respublika.lt

Naujieji seimūnai mokesčių nemoka, bet valstybę valdys

(0)
Publikuota: 2016 spalio 20 08:00:25, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Tadas Langaitis. Jis deklaravo absoliutų nulį sumokėto GPM. Jis - buvęs „Baltųjų pirštinių“ vadovas. Ir pagal sumokėtus mokesčius valstybei akivaizdu, kad buvęs. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sekmadienį per antrąjį Seimo rinkimų turą tautiečiai rinks į valdžią dar 68 savo atstovus, kurie visi kaip vienas žada didinti žmonių pajamas ir gerinti gyvenimą. Tik iš ko valstybės gerovė kils, kai net dalis pretendentų ir jau patekusiųjų į Parlamentą politikų sugeba išvengti mokestinių prievolių. Tai matyti iš oficialiai pateiktų turto ir pajamų deklaracijų - kai kurių valstybę valdyti besiveržiančių ponų pernai sumokėti gyventojų pajamų mokesčiai tesiekia 0-1 proc. gautų pajamų. Tuo metu eiliniai dirbantieji moka 15 procentų.

 

„Vakaro žinios“ sudarė mažiausią gautų pajamų dalį valstybei atseikėjusių politikų penketuką. Jo lyderis - milijoninius turtus valdantis ir skaidrumą politikoje bei versle propaguojantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Tadas Langaitis. Jis deklaravo absoliutų nulį sumokėto GPM.

Atsiliepęs telefonu, T.Langaitis pažadėjo elektroniniu paštu pateikti visas teisėtas priežastis, suteikiančias jam privilegiją nemokėti GPM. Tačiau proga pasiaiškinti visuomenei jis, deja, nepasinaudojo - belieka spėlioti, ar politikas gavo pašalpą, ar dotaciją iš partijos, o gal mokesčius sumokėjo užsienyje...

Jis - buvęs „Baltųjų pirštinių“ vadovas. Ir pagal sumokėtus mokesčius valstybei akivaizdu, kad buvęs.

Nedaug nuo T.Langaičio „atsiliekantis“ nuosavą ūkį Kaunatavos kaime valdantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos kandidatas į Seimą Telšių vienmandatėje apygardoje Karolis Martinkus aiškino, kad jam nebūtų reikėję mokėti ir tų 3 eurų GPM, jei pernai nebūtų pardavęs metalo laužo.

„Pristačius metalo laužą į supirktuvę, ten automatiškai būna išskaičiuojamas Gyventojų pajamų mokestis. Paskui, kai pateikiau pajamų deklaraciją, man net vieną eurą sugrąžino“, - kikeno kandidatas.

K.Martinkus teigė samdomo darbo nedirbantis, o iš ūkio negauna tiek pajamų, kad šios būtų apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu. Be to, pajamų eilutėje atsispindi ir gaunamos tiesioginės ES išmokos bei kita ES parama, kuri pagal įstatymą taip pat nėra apmokestinama.

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos 5 proc. GPM tarifu, bet tik tais atvejais, kai šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu privalo registruotis kaip PVM mokėtojas. Pajamų riba, kurią viršijus privalu registruotis PVM mokėtoju, yra 45 tūkst. eurų per metus. Deklaravus mažesnę sumą, priskaičiuojamas nulinis GPM.

Tačiau Varėnos-Trakų apygardoje į Seimą pretenduojantis Lietuvos liberalų sąjūdžio kandidatas Juozas Baublys „Vakaro žinioms“ teigė jau daugybę metų esąs registruotas kaip PVM mokėtojas, nors jo sumokėtas GPM toli gražu nesiekia 5 proc. gautų pajamų. Ūkininkas tvirtino, kad 129 eurus mokesčio mokėjo nuo kitų, ne žemės ūkio veiklos pajamų.

„Kartais tenka kokį nekilnojamąjį turtą parduoti ar techniką ir atsiranda prievolė mokėti GPM, taip ji ir buvo apskaičiuota. O kaip ūkininkas aš pelno negavau, ir apmokestinamų pajamų nebuvo paskaičiuota“, - tikino J.Baublys.

Teoriškai tie 129 eurai mokesčio (5 proc. tarifas) susidarytų nuo 2580 eurų apmokestinamų pajamų. Nejaugi ūkininkui nieko neliko iš per metus uždirbtų 84 tūkstančių?

„Bijau tiksliai pasakyti, gal šiais metais ir buvo pelno, bet iš ankstesnių metų buvo susikaupęs nuostolis ir jis pasidengė gautu pelnu“, - suabejojo J.Baublys ir pažadėjo patikslinti. Vėliau perskambinęs patikino, kad jo deklaracijoje viskas buhalteriškai tvarkinga.

„Investicijos į ūkį buvo nemažos, yra amortizaciniai atskaitymai, tai tikro pelno ir nėra. O kadangi ES išmokos neapmokestinamos, pragyventi tikrai turiu iš ko, - neslėpė ūkininkas, tik apgailestavo, kad pajamų deklaracijos esą klaidina rinkėjus.

„Reikia į pajamų eilutę rašyti visas įplaukas, ir atrodo, kad labai daug uždirbta, o pajamų mokesčio nėra. Tačiau tikros pajamos yra tos, kurios lieka atėmus patirtas išlaidas. Bandžiau aiškintis, kaip deklaracijoje parodyti tikrąsias pajamas, bet, pasirodo, nustatyta tvarka kitaip neleidžia. Manau, kad ją reikia tobulinti“, - pareiškė J.Baublys.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis, palyginti su savo kolegomis ūkininkais, sumokėjo įspūdingą GPM sumą - daugiau kaip 62 tūkst. eurų. Tačiau tai sudaro vos 1,6 proc. nuo deklaruotų pajamų.

„Šioje deklaracijoje visiškai neatsispindi, kiek iš tiesų ūkininkai sumoka valstybei, pavyzdžiui, pridėtinės vertės, pelno mokesčių, „Sodros“ mokesčių už samdomus darbuotojus, - tvirtino R.Karbauskis. - Apskritai reikia džiaugtis, kad ūkininkai moka ir Gyventojų pajamų mokestį, nes anksčiau nemokėjo. O dabar jie išmoksta tvarkyti buhalteriją, geriau planuoti pajamas ir išlaidas. Esmė tik pats tarifo dydis: GPM yra 5 proc. o ne 15 proc. dėl to, kad ES išmokos mūsų ūkininkams yra kelis kartus mažesnės negu Vakarų Europoje.“

Paklaustas, ar būdamas Seimo nariu neketina įvesti daugiau aiškumo ir kontrolės ūkininkų finansuose, išrinktasis Seimo narys teigė, kad vertėtų atskirti mokesčius, mokamus kaip ūkininko ir kaip asmens, ir kad deklaracijose atsispindėtų visi sumokėti mokesčiai.

„Labai neteisinga paėmus plikus skaičius daryti išvadą, kad ūkininkai išvengia mokesčių. O juk iš tiesų žemės ūkis sukuria didžiulę dalį bendrojo vidaus produkto. Per krizę, kai kitos ūkio šakos merdėjo, šis sektorius gelbėjo valstybę, - teigė R.Karbauskis. - Naujajame Seime mūsų bus daug - pasitarsime, paskaičiuosime ir sutvarkysime mokestinę bazę taip, kad niekas ūkininkų negalėtų kaltinti, kad jie nemoka mokesčių.“


Rekordininkai

1. Tadas Langaitis (išrinktas į naująjį Seimą pagal TS-LKD sąrašą)

Privalomas registruoti turtas: 577 237 eurai. Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai: 600 000 eurų. Piniginės lėšos: 59 613 eurų. Suteiktos paskolos: 1 250 000 eurų. Gautos paskolos: 82 559 eurai.

Gautų pajamų suma 7735,02 eurų, išskaičiuota (sumokėta) pajamų mokesčio suma - 0 eurų (0 proc.).

2. Karolis Martinkus
(kandidatas Telšių apyg., iškėlė LVŽS)

Privalomas registruoti turtas: 116 337 eurai. Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai: 0 eurų. Piniginės lėšos: 4000 eurų. Suteiktos paskolos: 0 eurų. Gautos paskolos: 0 eurų.

Gautų pajamų suma - 23 913,76 euro, išskaičiuota (sumokėta) pajamų mokesčio suma - 3 eurai (0,01 proc.).

3. Juozas Baublys
(kandidatas Varėnos-Trakų apyg., iškėlė LLS)

Privalomas registruoti turtas: 282 977 eurai. Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai: 0 eurų. Piniginės lėšos: 4121 euras. Suteiktos paskolos: 30 000 eurų. Gautos paskolos: 90 300 eurų.

Gautų pajamų suma 184 457,83 euro, pajamų mokesčio suma - 129 eurai (0,07 proc.).

4. Gintaras Stašionis (kandidatas Jonavos apyg., iškėlė LVŽS)

Privalomas registruoti turtas: 308 773 eurai. Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai: 4595 eurai. Piniginės lėšos: 63 312 eurų. Suteiktos paskolos: 0 eurų. Gautos paskolos: 0 eurų.

Gautų pajamų suma 94 116,02 euro, pajamų mokesčio suma - 380 eurų (0,4 proc.).

5. Ramūnas Karbauskis (išrinktas į Seimą pagal LVŽS sąrašą)

Privalomas registruoti turtas: 2 050 794 eurai. Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai: 9 376 484 eurai. Piniginės lėšos: 103 727 eurai. Suteiktos paskolos: 0 eurų. Gautos paskolos: 0 eurų.

Gautų pajamų suma: 3 844 795,14 euro, pajamų mokesčio suma - 62 083 eurai (1,6 proc.). Šaltinis - Vyriausioji rinkimų komisija


Rūta BILKŠTYTĖ, mokesčių ekspertė:

Ūkininkai pas mus yra labiausiai privilegijuoti. Valstybė ne tik taiko lengvatinį GPM tarifą, bet ir „Sodros“ mokestį už juos sumoka (tiesa, susietą su minimalia mėnesio alga, o jeigu pajamos didesnės, ūkininkams reikia prisimokėti). Ir aš iš principo nesu prieš mokesčių lengvatas, bet mokesčių sistema turi būti gyva, pulsuojanti ir labai adekvati, t.y. vertinti realybę - ką reikia tam tikru metu paskatinti, o ne duoti lengvatas 100 metų. Anksčiau lengvata ūkininkams buvo labai teisinga. O dabar jie atsigavę ir vis dėlto yra gerokai stipresni negu kiti dirbantys žmonės.

Pavyzdžiui, užsipuolami individualią veiklą įregistravę kirpėjai, kad iš karto gali „nusibraukti“ 30 proc. pajamų, o nuo likusių moka tik 5 proc. GPM. Iš esmės ir ūkininkai galėtų 30 proc. pajamų iš karto dėti į sąnaudas, tačiau jie deklaruoja daug didesnes išlaidas - reikia pirkti trąšas, sėklą ir t.t. Bet ir kirpėjui reikia pirkti žirkles, šampūnus, dažus. Iš tų pačių pinigų, kuriuos sumoka klientai, be jokių dotacijų iš ES. Ir aš tikrai negalėčiau pasakyti, kad kirpėjas arba mokytojas geriau gyvena už ūkininką.

Tai kodėl nenusistačius, kad jeigu tu dirbi savo versle ar savo ūkyje, turi būti apskaita. Jeigu tu gavai 100 tūkst. ES išmokų, nusipirkai trąšų už 20 ar už 40 tūkst., bet nuo to, kas liko, mokėk mokesčius. Tada ir deklaracijos atrodys gražiau.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s