tai nekeičia. Savininkas tikino, kad niekas su juo nesitarė. Jokios sutarties nesudarė. Nei žodinės, nei raštiškos. Savininkas pats mokėjo žemės mokestį. Nei B.Markauskas, nei jo mama - oficiali ūkio savininkė, net nebandė su tikruoju savininku susisiekti.

Lietuviai nemoka atsiprašyti? Nebent Izraelio...

B.Markauskas neigė, teisinosi, bet galiausiai atsistatydino. Todėl taps kankiniu. Raminamu, guodžiamu. Bent Trušeliuose. Kaip Henytė Užliedžiuose. Nes lietuviai kaimynai, nesvarbu, ką iškrėstum, vis vien stengiasi išlaikyti draugiškus santykius. Lietuvis, ką iš tikro apie savo kaimynėlius galvoja, pasako tik žmonai. O dar saugiau - niekam.

Keista, bet neva labai katalikiški lietuviai sunkiausiai išlemena sakinį: „Taip, aš kaltas. Gailiuosiu, atsiprašau, pasitaisysiu“. Aiman, Lietuvoje tokį sakinį išlemena tik darželinukas Kalėdų seneliui. Ar kas ketvirtas, o gal net dešimtas teisiamasis prieš paskelbiant nuosprendį. Kai bando sugraudinti teisėjus. O šiaip jau beveik trijų dešimtmečių praktika rodo, jog Lietuvos piliečiai yra visiškai nekalti. Kaip naujagimiai. Tad prigriebti iškart puola labai aršiai gintis. Populiariausia gynyba tarp elito - politinis susidorojimas. Suprask - B.Markauskas sėkmingai susidorojo su ne savo sklypu, o savininkas ir visa govėda už jo stūksančių politikų - su B.Markausku. Bet ar reikia kažkaip rafinuotai, giliamintiškai doroti valstiečių žemės ūkio ministrą, jei jis pats viešai dorojosi. Itin painiodamasis. Tai pats deklaravo pasėlius, tai ne pats. Tai susitarė su savininkais, tai nesusitarė. Tai sklypą dirbo pagal panaudą, tai pagal nuomą. Tai buvo raštiška sutartis, tai nebuvo. Jei tiek variantų galima išpešti iš vieno vos hektaro sklypo Trušeliuose, tai kiek pasakų prisekama visoje Lietuvoje. Sprendžiant iš žemdirbių itin atsainaus požiūrio, kas yra tikrasis žemės savininkas, Lietuvoje išgirstume įvairiausio folkloro. Kaip kiškis lapės žemėje pasėjo krapus. Bet niekaip nematė lapės tarp krapų. Lietuvoje turbūt yra šimtai svetimų sklypų, ariamų, prisidengus legendomis. Kad savininkai dingę, nežinia kur esantys, nežinia kur išvykę. O gal, Dieve neduok, jau mirę. Na, tiesiog visiškas savininkų genocidas. Visi išsilakstę. Kaip pokariu, nebent ieškotum per tarptautinį „Raudonąjį Kryžių“ ar Interpolą. Bet, deja, nėra laiko. Reikia bulves apkaupti.

S.Skvernelis pūtėsi tik tiek, kiek tiko kalakutui

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vos grįžusi iš Vašingtono, kur susitiko su JAV prezidentu, pareikalavo, kad B.Markauskas atsistatydintų. O kodėl taip spyriojosi premjeras Saulius Skvernelis? Gal visiškai dėl asmeninių priežasčių. Na, žmogus tiesiog negali pakęsti, kad jam nurodinėtų moterys. Tad vienąkart atšaldė Loretą Graužinienę, o dabar - jau ne pirmąkart ir prezidentę. Maždaug toks pasąmonės tekstas - „ko čia, moterėle, šakojiesi? Atvėsk, apsiramink. Mes, vyrai, kaip nors tarpusavyje išsiaiškinsime“. Jei tekstas būtų ne pasąmonėje, įžvelgčiau S.Skvernelio seksizmą. O dabar stengiuosi nieko neįžvelgti. Nes S.Skvernelis sužaidė visiškai neblogai. Pirma, nepuolė iškart, negavęs visų įrodymų, ministrą pasmerkti. Antra - parodė, kad D.Grybauskaitė puola smerkti iškart. Suprask - premjeras už prezidentę teisingesnis. Tad ir prezidentas būtų teisingesnis. Trečia - dvi savaites demonstravo prieš S.Daukanto aikštę raumenis. Pūtėsi prieš prezidentę kaip kalakutas. Žmonėms tai imponuoja. Va, bent vienas nebijo! O po to S.Skvernelis, pakankamai pasinaudojęs B.Markausku kaip ginamu statistu, staiga jį nustojo ginti. Na, paburbuliavo dvi savaites kalakutu ir užteks. Nes išvyksta vizito į Moldovą. Lietuvoje būdamas su prezidente gal dar pasikapočiau, bet iš Kišiniovo - nesolidu. Pakenktų užsienio politikai. Gal, brolau Broniau, jau baikime šį reikalą. Ir Ramūnas pritaria.

Abipusis pretekstas - FNTT pažyma. Nusikaltimo nerado, kažką visgi rado, todėl B.Markauskas pasitraukia gražiu pretekstu. Kad viešoje erdvėje nebūtų liečiama jo šeima bei artimieji.

Šioks toks pastebėjimas. Apie valstiečių braižą. Valstiečiai puolamus saviškius iš pradžių šoka labai aršiai ginti. Kaip Gretą. Kaip Bronių. Įsikabina karštligiškai. Kaip į atimamą žaisliuką. Tačiau greitai atlyžta. Ir atiduoda žaisliuką. Įveikti keiksmažodžio „skaidrumas“ ar kolegos Povilo Urbšio skepsio. Nes ką žadėjote prieš rinkimus? Dabar vykdykite. Kentėkite. Nes būti visiškai skaidriam, apšviestam - šiais laikais pats baisiausias sadizmas. Tad protingiausia nepatekti į tokią situaciją, kai iš partijos ar politiko jau įkyriai reikalaujama skaidrumo. Tai gali reikšti, jog arba išvinguriuosi, arba po savaitės tapsi politiniu lavonu.

Kokie jie panašūs!...

S.Skvernelis pačiu laiku nuėmė „gazą“. Dėl konstruktyvaus darbo. Nes dar teks tvirtinti teisingumo ministro kandidatūrą. Kam laukti keršto. O keršto tikrai sulauktų. Prezidentė, kol baigsis kadencija, dar gali vetuoti daugybę įstatymų. Nepritarti mokesčių, pensijų reformoms ir t.t. Tad pasąmonė, matyt, davė Ramūnui Karbauskiui ir S.Skverneliui signalą, jog neverta tiek daug aukoti dėl kolegos Broniaus. Jei pats taip žioplai per kelerius metus nesugebėjo susitarti su sklypų savininkais. Vyriškai. Kaimyniškai. Su buteliu ant ežios. Ir dar Vyriausybės bei valstiečių reputacijai pakenkė. O šiaip S.Skvernelis savo charakteriu toks panašus į D.Grybauskaitę, kad abu pažaibavę per daug neįsižeidžia. Su inteligentais būtų liūdniau. O šiedu - parėkaus ir vėl bendradarbiaus. Ten, kur R.Karbauskiui tiktų pagarbiai, veidmainingai pataikauti, S.Skverneliui visiškai tinka parėkauti. Ir D.Grybauskaitė, didžiam prezidentūros pasibaisėjimui, net per daug neįsižeis. Nes toks tokį sutiko.

O kaip dabar atrodys S.Skvernelio ministrų kabinetas? Jau be dviejų ministrų skalpų. Visai neblogai. Tikrai ras naują žemės ūkio ministrą. Sėkmingai surado ir ūkio ministrą, pakeitusį socialdemokratą Mindaugą Sinkevičių. Tik Teisingumo ministerijoje, pasitraukus Mildai Vainiutei, vis dar neužpildyta tuštuma. Ak, kaip simboliška. Teisingumas šlubuoja. Todėl S.Skvernelis turi visišką teisę jausti apmaudą dėl ilgo D.Grybauskaitės liežuvio. Nebūtų taip kritikavusi, M.Vainiutė nebūtų atsistatydinusi. Nes, būkime objektyvūs, toje makalynėje, kurią atskleidė Rasa Kazėnienė, ministrė orientavosi visiškai neblogai. Ir nebuvo siejama su jokiais pataisos įstaigų klanais.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (51)

 • Boobo 2018 gegužės mėn. 02 d. 12:14:24

  Sutinku, kad Skvernelis savo bendražygių galvomis mėgina kloti kelia
  prezidentūron.Senelio mokykla.

 • Vladis 2018 gegužės mėn. 01 d. 21:26:35

  Olava,po kiek opiumas liaudziai?Anksciau tikejau Jusu
  rasiniais,taciau,matosi,kad pasibaige ziniasklaidos nepriklausomybe.O gal
  pritrukote 13 sidabriniu?

 • V 2018 gegužės mėn. 01 d. 19:44:38

  O KAD IR PREZIDENTE APSI***O.GEDA...

 • jei 2018 gegužės mėn. 01 d. 01:07:08

  yra raštu sudaryta sutartis{nuomos sutartis} išmokas gauna ne
  savininkas,bet tas ,kuris žemę dirba{nuomininkas}Tai,kaip protingieji
  kurmiai-stebėtojai.Stebėtinai kvaili argumentai apie"žemdirbius"ir dar
  procentai nurodyti.Matomai,gauni atlyginimą už rašymą.

 • o 2018 gegužės mėn. 01 d. 00:58:54

  kaip" nuskriaustasis ūkininkas "gali įrodyti,kad nebuvo žodinės
  sutarties metus matė ,kad kaimynė dirba žemę
  ir...tylėjo?kodėl?Todėl,kad buvo žodinė sutartis.Jei nebūtų buvę
  susitarimo,tai iš karto būtų pakėlęs triukšmą,bet ne po kelių
  metų.Pagal ūkininkus žemė buvo dirbama ne vienus metus.Reiškia žinojo
  kad dirba ir kas dirba.Pasiklauskit jų pačių,kodėl tylėjo?Ar turės
  drąsos neigti,kad susitarimas buvo.

 • Straipsnis "nevykęs",nes 2018 balandžio mėn. 30 d. 21:22:19

  neliaupsina karabasnykų žemgrobių.
  Įdomu,kaip įrodomas žodinis susitarimas?
  Exministeris pateikė RAŠTELIUS,kad žmonės matė jį kalbantį
  su žemės savininku?

 • Straipsnį MONIKA nupirko 2018 balandžio mėn. 30 d. 20:40:24

  o gal pardavė?
  Indomu,po kam?

 • Stebėtojas 2018 balandžio mėn. 30 d. 18:23:47

  Ei doruoliai,skaičiuojantys aferų milijardus,paskaičiuokit kiek
  milijardų ES išmokų pasisavino 85% panašių į Markauską
  ,,žemdirbių'' naudodamiesi svetima žeme.

 • Agnė 2018 balandžio mėn. 30 d. 15:49:14

  Neatiduokim! Kaip vienas dėdė sakė: visi slysta. O šis paslydo
  mažiausiai, beveik nepaslydo

 • Kalti 2018 balandžio mėn. 30 d. 15:23:21

  savininkai-Ūkininkai.Leido dirbti pagal žodinę sutartį,o po to
  šantažuoja.Gera pradžia -pusė darbo.Atsiras ir daugiau
  "nuskriaustųjų",aišku,jei reikės vėl ką nors apšmeižti.

 • Monika 2018 balandžio mėn. 30 d. 14:48:10

  Labai netikęs straipsnis : falšyvas ir neaktualus. Panašu, kad
  nupirktas.

 • to aš 2018 balandžio mėn. 30 d. 13:33:15

  Prie ko čia opozicija, jei žmogelis, išsilavinęs, inžinierius,be
  jokios abejonės daug pilietiškumui nusipelnęs žmogus susipainioja tarp
  savo ir nesavo sklypų. Gaila.Kvaila.Apgailėtina. Br.ar vertėjo?....

 • >aš 2018 balandžio mėn. 30 d. 13:31:29

  ponia(as) nusišnekėjai kaip ir autorė. Tai yra garbaus žmogaus
  įžeidimas, paminėjus pavardę. Poniute ar ponuli, jūsų sumautas
  "kolektyvinis" čia tikrai "ne prie ko"... Ten tik šunėkai gali laistyti
  ar tręšti daržoves...

 • 2018 balandžio mėn. 30 d. 13:23:53

  esu pasibaisėjusi. Tiek nusipiginome, kad svetimų sklypų arimas
  -gėris? O jei Markauskas apsodintų ridikėliais mano kolektyvinį? Tai
  būtų gėris ar perteklinis entuziazmas?

 • O aš 2018 balandžio mėn. 30 d. 12:34:03

  manau kad Markauską puola daugiausiai pašerti anūko ir senelio
  šuneliai. Bent aš pagal buvusią 28 metų žemės ūkio situaciją
  nematau jokios Markausko kaltės. Kalti visi anksčiau buvę valdžioje,
  kad dar iki šiolei žemės reformos ir žemės ūkio srityje palaida bala.
  Markausko motina darė tai, ką darė visi kiti kaimynai, o kiek dar
  Lietuvoje dirvonuojančios žemės. Netgi mano tėviškėje aplinkui arba
  užaugę mišku arba dirvonuoja valstybinė, o gal ir privati, nes niekas
  nežino kas dabar savininkai. Gal kokie berniukai nupirkę???

 • Tik 2018 balandžio mėn. 30 d. 12:20:00

  nereikia verkti dėl "nuskriaustų ir apgautų"ūkininkų,kurie 4 metus
  nesidomėjo{taip sako jie patys}kodėl kaimynė dirba jų
  žemę.Nesidomėjo todėl,kad taip buvo susitarę,žodinė sutartis
  buvo,kas gali paneigti?Didžiausias tinginys,bent iš smalsumo nueitų
  pažiūrėti kas aria žemę.O 90m Markauskienei nebūtina pačiai bėgioti
  paskui traktoristus ir jiems vadovauti.Prižiūrėti dirbančiuosius gali
  ir jos paprašytas asmuo,giminaitis,arba draugai.Geriau blusinėkite
  šuniukų kailius,užuot žūt būt įrodinėdami ministro"kaltę".Kur
  svarūs argumentai?Patys "nuskriaustieji"ūkininkai nėrė į krūmus,o
  komentatoriai už juos stoja mūru ir laužo ietis.

 • Nei pagal Sveika ar Haseka - 2018 balandžio mėn. 30 d. 12:16:02

  zmones puikiai supranta , kad tas ispustas triuksmas reikalingas opozicijai
  ir "Valstieciais " pasitiki ne kiek ne maziau .Prie visu valdziu tie
  apleisti sklypeliai egzistavo , tik niekam del to galvos neskaudejo
  .Lietuvoj vyksta daug skaudesni ivykiai , kurie is tiesu pakerta
  pasitikejima valstybe .

 • ne pagal Šveiką 2018 balandžio mėn. 30 d. 10:39:04

  Buvęs ministras, inžinierius-elektrikas, baigęs Kauno politechnikos
  institutą, pats pralošė garbę ir kartu pakišo ir "valstiečius" bei
  "valstiečių" premjerą. Jei net Markauskas susitepliojęs, tai gal
  švarių iš viso beveik neliko. Markauskas kaltas vien todėl, kad
  žmonės per tokius kaip jis praranda pasitikėjimą ne tik
  "valstiečiais", bet kas daug baisiau - valstybe.

 • Pagal Hašeką 2018 balandžio mėn. 30 d. 09:28:27

  Kapelionas Kacas pralošė Šveiką. Premjeras pralošė savo ministrus.
  Silpnas lošėjas.

 • Pagunda 2018 balandžio mėn. 30 d. 09:28:04

  Nors per jaunas anūkas, bet neatsispyrė pagundai...

 • tikrovė 2018 balandžio mėn. 30 d. 09:23:47

  tokia, kokią aprašė komentare "Viskas kaip pasakoje, kam..." Visi, kurie
  nedirba žemės, nupjauna piktžoles ar pagal žodinę sutartį leidžia
  dirbti ūkininkams... Dviguba nauda išmokos ir nuoma, o patys ar jų
  palikuonys klajoja po ES, ieškodami kur dar nugriebti geresnį
  kąsnį... Taip elgiasi geri pažįstami...

 • Ilgas gyvenimas 2018 balandžio mėn. 30 d. 09:15:32

  Visą savo ilgą gyvenimą dirbau gamyboje. Turėjau viršininkų.
  Viršininkas už blogus darbus pelnytai mums duodavo velnių. Tačiau,
  jeigu darbuotoją užsipuldavo ar ketindavo bausti išoriniai inspektoriai,
  tranai ar politikieriai iš TSKP tarpo, viršininkas už mus stodavo mūru.
  Premjeras gerb. Skvernelis privalo ginti savo komandą. Artimoje aplinkoje
  gali tėviškai išbarti, būti itin griežtas. Olavai gi nedera užsipulti
  ariantį žmogų. Verkia duona tinginio valgoma.

 • Stebėtojas 2018 balandžio mėn. 30 d. 07:36:13

  Taigi Gintautai paveldimumas-jėga.Sūnų ir pasiuntėme ne popieri us,o
  žemę arti,kad būdamas doruoliu ligi 100 metų traktorių vairuotų.

 • Gintautas 2018 balandžio mėn. 30 d. 06:04:10

  Lietuva stebuklu salis. Tarybine pensininke 90m. ukininke apdirba 200ha.
  zemes.Ha.

 • ?? 2018 balandžio mėn. 30 d. 02:59:39

  ar Strikulienei broilerio gyvulių skysčio kas pakišo, ar šiaip parašė
  ten kur neišmano?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018