respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Nesisekite neužmirštuolės (незабудку)nuotraukos (118)

2016 sausio mėn. 11 d. 10:10:25

Artėja Sausio 13-oji - Lietuvos Laisvės gynėjų diena. Tai pagarba, atminimas žuvusiesiems už Lietuvos Laisvę. Prieš 25 metus, tą šaltą Sausio naktį, prie Lietuvos televizijos bokšto žuvo mūsų tautiečiai, žuvo, kad mes gyventume laisvi ir laimingi... Jie paaukojo savo jaunus gyvenimus už mūsų gyvenimą.

 

Prisiminkime - tais laisvėjimo metais, kai rinkomės į Vingio parką, stovėjome Baltijos kelyje, gynėme Vilniaus spaudos rūmus, parlamentą (Aukščiausiąją Tarybą), Lietuvos RTV komitetą, TV bokštą ar radijo stotį Kauno Lapėse, mūsų nuostabi Trispalvė plevėsavo visur. Juk ji - Lietuvos Laisvės, laisvos Nepriklausomos šalies simbolis. Su Trispalve, Lietuvos Vyčiu, Gedimino stulpais ir tautine daina iškovojome Laisvę. Lankome žuvusiųjų kapus, padedame gėlių, uždegame žvakeles. Tai ne akcija, tai ilgaamžė padėkos diena tiems, kurie pasiaukojo vardan Lietuvos... Tai ir įpareigojimas mums, likusiems, gyventi, saugoti jų atminimą. Pagarbiai, su trimis spalvomis, nieko bendra neturinčiomis su popierine žydra neužmirštuole.

Lietuvių tautosakoje - išlikusiose liaudies dainose, padavimuose, legendose ar net pasakose - nesutiksite „neužmirštuolės“. „Nezabudka“ (neužmirštuolė - rusų k.) sutinkama kaimynų dainose. Mūsų - rūta, lelijėlė, šalavijas, mėta. Sūduvių moterys nuostabias prijuostes iškaišydavo tulpėmis, aukštaitės, dzūkės - įausdavo katpėdėlių. Nėra neužmirštuolės. Nėra. Ji dirbtinė, ta popierinė, kurią siūlo išsikirpti „akcijai“...

Tokia ar kitokia akcija - tai panieka žuvusiesiems, jų idealams. Tai noras trinti Tautos istorinę atmintį. Dėkui Dievui, tik dvidešimt tūkstančių atsirado, kuriems tas pats ką prisisegti. Ir kad ir kaip būtų skaudu, tarp jų - Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Sausio 13-osios brolija, Tautinė lietuvių studentų korporacija „Neo-Lithuania“ ir t.t. Kas jiems vadovauja?

Kodėl paniekinama Trispalvė?! Na, nebuvote Baltijos kelyje, negynėte parlamento, Spaudos rūmų, TV bokšto. Tie, kurie buvo penkerių ir sėdėjo prie TV ekranų su seneliais laukdami, kurion pusėn nusvirs svarstyklių lėkštė, kurie kovojo „savus karus“, suprantama, neturi jokių sentimentų Trispalvei, gal net ir nekenčia jos - juk nelaikė savosiose rankose, kaip tas jaunimas, susirinkęs į 1988 m. trijų Pabaltijo šalių tradicinę studentų dainų šventę „Gaudeamus“ Vilniuje. Kai Vingio parke studentai, vieni kitiems per rankas perdavę, iškėlė trijų respublikų tautines vėliavas, o Žalgirio stadione suplevėsavo didžiulė Trispalvė, smagus buvo vaizdas, kaip susijaudinę lakstė komjaunimo, partijos komitetų veikėjai kartu su milicininkais, stengdamiesi išplėšti, atimti... Kokia baisi jiems tada atrodė Trispalvė. Dabar, kai pamatai tuos pačius „veikėjus“, per naktį išvertusius kailius ir sakančius skambias patriotines kalbas, supranti, kodėl jie segasi žydrą popieriuką, panašų į gėlę.

O ką jaučiame mes, žuvusiųjų artimieji ar parlamento (Aukščiausiosios Tarybos), TV bokšto gynėjai? Gėdą - juk išduodamas svarbiausias Laisvės simbolis - Trispalvė - ir siūlomas pakaitalas - žydras popieriukas. Trispalvę lietuviai išsaugojo Sibire, Trispalvė išliko išeivijoje. Be jos ir tik su ja - visos šventės, minėjimai, demonstracijos. Gal dabar daliai valdančiųjų Trispalvė, kaip ir tuomečiams komunistų vadovams 1988 m., tėra skuduras, prie kurio jie negalėjo kalbėti, todėl mielai keičiama į žydruolę?

Bet kodėl tie, kurie vardan Trispalvės, Gedimino stulpų ar Vyčio atėjo į Sąjūdį, su juo ir į Nepriklausomybę, iškeitė Laisvės simbolį į popieriuką?! Gėda ir skaudu už prof. V.Landsbergį ir jo sekėjus - juk nedera prie tautinio kaklaryšio kažkokia „nezabudka“. Kviečiame sustoti ir pamąstyti - žuvusiems Trispalvė buvo svarbiausias Laisvės simbolis. Todėl nesisekite žydros „nezabudkos“. Nesisekite. Sausio 13-oji - tai mūsų Laisvė, aplaistyta raudonu žuvusiųjų krauju. Laikas pasakyti, kad karalius nuogas: tik tiems, kurių nebuvo tas šaltas naktis prie parlamento, TV bokšto ar Kauno Lapėse, tiems nesvarbu, ką prisisegsi prie krūtinės.

Nepamirškime - Lietuvio širdyje brangiausios spalvos trys:

Geltona spalva - tai saulė,

Žalia - tai laukų spalva,

Raudona - tai mūsų kraujas,

Kartu jos - tai Lietuva.Citata iš Lietuvos spaudos: „Neužmirštuolė“ - tai popierinė gėlė, kurią sausio 13-ąją įsisegti kviečia akcijos globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Šimonytė, režisierė Dalia Ibelhauptaitė, žurnalistas Andrius Tapinas, Europos Parlamento pirmininko patarėjas, Lietuvių bendruomenės Belgijoje pirmininkas Arnoldas Pranckevičius ir kiti. Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint parodyti pagarbą kovotojams už laisvę, o neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti. Iniciatyvą lydės šūkis „Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“.

Tito Masiulio, žuvusio Sausio 13-ąją prie TV bokšto, teta
Ligija Tautkuvienė

Sausio 13-osios medalininkas, Lietuvos TV bokšto gynėjas
Juozas Karsokas

Vilnius-Čikaga

2016 01 06


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (118)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: rytinę Čekijos dalį pirmadienį vakare supurtė 4,2 balo žemės drebėjimas, pranešė Vokietijos žemės mokslų tyrimo centras Potsdame; žemės drebėjimo epicentras buvo per 20 km nuo Chebo miesto, esančio netoli Čekijos sienos su Vokietija; jis įvyko kiek po 23 val. vietos laiku.
  • NELAIMĖ: antradienį Nyderlanduose sudužo nedidelis sportinis lėktuvas, du juo skridę žmonės žuvo; nelaimė atsitiko netoli Goudos miesto šalies vakaruose; iš Roterdamo išskridęs lėktuvas „Cessna“ nukrito, praėjus 15 minučių po pakilimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Kur slypi didžiausias šešėlis?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +8  +10 C

 

   +10  +12 C

  +17   +19 C

   +17  +20 C

 

   +20   +23 C

     6-9 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

reklama
Ukis 2018