respublika.lt

Ne visi ministrai žiba žvaigždėmis

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 14 12:10:51, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 15 nuotr.
Ne visi ministrai žiba žvaigždėmis. Justo Krilavičiaus koliažas

Jau beveik pusantrus metus dirbanti Vyriausybė vykdo svarbiausius šalies sprendimus. Deja, toli gražu ne visi ministrai spėja darbų sūkuryje dar ir pasigirti, ką gero šaliai jau padarė. O kai kurie, pasiklydę užduotyse, į viešumą išlįsti ir nedrįsta. Gal neturi kuo pasigirti? „Vakaro žinios” paklausė pačių ministrų, kaip jie vertina save jiems paskirtoje kėdėje ir kokius svarbiausius nuveiktus darbus išskirtų.

Dailis Alfonsas BARAKAUSKAS, Vidaus reikalų ministras

Kai jis tapo ministru, šalyje į viešumą iškilo didžiulės vidaus sistemoje esančios spragos. Tačiau pats ministras mato tik gerus darbus: „Būsiu nekuklus, parašysiu sau 9”.

Svarbiausi darbai:

 Įgyvendintas pažadas - 1 ir 10 kategorijos pareigūnams pakelti atlyginimai nuo 5 iki 9 proc.;

 Baigti reguliuoti visi darbai, susiję su pagalbos telefonu 112.

Šarūnas BIRUTIS, Kultūros ministras

Š.Birutis įnirtingai kovoja už kultūrininkų teises ir geresnes sąlygas. Net pats stovėjo mitinge prie Vyriausybės už kultūrininkų atlyginimų pakėlimą, todėl savo darbą vertina teigiamai.

Svarbiausi darbai:

 Pirmą kartą Lietuvos istorijoje Kultūros ministerija skirstys ES 2014-2020 m. lėšas;

 Dviem baziniais atlyginimais didėja kultūros darbuotojų atlyginimai nuo liepos 1 d.

Dainius PAVALKIS, Švietimo ir mokslo ministras

Nuo kadencijos pradžios ėmęs narplioti aukštojo mokslo reformą ir pedagogų atlyginimų sistemą, D.Pavalkis sako darbą vertinantis objektyviai, todėl sau parašytų - 9.

Svarbiausi darbai:

 Pirmininkavimas ES Tarybai. ŠMM po Užsienio reikalų ministerijos turėjo daugiausia renginių iš visų ministerijų;

 Padidintas mokinio krepšelis ir atkurtas švietimo finansavimas.

Evaldas GUSTAS, Ūkio ministras

Į aršias diskusijas su kolegomis nesileidžiantis, nors dažnai itin adekvačiai į situacijas reaguojantis ministras teigia esantis itin griežtas ne tik sau, bet ir kitiems.

Svarbiausi darbai:

 Pirmininkavimas ES Konkurencingumo tarybai;

 Priežiūros institucijų veiklos konsolidavimas.

Valentinas MAZURONIS, Aplinkos apsaugos ministras

Vos įlipęs į ministro batus, tuojau pat ėmėsi tvarkyti nusistovėjusią sistemą. Greičiausiai tai yra visų brakonierių ir gamtos žalotojų siaubas, 10 kartų padidinęs įvairias baudas.

Svarbiausi darbai:

 Renovacija, kuri vykdoma, kaip žadėta;

 Atliekų tvarkymas, - šiuo metu pradėtos 9 atliekų rūšiavimo gamyklų statybos. Brakonieriavimo pažabojimas.

Vytenis Povilas ANDRIUKAITIS, Sveikatos apsaugos ministras

Itin aktyvus ir nuolat viešumoje matomas V.P.Andriukaitis mano, kad kiekvienas darbas yra svarbus.Yra 10 Dievo įsakymų, juos ir reikia kiekvieną dieną įvykdyti. Todėl nėra linkęs vertinti savo, kaip ministro, nuveiktų darbų.

Svarbiausi darbai:

 Sveikatos apsaugos sistemos problemų identifikavimas;

 Naujų reformų sukūrimas ir įstatymų pataisų pateikimas.

Juozas BERNATONIS, Teisingumo ministras

Viešoje erdvėje retai matomas arba tik per atstovą pasiekiamas ministras teigia, jog pats savęs vertinti negalėtų. Tą daryti gali tik vadovai, kuriems pagal Konstituciją kiekvienas ministras yra tiesiogiai atsakingas - Lietuvos Respublikos prezidentė ir ministras pirmininkas.

Svarbiausi darbai:


 Pirmininkavimas ES Teisingumo tarybai;

 Buvusios valdžios sugriautų sistemų atkūrimas, naujos iniciatyvos tobulinant teisėkūrą.

Juozas OLEKAS
, Krašto apsaugos ministras

Šiuo metu ypač stebimas J.Olekas teigia, jog tuo ir sunkus darbas tokioje ministerijoje, nes niekada nežinai, kas užgrius rytoj.

Svarbiausi darbai:

 Karių kovinis profesinis rengimas, aprūpinimas ginkluote ir tarnybos sąlygų gerinimas, pilietinis ir patriotinis ugdymas;

 Dalyvavimas tarptautinėse operacijose.

Algimanta PABEDINSKIENĖ, Socialinių reikalų ir darbo ministrė

Prezidentės patikėta sritis ministrei buvo ne dovana - tenka narplioti painius pensijų grąžinimo klausimus ir atsakyti į pasipiktinusios Tautos klausimus.

Svarbiausi darbai:

 Užimtumo programa 2014-2020 m.;

 Rezultatyvus ir vos per pora mėnesių pasiektas tarpinstitucinis, politinis pensijų kompensavimo klausimo išsprendimas.

Linas LINKEVIČIUS, Užsienio reikalų ministras

Visą Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai ant savo pečių atlaikęs užsienio reikalų ministras teigia save vertinantis savikritiškai, nes nenorintis išpuikti. Tačiau atskleidžia, kad 10 balų sau tikrai neduotų.

Svarbiausi darbai:

 Pirmininkavimo laikotarpis;

 Lietuva buvo išrinkta į JT Saugumo tarybą.

Vigilijus JUKNA, Žemės ūkio ministras

Atlaikyti Rusijos spaudimą importo draudimais jam teko visu buvimo ministru laikotarpiu. V.Jukna sako pažymius studentams rašantis tik tuomet, kai jie baigia užduotis, todėl ir sau įvertinimo parašyti negali, nes darbai dar tik pradėti.

Svarbiausi darbai:


 Didelis dėmesys gyvulininkystės plėtrai;

 Sėkminga naujų eksporto rinkų paieška - užmegzti artimi ryšiai su geografiškai tolimomis valstybėmis - Kinija, Japonija, Jungtinėmis Valstijomis.

Rimantas ŠADŽIUS, Finansų ministras

Tautos pro padidinamąjį stiklą stebimas R.Šadžius gavo spręsti itin sudėtingus šalies kryžiažodžio klausimus, kasdien juos narpliodamas atsiskaitinėja už savo darbus, pasisakymus ir sprendimus.

Svarbiausi darbai:

 Sukurta pensijų grąžinimo sistema;

 Vykdoma euro įvedimo politika.

Jaroslavas NEVEROVIČIUS
, Energetikos ministras

Jaunas ir aktyvus J.Neverovičius turėjo šiemet parodyti visą savo profesionalumą ir išmonę. Jis pats teigia, kad energetikos sektoriuje laukė labai daug iššūkių, bet pavyko nemažai ir padaryti.

Svarbiausi darbai:


 Elektros ir dujų kainų sumažinimas;

 Užtikrintas laiku įvykdytas strateginių projektų - SGD terminalo, LitPol Link ir NordBalt - jungčių įgyvendinimas, nedidinant šių projektų kainos.

Rimantas SINKEVIČIUS, Susisiekimo ministras

R.Sinkevičius teigia, jog dirbdamas sau kelia aukščiausius reikalavimus. Pasak jo, nepriklausomai nuo to, ar esi ministras, ar kasininkas, savo darbą turi atlikti maksimaliai gerai.

Svarbiausi darbai:

 Pavyko realiai pradėti „Rail Baltica” projekto įgyvendinimą;

 Pagerinta Klaipėdos valstybinio jūros uosto direkcijos veikla.

 

Algis Krupavičius, politologas:

- Kokius darbus Vyriausybei jau pavyko pasiekti?

- Vyriausybė dirba palyginti tyliai, be svarbesnių išsišokimų ar įsipareigojimų, nesistengdama kelti euforijos, bet atrodo, kad yra gana efektyvi, itin kvailų sprendimų dar nėra priėmusi.

Labiausiai matomi du ministrai. V.P.Andriukaitis neleidžia abejoti, kad tikrai yra kairiosios pakraipos ministras ir visais viešais veiksmais ir savo žingsniais bando sustiprinti valstybės įtaką sveikatos apsaugos sistemoje, didinti paslaugų prieinamumą visuomenėje, gerinti kokybę, nors kartais jo veiksmai vertinami prieštaringai.

Kitas labai ryškus ministras - V.Mazuronis. Tai teigiamai vertinamas visuomenės ir žiniasklaidos politikas, neįsiveliantis į skandalus ir žengiantis drąsiais žingsniais. Jau vien sėkminga būsto renovacija kalba apie tai.

Bet yra ir tokių, kurie į visuomenės ir žiniasklaidos akiratį dažnai patenka net patys to nesiekdami.

Vienas iš tokių - R.Šadžius. Nereikia pamiršti, kad jo postas yra antras pagal reikšmę po premjero, neatsitiktinai finansų ministras yra socialdemokratų partijos atstovas. Ministerija šiek tiek vėluoja bandydama įtikinti visuomenę, kad euro įvedimo projektas atneš naudos. Dėl to jis pats turėtų nuolat rodytis daugiau žmonėms ir būti aktyvesnis, nes kol kas energijos stokoja.

Dėl konjunktūrinių aplinkybių taip pat dažnai matomas L.Linkevičius, kuriam neretai trūksta savarankiškumo, nes kartais jis tampa prezidentės ruporu ir strategijos įgarsintoju.

- Ar būti geru ministru pavyksta tik tiems, kurie dirba savo profesinėje srityje?

- Štai J.Neverovičius, nors ir jaunas ministras, dabar atrodo kompetentingas ir sukaupęs pakankamai patirties energetikos sektoriuje. Itin sudėtingoje srityje nuolat sugeba ieškoti logiškų sprendimų.

Kažkada buvo stebimasi, kaip J.Olekas gali būti krašto apsaugos ministras, jei jis yra gydytojas. J.Olekas neturi karininko mentaliteto, šaltai reaguoja ir turi savo strategiją, kuri yra gerokai rečiau besikeičianti net palyginus su prezidentės nuomonėmis. Kai buvo kalbama apie 2 proc. skyrimą gynybai, ministras nepasinaudojo proga greitai pritraukti pinigų, o išlaikė savo jau išsakytą nuomonę ir tapo puikiu diskusijos moderatoriumi.

- Kokie ministrai labiausiai gina savo sektoriaus atstovus?

- Reikia paminėti kultūros ministrą, kuris itin rūpinasi savo sektoriumi. Jam valdant pirmą kartą šalies istorijoje struktūrinių fondų lėšos bus skirtos ir kultūros sričiai. Deja, jo matomumas pulsuojantis, nes kartais jis tiesiog išnyksta.

Itin intensyvią darbotvarkę turi susisiekimo ministras. R.Sinkevičiaus, kaip ministro, sferoje gausu suinteresuotų grupių, tačiau krizių jo veikloje įžiūrėti būtų sunku.

- Ar galima teigti, kad tie, kurie mažiau matomi, blogai dirba?

- E.Gustas yra ministras, kuris pakeitė Vyriausybės veiklos pradžioje paskirtą Birutę Vėsaitę. Tai nėra ministras tribūnininkas, kuris savo politiką išsako viešai, kartais jis net per tylus.

Tuo tarpu žemės ūkio ministras turėtų susirūpinti, kad Lietuva turi galimybių turėti didesnį tarptautinį vaidmenį, ypač žinant, kad esame žemės ūkio šalis. Reikėtų apibrėžtesnės politikos šioje srityje.

A.Pabedinskienė, kaip žmogus, į ministro postą atėjo praktiškai be rimtesnės politinės patirties. Į skandalingas situacijas nepateko, bet ir strateginių žingsnių į priekį nepadarė. Trūksta įsimenančių pasisakymų ir svarbių veiksmų, jau prisimenant vien pensijų grąžinimo klausimą, dėl kurio ministrė nuolat laikėsi nuošalyje, o už ją kalbėjo kiti politikai.

Taip pat paskirtas švietimo ir mokslo ministras gerokai vėluoja įgyvendinti savo pažadus. Vyriausybės programoje ir ministerijos pareigūnų kalbose buvo žadėta koreguoti aukštojo mokslo reformą, tačiau pataisų projektas tik rengiamas, nors turėjo būti pristatytas jau beveik prieš metus.

- Vidaus reikalų ministras taip pat buvo itin tylus, tačiau visuomenės buvo kaip reikiant išpliektas būtent už pasyvumą.

- D.A.Barakauskas buvo itin analizuojamas ir vertinamas skeptiškai. Žinoma, pasigirti kažkokiais laimėjimais jis negali, bet ir pragaištingų nesėkmių nepatyrė.

- Ministro kėdėje geriau tyliai sėdėti ar aktyviai veikti, rizikuojant papulti į skandalus?

- Pakliūti į tokius skandalus, kaip V.P.Andriukaitis dėl mokamų medicinos paslaugų, manau, verta. Į tokius skandalus pakliūvama dėl to, kad norima spręsti problemas, kurios yra susiformavusios šalyje per gana ilgą laiką.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s