respublika.lt

Oficialaus vizito į Lietuvą atvyko Norvegijos sosto įpėdinis

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 24 14:31:44, Jūratė Valančiūtė ir Benas Brunalas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Oficialaus vizito į Lietuvą atvyko Norvegijos sosto įpėdinis. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

Antradienį į Lietuvą atvyko Norvegijos sosto įpėdinis kronprincas Haakonas ir kronprincesė Mettė-Marit. Lydima Norvegijos gynybos ministro ir aukšto lygio verslo delegacijos, karališkoji pora Lietuvoje su oficialiu vizitu viešės dvi dienas.

 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su būsimuoju Norvegijos karaliumi aptars dvišalius santykius, bendradarbiavimą NATO ir regiono saugumo užtikrinimo klausimus, tarpusavio ryšių stiprinimą ekonomikos, energetikos ir kultūros srityse.


Lietuvą su Norvegija sieja itin glaudūs ryšiai beveik visose srityse. Nuo pat pradžių norvegų kariai su savo karine technika aktyviai įsitraukė į Lietuvoje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų batalioną, ne kartą patruliavo Baltijos oro policijos misijoje ir bendradarbiauja rengiant specialiųjų pajėgų pratybas bei gerinant kovinius karių įgūdžius.

Norvegijos vaidmuo labai reikšmingas ir oro gynybos srityje. Lietuva iš norvegų perka vidutinio nuotolio priešlėktuvines „Nasams“ sistemas. Šios valstybės karo laivai yra NATO priešraketinės gynybos skydo dalis atremiant galimus Rusijos veiksmus.

Norvegija yra strateginė Lietuvos partnerė užsitikrinant energetinį saugumą. „Gazpromo“ monopolį įveikęs Klaipėdos suskystintų dujų terminalas - laivas „Independence“ - priklauso norvegų įmonei „Leight Hoegh“, o šios šalies valstybinė įmonė „Statoil“ yra vienas pagrindinių dujų tiekėjų Lietuvai ir kitoms Baltijos valstybėms.

Vizito metu Prezidentūroje bus pasirašyti du memorandumai dėl Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2014-2021 m. įgyvendinimo. Nors Norvegija nėra ES narė, tačiau priklauso Europos ekonominei erdvei ir nuo pat Lietuvos narystės ES pradžios teikia Lietuvai finansinę paramą socialiniams skirtumams mažinti.

Prezidentė su karališkąja pora taip pat aplankys Signatarų namus ir apžiūrės ten eksponuojamą Vasario 16-osios aktą.

Norvegijos ir norvegų tautos paramą Lietuva jautė kovodama už savo laisvę 1990-aisiais. Šios šalies parlamento narių pastangomis į Aukščiausiąją Tarybą buvo atgabenta palydovinė antena, kuri per Sausio 13-ąją buvo vienintelis ryšys su pasauliu. Osle aktyviai veikė Lietuvos informacijos biuras, kuris teikė informaciją apie įvykius Lietuvoje. Norvegijos žmonės, protestuodami prieš sprendimą suteikti Michailui Gorbačiovui Nobelio taikos premiją, suaukojo alternatyvią taikos premiją Lietuvai.

Oficialaus vizito Lietuvoje metu Prezidentė ir kronprincesė M. Marit atidarys dvišalį verslo forumą. Norvegija patenka į didžiausių užsienio investuotojų dešimtuką Lietuvoje. Mūsų šalyje veikia 250 norvegų įmonių.

Kronprincas ir kronprincesė didelį dėmesį skiria inovacijų plėtrai, jaunimo ugdymui, socialinės atskirties mažinimui. Sosto įpėdinis yra Jungtinių Tautų vystomojo bendradarbiavimo programos gerosios valios ambasadorius. Princesė M. Marit kuruoja kovos su AIDS ir moterų lygybės klausimus, yra Jungtinių Tautų UNAIDS programos specialioji atstovė.

D. Grybauskaitė: Lietuvą su Norvegija vienija regiono gynyba ir pažanga

arališkosios poros vizitas simbolizuoja glaudžią Lietuvos ir Norvegijos draugystę ir partnerystę, sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį susitikusi su Lietuvoje viešinčiais Norvegijos sosto įpėdiniu kronprincu Haakonu ir kronprincese Mette-Marit.

Būsimasis Norvegijos karalius ir princesė Lietuvoje lankosi su oficialiu vizitu. Tai pirmasis karališkosios poros vizitas Lietuvoje.

„Dar 90-ųjų pradžioje Lietuvai vaduojantis iš sovietinės okupacijos Norvegijos žmonės padėjo mums pralaužti informacinę izoliaciją. Objektyvią informaciją apie mūsų kovą už laisvę pasauliui padėjo skelbti Norvegijos padovanotas palydovinis siųstuvas ir Osle veikiantis Lietuvos informacijos biuras. Tada pasaulis sužinojo apie tankus, nukreiptus prieš mūsų parlamentą, televizijos bokštą ir jų traiškomus žmones. Todėl Norvegijos vardas bus mūsų širdyse su didžiausia padėka, kaip valstybės, išdrįsusios mums padėti tuomet, kai labai mažai šalių išdrįso pripažinti mūsų nepriklausomybę“, - sakė Prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, per visą 28 metų nepriklausomybės laikotarpį Lietuvą ir Norvegiją siejo daug bendrystės gijų. Viena iš jų - gynyba. Norvegų kariai vieni pirmųjų prisijungė prie NATO priešakinių pajėgų bataliono Lietuvoje. Mūsų valstybė iš Norvegijos perka oro gynybos sistemas „Nasams“, o šios šalies karo laivai yra priešraketinio NATO skydo dalis atremiant galimus priešiškus veiksmus, kuriais būtų siekiama atkirsti Lietuvą, Latviją ir Estiją nuo sąjungininkų pastiprinimo.

Lietuvą su Norvegija sieja ir vienodas karinių grėsmių vertinimas. Kaip ir Lietuva, Norvegija turi sieną su Rusija, todėl labai gerai supranta, kokią grėsmę tarptautiniams saugumui kelia šios šalies agresyvus ir nenuspėjamas elgesys bei noras įtvirtinti savo karinį dominavimą Baltijos jūros regione ir Arktyje.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad Norvegija yra strateginė Lietuvos energetinio saugumo partnerė. Pasak D. Grybauskaitės, Lietuva sunkiai vadovavosi iš priklausomybės nuo „Gazpromo“, o norvegų įmonė „Hoegh LNG“ padėjo Lietuvai per rekordiškai trumpą laiką pastatyti suskystintųjų dujų terminalą „Independence“. Nuo 2015 m. Lietuva tapo ne tik nepriklausoma nuo vieno dujų tiekėjo, bet ir krizės atveju gali padėti Latvijai ir Estijai.

Vizito Prezidentūroje metu pasirašyti du dvišaliai memorandumai dėl Norvegijos finansinės paramos pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą 2014-2021 m. laikotarpiu. Šiuo laikotarpiu Norvegijos parama Lietuvai viršys 115 mln. eurų, kurie bus panaudoti socialiniam dialogui, pilietinei visuomenei, sveikatos apsaugai ir aplinkosaugai stiprinti, verslo plėtrai, inovacijoms ir moksliniams tyrimams skatinti.

Ankstesniais laikotarpiais už Norvegijos paramą buvo įsteigti vaikų dienos centrai ir atviros jaunimo erdvės Lietuvos regionuose, įkurtas vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, kompleksinių paslaugų centras, gerinamos vaikų ir jaunimo sveikatos paslaugos, stiprinama onkologinių ligų prevencija ir ankstyvoji diagnostika, kova su patyčiomis ir smurtu mokyklose, teismų efektyvumas, pataisų sistemos reforma, skatinamos žaliosios inovacijos versle.

Pasak Prezidentės, Norvegija yra ir puikus tvaraus, etiško, atsakingo ir inovatyvaus verslo pavyzdys. Būdama viena didžiausių gamtinių dujų tiekėjų tiek ES, tiek Lietuvai, Norvegija taip pat pirmauja Europoje pagal atsinaujinančią energetiką, į atmosferą išmeta mažiausią kiekį anglies dioksido ir veiksmingai tausoja savo gamtinius išteklius. Pastaruoju metu Norvegija daug dėmesio skiria inovacijų plėtrai, ypač informacinių, biotechnologijų ir nanotechnologijų srityse, todėl tai atveria naujų perspektyvų tiek dvišaliam bendradarbiavimui, tiek abiejų šalių ir viso regiono žmonių gerovei.

Lietuvos vadovė ir Norvegijos karališkoji pora apsikeitė oficialiomis dovanomis. Prezidentė padovanojo fotomenininkų Vido Kaupelio ir Algimanto Deikaus nuotraukų albumą apie Lietuvą bei Lietuvos menininko Sauliaus Milašiaus autorinį darbą. Norvegijos karališkoji pora padovanojo savo oficialią karališką nuotrauką ir stiklo vazą.

Prezidentė su karališkąja pora taip pat pasikėlė į Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios varpinę, Signatarų namuose apžiūrėjo Vasario 16-osios aktą, trumpai bendravo su Vilniaus universiteto skandinavistikos studentais ir norvegų bendruomene Lietuvoje.

Trečiadienį Prezidentė kartu su kronprincese M. Marit atidarys dvišalį verslo forumą.

Norvegijos karališkąją porą Lietuvoje lydi šios šalies gynybos ministras ir aukšto lygio verslo delegacija.

Prezidentė: Lietuva su Norvegija yra pasiruošusios ginti NATO nuo Arkties iki Portugalijos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama Norvegijos sosto įpėdinį kronprincą Haakoną ir kronprincesę Mette-Marit, pabrėžė, kad Lietuva ir Norvegija vienodai supranta grėsmes ir iššūkius, kurie kyla Rusijos kaimynystėje. Prezidentė dėkojo Norvegijos sosto įpėdiniams už Norvegijos drąsą bei indėlį užtikrinant Lietuvos karinį ir energetinį saugumą.

„Ir Norvegija, ir Lietuva vienodai supranta grėsmes, kurios gali kilti iš Rytų. Todėl esame pasirengę ginti NATO teritoriją nuo Arkties iki Portugalijos. Tai yra mūsų NATO teritorija“, - akcentavo Lietuvos vadovė.

„Norvegijos karo laivai yra NATO priešraketinio skydo dalis, kurie tai pat gali ateiti į pagalbą reikalui esant“, - susitikimo metu kalbėjo D. Grybauskaitė.

Prezidentė sakė neabejojanti, kad reikalui esant Norvegijos kariai padės ginti Lietuvą.

„Norvegija aktyviai dalyvauja tarptautinio NATO bataliono sudėtyje ir yra pasirengusi kartu su lietuviais ginti mūsų valstybę ir vykdyti veiksmingą atgrasymą“, - pabrėžė D. Grybauskaitė ir priminė, kad Lietuva yra nusprendusi iš Norvegijos pirkti vidutinio nuotolio gynybines sistemas „Nasams“.

Prezidentė priminė išskirtinį Norvegijos vaidmenį įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę.

„Dar 90-ųjų pradžioje Lietuvai vaduojantis iš sovietinės okupacijos Norvegijos žmonės padėjo mums pralaužti informacinę izoliaciją. Objektyvią informaciją apie mūsų kovą už laisvę pasauliui padėjo skelbti Norvegijos padovanotas palydovinis siųstuvas ir Osle veikiantis Lietuvos informacijos biuras. Tada pasaulis sužinojo apie tankus, nukreiptus prieš mūsų parlamentą, televizijos bokštą ir jų traiškomus žmones. Todėl Norvegijos vardas bus mūsų širdyse su didžiausia padėka, kaip valstybės, išdrįsusios mums padėti tuomet, kai labai mažai šalių išdrįso pripažinti mūsų nepriklausomybę“, - sakė Prezidentė.

Išskirtinį dėmesį Prezidentė savo kalboje skyrė Norvegijos vaidmeniui užtikrinant Lietuvos energetinį saugumą.

„Tai yra gražiausias pavyzdys, kaip draugiškos, viena kitą suprantančios šalys gali padėti viena kitai. Energetinė nepriklausomybė Lietuvai reiškia pirmiausia politinę nepriklausomybę. Energetinis instrumentas visada buvo naudojamas kaip politinės įtakos darymo Lietuvoje instrumentas“, - akcentavo D. Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, Lietuva sunkiai vadovavosi iš priklausomybės nuo „Gazpromo“, o norvegų įmonė „Hoegh LNG“ padėjo Lietuvai per rekordiškai trumpą laiką pastatyti suskystintų dujų terminalą „Independence“. Nuo 2015 m. Lietuva tapo ne tik nepriklausoma nuo vieno dujų tiekėjo, bet ir krizės atveju gali padėti Latvijai ir Estijai.

Pasak Prezidentės, tai labai svarbus laimėjimas, nes iki tol Lietuva „Gazpromui“, mokėjo nuo 30 iki 40 proc. brangiau už dujas, negu Vokietija.

„Tik todėl, kad norėjo išlikti laisva ir nepriklausoma. Tai buvo mūsų laisvės kaina“, - pabrėžė Lietuvos vadovė.

„Norvegijos vardas visada bus mūsų širdyse. Su didžiausia padėka, kad ši šalis išdrįso tuo laiku kai dar labai mažai šalių pripažino mūsų nepriklausomybę, padėti mums kovoje už laisvę“, - Norvegijos karališkajai porai dėkojo D. Grybauskaitė ir džiaugėsi, kad santykiai su karališkąja pora ne tik dalykiniai, bet ir asmeniškai draugiški bei pagarbūs vieni kitiems.

Pasak Prezidentės, Norvegija yra ir puikus tvaraus, etiško, atsakingo ir inovatyvaus verslo pavyzdys.

Vizito Prezidentūroje metu pasirašyti du dvišaliai memorandumai dėl Norvegijos finansinės paramos pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą 2014-2021 m. laikotarpiu. Šiuo laikotarpiu Norvegijos parama Lietuvai viršys 115 mln. eurų, kurie bus panaudoti socialiniam dialogui, pilietinei visuomenei, sveikatos apsaugai ir aplinkosaugai stiprinti, verslo plėtrai, inovacijoms ir moksliniams tyrimams skatinti.

Šalies vadovė ir Norvegijos karališkoji pora apsikeitė oficialiomis dovanomis. Prezidentė padovanojo fotomenininkų V. Kaupelio ir A. Deikaus nuotraukų albumą apie Lietuvą bei Lietuvos menininko S. Milašiaus autorinį darbą. Norvegijos karališkoji pora padovanojo savo oficialią karališką nuotrauką ir meno kūrinį - stiklo vazą.

Prezidentė su karališkąja pora taip pat pasikėlė į Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios varpinę, Signatarų namuose apžiūrėjo Vasario 16-osios aktą, trumpai bendravo su Vilniaus universiteto skandinavistikos studentais ir norvegų bendruomene Lietuvoje.

Trečiadienį Prezidentė kartu su kronprincese Mette-Marit atidarys dvišalį verslo forumą.

Norvegijos karališkąją porą Lietuvoje lydi šios šalies gynybos ministras ir aukšto lygio verslo delegacija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s