respublika.lt

Niekada nežinai, kuo nusinuodysi

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 22 14:03:34, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 9 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas

Dėl veikliosios medžiagos glifosato, naudojamo žemės ūkyje piktžolėms naikinti, netyla diskusijos tiek politiniu, tiek visuomeniniu lygiu. Glifosato patvirtinimo ir naudojimo terminas Europos Sąjungoje yra pratęstas iki 2022 metų pabaigos. Paskui bus sprendžiama, ką daryti toliau. Austrija - pirmoji valstybė, uždraudusi šį preparatą. Mūsų šalies Žemės ūkio ministerija kol kas nesvarstė galimybės kaip nors riboti glifosato naudojimo, nors įtariama, kad juo nuodijami žmonės.

 

Daugiametis ginčas

Seimo Europos reikalų komiteto narys Mindaugas Puidokas „Vakaro žinioms“ teigė, kad glifosato klausimas komitete buvo svarstomas. „Tada raginau tiek valdančiuosius, tiek opoziciją priimti tam tikrus sprendimus, kalbantis su Žemės ūkio ministerija, kad „Roundup“ Lietuvoje būtų uždraustas nieko nelaukiant. Bet kokiu atveju, prie to draudimo reikės pereiti anksčiau, juk matome tarptautinę situaciją, tai ir bylos, milijardinės kompensacijos žmonėms, kurie susirgo onkologinėmis ligomis. Amerikoje taip lengvai milijardinių kompensacijų neprisiteisi...“ - kalbėjo Seimo narys.

Pasak M.Puidoko, Lietuva turėtų skirti daugiau dėmesio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pajėgumams. Jo nuomone, dabar ši tarnyba nėra pakankamai stipri.

Europarlamentaras Bronis Ropė tikino, kad Žaliųjų frakcijos siūlymas ir buvo apskritai uždrausti glifosatą, bet toks siūlymas daugumos nesulaukė. „Šiandieną yra ginčas tarp komisijos ir parlamento, tiksliau, atskirų valstybių. Vokietijos, Prancūzijos laboratorijos duoda duomenis, kad glifosato likučiai kenkia žmogaus organizmui, o komisijos duomenys - kad nekenkia. Ir tas ginčas yra daugiametis. Komisija vadovaujasi gamintojų duomenimis. O nacionalinės laboratorijos daro tiesioginius tyrimus“, - aiškino B.Ropė.

Svarbu naudoti pagal paskirtį

VDU Žemės ūkio akademijos Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų instituto docentė Darija Jodaugienė pasakojo prieš keletą metų dalyvavusi konferencijoje Vokietijoje, kur patys vokiečiai, atsiliepdami apie glifosatą, sakė, kad jo likučių randama net aluje, net kūdikių maistelyje.

„Esu girdėjusi atvejų, kad ūkininkai purškė net „reglonu“, tai kitas pesticidas, su kita veikliąja medžiaga - dikvatu; jis naudojamas augalų sudžiovinimui. Grikiai turi daug drėgmės, nupurškus jie tampa sausi - daug lengviau kulti, jei yra piktžolių, taip pat sudžiovina ir piktžoles. Grikiai nuimami vėliau, būna dar daug žalios masės, ir per kombainą varyti žalią masę yra labai nuostolinga, - teigė ji. - Šio preparato pastaboje parašyta, kad net kulenų negalima duoti gyvuliams, pavyzdžiui, jeigu dobilus desikuoji (džiovini, - red. past.). Galima sakyti, kad naudoji pievai, dobilams, o panaudoti ne pagal paskirtį. Jį galima naudoti, kai augini daugiametes žoles sėklai, dobilus, kitas žoles.“

„Vakaro žinios“ klausė Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT), ar kada buvo nustatyta atvejų, kuomet grikiai ar kitos kultūros buvo purkštos ne pagal paskirtį „Reglone“ herbicidu.

Pasak VAT, nebuvo nustatyta atvejų, kuomet defoliantas Reglone super būtų panaudotas žmonių maistui auginamiems augalams apdoroti. VAT duomenimis, nuo 2016 metų buvo tirta 16 atvejų įvairiuose Lietuvos regionuose, kai žieminių ir vasarinių rapsų, pašarinių pupų ir žirnių pasėliai, skirti sėklai, buvo purškiami defoliantu Reglone super. Nustatytas tik vienas atvejis 2017 metais, kai Reglone super buvo panaudotas pažeidžiant etiketės reikalavimus - sėklinių žirnių (neskirtų maistui ar pašarui) pasėlis nukultas anksčiau, nei baigėsi nurodytas laikotarpis iki derliaus nuėmimo.

Reglone Super Lietuvoje buvo užregistruotas 2006 metais, tačiau jo registracija panaikinta šių metų gegužę įgyvendinant Europos Komisijos reglamentą. „Jam suteiktas išpardavimo laikotarpis iki šių metų rugsėjo 4 dienos, o naudoti galima iki 2020 metų vasario 4 dienos. Reglone Super buvo registruotas morkų, kopūstų, pašarinių runkelių, burokėlių, ridikų, rapsukų sėklojams, taip pat liucernoms, raudoniesiems dobilams, pašarinėms pupoms, vikių-avižų mišiniams, bulvėms, žirniams, skirtiems sėklai, bei žieminiams ir vasariniams rapsams“, - informavo VAT.

Ūkininkai paversti niekdariais

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas piktinasi, jog kažkodėl ūkininkai paversti niekdariais, kuriems esą svarbiausia tik pelnas.

„Šiais metais dėl glifosato buvo tikrinta 600 ūkių ir nė vieno pažeidimo nerado Augalininkystės tarnyba. Mes visą laiką visiems kolegoms sakome, kad reikia išlaikyti karencijos laikotarpį. Ir mes naudojame tik naikinti piktžolėms, jokių kviečių mes nepurškiame. Yra leidžiamos normos ir jeigu laikomasi instrukcijų, tai viskas pagal taisykles, - teigė jis. - Jau prieš 20 metų buvo planuota glifosatą uždrausti. Nieko nebus, jei uždraus, sukurs kitą ir tas ažiotažas baigsis.“

Grūdų perdirbėjų asociacijos direktorės Dalios Ruščiauskienės teigimu, anksčiau būdavo gana nemažai atvejų, kai grikiuose būdavo nustatomi padidinti glifosato likučiai, tačiau šiandien šios problemos, sako, nebėra. „Mes įsigijome vadinamuosius testerius, kurie parodo atitinkamą glifosato lygį grikių mėginyje, jei blogi - tokių grikių mes nepriimame. Anksčiau esame nudegę labai stipriai, nes pasitikrinti būdavo sudėtinga, o kai įsigijome testerį, problemos nebėra“, - sakė ji.

Dikvato netiria

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Algintė Serapinaitė informavo, kad vykdant glifosato kontrolę grūduose 2017 metais buvo atrinkti 57 grūdų ir jų produktų mėginiai. Šio herbicido buvo aptikta dviejuose - ekologiškų ir įprastinės kokybės - grikių kruopų mėginiuose. Grikių kruopos, kuriose buvo rasta glifosato, buvo užaugintos bei pagamintos Lietuvoje.

Pernai buvo atrinkti 42 grūdų ir jų produktų mėginiai, o didesnis už didžiausią leistiną kiekį glifosato kiekis rastas viename grikių kruopų, užaugintų Rusijoje, mėginyje. Šiemet iš atrinktų 5 grūdų ir jų produktų mėginių šio herbicido rasta 1 grikių kruopų mėginyje iš Lenkijos.

Veikliosios medžiagos dikvato VMVT produktuose netiria, nes jis nepatenka į tiriamų pesticidų spektrą.

Situaciją komentuoja Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Ona AUŠKALNIENĖ:

Pats glifosatas buvo sukurtas varpučiui naikinti. Jis turi tokias varpeles, kai naikinamas tarpsnis tų varpelių, kai šios dar žalios, nešamos medžiagos į šaknis, taigi jau nedidelė herbicido norma gali būti gana efektyvi. Tam ir buvo sugalvotas purškimas prieš derliaus nuėmimą. Apipurškei nedidele norma ir varputis labai sunyksta. Tačiau buvo pastebėtas ir grūdų sudžiūvimo efektas. Nors registracijoje nėra parašyta, kad galima purkšti ant grūdų, t.y. rekomenduojama naudoti prieš derliaus nuėmimą, bet neparašyta, kad grūdų džiovinimui.

Mano nuomone, dėl glifosato yra išpūstas reikalas. Žinoma, aš esu prieš tai, kad glifosatas būtų naudojamas ant grūdų. Iš kiekvieno produkto galima padaryti labai blogą, jei naudosi ne pagal paskirtį. Pas mus buvo darytas projektas, nupurkšti grūdai ir Vokietijos laboratorijoje buvo nustatyti skilimo produktai. Bet viskas buvo leistinų likučių ribose.

Priklausau tarptautinei grupei, joje diskutuojama dėl to, ar reikia uždrausti patį preparatą. Mokslininkai renka informaciją ir bus daromi planai, kuo pakeisti, jeigu preparatas bus uždraustas. Tai ir politiniai dalykai, ir žmonės sako „o, glifosatas!“, tačiau yra žymiai pavojingesnių herbicidų nei glifosatas.

Niekada nereikia nieko rėžti iš peties. Pagalvokime, kuo pakeisime. Galiu pasakyti, kad šiuo metu niekas nieko naujo nekuria. Bet kokio naujo produkto sukūrimas labai brangiai kainuoja. Autorinės teisės sukurtai veikliajai medžiagai pagal įstatymus yra 15 metų. Paskui tą veikliąją medžiagą gali imti bet kas ir kurti savo, pridėti priedų. Jeigu kalbėtume apie chemijos kompanijas, daugiau kalbama apie tai, kad reikia eiti į veislių kūrimą, tiesiog technologiškai eiti ne per herbicidus, o per veisles. Ar tai yra geriau, niekas nežino. Nes poveikio niekas netyrė, nes ne per daug tų veislių yra. Poveikis išaiškėtų per 20 metų. Daug yra niuansų, kur norisi kaip geriau, o išeina - kaip visada.

Skaičiai

  • Šiuo metu Lietuvoje yra registruoti 27 herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosato.
  • Analizuojant 2017-2019 m. Augalininkystės tarnybos įvykdytų patikrinimų rezultatus, pastebimas pažeidimų, susijusių su glifosatu, mažėjimas. 2017 m. buvo nustatyta 12, 2018 m. - 5 netinkamo naudojimo atvejai. Šiais metais pažeidimų kol kas neužfiksuota.
  • Nuo 2017 m. prieš nuimant derlių yra vykdoma grikių laukų tikslinė stebėsena dėl augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių veikliosios medžiagos glifosato, panaudojimo. Pvz., 2017 m. buvo patikrinta apie 3000 ūkio subjektų, 40 tūkst. ha plotas, panaši stebėsena buvo vykdoma 2018 m. Šiais metais ji taip pat bus vykdoma.


Šaltinis - Žemės ūkio ministerija

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s