respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Neįrodysit, iš kur pinigai - atimsnuotraukos (37)

2018 rugsėjo mėn. 05 d. 11:22:18
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kadangi įstatymas dėl neteisėto praturtėjimo akivaizdžiai neveikia, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas jau kuris laikas kalba apie civilinį turto konfiskavimo įteisinimą. Jo esmė: ne valstybė turi įrodyti, kad turtas įgytas nešvariais keliais, bet pats žmogus turi įrodyti turto legalumą. Esą pačiam žmogui tokiu atveju negresia baudžiamoji atsakomybė, objektas - tik turtas. Neįrodžius legalumo, savininkas jo neteks.

 

Neteisėto praturtėjimo bylos - be rezultatų

Taip reklamuotas baudžiamasis persekiojimas dėl neteisėto praturtėjimo neveikia. O jei veikia, tai praktiškai be pasekmių tiems neteisėtai praturtėjusiems. Iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) 2015-2018 m. laikotarpiu pradėtų ikiteisminių tyrimų buvo baigti 66. Iš jų tik 13 buvo perduota į teismą, o 52 nutraukti. Šiuo metu FNTT atlieka 25 ikiteisminius tyrimus dėl neteisėto praturtėjimo. Kiek jų pasieks teismą, galima tik spėlioti. Bet ir tie tyrimai, kurie pateko į teismą, baigėsi, nepabijokime to žodžio, šnipštu. Bausmės buvo paskirtos tokios, kad kaltininkai jų net nepajuto.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Prisiminkime garsiąją Darbo partijos bylą, kurią tyrė gerus dešimt metų, paskui dar kelerius metus vartaliojo teismuose. Mat dėl to, kad tokie tyrimai yra sudėtingi, tyrimui netaikomas laiko ribojimas. Darbo partijos vadai galėjo miegoti nesapnuodami košmarų: viskas pasibaigė baudomis. Toks pats likimas ištiko ir garsiąją Medininkų muitininkų bylą, kur už kyšius buvo teisiami beveik trys dešimtys muitininkų. Tie irgi atsipirko minimaliomis baudomis. „Komitete ištyrėme baudžiamųjų bylų dėl neteisėto praturtėjimo nuosprendžius. Praktika parodė, kad mechanizmas veikia ir ne nuo įstatymų leidėjų priklauso, kad nusikaltėliai lieka nenubausti. Tai veikiausiai priklauso nuo noro ar nenoro pažeisti turtingų bei įtakingų asmenų interesus. Teismai kaip susitarę visiems taiko minimalias baudas - nuo 3 iki 5 tūkst. eurų. Ir labai keistai argumentuoja: bausmė sušvelninta, nes kyšį žmogus paėmė pirmą kartą. Kaip valstybės tarnautojas ar pareigūnas gali paimti kyšį antrą kartą? Esą tada jau nebešvelnins. Be to, buvo mėgstama taikyti bausmės vykdymo atidėjimą. Todėl nusikaltėlis ir teismų metu, ir po nuosprendžio gyvena kaip gyvenęs“, - sakė V.Bakas.

Matydami tokią praktiką, Seimo nariai sukruto ir įteisino privalomas pataisas. Seimas uždraudė už korupcines veikas taikyti bausmės vykdymo atidėjimą. Numatyta, kad už tokius nusikaltimus turi būti skiriamas laisvės atėmimas. O jei kokiu nors pagrindu daroma išimtis skiriama tik bauda, ji turi būti tokio dydžio, kokią naudą įtariamasis tikėjosi gauti.

Turto teisėtumą įrodinės pats savininkas

„Visuomenė nemato pavyzdžių, kad būtų nubausti milijonines sumas iš nusikalstamų veikų susikrovę asmenys. Yra tokių, kurie sako, kad įstatymas atgal negalioja. Bet neteisėto praturtėjimo įstatymas jau galioja 8 metus, mes atlikome tyrimą ir visuomenė pamatė buvusias verslo įtakas ir jų pasipinigavimą, pasipelnymą“, - teigė V.Bakas.

Pasak V.Bako, yra dar vienas priešnuodis prieš korupciją bei turtų krovimą neteisėtais būdais: civilinis turto konfiskavimas.

„Civilinis konfiskavimas taikomas, kai žmogus negali įrodyti įgyto turto teisėtumo. Žinoma, nepulsime kratyti visų žmonių, bet jei matome, kad valstybės tarnautojas, pareigūnas ar jų artimieji disponuoja didelėmis sumomis, dideliu turtu, jie turės pateikti įrodymus, kad viską įsigijo legaliai. Be to, būtų tikrinami su kriminaliniu pasauliu susiję asmenys. Šios priemonės veikia efektyviai, tai rodo kitų šalių pavyzdžiai“, - teigė NSGK komiteto pirmininkas.

Tačiau egzistuoja nekaltumo prezumpcija ir, vaizdžiai tariant, žmogus neprivalo įrodinėti, kad nėra kupranugaris. Kaip teigia V.Bakas, civilinės bylos atveju žmogus pats nenukenčia, jo kaltė nėra nagrinėjama. Objektas yra turtas. Žmogus nei sodinamas į kalėjimą, nei baudos skiriamos. Tačiau jei jis negalės įrodyti turto legalumo, jis turto neteks.

Situaciją komentuoja advokatas Romualdas Drakšas:

Jau iš pat pradžių, kai buvo kuriamas neteisėto praturtėjimo institutas, didžioji dalis teisininkų bendruomenės vienu balsu sakė: neveiks. Jis kuriamas nekokybiškai, bandoma projektuoti atsakomybę iš praeities, kas neįmanoma. Negali žmogus atsakyti už tai, kad prieš dešimt metų gavo kažkokius pinigus. Dabar jų niekaip nedeklaruosi, nes tai ne tik neteisinga, bet ir prieštarauja baudžiamosios teisės principams. Nuo kada įstatymas galioja, už tą laikotarpį ir kyla atsakomybė.

Dabar su civiliniu konfiskavimu lipama ant to paties grėblio. Civilinis konfiskavimas galioja tik Anglijoje. Ten yra atskiras įstatymas, jis yra tūkstančio lapų. Apibrėžtas visas mechanizmas. O pas mus paimamas tik pats principas: nusirašo įstatymą, kaip Lietuvoje mėgstama daryti, bet proceso nėra. Norima sukišti pusiau administracinį, pusiau baudžiamąjį procesą. Ir čia pat sako: ne, čia nėra baudžiamoji atsakomybė. Tai kaip galima taikyti baudžiamąjį procesą? Tai absurdas.

Pati idėja nebloga. Bet reikia kreiptis į teismus, skirti teisėjus, kurie specializuotųsi tokiose bylose, sudaryti mechanizmą, sukurti procesus, paaiškinti, kokios teisės šakos šios bylos. Pas mus ne Anglija, ne precedentinė, o kodifikuota teisė. Advokatūra, Vilniaus universitetas savo poziciją išsakė: vėl tai neveiks, vėl tai pateks į Konstitucinį Teismą išaiškinimui, vėl visi aikčios ir ieškos kaltų.

Sakysime, įgyvendinant šią idėją, bus tikrinami asmenys, susiję sus nusikalstamu pasauliu. Ar asmuo, kuris vakarais vedžioja šunį su nusikalstamo pasaulio atstovu, susijęs ar nesusijęs? Šie klausimai išsprendžiami. Bet klausimai dėl proceso, kuris bus taikomas, esminiai.

VŽ Trigrašis

Neteisėto praturtėjimo įstatymas daug metų buvo Dalios Grybauskaitės „arkliukas“. Ji nuolat akcentavo svarbą bausti korumpuotus politikus ar verslininkus. Tačiau per dvi kadencijas taip ir nesugebėjo to padaryti. „Vakaro žinios“ klausė prezidentūros, kodėl, tačiau per dvi dienas ji nesugebėjo suraityti paaiškinimo.

Neaiškūs milijonai

Nuo 2011 01 01 iki 2018 06 30 Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nustatė 426 galimai neteisėto praturtėjimo atvejus. Taip pat nustatyta beveik 59 mln. eurų vertės turto, kurio įsigijimui pagrįsti galimai trūksta teisėtų pajamų. Informacija perduota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, Policijos departamentui, Generalinei prokuratūrai ir kitoms teisėsaugos institucijoms.

VMI per 2018 m. I pusmetį teisėsaugos institucijoms dėl galimai neteisėto praturtėjimo perdavė informaciją apie 16 asmenų, kuriems nustatyta beveik 2,4 mln. eurų vertės turto, kurio įsigijimui pagrįsti galimai trūksta teisėtų pajamų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • se 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:55:28

  is teisininko pasisakymo,supratau,kad ir toliau galima vogti,nes vagims
  nera ir neimanoma sukurti istatymo?Juokinga?Ne,man tiesiog graudu,kai
  sitaip sneka zmogus susipazines su teise.O gal ne ta teise?

 • Safyras 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 07:22:16

  Jei valdžios nariai ir jų patarėjai važinėtų ne į
  komandiruotas-ekskursijas, bet tikrai pasisemti kitų šalių patirties ir
  iškarto taisytų įstatymus , nutarimus, tai nereikėtų klausytis tų
  pačių dainelių beveik 30 metų. Visi valdininkai, verslininkai,
  gydytojai, advokatai , politikai turėtų teikti pajamų ir išlaidų
  deklaracijas, tada būtų aišku, iš kokio lėšų perka naujus
  automobilius, namus ar prabangos prekes. Kas stato namą, tas moka
  paskaičiuoti, kiek jam kainuos medžiagos ir darbas. Kas perka
  automobilį, tas taip pat žino, kur su juo važiuos : ar po laukus, ar po
  miestą... O teisės specialistai, kaip mokinukai, vis bando
  išsisukinėti, kad tik nereikėtų parodyti, kokius namų darbus jie
  atliko ar ne. Net Seimo narys gali neiti į darbą be pateisinamos
  priežasties , pabėgti iš darbo ir nieko...Atostogauti nenori tie
  politikai, kurie atostogauja darbe, bet ne dirba...

 • mm 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 04:28:17

  sistema priesinas, nenuleiskranku gerb. bakai, burzujus vagis reik
  ispurtit.

 • Negaliu 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 22:19:43

  Žiūrėti į tą besmegenį , korumpuotą ir tuščią baką , kuris už
  nieko neveikimą, korupcijos skatinimą atlyginimą gauna.

 • Varnas varnui 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 22:15:48

  akį kirs?!
  Taip nebūna

 • Nuomonė 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 21:39:54

  Ponas Bakai ,ištirkite tulpių ,narcizų laiškus apie Snoro banko
  bankrotą .Ten ,galimai,užteks milijonų mokytojų atlyginimams padidinti
  ? Tai bus pirmas nacionalizavimo pavyzdys Lietuvoje ?

 • Tik nesakykit 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 20:44:59

  kad BROILERIUI už MORTOS paims?

 • //////// 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 20:15:49

  korupcionieriu sristema valdanti lietuva pati saves nebaus

 • Nu, va 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 19:37:22

  Dabar rengiami seminarai darbuotojams. Taip? Net valytoja privalo praeiti
  psichologijos žinių kursą. A-ha, vadovai nori sau komfortiškos
  psichologinės aplinkos? Gerai, tuomet tiems vadovams reikia praeiti
  mokymus "Kaip už 5€ pragyventi 1 savaitę", o tai tuoj ieškovams nebus
  ko jieškoti, Suoprat ar nesuoprat?.

 • Praeivis 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 19:08:35

  Tai bus blogai tik vargsams kurie gauna dar atlyginima vokeliuose. Pvz.
  Nusipirks automobili zmogus kad ir nebrangu, bet pavydus kaimynas zinodamas
  kad gauna vokelyje paskus ir viskas. Irodyk is kur gavai pinigu. Pats
  irodinek. Neirodysi konfiskacija. Viskas paprasta ir aisku kam skirtas sis
  istatymas.

 • gaujos 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 17:27:08

  padare zeme kilnojama

 • gal kam padės atsibusti? 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 17:25:40

  Šiek tiek priešnuodžių masiniam vergų kvailinimui:
  www.lzskelbimai.com/s/puikus-vaistai-smegenu-plovimo-212021

 • uuo 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 17:23:49

  sugryzta sovietmetis...tik valdininkai gali turet babkiu,o paprastiems tik
  minimumas...jokio zodzio laisves,jokio nuosavo turto,jokios
  demokratijos,gryzta gulagu laikai...

 • Zoras 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 17:22:50

  Iš 66 pradėtu tyrimų 53 nutraukti. O kaip baigės tos 13 bylų?Tai rodo
  aukštą "lygį".Na tokiems "profams" neteisėtą praturtėjimą galima
  pagristi 99,99 proc.Na vėl ilgesni "makaronai" kabinami.
  ..

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 16:56:20

  musu rezidente karatiste. Karate, tai ne tik snukiu dauzymas, bet ir
  filosofija. Vienas tos filosofijos postulatu: jeigu negali kovoje nugaleti
  prieso, susidraugauk su juo. Toliau, kaip Lietuvoje. Kieno vezime sedi, to
  ir giesme giedi.

 • tulpes@lrpk.lt 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 16:08:34

  Pagarsinkit 2011 metų laiškus iš SNORO sustabdymo laikų. Ir juos
  ištirkit. Mažai Tulpei nepasirodys. Tai jai bus ne "meilės" laiškai
  Masiuliui, nuo kurių vien pagarsininmo Bestija iš baimės prisidirbo

 • Donald John Trump: 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 15:34:11

  "Finansai ir biznis - pavojingi vandenys, kuriuose ėdrūs rykliai
  plaukioja ratais ieškodami sau aukų."

 • žmogus nėra kupranugaris 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 15:24:18

  Civilinis konfiskavimas galioja tik Anglijoje. Ten yra atskiras įstatymas,
  jis yra tūkstančio lapų. Apibrėžtas visas mechanizmas. O pas mus
  paimamas tik pats principas: nusirašo įstatymą, kaip Lietuvoje mėgstama
  daryti, bet proceso nėra.

 • Misteris 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 15:14:15

  Yra dar vienas geras būdas.
  Jei neįrodai -10 proc. PRIVILEGINĮ NT mokestį įvest.
  Ir baigtas kriukis.
  Kam sukt smegenis ten,kur nereikia?
  Trumpai ir aiškiai be jokių privilegijų ir lengvatų.
  Vsio.

 • taigi 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:56:07

  pirmiausia priimkit įstatymus su tiesiogine valdininkų atsakomybe už
  priimtus sprendimus ir pridarytus darbus...o visa kita ateis savaime

 • Ačiū už straipsnį. 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:50:13

  p.Bakai,gražūs norai,tik ar galima pykti ant papunio,juk jis savinosi
  viską įvairiom formom---savinasi vaikai ir anūkai.Juk net nusikalstami
  dalykai yra genetiškai paveldimi.Griebkit anūką už kiaušių ir
  sutramdykit,tai ji vaikai ir pati bijos vogti.Čia bus nauda žmonėms ir
  Tėvynei didelė garbė.Apie pirmą ponią kalbėt tikriausia neverta,nes
  jos saviveikla tikriausia užpildyti užsieniniai bankai.Tik kokiai komunai
  ar seks grupei paliks///Čia didelis klaustukas////.

 • Nieko nebus 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:48:16

  Kol sovietiniai ir korumpuoti teisėjai sedės su mantijomis. Nes jų
  daugelis turi pasistatę milijoninės vertės namus, vilas , šeimos turi
  po kelias mašinas. Reikia tk noro, bet viskas akivaizdu. Kad ir dar nuo
  ankstesių laikų Avižienių rajonas. Dabar jau išdygo nauji kvartalai
  visai šalia miesto, o ką jau kalbėti apie prestižinius
  kvartalus...Deja, deja gaila tų žmonių, kurie dirba FNT, STT VMI. Jie
  dirba, renka medžiagą, o vadinamieji Temidės tarnai viską paverčia
  vėjais...

 • JUK 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:23:18

  NIEKAIP MASIULIO CHEBROS NESUTVARKO.O JAU GASDINA KITUS.TAI PARODYKIT KAD
  DIRBA

 • nu tikrai 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:18:18

  o kaip su mortos mokykla???et nuogas kaulas rinkejams.geriau tegul
  pasirupina bankais kurie susiliejo su represiniais aparatais\anketu
  pildymas ir kt.\ir turi visus svertus vid.ir smulkaus verslo zlugdymui
  panaikinant visokius atsiskaitymus isskyrus banka sekant pasakas del
  seselio galima izvelgti valdzios ir bankokorupcinius rysius.

 • Algelis 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 14:09:18

  Matėt antiburžuazinį pamokantį filmuką "Auksinė antilopė" arba
  "Ponas Milijonas"? Tai va, gobšumas nepriveda prie gero - tai visų
  nelaimių šaltinis!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
 • KANDIDATĖ: buvusi finansų ministrė, dabartinė Seimo narė Ingrida Šimonytė pirmadienį pranešė sieksianti tapti naująja šalies vadove; politikė be didesnių iškilmių Seime susirinkusiems žurnalistams pranešė, kad ketina dalyvauti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) organizuojamuose atviruose, pirminiuose rinkimuose, kurių metu partija apsispręs dėl paramos kandidatui į prezidentus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018