respublika.lt

2017 balandžio 28, penktadienis

Negyja baisi liga - pataikūniškumasnuotraukos (25)

2017 balandžio mėn. 20 d. 07:52:23
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vyriausybė, išsigandusi Briuselio grasinimų, kad dėl kai kurių saugiklių, varžančių įsigyti žemę spekuliaciniais tikslais, mums bus pritaikyta solidi bauda, pasiryžusi naikinti kone visus saugiklius. Tačiau paaiškėjo, kad baimė gerokai perdėta. Mes jų galime įsivesti ir dar daugiau, ir net griežtesnių, tik baimė užgožė protą ir iki šiol net nebuvo pasidomėta, kokius draudimus nebaudžiamai taiko kitos ES valstybės.

 

Europarlamentaro Bronio Ropės Seime surengtoje diskusijoje, kurioje dalyvavo ir Europos Komisijos atstovai, paaiškėjo, kad yra šalių, kuriose taip pat taikomi žemės pardavimo saugikliai, ir net griežtesni, o pas mus Vyriausybė, esą bijodama sankcijų, beveik visus juos nori panaikinti.

- Saugikliai yra galimi, tik mes pernelyg norime įtikti Briuseliui? - „Vakaro žinios“ teiravosi europarlamentaro Bronio ROPĖS.

- Šiuo metu pretenzijos dėl saugiklių pareikštos šešioms ES valstybėms, tarp jų ir Lietuvai bei Latvijai. Pretenzijos pareikštos dėl to, kad kai kurie saugikliai pažeidžia ES teisę. Pavyzdžiui, reikalavimas turėti ūkininko pažymėjimą, jei tu nori įsigyti žemės, arba turėti trejų metų kvalifikaciją. Tokio pobūdžio apribojimų norint įsigyti žemę tikrai negali būti. Su Europos Komisijos pagalba aš su komanda surinkome visų šalių taikomus apribojimus. Didelėje dalyje šalių tie apribojimai maži arba jų visai nėra, o kai kuriose tie apribojimai yra dideli. Jie nukreipti prieš spekuliaciją žeme, kad nebūtų superkama žemė ir, pakilus kainai, pardavinėjama. Juk žinome, kad Lietuvos ir kai kurių senų ES šalių žemės kaina skiriasi iki 10 kartų. Tai gera vieta investuoti ir po to pasiimti didelį pelną. Mūsų tikslas ir buvo surinkti, kokius apribojimus yra įsivedusios ES šalys, ir kartu su Seimo Kaimo reikalų komitetu bei Europos Komisijos atstovu, atsakingu už šiuos reikalus, pakalbėti, kokius apribojimus Lietuva norėtų ir galėtų įsivesti.

Iš principo apribojimai yra trijų rūšių. Vieni apribojimai - įsigyjant žemę. Antri, kurias taiko kai kurios šalys, - žemės konfiskacija, jei nevykdai tam tikrų sąlygų. Pavyzdžiui, įsigyji žemės ūkio paskirties žemę, bet ją naudoji kitai paskirčiai.

- Ar tose valstybėse žemė konfiskuojama, jei ji stovi apleista, nedirbama, tik telaukiant, kol pabrangs ir bus galima ją brangiai perparduoti?

- Taip, jei kažkas tik „augina pinigus“, jo žemė konfiskuojama. Trečia apribojimų rūšis - įsigyjamų hektarų kiekis.

- Kodėl tik šešioms ES narėms pradėtos pažeidimų procedūros, jei saugiklių yra įsivedusios visos?

- Pradėtos procedūros tose valstybėse, kuriose pažeidžiamas konkurencingumas. Pavyzdžiui, Lietuvoje yra reikalavimas turėti ūkininko pažymėjimą. Jis riboja konkurenciją ir galimybes. Pavyzdžiui, aš neturiu pažymėjimo, bet moku ir noriu dirbti žemę. Kodėl tada negaliu jos įsigyti? Arba vengrai draudžia parduoti žemę kitų ES šalių piliečiams ir šio saugiklio nenori pašalinti. Todėl šalis, ko gero, bus atiduota ES Teisingumo Teismui, mat pati Europos Komisija negali taikyti sankcijų.

Mūsų Vyriausybė siūlo atšaukti kone visus saugiklius, nors iš naikinamų šešių tik trys pažeidžia ES teisę, o trys tikrai nepažeidžia. Bet mes galime įsivesti naujų, kurie nepažeidžia ES teisės, bet stabdys spekuliaciją. Todėl su Europos Komisija ir aiškinomės, kokie tie saugikliai galėtų būti.

- Kodėl mūsų Vyriausybė taip uoliai naikina net tuos saugiklius, kuriuos yra įsidiegusios kitos šalys?


- Matote, kai Europos Komisija pateikia pretenziją, paprasčiau yra panaikinti viską. Tada žinai, kad ateityje nebeturėsi jokių pretenzijų. Tačiau aš nemanau, kad toks kelias teisingas, reikia ginti savus interesus. Deja, mes pernelyg dažnai viską nurašome Europos Sąjungai: ji esą neleidžia to, neleidžia ano. Daugeliu atvejų galima tenkinti savo poreikius, kartu nepažeidžiant Europos interesų.

- Jūs, kaip „valstiečių“ partijos vicepirmininkas, nebijote būti balta varna tarp savo partijos narių, nes ten net ir buvę tokie saugiklių šalininkai, kaip žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ar Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, „atsivertė“ ir sako, kad geriau su Europos Komisija nesipykti ir saugiklių atsisakyti?


- B.Markauskas visa tai, ką pasakoju, - kad kai kurie saugikliai tikrai gali būti, - tikrai žino, nes buvau pasikvietęs ir ministerijos žmones, ir Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovus bei Briuselyje suvedžiau juos su Europos Komisija. Visi žino, kad kai kurios šalys turi įsivedusios apribojimus, kuriuos galime įsivesti ir mes. Juo labiau kad ūkininkai nepritarė Vyriausybės siūlymams naikinti kone visus saugiklius.

- Nebijote partijos sankcijų, nes kalbate priešingai nei Vyriausybė?

- Prieš Vyriausybę aš neinu, B.Markauskas žinojo, ką teikė, jam buvo pasakyta, kad yra galimybė įvesti saugiklius. Bet jo ir Vyriausybės buvo tokia nuostata, kad reikia panaikinti saugiklius, o jei Seimas norės juos išlaikyti ar naujų įvesti - bus galima tai padaryti.

- Kitaip tariant, B.Markauskas ir Vyriausybė nenorėjo prisiimti atsakomybės?

- Nežinau, norėjo ar nenorėjo, tačiau Žemės ūkio ministerija, manau, paraidžiui įvykdė Europos Komisijos siūlymą ir atidavė Seimui.

- Daugiau nei paraidžiui...

- Daugiau, nes galėjo pasiaiškinę, kokie galimi apribojimai, juos pasiūlyti Seimui. Tačiau mūsų politikai per mažai pasinaudoja europarlamentarais, konsultacijomis. Dabar, pavyzdžiui, prezidentė vetuoja pataisas dėl vidaus sandorių. O kodėl nepasiaiškinama, kokia praktika yra kitose ES šalyse? Gal tik po to reikėtų priimti sprendimus?

- Kodėl dalis jūsų partijos narių taip „pakeitė plokštelę“  - dabar kalba jau už saugiklių naikinimą?

- Kai buvo renkami parašai, buvo noras suorganizuoti referendumą. Tačiau kai jis nepavyko, teko skubiai įtvirtinti saugiklius, nes baigėsi draudimo pardavinėti žemę užsieniečiams terminas. Tačiau išėjo taip, kad tie saugikliai galioja ne tik užsieniečiams, bet ir lietuviams. Dalis buvo tuo patenkinti, liberalių pažiūrų žmonės, kurie žemę mato tik kaip nekilnojamąjį turtą, nepatenkinti.

- Jūs už tai, kad reikia saugiklių nuo savų spekuliantų ir visų be išimties užsieniečių?

- Toks saugiklis, kad užsieniečiams iš viso negalima būtų leisti įsigyti žemės, yra negalimas, to netaiko nė viena valstybė. Bet galima apriboti galimybes taip, kaip, pavyzdžiui, Danija, kur žemės įsigyti galima tik toje vietovėje pagyvenus ne mažiau nei 10 metų. Arba turėti ten gyvenamąjį būstą. Arba Skandinavijoje yra reikalavimas mokėti naudoti žemę. Tai neprieštarauja ES teisei. Aš tokius saugiklius tikrai palaikyčiau, todėl norėčiau su jais visus supažindinti - kad žemė nebūtų tik prekė, kad ją įsigyti galima būtų tik su tam tikrais įsipareigojimais, nes ES teisė numato principą, kad žemė yra ypatinga prekė, turinti ne tik ekonominę, bet ir socialinę, kultūrinę, ekologinę bei kitokią vertę, kurios neįmanoma išmatuoti vien pinigine išraiška. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, kaip sakiau, nesilaikančių įsipareigojimų žemė yra nacionalizuojama. Čekijoje pirmumo teisę įsigyti žemę turi smulkus ūkininkas - kad nebūtų taip, jog stambus plečiasi, o smulkus negali prie žemės prieiti.

- Mes Briuselio nurodymus vykdome pernelyg uoliai, kartais vykdome net tai, ko iš mūsų nereikalaujama, kad tik įtiktume?


- Aš ne vieną kartą susidūriau, kad Lietuvoje valdžia, nenorėdama aiškintis, nenorėdama derėtis, aiškina, esą Briuselis liepia - ir viskas. Štai kai ūkininkai negavo visos išmokos už pieną, nes esą per daug primelžia, pasirodė, kad Lietuva per uoliai pritaikė sankcijas. Tam ES ir sukurtas Teisingumo Teismas, kad išsiaiškintume. Bet mes viską vykdome net jame nebandydami išsiaiškinti, ar kas nors pažeidžia ES teisę, ar ne.


Povilas GYLYS, Ekonomistas, profesorius, buvęs užsienio reikalų ministras ir Seimo narys:

Lietuvą valdo žmonės, menkai suvokiantys nacionalinį interesą. Tas pataikūniškas instinktas yra labai ryškus. Visada reikia ieškoti būdų, kaip apginti žemę - kaip Lietuvos valstybės teritoriją. Nereikia maišyti. Žemė yra ne vien prekė. Žemė yra teritorijos dalis. Staklės ar kažkas panašaus yra viena, o žemė - visai kas kita. Reikia žiūrėti į perspektyvą, nes gali pasirodyti, kad valstybė, jei dabar nieko nesiims, vėliau negalės priiminėti sprendimų, naudingų šaliai. Jei aš gerai prisimenu, Danijoje yra „kieti“ saugikliai - norint įsigyti žemės, reikia būti pragyvenus šalyje ne mažiau nei 10 metų ir panašiai. Kas trukdo mums tokius priimti? Tačiau mes einame prieš srovę, nors kitos Rytų Europos šalys, kuriose tarnystės sindromas irgi buvo nemenkas, atsitokėjo ir suprato, kad kitų valstybių stambaus kapitalo atėjimas turi ne tik pliusų, bet ir minusų.

Žinome, kad „Ikea“ masiškai superka miškus. Tačiau net diskusijos nėra šiuo klausimu. Pataikaudami ES mes atšaukinėjame saugiklius, priimame pataikūniškus sprendimus, o paskui ateities kartoms bus labai sunku ką nors bepakeisti, nes, kaip žinote, privati nuosavybė yra šventa. Aišku, šneku su ironija, tačiau iš tikrųjų vyrauja toks požiūris, kad valstybė yra niekas, o privati nuosavybė - viskas.

Pataikūniškumas pasireiškia ne tik žemės saugiklių naikinimo, kai to net nereikia daryti, klausimais. Pataikūniškumo sindromas vyrauja visais klausimais. Pasakė - o mes darome. Kitose valstybėse taip nebūna. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse prieš kokius 15 metų buvo milžiniškos diskusijos dėl to, kiek užsienio kapitalo įsileisti, kiek žemės savininkų įsileisti, kiek dėl to bus iškirsta miškų ir panašiai. O mes neturime lyderių, kurie sugebėtų pakovoti už nacionalinius interesus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • manau 2017 balandžio mėn. 23 d. 07:45:30


  politiku mes neturim tik Briuselio vasalai.

 • sakiau 2017 balandžio mėn. 20 d. 23:23:36

  ir sakysiu, jei mūsų valdžia ir toliau taip visiems lankstysis bei
  pildys kitų norus, tai greitai iš Lietuvos valstybės beliks tik stulpas
  su užrašu "Lietuva" užsieniečiams priklausančioje žemėje. Argi kas
  nors laikosi įstatymų? Galiu pateikti pavyzdį: žemės savininkas
  išnuomojo žemę nuomininkui, pasirašė sutartį, o po trijų metų
  atsitiktinai sužinojo, kad jo žemė yra pernuomota kitam asmeniui.
  Laimei, kad nuomininkas ne užsienietis, nes nežinia kuo viskas
  baigtųsi. Žemės savininkai turėtų pasitikrinti, kas deklaruoja
  pasėlius jų išnuomotoje žemėje, nes pasirašyta sutartis su nuomininku
  dar nereiškia, kad jos tikrai bus laikomasi.

 • :/ 2017 balandžio mėn. 20 d. 22:16:11

  Lyderiai, kurie galėtų kalbėti apie Lietuvos valstybės naikinimą,
  nutildyti ir nustumti į šešėlį žiniasklaidos, kurią valdo
  ,,demokratinai'' vakarai. Visi Lietuvos politikai senai paversti Briuselio
  marionetėmis.

 • Gail, 2017 balandžio mėn. 20 d. 19:49:36

  kad žmonės iš kurių tikėjomės, kad Lietuvos interesai tikrai bus
  ginami, kai pateko į Seimą pasirodė tikri skystablauzdžiai
  baudžiauninkai.

 • KOKS. GRAZUS 2017 balandžio mėn. 20 d. 18:51:27

  KETURIU. BEDVASIU. PAVEIKSLAS. VIENAS. GARBYNGAS. NUGALIETOJAS. ROPIE.
  LENKIU. SAVO. ZILA. GALVA. SUNAU. TU. TKRAS. NE. ISIGIMES. LIETUVIS. MANAU.
  KAD. DAUG. TOKIU. YRA. KURIE. MYLI. SAVO. TIEVYNE. KAIP. AS. IR. DAUG.
  ISKENTIEJO. DEL. JOS. JOS. NEPARDAVE. POVILUI. GILUI. ACIU GARBYNGAS.
  TEISYNGAS. IR. VISAME. TEISUS. SAZINYNGAS.Prosenelis

 • LAIZYTOJU. SALIS. 2017 balandžio mėn. 20 d. 18:24:45

  NUO. 1945. METU. PRADIEJUO. OKUPATAMS. KEUSIUS. LAIZYTI. SAVUS. SAUDIE.
  SODINO. TRIEMIE. VIZGI. IKI 1990METU. PRPRATO. OISVERTE. KOMUNYSTINIUS.
  KAGEBISTINIU. KAILUS. SOKO. IBAZNYCE. PRIKALTOkRISTAUS. KOJAS. LAIZYTI. UZ.
  PALAIZIMA EUROPOS. UZPAKALI. LAISVE. LITA. DOVANOJO. BET. TURI. KAM.
  LAIZYTI. VOT. JIE. VISI. MUSU. TIEVYNIES. IZDAVIKAI. SU. DIGUBU. KAILIU.
  SARASAI. VISU. PAVARDZIU. ZINOME. TU KURIE NEISLAPTINTI Prosenelis

 • Tadas 2017 balandžio mėn. 20 d. 12:44:41

  Vis tiek turi būti ir konkreti pačios valstybės politika, turi vykti
  derybos. Manau, politikai turėtų diskutuoti su ES vadovybe ir atstovauti
  savo šalies piliečiams, o ne tik vykdyti paliepimus. Ar šiandien taip
  yra, nežinau.

 • Mentalitetas 2017 balandžio mėn. 20 d. 11:59:17

  Premjero mentalitetas - mento, daukantynės - įsitrynusio į komunistų
  partškolą noras išsilaikyti bet kokia kaina. Kiti lygiuojasi į juos,
  bijosi. Kaip leidžiantys vaikus į mokyklas tėvai: nenupirksi mokyklai
  šikpopierio - tavo vaiką išgrūs iš mokyklos. Ar tik ne Berija atgimė?
  Klausimas: į ką jis įsikūnijo?

 • Algirdas 2017 balandžio mėn. 20 d. 11:48:37


  Politikai turėtų derėtis su ES valdžia taip, kad gyventojai neliktų
  nuskriausti. Dabar atrodo, kad politikai gina tik savo interesus. Gal
  siekia postų, naujų ar geresnių karjeros galimybių, nes apie gyventojų
  gynimą tikrai negalvoja.

 • Dalia 2017 balandžio mėn. 20 d. 11:21:34

  Niekad nebuvau susimąsčiusi, kokia yra buvimo ES kaina. Man atrodo, kad
  mūsų politikai, žinoma, turi atstovauti mūsų vertybėms ir
  įsitikinimams, bet nepamirškime, kad patys pasakėme, jog norime įstoti
  į Bendriją.

 • Mix 2017 balandžio mėn. 20 d. 11:18:03

  Pagarba eroparlamentarui Broniui Ropei! Įrodė padlaižiams, sėdintiems
  valdžioje, kad ir vienas, kuriam rūpi Lietuvos ateitis, gali nuveikti
  gerų darbų, tik reikia dirbti. Kai paklausau Premjero tuščių
  pasisakymų, apima neviltis dėl tolesnės Lietuvos ateities. Nesuprantu
  iš kur tie jo aukšti reitingai? Gal jie dirbtiniai?

 • Asta 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:59:36

  Manau, būdami ES, turime išlaikyti savo šaknis, ginti savo interesus ir
  vertybes, kad išliktume kaip valstybė. Suprantu, kad vyksta diskusija,
  manau, reikia rasti kompromisus, kad mūsų tautiečiai neliktų
  nuskriausti.

 • Pakylėjimas 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:44:03

  Jau slavai sukilo.

 • Taigi 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:41:03

  Debilizmas tikras.Mus valdo trejetukininkai netikę.Paklusnūs klapčiukai,
  Briuselio ,vyresniojo brolio"valios vykdytojai.Bauginimo politika kaip
  prievartos priemonė priklauso terorui.
  Jokio žemės pardavimo užsieniečiams!Lietuva per maža savo žemių
  išpardavimui.Pagarba Vengrijai,kuri sugeba ginti savo nacionalinius
  interesus.

 • Gynyba 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:37:01

  Gynė žemę mūsų protėviai, gynė ganiavas, žalius laukus. Vijo
  buožėmis nuo Nemuno nekviestuosius plėšikus.

 • X 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:36:51

  Lietuvoje per 27 metus neliko mąstančių ir mokančių dirbti
  technokratų ar biurokratų. Išliko tik subinlaižiai valdininkai ir
  specialistai, tai akivaizdžiai rodo Skvernelio "profesionalų"
  vyriausybė. Paprasčiausiai tai vienintelis būdas išgyventi o ne
  emigruoti.

 • O 2017 balandžio mėn. 20 d. 10:18:23

  ...mes neturime lyderių, kurie sugebėtų pakovoti už nacionalinius
  interesus.

 • gaila 2017 balandžio mėn. 20 d. 09:59:22

  P.Gilio padorus zmogus,o niekas net nepanoro jo iskalusyti pjove zmogu iki
  paskutinio,tikras fasizmas toj lithuanijoj,turi lozunga debiliska "rusai
  puola"ir loja,o daugiau viskas tik zemyn slenka

 • Nedetalizuojant. 2017 balandžio mėn. 20 d. 09:39:45

  Politinė korupcija prisidengiant ES direktyvomis. To išnaikinti
  neįmanoma, nes viskas persipynę lyg gyvačių irštvoje.

 • Taip, 2017 balandžio mėn. 20 d. 09:14:55

  Puikus straipsnis. O kad lietuviai pataikūnai, tas seniai žinoma.
  Tai silpnos nendrės, kurios taip nulinksta pūstelėjus net silpnam
  vėjeliui. Šlykštūs užpakalių laižytojai...

 • valdas 2017 balandžio mėn. 20 d. 09:07:34

  Blogybe tik viena - melas musu nuopisu,o antra,kad Briuselis nekontroliuoja
  ir zmonems dasigaut iki jo neimanoma,nes issivystes teisinis nihilizmas,o
  gaujos interpretuodamos daro ka nori su "lady in red"ir dusiu pagalba,juk
  ji "musu"

 • Viktorija 2017 balandžio mėn. 20 d. 08:38:51

  Mūsų politikai turėtų paisyti mūsų visų interesų. Manau, kad Europa
  nieko priverstinai daryti neliepia, yra tiesiog tam tikros gairės ar
  rekomendacijos. Jos tik gairėmis ir lieka.

 • @ 2017 balandžio mėn. 20 d. 08:35:02

  Tinkamų saugiklių sugalvoti juk taip nesudėtinga. Ir jeigu mūsų
  išrinktieji nevykėliai to nedaro, tai nenorom peršasi išvada, kad jie
  arba visiškai neturi kompetencijos, yra papirkti, arba tiesiog turi
  nuolankaus tarno sindromą. Kiek dar dešimtmečių turi praeiti, kol
  atsistatys jų sužalotas mentalitetas?

 • Realybė 2017 balandžio mėn. 20 d. 08:31:09

  Lietuvos politikai išlaikomi Briuselio "pašalpomis" elgesi kaip
  subinlaižiai ir rosofobai pakalikai. Gėda

 • O 2017 balandžio mėn. 20 d. 08:22:05

  Klausimas ar mes iš viso turim politikų ? Aš, deja, matau tik vasalus
  politikoje. Ir net ne vasalus, o šliaužiojančius vergus bandančius
  atspėti ką palieps ponas ir skubančius įsiteikti, kol ponas dar net
  nepaliepė. Tie, kas siūlo naikinti saugiklius, turi vergo mentalitetą.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRAS: penktadienio pavakarę, 17.48 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Dainavos g. 5 iš 3-jų aukštų apleisto pastato rūksta dūmai.
 • MEDALIAI: Naujojoje Zelandijoje vykstančiose pasaulio veteranų žaidynėse Lietuvos baidarininkai Sigitas Bulovas, Gintautas Šlaškus ir Aleksandras Ambotas iškovojo net 11 medalių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar važiuojate apsipirkti į Lenkiją?

balsuoti rezultatai

Ar esate ėmę greitąjį kreditą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -1    +1 C

   +4   +5 C

 

   +3   +4 C

   +7   +11 C

  +6  +8 C

 

   +6  +9 C

    5-11 m/s

     2-6 m/s

 

      1-5 m/s

USD - 1.0881 PLN - 4.2216
RUB - 62.0780 CHF - 1.0820
GBP - 0.8442 NOK - 9.3367
reklama
pirtis