respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Ne tankai užtikrina valstybės saugumąnuotraukos (44)

2018 balandžio mėn. 23 d. 19:56:27
Justina GAFUROVA

Mūsų politikai versdamiesi per galvą pasiekė 2 proc. BVP skyrimo krašto apsaugai, nes labai bijo Rusijos grėsmės. O rekomendacijas švietimui skirti 6,2 proc. ignoruoja jau seniai. Nors gali būti, kad būtent stipri Švietimo ir mokslo ministerija ir yra geriausias valstybės saugumo garantas.

 

Gerų santykių su kaimynais nereikia

Vakar premjeras Saulius Skvernelis pasikvietė užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir ambasadorius aptarti partnerystės su Rytų kaimynėmis. Priminsime, kad premjeras kelis kartus buvo teigęs, kad su Rusija reiktų megzti diplomatinius santykius. Tai supykdė šalies vadovę Dalią Grybauskaitę.

L.Linkevičius po susitikimo Vyriausybėje sakė, kad ne Lietuva, bet Rusija turi būti suinteresuota komplikuotų santykių normalizavimu. Jis akcentavo nematantis galimybių ieškoti geresnių santykių perspektyvų su Rusija. Anot jo, ne Lietuvos interesas ir tikslas būtų pakankamai šaltus santykius gerinti: „Jei kažkas įsivaizduoja gerinimą santykių nuolaidomis, tai to nebus. Nes yra tam tikra sąskaita, kurios mes nenorime mokėti šiuo atveju. Ir čia ne mūsų kaltė, kad santykiai šalti ar kad jie nelabai konstruktyvūs, kaip galėtų būti. Tai yra faktas“, - žurnalistams sakė L.Linkevičius.

Keista, bet ir premjeras, anksčiau kalbėjęs apie santykių atkūrimą, po susitikimo netikėtai pareiškė, jog šiuo klausimu jo ir prezidentės nuomonė, išsakyta L.Linkevičiaus lūpomis, sutampa.

Tačiau gąsdindami pavojingais kaimynais, politikai pamiršta, kad saugumas matuojamas ne vien tankų ar ginkluotės skaičiumi. Ar gali šalis būti saugi, jei joje gyvena nelaimingi žmonės? Jei į gatves pasikeisdami išeina tai mokytojai, tai medikai, tai socialiniai darbuotojai?

Jei nebus patriotų, kam tie tankai

Andriaus Navicko, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko, teigimu, EBPO reikalavimas - švietimui skirti 6,2 proc. BVP. Bet Lietuva šiuo metu skiria berods 4,7 proc. „Tai nuolat primename politikams. Tačiau kiekvieną kartą girdime, kad švietimui skiriamų pinigų pakanka. Mes manome, kad viešasis sektorius turėtų būti finansuojamas tiek, kiek yra reikalaujama. Tai būtų sąžininga ir bendruomenei nebeliktų moralinės teisės reikalauti kažko daugiau.

Nežinau, kodėl politikams atrodo, kad viskas švietime yra gerai. Gal čia veikia tas atvejis, kai nėra svetimo skausmo. Politikai patys gerai gyvena ir gerai jaučiasi, tad juos net erzina streikuojantys ir nuolat nepatenkinti mokytojai. Mums aiškinama, kad gauname daugiau nei minimalus atlyginimas, tad yra ir blogiau gyvenančių. Manau, krašto apsaugos ir švietimo finansavimo ginčas tiesiog parodo valstybės prioritetus. Akivaizdu, kad valdžiai švietimas neatrodo prioritetas. Galiausiai reikėtų tai įvardyti garsiai“, - sako A.Navickas.

Lietuvos politikai didžiuojasi gynybai vis didėjančiais milijonais, tačiau šalies ateitį - vaikus auklėjantys pedagogai lieka užribyje.

„Aš suprantu, kad lengviau pastumti mokytoją ar darželio auklėtoją nei įtakingą didžiosios šalies politiką. Aš nesakau, kad reikia mažinti gynybos finansavimą. Viskas turėtų būti daroma kompleksiškai. Nes saugumas ir socialiniai dalykai yra neatsiejami. Prisiminkime Krymo aneksiją. Ten buvo nemažai tankų ir kariuomenės, tačiau nebuvo patriotiškumo šalies viduje. Dėl to nebuvo jokio pasipriešinimo. Tai tik parodo, kad tikras saugumas yra patriotiškumo ugdymas. Didelis tankų kiekis neužtikrina saugumo, nes jis gimsta iš žmonių širdies ir sąmonės“, - primena A.Navickas.

Buvęs Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje vadovas Remigijus ŽEMAITAITIS:

- Ar galima tikėtis dvišalių santykių, kai mūsų šalies vadovė kritikuoja Rusiją vos pasitaikius progai?

- Jeigu įsivaizduosime, kad Kremlius yra visa Rusija, įskaitant ir Kaliningradą, mes būsime vargdienių tauta. Turime suprasti, kad valdžios negalima tapatinti su vienu joje esančiu žmogumi. Žinote, man būnant Seimo delegacijos NATO Parlamentinės Asamblėjos vadovu, teko girdėti JAV NATO ekspertų, kurie patarinėja ir dabartiniam prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump), pasisakymus. Paklausus jų, ar NATO mus gintų konflikte su Rusija, tuometinis administracijos vadovas man atsakė, kad santykiai pagerės tuomet, kai mes nustosime pieštuku badyti V.Putinui į akį. Manau, tuo jis norėjo pasakyti, kad turime surasti bendrus sprendimus.

- Vietoj to mes didiname finansavimą krašto apsaugai, sakydami žmonėms, kad kyla Rusijos grėsmė. Ar tie procentai iš tiesų yra mūsų saugumo garantas?

- Ne. Manau, turime nutraukti visas diskusijas apie krašto apsaugos finansavimo didinimą. Tai tik manipuliacija žmonėmis. Gyventojai jau nesusigaudo, mes skiriame 2 ar 2,5 proc. Valstybėje visuomet svarbiausia yra stipri ekonomika ir socialinė sritis. Kodėl Vokietija yra kieta ir gali Rusijai mojuoti vėzdu, bet kartu ir draugauti? Nes šalies ekonomika yra viena stabiliausių. Prancūzija lygiai taip pat gali manipuliuoti, o kartais Rusiją pastatyti į vietą. Nereikia manyti, kad be šių svarbių elementų galime šokdinti didžiąsias valstybes. Apie didesnį finansavimą nei 2,5 proc. krašto apsaugai negalima kalbėti. Tai būtų savižudybė ir savo tautos negerbimas. Jeigu mes skirtume finansavimą ekonomikai, ji augtų ir BVP didėtų. Jeigu mokesčių reforma būtų reali, gal Lenkijoje lietuviai nepaliktų po 400 mln. eurų kasmet. Paskaičiuokime nuo šios sumos 2 proc. ir tai bus papildomi pinigai krašto apsaugai. Bet mes duodame krašto apsaugai, žmonės išvaromi į kitas šalis ne tik apsipirkti, bet ir kurti verslą. Taip galutinė finansinė išraiška nedidėja.

- Įsipareigojimus NATO mes vykdome neprašomi, tačiau Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendaciją skirti 6,2 proc. švietimui jau seniai pamiršome. Politikai nenori šokinėti prieš NATO viršūnes, todėl kenčia savi piliečiai?

- Premjeras aiškiai pasakė, kad Lietuvoje pedagogai yra niekam tikę. Didesnių atlyginimų jie gali tikėtis, tik kai pagerės mokinių rezultatai. Tik tada ir bus skiriami reikalingi procentai. Jeigu pats premjeras, kuris yra atsakingas už finansinius paketus, taip kalba... štai toks yra Vyriausybės požiūris.

Kol nesupras politikai, kad be ekonomikos ir socialinių dalykų nebus jokios užsienio politikos, tol niekas nepasikeis.

Mūsų politikai dažnai pamiršta atskirti politiką nuo ekonomikos. Santykiuose su Rusija mums aktualu ne tik sportas ar švietimas. Turime Baltijos jūroje palaidotų ginklų klausimą, Kaliningrado tranzito problemą, Baltarusijos Astravo elektrinės atvejį. Tai tik dalis klausimų, kuriais būtina kalbėtis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (44)

 • pedagogė 2018 balandžio mėn. 25 d. 09:33:22

  Aš nebijau, o tiksliau, ir nenoriu pasiduoti globalizmo idėjomis, paminti
  tautinę savimonę. Man, ir mano auklėjamiems vaikams didžiausia vertybė
  - Tėvynė ir galimybė gyventi laisvoje, nepriklausomoje šalyje. Nors
  Nepriklausomybės jau mažai belikę. Tik vis dažniau prisimenu B.Burgio
  žodžius, kad vergai negali mokyti laisvos šalies vaikų. Aš jam
  pritariu. Kasdien matau kolegų veiduose nusivylusią vergišką
  išraišką. 10 ar 20 metų kenčiant tokią sistemą, deja, vien
  pašaukimo kartais jau nepakanka.

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 25 d. 08:05:13

  Politikams ir žiniasklaidos atstovams labai smagu vaidinti labai svarbius
  asmenis, manipuliuojant skaičiais, gąsdinant visokiausiom nelaimėm,
  ligom, užmirštant, jog pirmiausia visos revoliucijos prasidėdavo nuo
  šviesuolių žudymo , trėmimo ,kalinimo, kad negalėtų suorganizuoti
  pasipriešinimo, neaiškintų kitaip politinės situacijos, kaip patogu
  politikams..Su kaimynais nebūtina bučiuotis, bet gerai sugyventi yra
  menas, kurio dabartiniai politikai nesugeba įgyvendinti...

 • Esam Niekam nereikalingi 2018 balandžio mėn. 24 d. 22:07:40

  Tik lendam visiems I ten,kur nesueina! Rusams nereikia ubagu
  prasiskolinusiu ,Na o kitiems ,sukišt šlamšta ,kuris niekam ne
  reikalingas.O ka ginti ? Valdžios turtus? Turniškes? Ginti vagiu turta?
  Niekam neidomūs ,kaip visada esam vergu sindromu ,be stuburo ,be savo
  żodzio ! Visos šalys priešinasi ,bet grybe ir tas paršas pats kiša
  pinigus ,Kai medicina merdi,švietimas ir t.t. Truksta zodziu sitai grybei
  komunistei ir padlaižiu linkevicium

 • Valdżios pudeliukams 2018 balandžio mėn. 24 d. 21:54:54

  Esat impotentai sedintys prie lovio ir esdami iš jo ,o apie kiaule
  linkevic ner żodżiu ! Taip nuvaret šali pataikaudami ,bet tikrai ,nei
  viena šalis nestos gint Mūsu ,jei rusai izengs ! Kaip uteles šokinejat
  pries Loki .Išsigimeliu valdżia ,nei vienam nerūpi żmogus ! Kiek prie
  konteineriu dabar.,o sovietiniais laikais nebuvo ,sovietai state namus o
  musiške tik griauna .Mafijozai prie lovio ,visu vieta lukiskese .

 • Ar 2018 balandžio mėn. 24 d. 21:41:11

  vyksta kokie auditai Krašto apsaugos sistemoje?Kiek tikslingai
  panaudojami pinigai?Tokie klausimai turbūt kyla ir kitiems.Manyčiau.kad
  numuilinami milijonai.Netikiu jokia ten griežta pinigų apskaita ar
  kontrole.Įdomu,kiek sukišta Ukrainai.

 • Gintas 2018 balandžio mėn. 24 d. 19:15:32

  Mano nuomone, su kaimynais pyktis kaip ir nederėtų. Visais laikais
  kažkaip draugavome. Kokios aplinkybės būtų, šiais laikais reikia
  stengtis galutinai nesusipriešinti.

 • IRENA 2018 balandžio mėn. 24 d. 18:16:38

  Politiką lemia ne paprasti žmonės, o politikai. Rusų tauta yra labai
  puiki, bet kai kalbama apie valstybes ir politiką, tautos nieko
  nebereiškia.

 • Jūratė 2018 balandžio mėn. 24 d. 18:12:10

  Kaimynų nepasirinksi, kokie yra, tokie. Paprasti žmonės nieko neturi
  prieš rusus, baltarusius, lenkus ar latvius, bet Rusija yra Rusija. To
  negalima pamiršti.

 • pedagogei 2018 balandžio mėn. 24 d. 17:54:54

  miela pedagoge, kas jums sakė, jog turite auklėti globalaus pasaulio
  pažinimo. Ponia Austėja nėra pasaulio bamba ir jokia Švietimo
  Miniterijos pareigūnė... Ji tik Austėja pasigviešusi ES pinigus ir
  vaikus auklėja ne Lietuvai, o "globaliam pasauliui". Vaikai pradžioje
  turi pažnti meilę Tėvynei, jos gamtai, o tik tuomet užaugę patys
  nuspręs kas yra kas. Nepergyvenkit, kad nepažinote to pasaulio, aš taip
  pat jo nemačiau, bet proto ir supratimo, žinių pakanka. Todėl vaikams
  reikia įskiepyti noro mokslo pagrindų žinioms, kad nedarytų klaidų
  rašant ar skaičiuojant, primityviai tariant...Darbo su vaikais ir be
  pasaulio pažinimo pakanka. Bet esmė ne ta. Jūs pergyvenat, kad maži
  atlyginimai ir jūs negalite pasaulio pamatyti. Vaikams saulės neparvešit
  iš saulėtų kraštų, o tik pati pasikaitinsit...
  Ateis laikas vaikai patys susiras tą nelemtą globalų pasaulį...

 • tikrai 2018 balandžio mėn. 24 d. 17:14:45

  buvome okupuoti rusų,bet okupantas statė gamiklas,namus,tiesė kelius
  o dabartinis okupantas ,ką mums duoda?tik nesakykit ,kad dabar esam laisvi

 • Gintautas 2018 balandžio mėn. 24 d. 16:49:41

  Kaip šauksi, taip atsišauks. Politiką galima kurti ir protingą,
  žinant, kad už jos slypi žmonės, tautos. Kas gali pasakyti, kad mūsų
  santykiai blogi su lenkais. Bendravimas su Baltarusija taip pat normalėja.
  Rusija yra išskirtinė problema, ko iš jų laukti, mes nežinome. Bet
  kokiu atveju, reikia nepamesti proto.

 • JUOZAS 2018 balandžio mėn. 24 d. 16:45:28

  Su kaimynais pyktis negalima, bet šiuo atveju pyktis ne prie ko. Daugelį
  metų mes buvome kaimynų okupuoti, daug praradome. Okupacijos baimė iki
  šiol išlikusi. Žinome, kas valdo Rusiją. Ją valdo nelegalus,
  nenuspėjamas caras. Neramiais laikais gyvename.

 • kaimynas 2018 balandžio mėn. 24 d. 15:44:49

  Ne tik Lietuvos prezidentei, bet ir visiems politikams, kritikuojantiems
  Rusiją ir pataikaujantiems JAV reikėtų prisiminti 5 NATO straipsnį.
  Jame aiškiai pasakyta, kad NATO iš karto nepuola ginti sajungininkių.
  Politinis komitetas pirmiausia įvertina, ar verta NATO kištis į
  konfliktą, ar jis nebuvo išprovokuotas politinių veiksmų, ar tikrai
  šalis, kurią reikia ginti, viską padarė, kad būtų išvengta
  konflikto. Įtariu, kad Rusijai neapsikentus mūsų vadovės išsišokimų,
  galime likti kvailių vietoje. NATO dėl tokių mažvaikių net pirštų
  nesiteps. Ir turės tam teisinį pagrindą.

 • pedagogė 2018 balandžio mėn. 24 d. 15:23:57

  Labai skaudu matyti, kai visuomenė manipuliuojama karo propaganda tam, kad
  gybynai būtų skiriama didesnė BVP dalis. Bet kas turi nutikti, kad
  švietimas gautų savo dalį? Anūko žmona Austėja pedagogus savo
  paskaitose mokina globaliai auklėti vaikus netgi darželyje. Pasakoti apie
  kitose šalyse vykstančius įvykius. Mat daugelis mažamečių jau
  atostogauja užsienio šalyse. Bet pasakykite man, ką naujo, įdomaus ir
  unikalaus pedagogas gali pasakyti vaikui, kuris jau yra matęs daugiau nei
  jo auklėtoja? Ikimokyklinio ugdymo pedagogai uždirba vos daugiau nei
  minimumą. Apie kokį užsienį ir globalų auklėjimą iš patirties
  galima kalbėti, jei atlyginimo net kinui ar teatrui savo mieste nepakanka.
  Skauda širdį.

 • Ačiū Žurnalistei Justinai už straipsnį ! 2018 balandžio mėn. 24 d. 15:04:11

  Pritariu Navickui ! Ačiū, kad kovojate už geresnį gyvenimą
  mokytojams,darželių darbuotojams ! Linkiu sėkmės,kantrybės ir geros
  sveikatos ! Aš manau,kad tik 2019 m.tikrai viskas pagerės.

 • > Na o jūs 2018 balandžio mėn. 24 d. 14:05:54

  Geras.:) Tu realiai pats tiki tais briedais, kuriuos čia rašai, ar tavo
  darbas toks?:)

 • tan nusibodo tas... 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:59:55

  Nesusireikšmink. Tu Rusijai - nereikalingas. Verkdamas neįsiprašysi. Kam
  Rusijai reikalingi prasiskolinę ubagai? Gal ji neturi kur pinigų dėti?
  Jau vieną kartą tave išmokslino, pramonę sukūrė, elektrifikavo,
  numelioravo, kelius nutiesė. Ir kas iš to? Viską susigriovei ir vėl
  sėdi plika š...kna, ranką ištiesęs.:) Antrą kartą ant to paties
  grėblio Rusija nelips, būk ramus.

 • nusibodo tas rusu itakos agentu zviegimas 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:47:33

  aopie " draugystes su rusija", kurios reiskia tik putino noru tenkinima ir
  prisijungima prie rusijos. Jei kas nori gyventi Rusijoje- tai tegu perka
  bilieta ir nesdinasi is Lietuvos, o Lietuva paverst Rusijos kolonija
  lietuviai neleis!

 • > Na,o jūs 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:44:39

  Tegu pasaulis mus apgina nuo kvailiu su iniciatyva(kaip tamstele), o jau
  sali mes patys apginsime, nes neliks kam ja pjudyti su kaimynais.

 • Na,o jūs 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:08:29

  paklauskite a.a.Asanavičiūtės ir jos motinos ar ji laiminga , kada
  svetimos armijos tankai traiško jos vaikus.Jūs paklauskite Ukrainos
  motinų , ar jos labai laimingos kur Kremliaus vadovaujamos gaujos iš
  užuralės atsiunčia mišrūnus žudyti jų sūnus ir dukras.Manau,kad
  nelabai? Tam ir yra sava kariuomenė ir jai reikalingas išlaikymas ,kad
  užpuoplus mūsų šalį , turėtume kuo pasauliui parodyti , kad mus
  užpuolė, mes ginamės ir,kad pasaulis ateitų padėti apsiginti nuo
  žmogžudių.

 • Vladas 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:01:52

  Mus valdo parsidavėliai, kurie už grašį pardavė Lietuvą JAV ir šoka
  pagal jų dūdą, ateis Putinas šoks pagal jį, nes Grybauskaitė jo
  kileris

 • Chaz 2018 balandžio mėn. 24 d. 12:18:33

  Citata: "Jei nebus patriotų, kam tie tankai". .... Zmones, laikas butu
  suprasti, kad valdininkai nemasto lietuviskos logikos kategorijomis. Jie
  atsidavusiai tarnauja amerikonu militaristams. Is cia ir plaukia ju logika.

 • Monika 2018 balandžio mėn. 24 d. 11:35:48

  "- Premjeras aiškiai pasakė, kad Lietuvoje pedagogai yra niekam tikę.
  Didesnių atlyginimų jie gali tikėtis, tik kai pagerės mokinių
  rezultatai. Tik tada ir bus skiriami reikalingi procentai."
  100 % pritariu šiam premjero teiginiui. Ir dar papildysiu, kad pedagogas
  turi vaikus nuo pirmos klasės auklėti patriotine dvasia, o ne klausinėti
  vaikų ar pasiliks Lietuvoje po baigimo??? Tai ar verti pedagogai gerų
  atlyginimų, jei jie ruošia busimąją kartą
  kitur padėti ekonomiką kurti. Tokie pedagodai nenusipelno nei gero vardo,
  o taip pat atlygio...Susimąstykit vadinamieji pedagogai...
  O ypač ponas Navickai, štai tada ir galėsi pareikalauti 6,2 %

 • buferis 2018 balandžio mėn. 24 d. 11:23:44

  viska nulems buferine zona. cia baisu auginti vaikus - anukus. gimdyti ir
  auginti - tai gali tik neatsakingi tipai. tai sugeba tik patrijotai ir
  idijotai. gaila. bet ju mazuma. nes reikalinga sveika smegenine.
  asara.

 • Donatas 2018 balandžio mėn. 24 d. 10:08:33

  PRITARIU AUTORIUI, nes įprastine ginkluote Rusija 6 kartus atsilieka nuo
  NATO, o branduoline ginkluote - maždaug paritetas, todėl išvados
  vienareikšmiškos - mūsų kariniai ekspertai su savo auksinių
  šarvuočių pirkimais ir svaičiojimais apie Krymo scenarijaus
  pasikartojimą man primena XX amžiaus Antrojo pasaulinio karo
  išsilavinimo lygį.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SUSIŠAUDYMAS: per saugumo pajėgų ir įtariamų nusikalstamų gaujų susišaudymą, kilusį po reidų keliuose netoli Rio de Žaneiro esančiuose lūšnynuose, žuvo mažiausiai 13 žmonių.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018