respublika.lt

Nenugalima valdžios silpnybė taurelei

(0)
Publikuota: 2012 balandžio 21 12:10:11, Ignas JAČAUSKAS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Linksmybės nevaržomai gali vykti Vyriausybės, Generalinės prokuratūros, Socialinės apsaugos ir darbo bei Žemės ūkio ministerijų patalpose. Seime išrinktiesiems tenka arba laikytis sauso įstatymo, arba lankytis gretimose įstaigose.

Visuomenės morale besirūpinantys politikai šiek tiek pamiršo apsikuopti patys: įstatymai griežtai draudžia valdžios įstaigose vartoti alkoholį, bet jų patalpose sėkmingai veikia įrengti barai ar restoranai. Nors į dalį įstaigų pakliūti gali tik valdininkai. Paradoksas: įstatymai draudžia svaigalus čia tik vartoti, o ne pardavinėti. Specialistai tikina, kad aukštų valdininkų alkoholizmas yra vis dar per mažai viešinama problema.

Draudimus apeina

Gal vakare - po bokalą į prokuratūrą? Sakai, į universitetą? O gal geriau į Vyriausybę po 40 gramų? Ne, žinau - einam į savivaldybę, ten pigus brendžiukas. Toks pokalbis galėtų būti visiškai įmanomas: net ir žinodami, kad Alkoholio kontrolės įstatymas draudžia vartoti svaigiuosius gėrimus valdžios bei švietimo įstaigose, jų vadai, radę išlygų, sugeba susiorganizuoti, kad jų įstaigose svaigalai galėtų lietis - prekiauti jais įstatymai beveik nedraudžia. Ir tai vyksta būtent tuo metu, kai jie rodo ypatingą susirūpinimą tauta uždarinėdami „girdyklomis“ pramintus pseudobarus.

Pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dar pernai į savo patalpas įsileido „Bernelių užeigą“, kuri maloniai tiekia ne tik lietuvišką valgį, bet ir alų ar stipresnius gėrimus. Apsilankius čia pietų metu nekostiumuotų lankytojų - gerokai mažiau nei valstybės tarnautojų. Tačiau alaus ar ko nors stipresnio prie kavos užsisakyti čia - jokia problema.

Vyriausybėje linksma

Seimas iš savo įstaigos prieš kelerius metus išvijo alkoholį (taurelės čia kilnojamos tik, kai įstatymas leidžia, per oficialius priėmimus ar kitus renginius). Tačiau Vyriausybėje, nors gėrimų asortimentas ir kuklus, jų visgi yra. Prie baro stovinti moteris taip pat stebisi: „O kodėl negalima pardavinėti? Mes čia jau nuo seno pardavinėjame.“ Darbuotojai tikina, kad gėrimų gali įsigyti bet kas, ne tik ministrai ar klerkai. Tačiau nesunku įsitikinti, kad ant baro sustatyti pustuščiai buteliai yra būtent pastarųjų veiklos rezultatas. Mat į Vyriausybės rūmus nė vienas eilinis pilietis neįleidžiamas - tam reikia specialaus leidimo.

Beje, nieko blogo apie tai nemano ir Vyriausybėje besisukiojantis sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

„Tai čia yra maitinimo įstaiga, esanti viešojoje įstaigoje. Negalima tik viešosios įstaigos patalpose vartoti alkoholio, o ten galima. Bet aš tik galiu pasakyti, kad mano vadovaujamoje ministerijoje to nėra“, - nuramino ministras.

Šventėms - ne vieta

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Kontrolės skyriaus vedėja Eglė Latauskienė tvirtina, jog valdiškų institucijų atstovams darbo metu gurkšnoti yra kategoriškai draudžiama, o už tai turėtų grėsti išmetimas iš darbo.

„Vadinamosiose valdžios įstaigose yra vienintelė išimtis, kai leidžiama vartoti alkoholį: jei vyksta protokolinis renginys, priėmimas. O šventės, Naujieji metai, jubiliejai, metinės - įstatymas tokius dalykus griežtai draudžia. Prašome keltis į viešojo maitinimo įstaigas ir švęsti ten“, - sakė ji.

Neliūdna ir savivaldybėse


Tačiau įstaigos kažkodėl šių E.Latauskienės žodžių neklauso: jose klerkai ir toliau sėkmingai linksminasi. Pavyzdžiui, niekas netrukdo to daryti ne tik ŽŪM ar Vyriausybei, bet ir Socialinės apsaugos ministerijos, taip pat Kauno bei Vilniaus savivaldybių atstovams. Pastarojoje kavinės patalpos net yra toje pačioje erdvėje, kurioje aptarnaujami ir interesantai. Tiesa, gyvo alaus gerbėjams teks nusivilti - čia jis parduodamas tik buteliais.

Beje, Kauno savivaldybės patalpose, kaip ir ŽŪM, įsikūrusi kavinė „Bernelių svetainė“. Joje galima ne tik sočiai papusryčiauti, bet ir „atsigaivinti“: siūloma iš kelių rūšių rinktis alaus, vyno, degtinės, brendžiuko ir, be abejo, moterų mėgstamo šampano.

„Savivaldybė jiems yra tik išnuomojusi patalpas, o jau ten jie patys organizuoja, kokiais patiekalais ar gėrimais prekiauti, - kalbėjo Bendrojo skyriaus vedėjas Alfonsas Jarušauskas. - Taip, mačiau, kad yra įvairių alkoholinių gėrimų, bet aš niekada jų neperku. Savivaldybės darbuotojams darbo metu gerti alkoholį draudžiama.“Tai kam tada alkoholiniai gėrimai ant prekystalio išdėlioti, jei niekas jų neužsisakinėja? Šita kavinė, anot A.Jarušausko, nėra uždara - į ją durys visada atviros bet kam iš praeivių ar savivaldybės svečių. Jiems pasimėgauti brendžio šlakeliu ar šampano gurkšniu esą niekas nedraudžia.

Išimčių yra

Tačiau NTAKD atstovė paaiškino, esą griežti alkoholio prekybos draudimai galioja tik kelioms ministerijoms.

„Žemės ūkio ministerija tikrai nepatenka į tokį sąrašą. Pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerija su pavaldžiomis institucijomis patenka į draudimų sąrašą. Švietimo ir mokslo, Sveikatos, Teisingumo ministerija, taip pat negalėtų vykdyti tokių dalykų. Nes draudimas parašytas juodu ant balto. Bet Žemės ūkio, Ūkio bei kitos ministerijos tikrai į sąrašą nepatenka. O išimtys yra sukurtos pagal įstaigų veiklos prioritetą, kokius gėrius saugo įstatymas: žmonių sveikata, alkoholio vartojimo mažinimas, viešoji tvarka ir visuomenės saugumas, teisingumas. O Žemės ūkio ministerija juk ir atstovauja aludariams, vyndariams“, - paaiškino specialistė.

Girdykla - su istorija


Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kaip teigia jos pavadinimas, lyg ir turėtų rūpintis žmonių socialine gerove, teisinga gyvensena bei darbingumu, pastaroji savybė gali būti skatinama čia pat, įstaigos patalpose įsikūrusioje kavinėje „Kolonos“. Neprisistatę ministerijos Ūkio skyriaus atstovai prekybą alkoholiu pateisina taip: „Kavinė turi licenciją prekiauti alkoholiniais gėrimais. Kavinė yra atvira visiems lankytojams iki 16 valandos.“

Tačiau E.Latauskienė nuramino: valdininkai, aiškinantys, kad jų kavinės atviros visiems, tik konstatuoja, kad pažeidinėja įstatymus. Mat jie nenumato išimčių, ar valdžios įstaigoje geria patys valdininkai, ar „kiti lankytojai“.

Pats socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas tikino tokią tvarką radęs kaip palikimą, tad ar tai normalu, ar ne, vertinti negalintis.

„Tai ar ministerijos patalpose, ar kavinės patalpose alkoholis parduodamas? Reikia išsiaiškinti, ar tai - ministerijos patalpos. Mano vadovavimo metais ministerijoje jokių sprendimų dėl to nebuvo daroma, tad negaliu nei patvirtinti, nei paneigti“, - tikino D.Jankauskas.

„Vakaro žinių“ paklaustas, kaip kontroliuoja, kad jo pavaldiniai nesivaišintų per pietų pertrauką, jis nurodė, kad yra tai draudžiantis daryti dokumentas.

„Visa tvarka, ministerijos darbo reglamentas yra paskelbti internete. Ten - didelės apimties dokumentas, linkiu kantrybės“, - šmaikštavo ministras.

Beje, greta ministerijos įsikūrusios kavinukės savininkai tvirtina, jog ministerijos klerkai dar iki tol, kol neturėjo kavinės savo darbo vietoje, būdavo vieni geriausių klientų: po taurelę išlenkti darbo metu kelerius metus užsukdavo vieno skyriaus vedėjas, jo pavaduotojas ir dar keli kostiumuoti vyriškiai. Dabar esą tarnautojų apsilanko rečiau.

Prokurorai irgi linksmi


Jie - ne vieni. Prie Generalinės prokuratūros esančioje pagurkšnojimo įstaigoje grakščiu pavadinimu „Gramutė“ kone kas vakarą galima sutikti ir smagiai nusiteikusių prokuratūros darbuotojų. Mat šiems pačioje prokuratūroje alkoholio niekas neparduoda, nors pirmame aukšte įsikūrusi kavinė ir turi licenciją alkoholio prekybai. Mat tai įstaigai neva nedera.

Tačiau įstatymai ir pastangos saugoti reputaciją kažkodėl visiškai netrukdo centrinėje Lietuvos prokurorų būstinėje organizuoti palėbavimus su alkoholiu ar net striptizu. Bent jau taip buvo patikinti „Vakaro žinių“ žurnalistai, kai dar prieš kelis mėnesius susisiekė su kavinės vadovais. Esą laikytis sauso įstatymo, arba lankytis gretimose įstaigose.

apribojimas čia yra tik vienintelis - savaitgaliui kavinė nenuomojama, jei susirinks mažiau nei 20 žmonių. Vidutinė pasibuvimo kaina priklauso nuo svečių apetito ir troškulio, tačiau ji esą paprastai svyruoja nuo 70 litų vienam žmogui. Beje, nors įstaiga dirba ir iki 24 val., jos atstovai nematė jokių problemų, jei reikėtų vakarėlį ir keliomis valandomis pratęsti.

„Pačioje Generalinėje prokuratūroje veikia kavinė? Ir ten pardavinėjamas alkoholis? - po tokios naujienos ne juokais susikrimto E.Latauskienė. - Na, reikia žiūrėti prokuratūros įstatymą. Nes pagal alkoholio kontrolės įstatymą būtų draudžiama, jei tai yra statutinė įstaiga, o jei ne - ta draudimo nuostata netaikoma.“

Vis dėlto specialistė teisi - Seimas yra išgelbėjęs šią įstaigą nuo galimų nemalonumų, nes prokurorai nėra statutiniai tarnautojai. Tad jiems už alkoholio vartojimą savo įstaigoje gresia nebent tik pabarimas arba gali kristi reitingai visuomenės akyse.

Švietimas miglotas

Nors įstatyme įrašyta griežtai: švietimo įstaigose alkoholį vartoti draudžiama. Tačiau studentams tai - ne problema. Tiesa, dar prieš kiek daugiau nei metus veikęs baras viename iš Vilniaus Saulėtekio studentų miestelio bendrabučių ir uždarytas, centre esančiame istoriniame Vilniaus universiteto pastate pagurkšnoti dar galima. Čia tarp ar po paskaitų ypač mėgsta lankytis studijuojantieji Istorijos, Filologijos, Filosofijos fakultetuose, mat toli eiti nereikia - baras įsikūręs vos už auditorijų sienos. Anksčiau, beje, istorikai į paskaitas iš kavinės galėdavo patekti net neišeidami į lauką.

Tuo susirūpinusi NTAKD, pasirodo, nieko nedaro. Mat nieko padaryti esą negali.

„Yra dalis įstaigų, kurių licencijos išduotos labai seniai, kartais net 1993-iaisiais, o naikinti jas teisinio pagrindo savivaldybė neturi. Kas tai kontroliuoja? Mes tik informuojame, kad yra įstatymų pažeidimas, prašome savivaldybę imtis priemonių. Bet įstatyme nėra pasakyta, ką daryti. Nors ir turėjo savivaldybės keisti licencijas, nes tų įstaigų veikla neteisėta. Tad lieka nebent tik kompromisas“, - aiškino ji.

Beje, E.Latauskienė pripažino, jog paradoksas, kai pardavinėti svaigalus valdiškose įstaigose galima, bet vartoti - ne, turėtų atrodyti maždaug taip: „Tarnautojas gali savo reikmėms nusipirkti ir darbo metu gėrimų, bet turi palaukti iki darbo pabaigos, išeiti iš darbo, bent įsėsti į automobilį ir tik tada gali juos vartoti.“

Išimtis gimdo poreikiai


NTAKD direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian paaiškino, kad įstaigų viduje įkurtos kavinės yra tarsi „miestas mieste“, tad ten galioja įstatymų išimtys ir pardavinėti alkoholį bei svaigintis ten visgi galima. Vis dėlto tai griežtai draudžiama švietimo įstaigose. O į tai, kad tokių „salelių“ dar yra, tarnybos direktoriaus pavaduotoja sureagavo su didžiule nuostaba.

„Tikrai veikia? Bet gal ten įėjimas visiškai iš kitos gatvės? Sakote, ne? Na, tai jau pažeidimas. Bet studentų skundų tai tikrai nebuvo“, - ramino ji.

G.Belian neneigė, kad valdžios įstaigos, dažniausiai prisidengdamos tuo, jog neturi kur pavalgyti (tai - didžiausia nesąmonė, mat aplink sostinės centre įsikūrusias ministerijas veikia po keliasdešimt maitinimo įstaigų), skelbia savo patalpų nuomos konkursus viešojo maitinimo įstaigoms. O tada alkoholis jau tampa legalus. „Be abejo, ministerijos licencijuojamos veiklos negali vykdyti, tad jie išnuomoja patalpas. Ateina UAB‘as ir jis pardavinėja. Čia tik nuo ministerijos priklauso, ar ji nori nesudaryti pagundų darbuotojams, ar priešingai, nori tos prekybos“, - sakė ji.

Emilis SUBATA, Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius:

Į mūsų centrą kreipiasi vidurinės klasės atstovai, amžiaus vidurkis yra apie 45 metus. Paprastai jie būna sukūrę šeimas, turėję normalaus gyvenimo laikotarpį ir norintys prie jo grįžti. Labiausiai pažeisti alkoholio žmonės nebenori gydymo. Jie dažniausiai atsiduria tik išblaivinimo įstaigose, bet gydytis nepradeda. Dabar žmonės kreipiasi į mus anksčiau, amžiaus vidurkis šiek tiek jaunėja. Valstybės tarnautojų pas mus atsiduria mažiau nei kitų profesijų atstovų. Problema yra ta, kad nors ir galime gydyti neatskleisdami žmogaus tapatybės, tą darome tik dvejus metus. O Lietuvoje veikia gana nemažai privačių įstaigų, kuriose už tam tikrą mokestį galima detoksikuotis, gauti kitą pagalbą. Manyčiau, valstybės tarnautojai, nors ir nepagrįstai (mes irgi teikiame pagalbą anonimiškai), bet vengia mūsų įstaigos - jie turi daugiau finansų, tad išgali susimokėti ir po kelis šimtus litų už dieną.

Vis dėlto valstybės tarnautojams rizika susirgti alkoholizmu yra mažesnė - jie turi nuolat bendrauti su žmonėmis, jei jie išgėrę, tai lengviau pastebima. Be to, jie rizikuoja savo ilgamete tarnyba, užsidirbtomis privilegijomis. Verslininkai yra laisvesni, tad jiems rizika - kur kas didesnė. Visgi tarnautojų motyvai yra tie patys kaip daugelio - yra paveldimumas, ankstyvo auklėjimo trūkumai, stresas. O tai, kad veikia kavinės ir barai valdiškose įstaigose, kur gali lankytis tarnautojai - nedrįsčiau spėti, kiek tai turi įtakos šiai ligai. Tačiau nemanau, kad tai yra suderinama su darbo kodeksu.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s