respublika.lt

O.Strikulienė: Diagnozė - susitapatinimas su valstybe

(0)
Publikuota: 2019 birželio 16 14:21:47, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 12 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė perskaitė paskutinį savo metinį pranešimą. Kas jame naujo? Asmeninį įvardį „aš“, akcentuotą pirmuose metiniuose pranešimuose, pakeitė asmeninis įvardis „mes“. Tiesa, „mes“ vietoj „aš“ bylodavo ir viduramžių absoliutūs monarchai. Diktuodami raštininkams savo dekretus. Tad sunkoka patikėti, jog prezidentė, pabrėždama įvardžio daugiskaitą, iš tiesų nebylojo - mes, Dalia Grybauskaitė, su savimi pasitarę...

 

Pranešimas toks, kokio ir tikėtasi. Valstybė - tai aš. Su manimi viskas gerai. Per dešimtmetį pavardė Lietuva ir pavardė Grybauskaitė beveik galutinai susiliejusios, susitapatinusios. Net neaišku, kas kada kalba. Nes kai kuriuose pranešimo sakiniuose žodžius „Lietuva“ ir „Grybauskaitė“ labai lengva sukeisti vietomis. Sakinio turinys nuo šio kaitaliojimo nesikeičia. Todėl keičiu. Savavališkai. „D.Grybauskaitės vardas šiandien tariamas su pagarba ir pasitikėjimu. D.Grybauskaitės balsas turi svorį Europos Sąjungoje ir NATO.“ „Kad į išsilavinusią savarankišką D.Grybauskaitę taip žiūrėtų pasaulis kaip dabar žiūri į D.Grybauskaitę - reikšmingas D.Grybauskaitės pasiekimas“. „Pasaulis jau žino - D.Grybauskaitės nepastumsi“. Kolega Gitanai Nausėda, įsidėmėk. Turi ir toliau išlikti Laisvės varpu, vardu D.Grybauskaitė, tarptautinėje politikoje. Ir uždaryk Astravo atominę. Nes ji stovi ant nesaugios aikštelės. Aš Lietuva-Grybauskaitė to įsakmiai reikalauju. Jei elgsiesi kitaip - niekinsiu. Išlaikyk vertybinį stuburą.

Ar kas nors tikėjosi, jog prezidentė bent kiek save pakritikuos? Pavyzdžiui, už tai, jog Europos Komisija ne pirmus metus mus baksnoja už per didelę socialinę atskirtį? Ne, prezidentė aptakiai aplenkė socialinės atskirties klausimą, jam skyrusi tik vieną sakinį. Nors piliečiai, rinkdami šalies vadovus, pirmiausia tikisi, jog jie padės mažinti socialinę nelygybę. Tačiau atskirtis per D.Grybauskaitės valdymo dešimtmetį tik padidėjo.

Giriamės toliau. Pasirodo, būtent D.Grybauskaitės išankstiniai profesionalumo ir skaidrumo reikalavimai apsaugojo valstybę nuo valdymo krizių. Mat per pirmuosius 19 atkurtos nepriklausomybės metų keitėsi 14 vyriausybių. Suprask, kai kandidatams į ministrus teko pereiti slaptųjų pažymų ir prezidentės egzaminų filtrus, vyriausybėms jau pavyksta išlikti visai kadencijai.

Girtis tarp eilučių galima. Bet su saiku. 1990-2009 m. valstybės laikotarpis buvo daug audringesnis ne dėl ministrų neprofesionalumo, bet dėl kitų priežasčių. Privatizacija. Bankų griūtys. Banditizmas. Žemės reforma. Įmonių bankrotai. „Tulpiniams“, „gaidjurginiams“ buvo visiškai nusispjaut, jog D.Grybauskaitė jiems ir tuometiniams ministrams nesuorganizavo anglų kalbos egzamino. Galų gale ir pati D.Grybauskaitė, vos įstojome į ES, išbildėjo į Briuselį. Tad jei savo laiku nebuvo girdėjusi apie lietuvių tremtis į Sibirą, tai, matyt, lygiai taip pat neišgirdo, kas vyko per pirmuosius 19 m. Valstybė sąlyginai stabilizavosi ne todėl, kad 2009-aisiais viešpaties metais į sostą įžengė D.Grybauskaitė. Valstybė sąlyginai stabilizavosi todėl, jog praėjo pats aktyviausias lengviausios prichvatizacijos bumas. Kai vyko pagrindinis socialinis išsisluoksniavimas. Kai vieni tapo bėdžiais, kiti - turčiais, o treti - lavonais. Be to, keitėsi kartos. Atėjo nauja karta, vertinanti gerą išsilavinimą. Nes kai nėra, ką prichvatizuoti, telieka tik save kuo brangiau parduoti. Tad D.Grybauskaitę rinko ir audringai per pirmą turą išrinko tie bėdžiai, kurie, pavargę nuo visų bankrotų, prichvatizacijų pageidavo globos. Mažiausiai jiems rūpėjo užsienio politika. Labiausiai jiems rūpėjo, kad sumažintų socialinę atskirtį. Nes kol žmonės Lietuvoje traktuos šalies vadovą ar vadovę kaip absoliučiai visagalius monarchus, tol rinks tikėdamiesi, kad monarchas jiems pridės prie pensijų.

Būtų buvę labai keista, netgi nejauku, jei šalies prezidentė savo metiniame pranešime nekritikuotų valdančiųjų. Kaip gi kitaip? Negi metinių pranešimų žanro krizė? Dažniausiai kritikos sulaukdavo premjerai ir jų ministrai. Seimui kliūdavo mažiau. Tačiau šįkart kliuvo ir vieniems, ir kitiems. Dar nė viena politinė partija nebuvo metiniame pranešime taip išjuokta kaip „valstiečiai“.

O ko stebėtis? Kartu su D.Grybauskaite į prezidentūrą įžengė ir politinė kultūra, vardu chamizmas. Tad jei vieną konstitucinę valdžią apima chamo kultūra, chamiškumas laipsniškai apima ir kitas konstitucines valdžias. Kaip priešnuodis. Kad atsilaikytų. Nes chamui chamą sunkiau suvalgyti. Inteligentišką, korektišką žmogų - lengviau. Tad paskutiniaisiais D.Grybauskaitės valdymo metais galiausiai susiklostė tiesiog ideali trijulė. Visos valdžios viena ant kitos rėkia ir kito negirdi. Lyg rytietiškame turguje prekiautų arbūzais. D.Grybauskaitė rėkia ant Sauliaus Skvernelio - pastarasis ant prezidentės. Prezidentė ant „valstiečių“, o šie - atgal. Lygiai taip pat tiesmukai. Ir nesavikritiškai. Tad, jei, anot prezidentės, kai kurių politikų svajonė - tylintis ir su viskuo sutinkantis, „dyrpt“ netrukdantis prezidentas, tai pačios D.Grybauskaitės svajonė buvo tokia pati. Jai labai patiko tylūs, klusnūs premjerai ir specialiųjų tarnybų vadovai. Vien iš asmeninio išsiauklėjimo nedrįsę grubiai atrėžti damai.

Piktinimasis tijūno bizūnais bei nurodymais, ką valgyti, kada gerti, kur gydytis ir susitikinėti, pasako tik tiek, kad D.Grybauskaitė, savo natūra būdama nepatikli ir atšiauri, pranešime suvaidino liberalę. Nors neįsivaizduoju liberalo, kuriam patiktų, jei jo pavaldiniai apie jį rašinėtų visiškas panegirikas. Ne, jau geriau įkliūti su dėžute nuo brendžio nei skaityti apie save pataikūnišką knygą. Nes jei asmuo apsistato aplink save pataikūnais, toks asmuo yra ne liberalas, bet despotiškas autokratas. Na, toks lyg D.Grybauskaitė, lyg Ramūnas Karbauskis. Nes trijulėje į liberalą panašiausias S.Skvernelis. Kai kalba tai, ką iš tikrųjų galvoja. Tad kyla klausimas, kokio vertybių stuburo prezidentė pageidauja iš išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos? Kad irgi elgtųsi šalies viduje kaip chamas ir susirastų pretendentą, galintį parašyti panegirikų knygą? G.Nausėdai jau savaime bus sunku, nes jis nerėkaus. O Lietuvoje, jei nerėkauji kaip piemuo, genantis bandą į užtvarą, aplinkiniai tave palaikys minkštu lepšiu. Nepavojingu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s