respublika.lt
LRDT LYRAS

Nepavyko atmesti prezidentės veto (3)

2018 lapkričio mėn. 08 d. 13:11:11
Benas Brunalas ir Simona Stalilionytė, Elta

Valdantiesiems nepavyko priimti politinių partijų finansavimo įstatymo be prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisų. „Valstiečiams“ ir „socialdarbiečiams“ pritrūkus balsų, valdantiesiems svarbus balsavimas dėl partijų finansavimo įstatymo atidėtas. Galiausiai nepavyko atmesti prezidentės veto Biudžeto įstatymo pataisoms. „Socialdarbiečių“ dotacijai gauti svarbios pataisos, agituojant „valstiečių“ frakcijos nariams, buvo priimtos su prezidentės siūlymais.

 

Balsuojant dėl politinių partijų finansavimo įstatymo priėmimo be prezidentės pataisų, už balsavo 68, prieš 48, susilaikė 2. Tam, kad toks sprendimas būtų priimtas, reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Balsavimas dėl to, kad politinių partijų finansavimo įstatymas būtų priimtas su D. Grybauskaitės pataisomis, nepavyko, nes nesiregistravo 71 Seimo narys. Šis balsavimas buvo atidėtas.

Vetuodama valdančiųjų politinių partijų finansavimo įstatymą, D. Grybauskaitė raginimo tobulinti valdančiųjų iniciatyva priimtas partijų finansavimo tvarką keičiančias pataisas.

Konservatorius Jurgis Razma prieš balsavimą stebėjosi valdančiųjų užmoju. Pasak jo, „socialdarbiečiai“, kurdami naują partiją, puikiai žinojo įstatymus ir tai, kad, įkūrus naują politinį darinį, valstybės dotacija nepriklauso. Politikas teigė, kad, jo manymu, „socialdarbiečiai“ tikriausiai turėjo valdančiųjų „valstiečių“ patikinimą, kad, įkūrus naują partiją, finansavimas partijai bus suteiktas. Pasak jo, LSDDP įkūrę politikai tą daryti buvo sugundyti būtent „valstiečių“.

„Skatinant tą veiksmą buvo pažadėta, kad jūs nebijokite, palaikykite mus, „valstiečius“, ir už tai bus dosniai atsilyginta, pakoregavus partijų biudžetinį finansavimą“, - kalbėjo J. Razma.

J. Razma teigė, kad galbūt nereikėtų balsuoti ir su prezidentės siūlymais. Pasak jo, nepaisant kai kurių gerų D. Grybauskaitės pasiūlymų, politinių partijų finansavimo projektas lieka ydingas, nes rinkimuose nedalyvavusiai partijai finansavimas vis tiek bus numatytas.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pabrėžė, kad valdančiųjų siūlomos pataisos skatins politikus vaikščioti per partijas, sukuriant savotišką „Seimo nario krepšelį“. Į diskusijas įsitraukęs Seimo narys Petras Gražulis tokioje situacijoje nematė nieko blogo. Pasak jo, jei mokykloje egzistuoja „mokinio krepšeliai“, tai ir Seime panašus precedentas gali egzistuoti.

Valdantiesiems nepavyko priimti ir biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pataisų, numatančių, kad lėšos „socialdarbiečiams“ būtų skolinamos kartu su išlaidomis, skirtomis krašto gynybai.

Prieš šią „valstietės“ Agnės Širinskienės iniciatyvą Seimo salėje pasisakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai priklausantys Vytautas Bakas ir Raimundas Martinėlis.

Šių pataisų nepavyko priimti, nes vėl pritrūko pozicijos balsų. Už balsavo 67, prieš 41, susilaikė 1. Galiausiai kitu balsavimu buvo pritarta įstatymui su prezidentės pataisomis ir papildymais.

V. Bakas, pasisakydamas prieš šias „valstiečių“ teikiamas pataisas, kvietė nediskredituoti politinių partijų. Pasak jo, tokiu būdu skirti 200 tūkst. eurų padarys daug žalos tiek pačiai LSDDP, tiek „valstiečių“ partijai.

„Kviečiu nediskredituoti idėjos, kad mes turime stiprinti partijas, o sėsti, pasiūlyti kokybiškus sprendimus, pristatyti juos visuomenei ir iš esmės spręsti politinės sistemos trūkumus“, - kalbėjo V. Bakas.

Politikas Seimo salėje retoriškai klausė, ką galima padaryti su 200 tūkst. eurų. Jis, kreipdamasis į premjerą, siūlė 200 tūkst. eurų paskirstyti visiems komitetams, kurie, savo ruožtu, pateiktų siūlymus, kokią pridėtinę vertę galėtų pasiūlyti už šiuos 200 tūkst. eurų.

Prezidentė, atmesdama „socialdarbiečiams“ naudingas pataisas, numatančias, kad LSDDP dotacijai reikalingų lėšų būtų skolinamasi kartu su lėšomis, reikalingomis pasiekti 2 proc. BVP įsipareigojimus NATO, teigė, jog partinė veikla negali būti prilyginta ypatingos svarbos strateginiams valstybės tikslams ir finansuojama skolintomis lėšomis.

Prezidentė siūlė, kad politinių partijų įstatymo pataisos įsigaliotų nuo 2019 m. Tad, priėmus prezidentės siūlymus, LSDDP lėšų tektų laukti dar kurį laiką.

Nors, D. Grybauskaitės įsitikinimu, visos politinės partijos, atstovaujamos Seime, turi teisę gauti dotaciją, tačiau, pasak šalies vadovės, tai turi būti daroma ne skolintomis lėšomis, o planuojant kitų metų valstybės biudžetą.

Spalio 26 d. D. Grybauskaitė vetavo ir tobulinti grąžino valdančiųjų iniciatyva Seime priimtas bei daug diskusijų sukėlusias pataisas, kurios į valstybės lėšas leistų pretenduoti LSDDP.

Pasak prezidentės, siūlomas finansavimo modelis mažina kokybės standartus partijoms ir sukuria prielaidas neatsakingai švaistyti biudžeto lėšas, kai Lietuvos politinė sistema ir taip išgyvena pasitikėjimo krizę.

Siekdama daugiau skaidrumo finansuojant politines partijas, D. Grybauskaitė siūlė įvesti tris saugiklius dotacijas gauti siekiančioms, bet rinkimuose nedalyvavusioms parlamentinėms partijoms.

Pirmasis saugiklis numato, kad dotacijos būtų mokamos tik iki artimiausių Seimo rinkimų, kol partija įgaus galimybę pretenduoti į įprastą biudžetinį finansavimą. Antruoju saugikliu siūloma nutraukti tokios dotacijos mokėjimą partijai, jeigu ji susijungia su kita valstybės finansuojama partija. Galiausiai siūlomas saugiklis, jei pagrindinė partija už šiurkščius pažeidimus netenka valstybės finansavimo, jos pagrindu įkurtam naujam politiniam vienetui dotacija apskritai neturėtų būti skiriama.

Atmesdama valdančiųjų siūlytas pataisas, D. Grybauskaitė nepritarė ir tam, kad nuo 2020 m. būtų visiškai atsisakyta procentinės balsų kartelės. Pasak jos, tai reikštų, kad mokesčių mokėtojų pinigais būtų finansuojamos visos be išimties partijos, net ir vienadieniai politiniai dariniai.

Vetavusi pataisas prezidentė siūlo likti prie dabartinės finansavimo tvarkos, kai dotaciją lemia gauti rinkėjų balsai, o ne laimėti mandatai. Tačiau šalies vadovė sutinka nuo 3 iki 2 procentų sumažinti kartelę, leidžiančią partijai pretenduoti į biudžeto pinigus.

ELTA primena, kad priimant partijų finansavimo įstatymo pataisas valdantieji susidūrė su didžiuliu opozicijos pasipriešinimu ir kritika. Opozicijai nesiregistravus balsavime, partijų finansavimo įstatymo pataisų klausimas buvo kelis kartus atidėtas.

Tačiau galiausiai buvo pritarta ir „socialdarbiečių“ Andriaus Palionio ir Juozo Bernatonio partijų finansavimo įstatymo pataisoms. Pagal šių politikų įstatymo pataisų projektą, po Seimo rinkimų registruotai naujai politinei parlamentinei partijai lėšų iš biudžeto skirtų Vyriausybė.

Iki įstatymo pataisų valdančiojoje koalicijoje esantys „socialdarbiečiai“, kaip rinkimuose nedalyvavusi partija, negalėjo pretenduoti į valstybės dotaciją. Tokia situacija susiklostė po to, kai, skilus Lietuvos socialdemokratų partijai, buvo įkurta Gedimino Kirkilo vadovaujama Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP).

Priimtos pataisos taip pat numato, kad po rinkimų įkurtos, bet parlamentinę frakciją turinčios partijos dotacijos dydis būtų lygus mažiausiems parlamentinei partijai tuo metu skirtiems valstybės biudžeto asignavimams, padaugintiems iš naujos parlamentinės partijos ir mažiausiai finansuojamos parlamentinės partijos frakcijų narių skaičiaus santykio.

 

Patvirtinti asignavimai partijoms 2018 m. antram pusmečiui

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 2018 m. antro pusmečio valstybės biudžeto asignavimų politinių partijų veiklai finansuoti dydžius. 7 partijoms iš viso bus išdalinta 2 mln. 761 tūkst. eurų.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai bus išmokėta daugiau kaip 664 tūkst. eurų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai - 549 tūkst. eurų, Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) numatoma skirti beveik 505 tūkst. eurų, Liberalų sąjūdžiui - 395 tūkst. eurų, Darbo partijai - 232 tūkst. eurų, partijai Tvarka ir teisingumas - 233 tūkst. eurų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai - beveik 190 tūkst. eurų.

Dėl LSDP galimo šiurkštaus politinių kampanijų finansavimo įstatymo pažeidimo dotacijos skyrimas šiai partijai kol kas nebuvo patvirtintas. Tam pritarė dauguma - 8 iš 12-os - VRK narių. Šiuo metu VRK nagrinėja tyrimo pažymą, kurios rezultatai bus svarstomi VRK posėdyje lapkričio 11 d. Priklausomai nuo jų, asignavimai socialdemokratams bus tvirtinami atskirai, bet ne vėliau kaip iki lapkričio 15 d.

VRK skaičiavimu, per Seimo rinkimus LSDP politinei reklamai išleido daugiau, nei nurodė ataskaitoje. Bendra nurodytų išlaidų suma turėjo siekti 906 tūkst. 362 eurus, tačiau socialdemokratai deklaravo 790 tūkst. eurų. Partija įtariama 22,48 proc. viršijusi leistiną rinkimų kampanijos išlaidų ribą ir nedeklaravusi visų politinei kampanijai panaudotų išlaidų.

Pagal galiojančius teisės aktus, asignavimai antram 2018 m. pusmečiui partijoms turi būti pervesti iki lapkričio 15 d. Patvirtinusi asignavimų politinėms partijoms dydžius, VRK kreipiasi į Finansų ministeriją, kuri per 3 darbo dienas nuo paraiškos pateikimo perveda pinigus į partijų sąskaitas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUGALĖJO: 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankos varžybų antrojo turo rungtynėse J grupėje antradienį Suomijos rinktinė išvykoje 2:0 (1:0) nugalėjo Armėnijos futbolininkus.
  • PRALAIMĖJO: Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) futbolo rinktinė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) stadione, Vilniuje, antradienį sužaidė draugiškas rungtynes su bendraamžiais iš Baltarusijos; ekstremalias oro sąlygas pateikusioje dvikovoje lietuviai dominavo ir sukūrė nemažai progų įmušti, bet pralaimėjo 0:1 (0:1).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar susirgus jums kada teko kreiptis į medikus Vakaruose?

balsuoti rezultatai

Ar norėtumėte pakeisti dabartinę arba įgyti dar vieną profesiją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2     +1 C

-2    -3 C

 

-3    -1 C

+3    +6 C

+4    +5 C

 

+7    +10 C

7-10 m/s

2-3 m/s

 

1-2 m/s

 

USD - 1.1325 PLN - 4.2953
RUB - 72.7646 CHF - 1.1237
GBP - 0.8564 NOK - 9.6590
reklama
Sveikata ir grožis