respublika.lt

Ne pinigai neša laimę

(0)
Publikuota: 2018 kovo 23 19:19:22, Aida VALINSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Ne pinigai neša laimę. Eltos asociatyvi nuotr.

„Žmogaus studijų centras“ atliko apklausą ir konstatavo, kad laimingų žmonių Lietuvoje, nors ir ne ženkliai, bet daugėja. Tačiau vertinant faktus ir skaičius, iliustruojančius šalies kasdienybę ir didelės visuomenės dalies ekonominį gyvenimą, sunku patikėti, kad net du trečdaliai visuomenės jaučiasi laimingi.

 

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šalyje 2016 m. žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 21,9 proc. šalies gyventojų - iš viso 630 tūkst. žmonių. Ar jie gyveno laimingai? Skurdo rizikos riba buvo 282 eurai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 593 eurai - šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.

Lietuvoje mokama minimali alga yra antra pagal mažumą ES. Nuo 2018 m. sausio 1 d. ji sudaro 400 eurų „ant popieriaus“. Mažesnį nei Lietuvoje minimalų atlyginimą gauna tik Bulgarijos gyventojai (261 euras). Įdomu, ar lietuviai daug laimingesni už juos?

Šių metų kovo 1 d. šalies teritorinėse darbo biržose buvo registruota 160,9 tūkst. bedarbių ir jie sudarė 9,1 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų. Vargu, ar ir jie patenkinti gyvenimu.

2017 m. gruodį iš Lietuvos emigravo 2835, 2018 metų sausį - 4458, vasarį - 3018 asmenų. Viso 2017 m. geresnį gyvenimą svetur pasirinko 57,2 tūkst. lietuvių. Tai kas tie laimingi žmonės Lietuvoje?

„Žmogaus studijų centras“ nuo 2008 m. kasmet atlieka Lietuvos psichologinio klimato ir žmonių jausenos monitoringą - apklausia apie 1000 įvairių šalies miestų, miestelių bei kaimų gyventojų. Praėjusių metų pabaigoje atliktas tyrimas rodo, kad labai laimingais ir gana laimingais save laikė apie 69 proc. Lietuvos gyventojų.

„Konstatavome, kad laimingų žmonių Lietuvoje padaugėjo, bet neženkliai, - „Vakaro žinioms“ sakė „Žmogaus studijų centro“ vadovas psichoterapeutas dr. Gintaras Chomentauskas. - 2015 m. mes turėjome 64 proc. laimingų žmonių, dabar turime 69 proc. Tie 5 proc. nėra kažkoks kosminis šuolis. Tačiau nagrinėjant ilgesnį laikotarpį pastebime, kad tik 2013 m. buvo ryškesnis emocinis pakilimas Lietuvoje. Galima teigti, kad 2017 m. sąlyginai yra laimingiausi nuo 2009 m.“

Kas gi yra „laimingas žmogus“, nuo ko labiausiai laimė priklauso? „Remdamasis tyrimų duomenimis, galiu pasakyti, kad laimingesni yra tie žmonės, kurie turi atviresnius, glaudesnius ryšius su kitais žmonėmis. Taip pat tie, kurie jaučiasi galintys pasitikėti kitais, kurie patenkinti ta socialine aplinka, kurioje gyvena, jaučiasi reikalingi visuomenėje“, - teigia psichoterapeutas.

Žmonių finansinė situacija, anot jo, su laimės jausmu plačiąja prasme susijusi. Tačiau panagrinėjus nuodugniau pastebima, kad, pavyzdžiui, asmeninės pajamos daro įtaką žmogaus laimės jausmui tik iki tam tikros ribos. Mažiau uždirbantiems žmonėms aktualu, kaip išgyventi, kaip spręsti ūkines, buitines problemas, o pasiekus 350-400 eurų vienam šeimos nariui į rankas ribą, pajamų dydžio veiksnys nustoja veikti.

Kadangi apklausiami buvo skirtingų socialinių sluoksnių ir skirtingas pajamas gaunantys žmonės, galima daryti prielaidą, jog didėjančiam laimingų žmonių skaičiui įtakos turi po truputį mažėjantis anomijos arba susvetimėjimo jausmas.

„Jei manęs kas paklaustų, kaip matuoti šalies pasiekimus, pasiūlyčiau suskaičiuoti, kiek joje yra laimingų žmonių ir kiek ja didžiuojasi. Esame linkę žmogaus laimę suvokti kaip individualų reiškinį. Tačiau visuomenės nario emocinė gerovė nėra individo klausimas. Matydami, kas vyksta šalyje, galime suprasti, kaip tai veikia kiekvieno mūsų žmonių gyvenimus, ir atvirkščiai - matome, kad laimingi šalies žmonės aukštai vertina ir pačią valstybę“, - sako G.Chomentauskas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s