respublika.lt

Naujoji skaidrumo doktrina. Didžiai stebuklinė

(0)
Publikuota: 2017 sausio 22 08:17:28, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Dalia Grybauskaitė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Respublikos“ savaitės žmonės - 356 valstybės ir savivaldybių įmonių direktoriai. Iš anksto prezidentės paskelbti neskaidriais. Dalia Grybauskaitė teikia įstatymų pataisas, kurios neleis valstybės ir savivaldybių įmonių direktoriams vadovauti tai pačiai įmonei ilgiau nei dešimtmetį. Direktorius būtų skiriamas 5 metams. Šią kadenciją be pertraukos būtų galima pratęsti tik dar 5 metams.

 

Anot prezidentūros, ribotos kadencijos yra papildomas saugiklis nuo korupcijos, piktnaudžiavimo tarnyba ir nepotizmo. Esą nepakeičiami vadovai tampa neprincipingi, neskaidrūs. Valstybės interesus iškeičia į atskirų partijų ar politikų naudą. Tokios įmonės tampa politikų įdarbinimo agentūromis, partijų finansavimo įstaigomis, užuovėjomis ir t.t.

Lietuvoje šiuo metu veikia 356 įmonės, priklausančios valstybei ar savivaldybėms. Šioms įmonėms vadovauja 356 direktoriai. Jei tikėsime S.Daukanto aikšte, šie 356 piliečiai iš anksto priskirtini korupcinės rizikos grupei. Pvz., savo vadovaujamose urėdijose surentę ne stirnų, kiškių, bet partijų šėryklas. Žiemą prie vienų šėryklų atbrenda briedžiai, kad papešiotų šieno ar sugraužtų morką. O prie kitų šėryklų brenda pulkeliais per sniegą partiniai. Įvairiausio plauko. Kartais šėryklas supainiodami. O ne ten nubridę, beldžiasi į urėdiją. Prašo sušalę užuovėjos. Nemedžioju. Po girias žiemą nevaikštau. Jei prezidentė taip sako, galbūt taip ir yra? Tad medžiotojų būreliai turi būti itin atsargūs. Sėlins miške paskui vilką, o netyčia atsitrenks į politiką.

Artėja vidurnaktis. Tuoj pasirodys vampyras


Tikiu ir dar vienu stebuklu. Pasirodo, direktoriai yra ypatingi. Skirtingai nei kiti žmonės, yra linkę korumpuotis tik 6-aisiais vadovavimo metais. Kenčia, tramdosi, o po penkmečio, lygiai vidurnaktį, jau moralinė griūtis. Ryte pabunda kitokie. Korupciniai vampyrai. Tiesa, kai kurie skaidrumo rekordininkai ištveria net dešimtmetį. Bet 11-aisiais vadovavimo metais ir tie sugenda. Tokia stebuklinė teorija yra didis palengvinimas šalies specialiosioms tarnyboms. Lygiai 5 metus jokio vadovo kontroliuoti, sekti nebūtina. Bus veltui eikvojami fiziniai ir materialiniai resursai. Be to, vadovas toks krištolinis, kad stipriau bakstelėjus subyrės. Valstybė patirs skaidraus administravimo nuostolį. Agentams telieka sulaukti lemtingo vidurnakčio, kai krištolas ima dirbti šeštus metus. Padirbėjo savaitę - ir pričiupk. Toks teorinis-operatyvinis šio stebuklo išaiškinimas. Žmoną, vyrą taip pat tokiu intervalu keisk? Juk irgi norisi krištolinių.

Anot S.Daukanto aikštės, apie 40 direktorių dirba ilgiau nei dešimtmetį. Bet tai dar ne pati didžiausia „baisybė“. Mat esama ir tokių, kurie vadovauja įmonėms 20-30 metų! Tad taikant naująją individo skaidrumo doktriną, šie asmenys mažų mažiausiai 10-20 metų yra vaikštantys korupcijos, nepotizmo ir kitų „baisybių“ židiniai. Tad kyla kraupus klausimas. Jei tie asmenys taip beviltiškai sugedę, kodėl jie vis dar laisvėje? Kodėl juos pražiopsojo specialiųjų tarnybų agentai? Negi mūsų spec. tarnybos tokios beviltiškos? Kita vertus, dėl dėmės, kurią galima išplauti paprastu ūkiniu muilu, nebūtina kurti Dėmių išėmimo agregato. Kam taikyti rotacijas - sudėtingesnę valymosi priemonę, jei nustatytus blogiukus galima paprasčiausiai susemti?

Prezidentūra suponuoja mintį, kad žmogaus amžius, administravimo patirtis yra blogis savaime. Vadovai turi rotuotis, vartytis kūliais. Kaip teniso kamuoliukai. Galima pagalvoti, kad prezidentūra atrenka sportininkus į šalies olimpinę rinktinę. Kur tikrai reikia atsižvelgti į kandidato amžių. Tokioje situacijoje korumpuotas asmuo ims veikti nedelsdamas. Kad spėtų praturtėti per 5 metų kadenciją. O sąžiningieji vis vien vertins vadovaujamą įmonę kaip tik laikiną savo karjeros stotelę. Vertins kaip tranzitinis keleivis. Nejaučiantis ypatingų sentimentų tranzitinėms stotims. Ir jose nuolat dirbantiems žmonėms. Toks vadovas visada bus svetimas. Gal to ir siekiama? Dar greitesnio visuomenės susvetimėjimo. Ir išankstinio visuomenės įtarumo dėl visų direktorių.

Taip grūdinosi plienas...


Kadrų valymas buvo būdingas ir bolševikams bei chunveibinams. Tik jie valė „buržuazijos atliekas“, „užsimaskavusius kontras“ ar šiaip „seno raugo inteligentus“. Vėlgi sulaukėme struktūrinės revoliucijos. Su ta pačia, nes iš anksto, be jokių asmens pasiteisinimų, priešiška ideologija. Priešiška konkrečiai visuomenės grupei. Šiuo atveju - valstybinių ir savivaldybės įmonių direktoriams. Kaip visi „įtariamieji“ dabar jaučiasi? Su viešai prilipdytomis neigiamomis etiketėmis. Turbūt kai kurie jų dabar keikia save už sąžiningą darbą. Už bemieges naktis, viršvalandžius ir savo sveikatos gadinimą. Ar vertėjo taip aukotis, jei vis vien tave laiko balastu?

Įsivaizduokime kaimiškos savivaldybės, kurioje didelis nedarbas, įmonę. Jai vadovauja direktorius, kilęs iš šio rajono. Kaip direktoriui išvengti, kad įmonėje nedirbtų nė vienas giminaitis? Rajono savivaldybėje - taip pat. Nebent visi žentai, marčios, pusbroliai ir sesės patys laikinai išsitremtų į kitą rajoną ar Dubliną. Kad nesugriautų giminaičiui karjeros. Sugrįžtų atgal tik pasibaigus įmonės vadovo kadencijai. Ar tikite, kad sulauksime tokio vaizdelio? Taikant naująją rotaciją, įmonės direktoriumi paskiriamas vietinis Petras. Ir iškart rajoniniuose keliuose užfiksuojamos automobilių grūstys. Nes iš rajono teritorijos skubiai išsiregistruoja ir nešdinasi Petro giminės. Tačiau principingasis Petras dėl to nė kiek nesijaudina. Negrąžo rankų - kodėl jūs mane palikote? Vienišas narsiai brenda per pūgą. Ir miške ieško partinių šėryklų. Grįžęs patikrina savo genealoginį medį. Lygina su įmonės personalo genealoginiais medžiais. Iš anksto užsakytais. Randa tiesioginę pavaldinę - žento šeštos eilės pusseserę. Nors dirba gerai, iš tarnybos atleidžia. Kad prezidentūrai nekiltų minčių. Niūrių. Žentas pyksta. Jo pusseserė keikia. O Petras lieka itin skaidrus. Kaip Pavlikas Morozovas. Su nugenėtais giminystės ryšiais.

Balčiausia lelija brūzgynuose


Prezidentė siekia valdiškojo sektoriaus valdymo skaidrinimo. Tačiau ne paslaptis, kad pati į postus sustato saviškius. Susisiekimo ir užsienio reikalų ministrai - D.Grybauskaitei itin lojalūs žmonės. Jos pasirinkti. Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė - irgi D.Grybauskaitės žmogus. Vyriausybės kanceliarijos vadovė - irgi. Susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas Gediminas Vaitkevičius anksčiau dirbo D.Grybauskaitės patarėju prezidentūroje. Tad jaučiama savotiška didybės manija. Kai mano aplinka - skaidrumo etalonas, o kuo didesnis atstumas nuo prezidentūros - tuo tamsiau, kraupiau. Krūmai, pelkės, brūzgynai. Visi kažką kombinuoja, valstybei slapčia kenkia. Jei Bažnyčia taip rotuotų kardinolus, popiežius, archijerėjus, abatus, krikščionybė jau seniai būtų išnykusi. Jei kariuomenė rotuotų admirolą į jungą, o pulkininką į eilinį pėstininką, pasaulyje nebūtų nė vienos stiprios kariuomenės. Bet užtat visi būtų labai skaidrūs? Irgi klausimas!

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s