respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Nesibaigia kova dėl algųnuotraukos (17)

2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 13:30:11
Justina GAFUROVA

Vakar Trišalėje taryboje Vyriausybės, darbuotojų ir darbdavių atstovai vėl surėmė ietis dėl nuo kitų metų planuojamo kelti minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) dydžio. Deja, po geros valandos diskusijų buvo nuspręsta atidėti klausimą, kokio dydžio MMA turėtų būti kitąmet. Darbuotojai norėtų, kad jis siektų 450 eurų, tačiau tam priešinasi Vyriausybės ir darbdavių atstovai, prašydami sutikti su 420 eurų dydžiu. Kitas tarybos posėdis - po dviejų savaičių. Trišalės tarybos nariai tikina susitarę, jog daugiau atidėjimų nebus.

 

- Neseniai Trišalėje taryboje kilo diskusija dėl to, kaip traktuoti vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydį, nors Darbo kodekse yra aiškiai apibrėžta, kad į jį įskaičiuojamas atlygis su visais priedais. Kodėl diskutuojama dėl to, kas parašyta juodai ant balto? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės.

- Man pačiai tai yra atradimas. Nuo gegužės mėnesio prasidėjus diskusijoms dėl MMA girdėjome pačių įvairiausių argumentų. Pasitelkėme geriausius ekonomistus ir teisininkus, atrėmėme visus argumentus, bet paskutiniuose posėdžiuose staiga Lietuvos bankas pradėjo kalbėti apie VDU, kaip apie visai kitą skaičių nei numatyta mūsų įstatyminėje bazėje. Vyriausybė labiau palaiko darbdavius. Tai liūdina. Norėtųsi, kad Vyriausybė atstovautų didžiajai tautos daliai - darbuotojams.

Ne paslaptis, jau diskusijų pradžioje darbdaviai pasakė, kad atlyginimų didinti nenori. Tačiau net 450 eurų šiandien yra per mažai. Tai yra juokinga suma ir man gėda, kad mes diskutuojame dėl 30 eurų, kai Lietuvos žmonės skursta. Skaičiuojant pagal formulę, MMA turi siekti 450 eurų. Jeigu sutarėme dėl konkrečios formulės, lygiai taip pat visos kitos pusės turi laikytis susitarimo. Negalima sugalvoti skaičiaus, o tada ieškoti, kaip jį pagrįsti. Tai yra politikavimas.

- Nuolat girdime gąsdinimus, kad staigus algų kėlimas - katastrofiška klaida. Ar tikrai Lietuva sugrius keliasdešimčia eurų pakėlus minimalų atlyginimą?


- Man keista Lietuvos banko atstovų pozicija, kai jie sako, jog jei mūsų šalyje MMA sieks daugiau nei 50 proc. VDU dydžio, tiesiog sugrius visas pasaulis. Bet ruošdamiesi rugpjūčio 27 d. tarybos posėdžiui, skyrėme laiko Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos sutarčiai išanalizuoti. Ten aiškiai pasakyta, kad minimaliausia MMA riba turėtų siekti netgi 60 proc. VDU dydžio. Be to, yra atlikti tyrimai - žmogui išgyventi reikia, kad MMA šalyje siektų netgi 68 proc. Dėl to mes kreipėmės į Europos profesinių sąjungų konfederaciją, kuri jau atsiuntė savo poziciją. Joje pasakyta, kad strategiškai MMA šiandien turi siekti 50 proc. VDU, o kitame etape turi siekti 60 proc. Tai Europos siekis, o mes bijome pasiekti 50 proc. ribą.

Kai aš paklausiau Lietuvos banko atstovų, kokios galėtų būti neigiamos pasekmės dėl minimalios algos didinimo, jie negalėjo man atsakyti. Nes nežino. Nėra mokslinių duomenų, kad tai gali sukelti neigiamų pasekmių, jie tiesiog daro tokią prielaidą. Nesuprantu tos baimės, kad neva mes dėl tokio didinimo pakilsime statistikoje ir tapsime antri Europoje. Gal Lietuvai jau pakaks būti paskutinėje vietoje? Mes visada gėdijamės, kad nuolat esame statistinių lentelių pabaigoje, o kai turime galimybę pakilti, mums sakoma, kad tai irgi blogai.

- Kodėl argumentai neįtikina Vyriausybės atstovų?

- Nežinau. Premjeras turėtų tarti savo svarų žodį. Manau, atėjo diena, kai jis turi palaikyti darbuotojus. Valstybė, kuri teigia, kad ekonomika auga, turi prisiimti atsakomybę ir padaryti kažką gera dėl darbuotojų.

Šiandien minimalią algą gaunantis gyventojas gali nusipirkti būtiniausių maisto produktų ir sumokėti mokesčius. Daugiau nieko. Man iki šiol įstrigo viename straipsnyje aprašyta dviejų vaikų mamos istorija. Ji, gaudama 450 eurų, klausė, kaip jai paruošti du vaikus Rugsėjo 1-ajai. Aš taip pat esu dviejų vaikų mama. Vėl artėja Rugsėjo 1-oji. Žinote, neįsivaizduoju, ką galėčiau atsakyti tai mamai.

- Šioje diskusijoje svarbus argumentas yra tas, kad vis dar yra darbdavių, kurie tiesiog nenori mokėti daugiau nei liepia valstybė?

- Visiškai teisingai. Iš tiesų svarbiausias dydis turėtų būti VDU. Jeigu mes matytume pakankamą jo kilimą, gal nereikėtų diskutuoti dėl MMA. Svarbu, koks yra darbdavių geranoriškumas ir kiek jie yra pasiryžę investuoti į darbuotoją. Kol kas mes tokio augimo nematome. Mano vizija yra ateityje geriau vadovautis Skandinavijos pavyzdžiu, kur vyriausybė iš viso nenustato minimalaus atlyginimo. Ten sektoriai turi skirtingas minimalias algas ir visa tai tvirtina nacionaliniuose susitarimuose. Bet mūsų darbdaviai labai atsargiai žiūri į susitarimus.

Šiandien mums labai trūksta darbuotojų. Bet darbdaviai, užuot gerinę darbuotojams sąlygas ir kėlę atlyginimus, samdo pigią darbo jėgą iš kitų šalių. Nejau mes nenorime sustabdyti tų žmonių, kurie priversti išvykti į užsienį dirbti tik už šiek tiek didesnį atlyginimą?

- Vietoj išvykusių darbuotojų, į Lietuvą plūsta pigi darbo jėga iš prasčiau gyvenančių šalių?

- Žinote, aš ne kartą esu klaususi darbdavių, kodėl jie taip nenori didinti atlyginimų. Jie atsako, kad nekelia jų tol, kol yra, kas dirba už mažesnį atlygį. Jie esą atlyginimus kels tik tuomet, kai tokių neberas. Todėl ne tik mes jaučiame pigios darbo jėgos antplūdį, tai aktualu ir kitoms kaimyninėms šalims. Bet jeigu mums trūksta specialistų, galime pasikviesti jų iš išorės. Tačiau tuomet jų atlyginimas neturi būti mažesnis nei gauna vietiniai. Netgi galėtų atsirasti tam tikras koeficientas, kurį primokėtų darbdavys, įrodydamas savo rimtus ketinimus, dėl kurių ir samdo konkretų žmogų iš kitos šalies. Nereikėtų kalbėti apie atlyginimų dempingavimą. Todėl aš visai pritariu premjero minčiai, jog būtų galima įvesti ir kvotas atvykstantiems darbininkams. Kurios, beje, jau galioja Estijoje, o Latvija apie tai rimtai diskutuoja.

- Kaip vertinate kaltinimus, esą Lietuvoje profesinės sąjungos yra bedantės?


- Nemalonu tai girdėti. Taip mes priešiname darbdavius su profesinėmis sąjungomis, nors iš tiesų darbdavys ir profesinė sąjunga turėtų sujungti jėgas ir kartu gerinti darbo sąlygas įmonėje bei pelną. Darbdavys ir profsąjunga turi būti partneriai, o ne pjautis kaip šuo su kate. Darbuotojai, bendraudami su darbdaviu ir galėdami kartu priimti sprendimus, gali pasidalinti patarimais ar pateikti pasiūlymus, apie kuriuos vadovas gal net nebuvo pagalvojęs. O tie siūlymai gali palengvinti įmonės darbą. Abi pusės turi dirbti kaip komanda, tuomet visi bus laimingi.

Nes viena profsąjunga nieko negali. Nieko negali vienas jos vadovas, viskas priklauso nuo kiekvieno darbuotojo.

Ir mes turime nustoti tikėtis, kad kažkas kitas mus apgins ar vietoje mūsų dalyvaus pilietiniame mitinge. Ar mums reikia supykti, kad atsibustume? Kai kiekvienas supras, kad jis daugiau nebenori gyventi už 450 eurų, prasidės grandininė pokyčių reakcija.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • tam o aš 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 16:38:20

  Mes neturime nuosavos valiutos, todėl infliacijai įtakos neturime. Tik
  mūsų valdžiagyviai gali pameluoti,kad Lietuvoje infliacija mažesnė,
  nei Europoje.Euras tai tas pats.Per tris metus euro infliacija sudarė 345
  procentus ir yra lygus 2015 m. litui.

 • to camel 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 16:34:05

  o tamsta ,matyt, galvoji užpakaliu,tokios durnos mintys tik iš ten ir
  gali ateiti.

 • bruožas 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 07:36:04

  Lietuvoj niekas nereikalauja ir nemėgsta. Kur bendros valstybę
  vienijančios ir sitprinančios strategijos? Kur visoms grupėms gyvenimai
  gerėtų. Kad ir šie nuo kadencijos pradžios švelnintų prasiskolinimus
  gerindami ekonomiką ir žmonėms gyvenimus. O tik tarpusavy kovoja kaip
  vienas nuo kito nuimt... Ir po jų nors ir tvanas. Tokia dvasia ir jų
  rinkta valdžia dirba -sau ir nuo kitų po taupymu kuo daugiau nurėžt.
  Trumpiau kovotojų šalis vieni su kitais.. Geirausias patiekalas jiems.
  Kol kovoja ir pasididins keliais eurais, per kainų didėjančią
  infliaciją ir to neužteks. Ir vėl kovot... Lyginant su Estija, Lenkija
  kur sutelktos strategijos į gerą ateity kaip primtyvūs Lietuvoj.
  Mandrume pasišaipyt pirmi - rimčiau nieko nėra. Iki rimtos demokratinės
  valstybės gana toli...Ką reiškia kaip mėgsta referendumus į ES už ..
  ir toliau ant savo kailių išbando.

 • o-o-o 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 17:26:55

  Jų logika: užteks čia skųstis gyvenimu, gyventi jūsų niekas
  neverčia. Kas neturite pinigų, kurkite savo verslą ir uždirbkite...ir
  daugiau pozityvo, nes gyvenimas gerėja... jiems...

 • senis 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 17:18:45

  absurdiskas gincas. Visi zino, kad ne Lietuva sprendzia koks bus
  min.atlyginimas. Kaip nuspresBriuselis, taip ir bus. Esme tokia. Lietuva,
  senuju ES saliu kolonija. Kolonija turi duoti pelna, kad metropolija gerai
  gyventu. Lietuva neturi iskasenu, kuriomis galetu atsipirkti, kaip Rusija.
  Turi tik darbscius, issilavinusius zmones. Visais laikais, senosios Europos
  salis is Afrikos vezdavosi vegus, juodukus. Is ju darbo turtejo. Dabar,
  netekusios Afrikos koloniju, senosios Europos salis, isitaise kolonijas
  cia, vietoj. Zlugus TSRS, visa teritorija, apgaule, papirkinejimais,
  santazu, priverte valdziusi salis elita, atsisakyti valstybingumo. Zodziu,
  nupirko elita, prizadejo jam vieta prie lovio, priziuretojo darba ir
  issireikalavo mainais milijona lietuviu darbininku. Koks turi buti
  mun.atlyginimas Lietuvoje, Briuselis apskaiciuoja tiksliai. Kad zmones
  nemirtu badu, bet, kad emigrantai grizti namo bijotu. Milijonas lietuviu
  turi dirbti senosiose ES salyse.

 • Camel 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 16:25:39

  Iš viso tą min algą reikia naikinti sovietį socialistinį
  išmislą...tegul visi tegul suauga pagaliau ir išmoksta savarankiškai
  skaičiuti savo galva. Prekybos centrai moka didesnes sumas, tai čia tik
  laiko gaišimas dėl tų svarstymų, o kurie gaunas min. + vokelius tai jų
  pačių reikalas.

 • tai kas? 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:54:29

  Tai kas Lietuvoj referendumą į ES už ..suorganizavo? Tai ar kitų
  šalių verslai tokius bajerius darė?

 • zemaitis 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:15:25

  Kai parduotuvese kelia kainas niekas su niekuo nediskutuoja,visiems
  nusispjaut,ar isgyvens tas vargsas zmogelis gaudamas ta ju minimuma,ar
  minimalia pencija

 • O aš 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 13:25:01

  dar kartą kartoju: ne MMA didinti, o infliaciją mažinti reikia! Kas iš
  tos padidintos algos, jei infliacija viską suės? Bet infliacija naudinga
  bankams, todėl mažinama nebus.

 • Dvigubi standartai ? 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 12:10:07

  Negi ir Premjeras pritaria verslininkų skūpumui ? Tada keistai atrodo jo
  žodžiai dėl atskirties mažinimo ? Kaip tas skurdas mažės ,jei gailima
  30 € ?
  MMA reikia kelti ne 30 € ,o DVIGUBAI ! Kaip kt.ES šalyse 800 € .

 • < < to Šaunuolė 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 11:54:38

  Kaip jiems negėda prieš kt. šalių verslininkus ?
  Jūsų gobšumas kaltas ,kad netekote Lietuvos žmonių ,kad emigravo! Kiek
  jūs "džiaugsitės" ,kad turite ukrainiečių ,ar
  iš kt. trečiųjų šalių darbininkų ?
  Kodėl tyli ,nebelenda į TV ekranus ,arlauskai,dargiai,sutkai,mockai
  ,valiuliai ir t.t.?

 • Šaunuolė profsąjungų Vadovė ! 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 11:43:00

  Štai mūsų verslinyyykų moralė ! Dirbantieji jiems krauna turtus,
  o jie savo darbuotojams gaili 30 € ? Kaip jiems NEGĖDA ???
  Negi jiems NEGĖDA prieš kitų šalių verslininkus ? Jie tesugeba
  MOKĖTI mažiausius atlyginimus visoje ES ?!

 • Vidas 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 10:42:49

  Lietuvos runkeliai nori didesnio minimumo. Reikėtų jį mažinti, nes
  broliai ukrainiečiai ir už mažiau dirba ir be to masiškai už grynus.

 • naivuoliai 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 10:16:29

  MMA didinamas ne tam, kad dirbantysis gyventų geriau, bet tam, kad
  valstybės valdininkai gautų daugiau pinigų mokesčių pavidale.

 • Norgė. 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 10:09:24

  Valdantieji nori dar geriau gyventi Lietuvoje.

 • Ir kam 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 07:56:25

  tiems vergams kelti algas? Jie ir taip dirba.

 • Būtų 2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 07:19:12

  juokinga, jei nebūtų graudu.Valdančiųjų balto arklio sapnas sumažinti
  socialinę atskirtį.Algas reikia kelti KARTAIS, kad kažkas pasikeistų...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APMAUDAS: Rusijos futbolo čempionato aštuntojo turo rungtynėse šeštadienį Maskvos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja Fiodoras Černychas, namuose 0:1 (0:0) pralaimėjo Machačkalos „Anži“ ekipai.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis