respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

Ne SGD laivas sumažino dujų kainas (atnaujinta)nuotraukos (32)

2018 liepos mėn. 03 d. 07:58:00
Danas NAGELĖ

Seime vakar surengta didžiulė diskusija apie suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Į ją sukviesti terminalo liaupsintojai tvirtino, esą šis projektas nulėmė, kad Lietuvoje maždaug penktadaliu atpigo dujos. Tačiau jų žodžius paneigė koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas, pateikęs konkrečius skaičius. O ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, terminalą pavadinęs „sėkmės projektu“, pripažino, kad nebuvo išvengta klaidų. Tiesa, jų nekonkretizavo.

 

„Turime šį terminalą kaip sėkmės istoriją. Reikia sutikti ir su tuo, kad ne viskas tobula, yra tobulintinų dalykų. Bet pagrindinė terminalo reikšmė yra konkurencija ir konkurencinis spaudimas dujų kainoms“, - tvirtino Ž.Vaičiūnas.

Pasak energetikos ministro, ekspertų atliktas tyrimas parodė, kad dujų kainos yra mažesnės 11-20 proc. nei būtų tuo atveju, jei terminalo neturėtume.

Energetinio saugumo tyrimų centro vadovas prof. Juozas Augutis pripažino, kad, net ir pasistačius terminalą, Lietuva pagal energetinį saugumą atsilieka nuo Latvijos bei Estijos, tačiau esą terminalas mūsų saugumo lygį padidino 12 proc.

„Aš suprantu vartotojų nepasitenkinimą“, - neslėpė profesorius, tačiau pridūrė, kad, pasibaigus terminalo laivo „Independence“ nuomos laikotarpiui, atsisakyti laivo negalima, nes tai būtų žingsnis atgal.

Koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas atkreipė dėmesį, kad SGD terminalas leidžia Lietuvai apsirūpinti dujomis, elektra bei šiluma, tačiau strateginio objekto išlaikymas tenka vos keliems ūkio subjektams. Pasak jo, jei terminalas užtikrina visos šalies energetinį saugumą, tai ir turi būti išlaikomas valstybės, o ne kelių ūkio subjektų. Ir dar L.Sabaliauskas akcentavo, kad terminalas - ne komercinis, o politinis projektas.

„SGD terminalas visuomet pristatomas kaip strateginis objektas, garantuojantis Lietuvai nepriklausomybę nuo vieno gamtinių dujų tiekėjo. Todėl ir „Achema“, siekdama turėti alternatyvą apsirūpinti gamtinėmis dujomis, planavo statyti nuosavą terminalą, tačiau negavo leidimo. Įmonė, nepriklausomai nuo suvartojamo dujų kiekio, yra viena iš ūkio subjektų, ant kurios pečių gula terminalo išlaikymo mokestis. SGD terminalas, kaip ir kiti strateginiai šalies objektai, turi būti finansuojami ir iš biudžeto, o ne tik atskirų vartotojų grupių“, - sakė L.Sabaliauskas.

Pasak jo, AB „Achema“, kuri dujas naudoja kaip žaliavą trąšų gamybai, dėl nepalankių aplinkybių rinkoje yra atsidūrusi itin sudėtingoje situacijoje.

„Bendrovė jau sustabdė dalį gamybos ir dirba tik puse pajėgumų. Sustabdytos ir visos investicijos į modernizaciją, remontą. Vis tik neatmetama galimybė, kad gali tekti ir visai sustabdyti gamybą. Nepaisant to, kad „Achema“ perpus sumažino dujų vartojimą, įmonė turi mokėti tą patį nustatyto dydžio SGD terminalo mokestį. Tad „Achema“ ne tik praranda konkurencingumą, tačiau ir lėšas investicijoms į trąšų gamybos įrenginių renovaciją, atnaujinimą“, - teigė L.Sabaliauskas.

Nuo 2013 iki 2018 metų bendrovė „Achema“ sumokės apie 101 mln. eurų, o iki 2024 metų - 239 mln. eurų SGD terminalo mokesčio. Vien per 2018 metus toks mokestis turėtų siekti daugiau nei 20 mln. eurų.

„Achema“ neprašo ir niekada neprašė valstybės pagalbos, kokios sulaukia į Lietuvą ateinantys užsienio investuotojai. Vienintelis prašymas - įmonės neapkrauti nepakeliamais infrastruktūros mokesčiais ir leisti likti konkurencingai globalioje rinkoje“, - tvirtino L.Sabaliauskas.

„Achemos grupės“ vadovas paneigė propagandininkų teiginius, kad dėl SGD terminalo projekto Lietuvoje dujos atpigo iki 20 proc., pateikdamas skaičius, kad 2014-aisiais, kai pradėjo veikti terminalas, dujų kainos krito visame pasaulyje.

„Klausimas, ar šitas laivas numušė kainas Anglijoje ir Vokietijoje. Tikriausiai ne, prasidėjusi skalūnų revoliucija 2009 metais turėjo savo įtaką. Vienareikšmiškai pasakyti, ar kainas sumažino SGD laivas, negalima. Ne terminalas, o rinka reguliuoja kainas”, - akcentavo L.Sabaliauskas.

Šia tema kalbiname energetiką prof. Vidmantą Jankauską:

„Visiškai pritariu „Achemos grupės“ generalinio direktoriaus nuomonei, kad ne dujų terminalas penktadaliu sumažino dujų kainas Lietuvoje, nes turiu tai pagrindžiančius faktus“, - konstatavo V.Jankauskas.

Anot profesoriaus, Rusijos koncernas „Gazprom“ sėkmingai išėjo iš Lietuvos, parduodamas mūsų valstybei turėtas „Lietuvos dujų“ akcijas.

„Net brangiau, nei buvo sumokėjęs, todėl ta proga „Gazprom“ sumažino Lietuvai dujų kainą ne tik ateičiai, bet dar ir kompensavo už praėjusius metus. Prisimename, kad tada ir gyventojams ta nuolaida ilgai buvo skaičiuojama. Tai - vienas dalykas. O antras - Lietuvai „Gazprom“ dujų kaina iki tol buvo santykinai aukštesnė nei kitoms valstybėms. Kodėl? Galima įtarti, kad tuometinei Andriaus Kubiliaus Vyriausybei reikėjo, kad kainos būtų aukštos, nes taip būtų galima pateisinti terminalo statybas. Todėl jokios derybos su „Gazprom“ nevyko, kai tuo pat metu Latvijai, Estijai, Lenkijai ir daugybei kitų Europos šalių „Gazprom“ jau tada buvo 15 proc. sumažinęs kainas. Lietuva liko išimtimi, nes nesiderėjo ir nuolaidos negavo. O paskui taip sutapo, kad, kai mes apsisprendėme dėl terminalo, „Gazprom“ pritaikė nuolaidą ir dar pasaulyje labai smuko naftos kainos, nuo kurių tiesiogiai priklauso ir dujų kaina“, - dėstė V.Jankauskas.

Energetikas terminalo liaupsintojų teiginius, esą jis smarkiai sumažino dujų kainas, vadina propaganda. Pasak jo, L.Sabaliauskas taikliai pastebėjo, kad 2014 m., kai terminalas pradėjo veikti, dujos atpigo visame pasaulyje, bet tikrai ne dėl mūsų terminalo.

„Daugelis propagandininkų aiškina, kad kainos krito dėl terminalo. Bet kodėl dėl mūsų terminalo jos galėjo kristi Didžiojoje Britanijoje ar Vokietijoje? Arba prisiminkime šilumininkus, kurie vartojo dujas. Jiems dujų kainos iš pradžių sumažėjo, o vėliau padidėjo dėl terminalo išlaikymo“, - priminė profesorius.

V.Jankauskas sako, kad diskusijų vertas pasiūlymas šalies biudžete numatyti atskirą eilutę terminalo išlaikymui, kad tai nebūtų per didelė našta dujų vartotojams.

„Manęs lenkai yra klausę, kaip mums pavyko sutarti, kad vartotojai išlaikytų terminalą. Todėl, kad mūsų vartotojų teisių gynėjai negina teisių. Ir dar buvo pučiama propaganda dėl energetinio saugumo. O dabar visi matome, kad tos dujos nebėra tas strateginis produktas, ir kuo toliau, tuo jis mažiau svarbus Lietuvai. Tačiau mūsų energetikos strategijų kūrėjai įsivaizduoja, kad vartojimas Lietuvoje tik augs: ir elektros, ir biokuro, ir kitų atsinaujinančių energetikos šaltinių, ir dujų. Aš ne kartą ministerijai ir pačiam ministrui teikiau pastabas, kad Lietuvoje yra nesubalansuotos sektorių prognozės. Keista: prognozuojamas atsinaujinančių šaltinių suvartojimas, bet kažkokiu būdu numatoma, kad dujos bus labai vartojamos. Man keista valstybės pozicija. Galima sakyti, kad terminalo reikėjo dėl energetinio saugumo, tačiau kažkodėl nepripažįstama, kad padaryta daug klaidų. Panašu, kad politikai iš šalies vadovės perėmė poziciją, kad yra neklystantys“, - sakė V.Jankauskas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (32)

 • Senis tai idijotas 2018 liepos mėn. 06 d. 16:03:06

  Vis katsapine ismata savus kremlinus gina nors visi be isimties sgd afera
  darantys yra kgbistai

 • bet nieko 2018 liepos mėn. 03 d. 19:09:19

  nesakoma apie Litgas, kuri dujas perka brangiau, parduoda pigiau. Tai kas
  padengia nuostolius? O tokie, kaip Achema ir kt.

 • Zoras 2018 liepos mėn. 03 d. 18:49:48

  O kas tuos 15-20 proc. pasidalino? O gal A.K ubilanas ir A.Mileris ?O.gal
  rimta Seimo komisija tai ištirtų.Būtina kreiptis į kitų šalių
  teisėsaugą.

 • Zoras 2018 liepos mėn. 03 d. 18:47:57

  O kas tuos 15-20 proc. pasidalino? O gal A.K ubilanas ir A.Mileris ?O.gal
  rimta Seimo komisija tai ištirtų.Būtina kreiptis į kitų šalių
  teisėsaugą.

 • se 2018 liepos mėn. 03 d. 16:54:51

  i duju kaina ieina laivo nuoma,ir visi iskaiciuoti eurikai?

 • Dainius 2018 liepos mėn. 03 d. 16:12:42

  Tokiems kaip "T0mas J.","Štai kur , manau ," reikia uždėti specialiai
  dešimteriopai didesnius mokesčius,kad prisidėtų prie to auksinio laivo
  išlaikymo ir dar dujas pirktų būtent ta kaina,tada vienam pradės veikti
  kitas smegenų pusrutulis,o kitam nustos sapnuotis Kremlius

 • B 2018 liepos mėn. 03 d. 13:34:32

  O kodėl sako"propagandistai",bet ne"melagiai?

 • T0mas J. 2018 liepos mėn. 03 d. 12:45:03

  Kad SGD laivas buvo reikalingas - abejonių man nėra. Rusai iš mūsų
  plėšė begėdiškai aukštą kainą už dujas, tad laivas nutraukė šį
  šantažą. Ar toks turėjo būti laivas, ar nuomojamas - čia jau atskiras
  klausimas. Ar nesumokėsim mes per 10 metų už nuomą DVIEJŲ naujų
  laivų kainos?

 • senis 2018 liepos mėn. 03 d. 12:41:17

  Konkreciai. Indipenden specialiai buvo isigytas, kad islaikti aukstesnes
  duju kainas negu ES. Dabar turime auksciausias visu energoresursu kainas
  visoje ES. To ir buvo siekiama, kad Lietuva galetu konkuruoti ES tik
  maziausiais atlyginimais. Tikslas pasiektas. Milijonas lietuviu toliau
  dirbs senosiose ES salyse. Kolonija turi duoti pelna. Milijonas lietuviu
  senosioms ES salims, kasmet, sukuria po 50 milijardu euru bvp. Elitas
  pardave milijona lietuviu, kad butu palikti prie lovio. Dabar keliamas
  skandalas del Astravo AE. Kodel keliamas? Kad neatpigtu elektra! Mums
  Lukasenka sudejo auksini kiausini. Lukasenka pats sako, kad jam ta AE
  nelabai reikalinga, tai valio! Jungiam prie Kruonio, gal net jungti Batka
  pats pastatys. Turesim, kaip ir savo AE, neideje nei lito, nei jievriko.
  Gana lysti Makeinui i uzpakali, pradekim gyventi savo protu. Makeinai
  baigiasi, kamynai islieka. Tegu kaimynai buna geriausiais draugais.

 • Nuomonė 2018 liepos mėn. 03 d. 12:19:21

  Tie , kurie linkę į "atkatus", būtinai pasirenka brangius projektus !
  Svarbiausia atsiskaitymus varo į Bermudų ofšorkes !
  Ten viskas - komercinė paslaptis !
  Pasiteisinimui ribų nėra !

 • AIŠKI AFERA 2018 liepos mėn. 03 d. 12:09:40

  TAS LAIVAS. IR NESIDANGSTYKIM FIGOS LAPELIAIS APIE NEPRIKLAUSOMYBĘ...

 • << Štai kur 2018 liepos mėn. 03 d. 11:49:12

  Grybkubilini troli, jeigu Lietuva pasistatė daug didesnį terminalą ,negu
  reikia ,nepakvietė į kompaniją latvių ,estų ,atmetė A.A. Lubio
  pasiūlymą pastatyti mažesnį laivą ( paskaityk
  LRT paskutinį jo pasisakymą, kaip buvo atsisayta Lubio paslaugų),tai
  ,pagal tave kaltas Kremlius ?
  Ir dar rusai labai "pergyvena" ,kad Lietuva turi terminalą ? Kvailiau jau
  nepaaiškinti ! Gaspromas dujas tiekia visai Europai, Kinijai ,Turkijai ir
  kt. - jiems ta menka šimtoji % dalis ,kuri reikalinga Lietuvai - nesudaro
  JOKIOS REIKŠMĖS !
  Pamiršk kremliaus rakštis ! Plg :
  Latvija, Estija ,Ukraina ,už dujas moka - 248 USD
  Lietuvos SGD terminalas pardavinėja - 345 USD

 • Kaimietis 2018 liepos mėn. 03 d. 11:23:32

  "Nepriklausomoje "Lietuvoje jau tapo įprasta ,kad prezidentūra ir
  faktinė valdžia nepaiso žmonių interesų ir kalba jų vardu ,jų net
  nepaklausę! Lubys gi buvo suprojektavęs dujotekį ,be jokio laivo,dabar
  kabančio damoklo kardu virš Klaipėdos ,ir siekė dalinio dalyvavimo, bet
  kubiliniams tada būtų neįmanoma brangiau jį statyti...Ir taip ...

 • ech 2018 liepos mėn. 03 d. 11:15:12

  offshorine oaze

 • eina n... 2018 liepos mėn. 03 d. 10:37:45

  ta gelda tik tam kad semt babkes is runkeliu...kam ta ubagiska lt
  reikalinga,apie koki sauguma cia...tik priedanga pasipinigavimui tipo
  ruskiai puola...realiai niekas cia nelys...

 • Musa reiskia myli 2018 liepos mėn. 03 d. 09:49:32

  Reitingai rodo ,kad issiilgome konservu aferu

 • Aušra prie Nemuno 2018 liepos mėn. 03 d. 09:15:28

  Otkatinėje valstybėje aferos yra normali kasdienybė.

 • Safyras 2018 liepos mėn. 03 d. 08:43:45

  Labai keistai skamba, kad nebuvo duotas leidimas privačiai įmonei pačiai
  pasistatyti laivą, kai jai labiausiai reikia tų dujų. O kodėl nebuvo
  tada statomi 2 maži laivai ar išsinuomojami? Gal todėl, kad buvo bandoma
  projektuoti didžiulė Atominė elektrinė, dar neuždarius vienos ir
  žinant, jog daugiausia pelno galima gauti vykdant valstybinį užsakymą,
  nes tada ir bankrutuoti galima, pasiėmus pinigus, bet nebaigus darbų, o
  ir tikrintojai būna sukalbamesni, nei privačiame versle... Todėl
  politikams taip patinka šaudyti tuščiais plepalų šoviniais, vaidinant
  "kovotojus", o verslininkai tyli tada , kai jiems yra nauda iš
  betvarkės... Tačiau labiausiai pasišiaušia, kai jiems primenama, jog
  jiems darbuotojus užaugina, perteikia žinias ir patyrimą žmonės , o ne
  reklamos ar TV projektai ar pinigai jų sąskaitose...Prekiauti išmokyti
  galima per mėnesį, tačiau nei gydytojo, nei mokytojo, nei inžinieriaus
  neparuoši per tokį laiką. O politiku gali tapti bet kas,tik reikia
  turėti pinigų ir pažinčių..

 • Idomu 2018 liepos mėn. 03 d. 06:44:23

  kodel Sabaliauskas nekalba, kad gazpromas achemai pakele kainas, nes pasake
  kad gazpromas laivo neislaikys per achemos galimybes moketi mokescius ir
  kodel achema negali konkuruoti su Vokietijos chemijos imonemis, nes jos
  gauna zymiai pigiau dujas negu achema. Tai be laivo mokesciu achema
  nekomkurencinga pasidare. Tokie faktai.

 • Štai kur , manau , 2018 liepos mėn. 03 d. 06:39:42

  labai skaudi rakštis užpakalye Kremliui dujų laivas Lietuvoje, kad jau
  tiek metų kaukia, galimai labai skauda , kad tiek metų neužmiršta ir
  siunta, nes dujų kainą reikėjo sumažinti dvigubai , ne tik Lietuvai ,
  bet visoms Pabaltijo respublikoms.Na , o kad aiškina kaip visada Kremlius
  kitaip , tai iš jų to ir tikėtis seniai reikėjo , tam Kremliaus troliai
  intensyviai varo Kremliaus propagandą.

 • To ,,grybo interpinda" 2018 liepos mėn. 02 d. 22:19:19

  Tavo DIDŽIOJI PASLAPTIS yra ta, kad visi išvardinti yra pulkoje...

 • manau 2018 liepos mėn. 02 d. 20:15:44

  koncervatiška psiaudo propaganda žmonėms siekia į smegenis įdiegti
  programėlę , kad " brangiau yra pigiau ..."

 • Agnė kodel latviai ir estai toki kvaili 2018 liepos mėn. 02 d. 20:02:27

  Suskystintu gamtiniu duju (LNG) kaina 2017 balandi : Anglija – 242 usd.,
  Belgija – 248 usd., Ispanija – 260 usd., Kinija – 255 usd., Koreja
  – 260 usd., Japonija – 260 usd. Ukraina – 248 usd. (rusiskos
  vamzdines dujos), Rio de Zaneiras – 265 usd., KLAIPEDA – 345 usd. KUR
  TU PIRKTUM DUJAS?GAL KLAIPEDOJE?

 • grybo interpinda 2018 liepos mėn. 02 d. 19:54:29

  2008m. grybauskaite su konservatdegeneratais apsieme pastatyt duju
  terminala indepindence uz 570mln.- na o ,,,uzbaige ,, su [1 milijardu . 28
  milijonais] stai cia ir yra DIDZIOJI PASLAPTIS - prie kurios bijo
  prisiliest VSD, FNTT ,STT ir net KGB.

 • Gal ofšore slepiasi 2018 liepos mėn. 02 d. 19:23:38

  RUSIJA?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • RANKINIS: Lietuvos vyrų rankinio lygos rungtynėse antradienį Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai 40:20 (22:9) nugalėjo Utenos „Utenos“ rankininkus.
 • IŠKRITO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio „Futures“ serijos turnyro „GB Pro Series Barnstaple“ vienetų varžybų pirmajame rate antradienį lietuvis Simonas Žukauskas po beveik 3 val. trukusios kovos 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (3-7) nusileido britui Danieliui Martinui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018