respublika.lt

O.Strikulienė: Chaosas Seime pakeliui į gerovės valstybę

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 15 12:12:04, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Remigijus Žemaitaitis jau ne viršininkas Vytautui Kamblevičiui, kuris tapo naujos frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnu. Stasio Žumbio nuotr.

Vos valdantieji Seime spėjo sudurstyti valdančiąją koaliciją ir pasidalinti ministrų portfelius, karjeros uraganas išpūtė į Briuselį ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių. „Valstiečių“ lyderiui visokeriopai pritariant. Jaunas dar. Lietuvoje nepritaikomas. Tegul rūpinasi vandenynais bei jūromis. O kai liko laisvas ekonomikos ir inovacijų ministro portfelis - į jį sužiuro labai alkanos akytės. Kam duos? Kas portfelį gaus? Nes Lietuvoje gerovės valstybė prasideda nuo asmeninio portfelio.

 

Norinčių daug. Ir nekantrių. Nes kai kurie norai jau seniai nepatenkinti. Norėjo valdančiosios koalicijos narys Gediminas Kirkilas užimti Viktoro Pranckiečio vietą, o šis vis dar nė krust. Per radiją samprotauja apie kažkokią būsimą Dorovės frakciją ar partiją. Matyt, dauguma Seimo narių nėra dori. Būtina nuo jų atsiskirti. Ir ne kažkur į Seimo narių Mišrią grupę pasukti, ne neaiškiu politiniu mišrūnu tapti, bet tiesiai į grynaveislę politinę dorą.

O tuo metu, kai G.Kirkilas vis dar laukė Seimo pirmininko vietos, atsilaisvino V.Sinkevičiaus vieta. Ir tai pastūmėjo dorinius Seimo narių pasamprotavimus į aktyvesnius ideologinius mūšius. Frakcija „Tvarka ir teisingumas“ faktiškai sukilo prieš Remigijų Žemaitaitį. Neiškovojusį valdančiųjų koalicijai priklausantiems „tvarkiečiams“ nė vieno įsimintino posto. Na ir kam patiktų toks lyderis? Jei net savos Jankuvienės neturi. „Valstietę“ Audronę Jankuvienę teko iš „valstiečių“ skolintis. Todėl keturi „tvarkiečiai“ staiga, pačioje rudens sesijos pradžioje, nusprendė, kad jiems su R.Žemaitaičiu jau ne pakeliui. O kodėl? Iki šiol kelias buvo tas pat, o dabar iš pagrindinio išsuko? Kaip įprasta, lyderiai apkaltinami, kad su kitais frakcijos nariais nesitaria. Vienašališkai priima sprendimus. Bet parodykite bent vieną istorinį ar tik Lietuvos seiminį lyderį, kuris tik tariasi su visais, kaip jam lyderiauti. Ar autobuso vairuotojas labai tariasi su keleiviais, kaip jam vairuoti? Istorijoje būna lyderiai ir juos lydintys asmenys. O jei lyderio niekas jau nelydi, vadinasi, jau ne lyderis. Lydintieji pabėga kitur. „Tvarkiečius“ Oną Valiukevičiūtę, Juozą Imbrasą , Algimantą Dumbravą iš frakcijos išsivedęs Vytautas Kamblevičius anksčiau lydėjo Viktorą Uspaskichą, paskui - Rolandą Paksą. Kiek palydėjo R.Žemaitaitį, o dabar turbūt pajuto, kad vyrukas pasilpo. Reikia glaustis prie stipresnės jėgos. Gal, sudarius naują gausią frakciją, dar pavyks ir ekonomikos bei inovacijų ministro postą „nurauti“.

Taip ir įvyko. Ketvirtadienį Seime iš sugriuvusios frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ , „socialdarbiečių“ frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės pasitraukę politikai įregistravo naują frakciją, pasivadinusią „Lietuvos gerovei“, o jos seniūnu tapo V.Kamblevičius.

Chaosas nevaldomas?

Situacija valstybės požiūriu apgailėtina. Prezidento komanda jau pradėjo kurti gerovės valstybę. Pateikė Seimui svarstyti mokesčių bei lengvatų pakeitimo projektus. Vyriausybė teiks Seimui tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą. O tuo metu Seimo nariai atsilapoję zuja iš frakcijų į frakcijas. Ona Valiukevičiūtė tik 2018 m. kovo mėnesį „tvarkiečių“ frakcijoje pakeitė atsistatydinusį Kęstutį Pūką. O dabar po šios Seimo kadencijos žada nesieti savęs su politika. Gal vertėjo visai neiti į Seimą? Užleisti savo sąrašinę vietą ambicingesniam partiečiui? Nes dabar dalis valdančiųjų koalicijos vis dar kažko ieško. Vieni savyje ieško politiko, o kiti - kur saugiau, šilčiau prisiglausti. Kad po šios Seimo kadencijos galutinai politiškai nenuskęstų. Ausys stačios - gal kas nors saugiai perbėgti pasiūlys? Vieni baidosi Artūro Skardžiaus ar Vytauto Bako. Kiti baidosi
R.Karbauskio ar R.Žemaitaičio. „Socialdarbiečių“ frakcijoje, aiškiai, per asmeninį neįžvalgumą atsidūręs Algirdas Butkevičius taip pat norėtų vėl tapti tikru socialdemokratu. Bet ar yra tokiuose politiniuose karnavaluose kas nors ideologiškai tikro. Ar bent kelias Seimo kadencijas tvirto?

Sprendžiant iš kai kurių Seimo narių politinių biografijų, mūsų parlamentarizme labiausiai susimakaluoja buvę Artūro Paulausko, Viktoro Uspaskicho ir Rolando Pakso lydėtojai. Tas, kas buvo Naujojoje sąjungoje, gali tapti „darbiečiu“, „tvarkiečiu“, „valstiečiu“ ar net įtikėjusiu socialdemokratu. Tokių pavyzdžių apstu. Nes Lietuvos politika yra švarkas, kuriam prie kairiojo peties prisiūtos ne viena, bet 3-4 rankovės. A.Paulausko „rankovė“ jau nuplyšo, o kitos laikosi. Tabaluoja. Ir kiekviena pageidauja, kad gyvenimu nepatenkintas, socialinių kontrastų nualintas skurdžius būtent į ją įkištų ranką. Tad vienais rinkimų metais elektorato daugiau prilenda į „darbiečių“, kitais - į „valstiečių“, socdemų“ ar „tvarkiečių“ rankoves. Gal šįkart ir ši „rankovė“ nuplyš galutinai? O prie švarko dešinio peties nuolat tabaluoja konservatorių rankovė bei plaikstosi liberaliosios rankovytės. Kaip ir Rusijoje nesugebančios tapti iš tikrųjų solidžia liberaliąja politine jėga. Nes liberalizmas suvokiamas arba per daug beždžioniaujant madas, arba visiškai vaikiškai. O Lietuvoje liberalizmas iš pradžių aptarnavo įvairaus neaiškaus plauko verslininkus, kuriems rūpėjo tik sumažinti mokesčiai. Vėliau aptarnavo kai kurių koncernų poreikius. O dabar aptarnauja globalistų „kultūrą“, istorinę „atmintį“ bei kanapes.

Chaosas valdomas!

Tačiau niekas nepaneigs, jog kairysis ir dešinysis ideologiniai flangai iš tikrųjų egzistuoja. Ne tik rinkėjų, bet ir politinėje sąmonėje. Kairysis rinkėjas gali bėgti pas Vytautą Šustauską, V.Uspaskichą, Gintautą Palucką. Bet jei bėgs pas konservatorius, bus laikomas politiškai išsigimusiu. Lygiai kaip konservatorius ar liberalas, laimės ieškantis kairiųjų rinkėjų teritorijoje. Tad iš tiesų Lietuvos šiokį tokį ideologinį lauką reguliuoja rinkėjai ir Konservatorių partija. Rinkėjai nuo jos atšoka ar prišoka tokiu atstumu, kiek šią partiją mėgsta ar nekenčia. Procesas kaip separatoriuje. Likusioms partijoms telieka tuos atšokusius nekentėtojus atsirinkti ir susigraibyti sau. Išskyrus tuos, kurie - nesvarbu, karas ar maras, vis vien balsuos už Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą (LLRA-KŠS). Tai tas ideologinio Lietuvos lauko plotelis, kur niekas kitas neįkiš nosies.

Tokį patį reiškinį dabar regime ir Seime. Atrodo, visiškas chaosas. Visi bėgioja per frakcijas ir girgsi lyg rudeniop išskristi susiruošę žąsinai. Tačiau separatorius veikia tvarkingai. Nė vienas iš Seime girgsinčiųjų nebėga į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakciją. Ir tame girgsinčiųjų chaose visiškai ramiai jaučiasi drausmingasis LLRA-KŠS plotelis. Na, koks skirtumas, kaip Seimo nariai, pajudėję iš frakcijų, lakstys, jei vis vien grūdasi į kairiojo rinkėjo aptarnavimo kampą. Ir ne tik pageidauja jam tarnauti, bet dar ir ministro portfelio nori. Tad kas iš tikrųjų šiuo metu patiria didį nejaukumą, tai tik frakciją dėl per didelės kairiojo kampo konkurencijos praradęs R.Žemaitaitis ir Mišrioje Seimo grupėje atsidūręs V.Bakas. Nes abu akivaizdžiai pasilpo. Su pasilpusiais niekas nesidera. Kartojasi A.Paulausko fenomenas? Įdomiau iš šalies stebėti, kaip Seimo nariai, pajutę, kad kadencija jau baigiasi, deda pastangas asmeniškai gelbėtis. Ir toliau išlikti politikoje. Ir kartu matyti jau dėliojamus kitos kadencijos Seimo kontūrus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s