respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Ne pensininkai galvoje (visas tekstas)nuotraukos (39)

2018 liepos mėn. 18 d. 11:35:11
Danas NAGELĖ

Seimo konservatoriai inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar Pagrindiniam šalies įstatymui neprieštarauja pensijų reforma, kuriai pritarė Seimas ir kurios nevetavo prezidentė.

 

Pagrindinis argumentas - esą dažnai kaitaliojant tvarką pažeidžiami žmonių, kaupiančių tuose fonduose pinigus, lūkesčiai. Tačiau kažkaip panašiau, kad labiau rūpinamasi ne paprastų žmonių, o pensijų fondų interesais. Jiems sąlygos bus gerokai pablogintos. O svarbiausia - apriboti fondų atskaitymai nuo klientų sukaupto turto. Gal ir gerai, nes fondai per 13 metų žmonėms uždirbo tik 19,6 proc. nuo surinktos sumos, kai infliacija per tą patį laikotarpį siekė net 55,9 proc.

Skųsis dvasioms

„Pensijų kaupimo klausimai yra pernelyg jautrūs ir svarbūs, kad juos galėtume kaitalioti, vos tik ateina nauja valdžia. Juo labiau kad tokie pokyčiai, kaip matome, daromi skubos tvarka, neišdiskutavus su visuomene, neįsitikinus, ar atitinka visus teisės aktus. Paklauskite bet kokio žmogaus gatvėje, ar jis žino, kaip pasikeitė pensijų kaupimas, koks modelis bus taikomas. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad sprendimas priimtas ir dabar belieka žmonėms jį išaiškinti. Bet mes manome, kad visų pirma reikia išsiaiškinti, ar tai, kas buvo priimta, atitinka visus teisės aktus“, - „Vakaro žinioms“ aiškino vienas iš kreipimosi į Konstitucinį Teismą iniciatorių, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas.

Parlamentaro teigimu, kreipimosi į Konstitucinį Teismą iniciatoriams abejonių kelia kelios Seimo priimtos nuostatos.

„Visų pirma, ar tokie sprendimai, priimti skubotai, nepažeidžia jau dabar antroje pensijų kaupimo reformoje dalyvaujančiųjų lūkesčių. 15 metų mums buvo formuojamas lūkestis, kad antra pakopa užtikrins mums pensiją, tereikia kaupti, o valstybė prisidės. Ir nuo 2020 m. tik daugiau. Tačiau ši nuostata buvo pakeista. Kitas dalykas - klausimas dėl monopolizuoto anuiteto įtvirtinimo: nes nuspręsta, kad „Sodra“ bus vienintelė anuitetų mokėtoja, nors šiuo metu šią paslaugą teikia trys įmonės ir galima išsirinkti geriausią pasiūlymą. Trečias dalykas - dėl automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą, nes už žmogų bus sudaroma sutartis su privačiu fondu. Nebent jis pats raštu atsisakys. Ir dėl to kreipsimės į Konstitucinį Teismą“, - paaiškino Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys.

Dvejopi standartai

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas įtaria, kad tai yra pensijų fondų lobistų spaudimo pasekmė. Jei bus kreiptasi į Konstitucinį Teismą, jis žada inicijuoti parlamentinį tyrimą, kuris turėtų išsiaiškinti, kaip fondai nuo pat 2002 metų darė įtaką politikams.

„Opozicija nesupranta reformos esmės. Viena vertus, lieka apgailestauti, antra vertus, reikia stebėtis. M.Majauskas prakalbo apie priverstinį dalyvavimą pensijų fonduose. Bet jokios prievartos nėra. Bus automatinis žmonių įtraukimas į pensijų fondus su teise atsisakyti juose dalyvauti. M.Majauskas pats tokius sprendimus siūlo, kai kalba apie donorystę, primindamas Danijos, Švedijos ir kitų šalių pavyzdžius, kur tokie dalykai egzistuoja: žmonės automatiškai įtraukiami į donorų sąrašus, bet gali išsibraukti. Lygiai taip pat ir pensijų sistemos veikia kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, kur pensijų sistemos valdymas yra pažangiausias“, - dėstė S.Jakeliūnas.

Politikas atmeta kolegos priekaištus ir dėl to, kad „Sodra“ paskirta vienintele anuitetų mokėtoja ir taip esą privačiam verslui atimta galimybė konkuruoti.

„Pasaulio bankas 2012 m. gruodį tokią rekomendaciją pateikė Lenkijai. Tokioms šalims, kaip Lietuva ir Lenkija, pasak Pasaulio banko, rizikinga turėti daug anuitetų teikėjų. Tuo grįstas ir Lietuvos banko, Vyriausybės bei asmeniškai mano pasiūlymas tokią pat nuostatą pritaikyti Lietuvoje“, - tikino Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Taiso klaidas

S.Jakeliūnas atmeta ir pagrindinį opozicijos priekaištą - kad sprendimai dėl pensijų sistemos pernelyg dažnai kaitaliojami, taip pažeidžiant jos dalyvių lūkesčius bei pakertant pasitikėjimą pačia sistema.

„Tie kaitaliojimai daromi ne šiaip sau. Tie visi sprendimai - klaidingi, priiminėjami dar nuo 2002-2003 metų. Tai dabar tos klaidos taisomos. Kažkas nesugebėjo jų ištaisyti, tad dabartinė valdančioji koalicija ištaisys taip, kad daugiau, turbūt, nebereikės taisyti“, - sakė S.Jakeliūnas.

Pasak jo, dabartinė sistema yra ydinga, nes dauguma kaupėjų, sulaukusių pensijos, iš fondų gauna tik vienkartinę išmoką, o paskui visą gyvenimą gauna mažesnę „Sodros“ pensijos dalį. Kokia ta fondų mokama vienkartinė išmoka - duomenų nėra.

„Viešos informacijos nėra, todėl vieno anuiteto teikėjas turės užtikrinti, kad ateityje ta informacija būtų prieinama“, - sakė parlamentaras.

Pasak S.Jakeliūno, įsigaliojus pataisoms, „Sodros“ pensija privačių pensijų kaupėjams nemažės - net ir tiems, kurie pradėjo kaupti iki pataisų įsigaliojimo.

Dar per maža

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys tvirtina, kad patiems fondams visos naujai priimtos nuostatos yra žalingos - net ir automatinis žmonių įrašymas į sistemą.

Taip pat jis tikino, neva ir patiems žmonėms bus blogai, kai dings galimybė sukauptą dalį fonduose atsiimti vienu kartu. O labiausia verslui nepatinka, kad bus dar labiau apribojami nuskaitymai nuo sukaupto turto.

„Atsiranda periodinių išmokų dalis. Jei žmogus buvo suplanavęs sulaukęs pensijos padaryti gyvenimo investiciją, tai jis nebeteks tokios galimybės. Aišku, kita vertus, jis turės nuolatines periodines išmokas, tačiau dings galimybė rinktis. Mes, kaip demokratijos šalininkai, matome, kad negerai, kai valstybė mano geriau žinanti, ko reikia kiekvienam jos piliečiui. O dėl nuskaitymų nuo sukaupto turto... Dabar akcijų fondams buvo nuskaitymas 1 proc. nuo sukaupto turto vertės per metus, konservatyviems - 0,65 proc. Nuo kitų metų įvedami „gyvenimo ciklo“ fondai. Kadangi pripažinta, jog tam fondai turės labai pasiruošti ir turės daugybę išlaidų, nuo kitų metų nuskaitymai bus 0,8 proc.; 0,65 proc. - nuo 2020 m. ir 0,5 proc. - dar po metų. Tarkime, jei žmogus turi 1 tūkst. eurų pensijų fonde, tai galimas nuskaitymas 2021 m. bus 5 eurai per metus arba, kaip mes sakome, vienas kavos puodelis. Vidutiniškai žmonės yra sukaupę po 3 tūkst. eurų, tad per metus administravimo kaštai jiems sieks po 15 eurų“, - teigė Š.Ruzgys.

Faktai

Iš 80 tūkst. žmonių, kaupusių fonduose ir sulaukusių pensinio amžiaus, tik maždaug 400 gauna nuolatinę papildomą pensiją, kurios dydis priklauso nuo daugybės aplinkybių. Kiti 79,6 tūkst. iš fondų gavo vienkartines išmokas Š.Ruzgio teigimu, vidutiniškai kiekvienas žmogus yra sukaupęs po 3 tūkst. eurų, tad ir vienkartinė išmoka yra maždaug tokio pat dydžio) ir iki mirties gaus maždaug 15 proc. mažesnes „Sodros“ pensijas.

Nuo 2004 m., kai ėmė veikti privatūs fondai, iki šių metų pradžios juose sukaupta 2,911 mlrd. eurų, tačiau didžiąją dalį sudarė „Sodros“ bei pačių dirbančiųjų įmokos. Fondai žmonėms teuždirbo 571,2 mln. eurų arba 19,6 proc. Tai toli gražu nedengia net infliacijos kaštų, nes infliacija „suėdė“ daug didesnę sukauptų pinigų dalį. Statistikos departamento duomenimis, šių metų birželį, lyginant su 2004 m. sausiu, infliacija Lietuvoje sudarė net 55,9 proc.

Visose įmonėse, administruojančiose pensijų fondus, vidutinė alga yra apie 2 tūkst. eurų. Kitaip tariant, maždaug pustrečio karto didesnė nei vidutinė alga Lietuvoje.

Kadangi pensijų fonduose sukaupta beveik 3 mlrd. eurų, per metus už administravimą fondai gali pasiimti po beveik 30 mln. eurų. Tiesa, pasak Š.Ruzgio, tai nėra grynas pelnas, nes iš tų pinigų mokamos algos ir dengiamos kitos sąnaudos.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (39)

 • < < to pilietėms 2018 liepos mėn. 19 d. 22:49:30

  Kaip gali dabartinis pensininkas kaupti pinigus dar po 20 - 30 metų
  būsimam pensininkui ?? Juk Sodros pinigai yra dabartinių pensininkų ?
  Pasirodo Lietuvoje gali .
  Norite didesnių pensijų ,konsevatoriau Majauskai, mokėkite procentus iš
  savo algų . Ir nesidangstykite sugalvotu nepastovumu ,lūkesčiu ,ar dar
  kitkuo !

 • < < to pilietei 2018 liepos mėn. 19 d. 22:33:51

  Kiti procentai eina fondų išlaikymui ,darbuotojų atlyginimams.
  Juk rašė ir skelbė ,kad eilinis fondų darbuotojas gauna po
  2000 € . Darbuotojai per mėn.už pensininkus gauna beveik 10 kartų
  daugiau eurų (jei pensija 200 € ). O kur dar valdytojai ?
  Pagalvokite, kaip rašė ,kad gryno pelno fondai iš Sodros pasiima 30
  mln.per metus .Tai jei tuos 30 mln.padalinsime
  600 000 pensininkams - kiekvienam pensininkui per metus pensija padidėtų
  200 € ! O kiek metų fondai ima iš Sodros ? Padauginkite iš tų metų
  skaičiaus - lietuvių pensijos būtų virš 1000 € !
  Štai kaip "ardosi" ir pyksta fondų bosai ir jų darbuotojai,kad Sodra
  nebeduos milijonų ! Konservatoriai net KT skundžia !
  Visose šalyse - nori didesnės pensijos - mokėk iš savo algos !
  Mūsų pensininkai neturi vadovų ,kurie išvestų pensininkus
  į gatves protestuoti !
  Vokietijoje mano giminaitė papasakojo šią "aferą" - jie nesupranta
  ,kaip gali DABARTINIS pensininkas kaupti pinigus BŪSIMAM pensininkui ?

 • pilietė 2018 liepos mėn. 19 d. 21:34:54

  Niekaip nesuprantu ir nematau logikos: darbo stažas virš 40 metų,
  privatūs fondai atsirado nuo 2002 metų, sodra praveda į šiuos fondus
  tik 2 poc.(ilgą laiką pravedinėjo dar mažiau), o mano pensija iš
  sodros sumažės net 15 proc. Paaiškinkite prašau, kurioje vietoje aš ko
  nesupratau?

 • N.R. 2018 liepos mėn. 19 d. 13:31:09

  Jūs tik paklausykit, kaip Karbauskinis "trintukas" Šapoka giriasi, kiek
  daug turės kitais metais pinigo, tik nepaaiškina iš kokių šaltinių.
  Tai pinigo užteks ir vaikams, ir pensininkams, ir atlyginimams.
  Valstybinėse įstaigose naikina etatus, o 2019 m. girsis, kiek sutaupė,
  kiek galės didinti visiems.

 • pensininke, 2018 liepos mėn. 19 d. 12:29:18

  grazinkit visus pavogtus pinigus is pensininku, nori elitas pensiju
  didesniu tegul taupo is savo pinigu, pensininkai labai nepatenkinti
  tokia neteisybe reikia eiti prie seimo streikuoti

 • << Studentei 2018 liepos mėn. 19 d. 11:54:23


  Rinkėjams neikaip nesuprantama ,kai konservatoriai vienmandatėse beveik
  visi rinkimus "prapylė" ,tačiau tie patys pralaimėję - buvo surašyti
  į partijos sąrašus ir už sąrašą rinkėjai jau balsavo !
  Tai visa jų grietinėlė : Adomėnas,
  Ažubalis,Anušauskas,Dagys,Juknevičienė,
  Juozapaitis,Kasčiūnas,.Masiulis, Morkūnaitė, Razma ,Šedbaras,
  Zingeris ir kt.
  P.S. Kiek žinau, rinkimus vienmandatėje laimėjo Majauskas.

 • Rinkėjas 2018 liepos mėn. 19 d. 10:08:22

  manau nevykdydamas pažadų pensininkams premjeras gali tik pasvajoti apie
  prezidentavimą.

 • Studentė 2018 liepos mėn. 19 d. 10:03:11

  matosi,kaip konservatoriai neriasi iš kailio,kad tik Lietuviams
  nepagerėtų gyvenimas,tai didžiūjų žlugdytojų partija,kodėl jos
  neuždraudžia,juk rinkėjai senai už juos nebalsuoja,kokiu būdu jie
  seime?

 • ??? 2018 liepos mėn. 19 d. 09:35:12

  O kam kišti biudžeto pinigus į fondus?

 • n 2018 liepos mėn. 19 d. 07:07:52

  idomu,kas tuos fondus atvede i Lietuva?Seniai reikejo atskirt
  sodra,biudzeta nuo fondu.Kas nori,gali sukist kad ir visus savo pinigus
  fondui...

 • Kubiliaus skalikas 2018 liepos mėn. 19 d. 00:30:46

  Majauskas - Kubiliaus skalikas, kaip išbadėjęs nuo dėmesio stokos -
  aplos bet kurį - kad tik Kubiliui įtikti.

 • cinikas 2018 liepos mėn. 19 d. 00:23:50

  Majauskas atėmė iš pensininkų pensijų dalį, po to iš būsimų
  pensininkų pinigų dalį, po to naudojosi skirtais savižudybių ir smurto
  prevencijai pinigais, po to naudojosi merginomis, po to kai pasiutęs visus
  oponentus gąsdino teismais ir t.t. Ciniškumo etalonas.

 • Vienžo 2018 liepos mėn. 18 d. 23:04:28

  Iš privatininkų gausite NOSINĘ ašaroms nusišluostyti ir 1:100 santykiu
  tai ką kaupėte(tik nežinau kokia valiuta).

 • Pagarba p.S.Jakeliūnui ! 2018 liepos mėn. 18 d. 20:40:16

  Dėkoju Gerb. S.Jakeliūnui ,kad atskleidė ,kiek Sodros milijardų
  "nuėjo" į privačius fondus ! Tai VARGŠŲ dabartinių pensininkų
  pinigėliai ! Žmonės išdirbę po 40 - 45 metus negali mėsos ,dešros
  geresnės nusipirkti, pusalkani vegetuoja ,vaistams ,komunaliniams
  mokesčiams tuos 250 € išleidžia . Apie drabužius ,avalynę ,ar
  Palangą gali tik pasvajoti .Mano senelė net bilieto į teatrą neišgali
  nusipirkti ! Padedam ,kiek galim, bet kiek
  padėsi,jei patys 450 - 500 € tegauname .O dar vaikams reikia visur
  mokėti ! Nors visi esame aukštuosius mokslus baigę !
  Kažką Vyriausybei reikia daryti ! Kainos europinės ,ar dar didesnės ,o
  atlyginimus ,pensijas pakelia po 18 - 23 € ,kurių
  net nepajuntame .

 • Va taip ir gyvenam 2018 liepos mėn. 18 d. 19:36:11

  Kaip matome, ponios kontorose , kurios skaičiuoja pensijas gauna
  atlyginimą 2000eu/mėn, o pensininkams suskaičiuoja 200- 300eu/mėn.
  Ponai, argi tai ne nuprotėjimas - moka Kukuraičio ponios skaičiuoti.

 • Pensininke 2018 liepos mėn. 18 d. 18:12:49

  Ar sitas konservliberalas jau nebesilinksmina su mokinukemis ?
  Dabar ,matomai , turi daugiau laiko - gali skundukus i teismus
  rasineti ! Nori kaupti ,mokek is Seimo algos ,o ne atiminek is Sodros
  pensininku pinigus ! Ar tikiesi ,kad turi "stoga" ir jusu prasymas bus
  patenkintas ? Matyt priprate ,kad viur jus visi tenkintu ?

 • Danutė 2018 liepos mėn. 18 d. 17:59:58

  Fondai sukaupia 3 mlj.euru per metus ! NESUKAUPIA ,o Sodra perveda ir
  rusgiai su ruzgytemis gali pasiimti 30 milijonų € !
  Tai dabartinių pensininku eurai ! Kas leido jiems pasiimti ?
  Didinkite pensijas ne 15 € ,o 60 - 80 € ,kaip Lenkijoje !

 • Pataisymas 2018 liepos mėn. 18 d. 17:50:24

  Atsiprašau 3 milijardai eurų = 10,35 litų !

 • Kad Lietuvai vadovautų toks Orbanas ! 2018 liepos mėn. 18 d. 17:42:36

  Mieli komentatoriai ,tik pagalvokit ! Privatiems pensijų fondams
  jau išmokėta apie 3 milijardus eurų = 12 milijardų litų !
  Tai pinigai DABARTINIŲ PENSININKŲ ! Nes tuos 12 milijardų mokėjo
  Sodra ! O Sodra buvo skoloje ir už 8% skolinosi iš valstybės !
  Tai tik dabar Jakeliūnas paaiškino ! Kokie parazitai galėjo taip
  sugalvoti ? Todėl Lietuvoje pensijos MAŽIAUSIOS ES !
  Kaip galėjo pensijas didinti ,jei specialiai ant lėkštutės
  pensininkų pinigus atiduodavo PRIVATIEMS ruzgiams ,kuie mokėjo
  tūkstantines algas !Ir Majauskui patiko ! Kas gali
  paneigti ,kad nepasinaudojo tie ,kurie kreipiasi į KT ?
  Majauskai ,nustojai vedžiotis mokinukes į barus - ATSTOK nuo
  pensininkų ! Norite ateityje didesnių pensijų - mokėkit iš savų
  atlyginimų ! Taip,kaip moka kitose ES Valstybėse !

 • sunus 2018 liepos mėn. 18 d. 17:13:56

  Kaupe,kaupe ir kope per 10m ne viena nebuvo bedarbis ,gavo rasta jusu
  pesija nulis viskas isnaudota administravimui, aisku,spjove I sita vagiu
  krasta ir dirba uk.

 • valdas 2018 liepos mėn. 18 d. 16:34:46

  Iteisintas zmoniu apgaudinejimas,nubyra visiems sisteminems
  padloms,neidejus nei vienos savos kapeikos ir uz nieka neatsakant-tame
  tarpe ir bankams...
  Tai yra baisu ir tragiska...

 • Buratino nuotykiai 2018 liepos mėn. 18 d. 15:47:31

  Citata: "Nuo 2004 m., kai ėmė veikti privatūs fondai, iki šių metų
  pradžios juose sukaupta 2,911 mlrd. eurų, tačiau didžiąją dalį
  sudarė „Sodros“ bei pačių dirbančiųjų įmokos. Fondai žmonėms
  teuždirbo 571,2 mln. eurų arba 19,6 proc. Tai toli gražu nedengia net
  infliacijos kaštų, nes infliacija „suėdė“ daug didesnę sukauptų
  pinigų dalį. Statistikos departamento duomenimis, šių metų birželį,
  lyginant su 2004 m. sausiu, infliacija Lietuvoje sudarė net 55,9 proc." O
  sako, kad pasakų nebūna.__Vingių Jonas

 • Manau 2018 liepos mėn. 18 d. 14:11:33

  Manau, kad tokie fondai turėtų veikti be jokių pinigų pervedimo nei iš
  Sodros, nei iš kitų biudžeto lėšų.Kiekvienas papildomai turėtų
  draustis savo iniciatyva iš savo uždirbtų pinigų,o ne iš biudžetinių
  lėšų, kurias dabar fondai gauna kaip ant lėkštutės, be jokių
  pastangų.Be to,nėra garantijos,kad jie nesubankrutuos.

 • !!!!! 2018 liepos mėn. 18 d. 14:08:20

  Siaubinga Lietuvos pensininkų padėtis dabar ir ateity.

 • taip, 2018 liepos mėn. 18 d. 13:46:13

  būdamas tų milijardų administratoriumi varysiu bet kokį briedą, kad
  tik jų iš manęs neatimtų, o ir tie pinigai galima sakyti nepanaudoti
  uždirbti pelną, tik kad darbo vietas ir savo gerus atlygius išlaikyti,
  tai ko verti tokie fondai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018