respublika.lt

Nauja alkoholizmo statistika sumaišė politikų kortas

(0)
Publikuota: 2017 gegužės 26 11:30:54, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Saulius Skvernelis ir Aurelijus Veryga. Dainiaus Labučio nuotr.

Vakar Seimas pradėjo svartyti daug diskusijų visuomenėje sukėlusias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sumažinti alkoholio prieinamumą šalyje ir taip gelbėti šalį nuo alkoholizmo epidemijos. Po pimojo balsavimo 75 Seimo nariai buvo už, 6 - prieš, o 25 susilaikė. Tiesa, kol Seimo nariai ieškojo siūlo galo įstatymuose ir patys bandė nesusipainioti skirtinguose pasiūlymuose, viešojoje erdvėje pasirodė priminimas apie dar lapkritį paskelbtus Europos Komisijos tyrimo rezultatus, pagal kuriuos Lietuva toli toli nuo labiausiai girtaujančių šalių Europoje, nors ką tik šalies valdžia kalbėjo kitaip. Kuria statistika dabar tikėti?

 

Nors mosuodami būtent ta vėliava, esą lietuviai geria daugiausia pasaulyje, politikai ir ėmėsi kovos su alkoholio prieinamumu šalyje žygių. Dar visai neseniai viešai buvo skelbiama, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienam vyresniam nei 15 metų lietuviui 2016 m. teko beveik 16 litrų alkoholio. Ir tai esą yra pasaulio rekordas.

Nors prieštaringų tokių skaičių vertinimų viešojoje erdvėje netrūko, politikai į diskusijas leistis neketina ir toliau stumia Seime Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios labai greitai gali virsti realybe. Kiek anksčiau Sveikatos reikalų komitetas jau buvo pritaręs kai kurioms iš teikiamų pataisų, tad po truputį dėliojasi būsimos situacijos kontūrai. Kol kas Seimas įsitikinęs, kad jaunesni nei 20 metų gyventojai neturės teisės ragauti alkoholio ir net užeiti į alkoholiu prekiaujančias specializuotas parduotuves.

Po svarstymo pritarus pataisoms, savivaldos institucijos būtų įgaliotos pačios spręsti prekybos alkoholiu viešųjų renginių metu klausimą. Savivaldybės taip pat turėtų teisę apriboti alkoholio pardavimo laiką, nustatyti konkrečias teritorijas, kuriose galima juo prekiauti viešųjų renginių metu. Pagal projektą masiniuose renginiuose būtų apibrėžiamos specialios zonos, kur būtų galima parduoti ir vartoti alkoholį. Nebūtų draudžiama masiniuose renginiuose įrengti erdves, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose prekiaujama silpnaisiais, iki 7,5 proc. laipsnio, alkoholiniais gėrimais. Renginių organizatoriai būtų įpareigoti pasirūpinti, kad į minėtas erdves nepatektų jaunesni kaip 20 metų asmenys.

Tiesa, siūlymas renginiuose įrengti atskirą vietą, kur alkoholis nebūtų pasiekiamas asmenims iki 20 metų, pateiktas kaip kompromisinis po to, kai visuomenė sukilo prieš alkoholio draudimą renginiuose. Tačiau ir naujas siūlymas kai kuriems Seimo nariams atrodo prasilenkiantis su realybe. Jį vertindamas Seimo narys Remigijus Žemaitaitis jau anksčiau negailėjo kritikos. „Aš, kaip šiek tiek ūkininkas, paaiškinsiu pagal R.Karbauskio suoprotį. Kai pas mane kiaulės ūkyje paršiuojasi, kad kiaulė neprispaustų paršiukų, padarome didesnį gardą. Kad paršiukas prilįstų pažindyti. Tai
R.Karbauskis, kaip agronomas ir sėklininkyste užsiiminėja, dabar darys taip: darys atskirus lovius, nupjaus dušimtinę bačką, pripils alaus, ten visi prieina, uuu, siurbteli, supranti, o paršiukai už nugaros žiūri. Tokį cirką, mieli mano, mes turėsime Europoje pirmą kartą“, - teigė Seimo narys.

Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas:

Reali situacija ir situacijos vertinimas nėra vienas ir tas pats. Išsirinkę naują Seimą kasdien girdime: reikia alkoholio prekybos monopolio, nes geriame be saiko, daugiau net nei Rusija. Bet ar tikrai? Paimkime Europos Komisijos tyrimą „Special Eurobarometer 331“, skirtą išsiaiškinti Europos Sąjungos gyventojų alkoholio vartojimo įpročius ir požiūrį. Pagal šį tyrimą Lietuva alkoholio vartojimo srityje yra vidutiniokė.

Europos Komisijos tyrimas reikšmingas tuo, kad visose ES šalyse buvo atliktas pagal identišką metodiką - tas pats klausimynas, tokia pati gyventojų atranka, klausiama tuo pačiu metu. Tad duomenis galima palyginti, priešingai nei Pasaulio sveikatos organizacijos skaičius, kuriuos organizacijai pateikia kiekviena šalis individualiai, apskaičiavusi pagal savitą metodiką.

Pagal Europos Komisijos tyrimą daugiausia alkoholį per pastaruosius 12 mėnesių vartojusių gyventojų fiksuojama Danijoje (93 proc. vyresnių nei 15 metų gyventojų) ir Švedijoje (90 proc.). Atmetus vaikus iki 18 metų, nėščiąsias ir sergančiuosius, išeitų, kad šiose šalyse alkoholį vartoja beveik visi suaugę gyventojai.

Lietuvoje bent kartą alkoholinių gėrimų per pastaruosius 12 mėnesių prisipažino vartoję 85 proc. gyventojų. Iš jų per pastarąjį mėnesį alkoholinių gėrimų gėrė 77 proc. Pagal šį rodiklį Lietuva atsiduria 26 vietoje tarp 27 Europos Sąjungos valstybių - esame beveik paskutiniai. Vadinasi, Lietuva toli gražu nėra išskirtinė šalis ES, ir alkoholinius gėrimus čia vartojame sąlygiškai netgi rečiau, nei tai daro gyventojai kitose valstybėse.

Ar vidutiniškai kartą per savaitę išgeriantis lietuvis yra Europos problema? Ne. Nes, pavyzdžiui, Portugalijoje net 43 proc. pastarąjį mėnesį alkoholį vartojusių asmenų nurodo, kad gėrė kasdien. Italijoje tokių buvo 25 proc., Ispanijoje - 23 proc. Lietuvoje - tik 1 proc.

Tad faktas akivaizdus - didžioji dalis Europos pietiečių alkoholį vartoja kasdien ar kas antrą trečią dieną, o lietuviai tai daro tik savaitgaliais ir net rečiau. Šį faktą, matyt, gali patvirtinti ir visoje Europoje gajus lietuvių įvaizdžio stereotipas, kad esame darbšti Tauta, - išties, savaitės dienomis mes dirbame, o ne geriame.

Štai Airijoje kas ketvirtas, arba 26 proc., per pastarąjį mėnesį alkoholį vartojusių gyventojų prisipažino išgėręs nuo 5 iki 10 ar daugiau gėrimų per vieną kartą. Jungtinėje Karalystėje tokių buvo 24 proc., Danijoje ir Suomijoje - po 23 proc. Lietuvoje tokių gėrikų yra 15 proc. - tiek pat ar panašiai kaip Belgijoje (15 proc.), valstybinį alkoholio monopolį turinčioje Švedijoje (13 proc.) ar jo neturinčiuose Nyderlanduose (13 proc.). Tad pagal suvartojamo alkoholio kiekį vienu metu esame sąrašo viduryje.

Taigi, ar Lietuva yra labiausiai prasigėrusi Europos valstybė? Europos Komisija sako, kad ne. Geriame vieni rečiausiai Europoje, po nedaug, ir apskritai turime sąlygiškai mažiau geriančiųjų nei kitos ES valstybės. Kodėl PSO skelbia mus vienais didžiausių girtuoklių pasaulyje? Ji rodo tai, kokią informaciją apie save pateikia pati valstybė. Taigi, girtuokliais pasauliui prisistatome patys.

Tad kodėl mes patys alkoholio vartojimo situaciją vertiname blogiau, nei yra iš tikrųjų? Atsakymai galėtų būti du. Pirmasis, kad mes, kaip Tauta, esame itin žemos savivertės visuomenė. Šiuo atveju sprendimų mūsų politikams turėtų padėti ieškoti psichologai ir sociologai bei istorikai.

Antrasis - kad užkibome ant žiauraus rinkimų viešosios nuomonės formavimo kabliuko: pasinaudojus atskirų žmonių tragedijomis (jų, deja, nutinka kiekvienoje šalyje) ir prasta Lietuvos socialinės pagalbos teikimo sistema, visa valstybė buvo priversta pasijusti beviltiškai kalta. Tokioje situacijoje itin lengva prisistatyti gelbėtojais.

Vis dėlto valstybės valdymo sprendimus turime priimti remdamiesi patikimais skaičiais, o ne atsižvelgdami į klaidingą situacijos vertinimą. Tai jau nebe rinkimų kampanija, o visos valstybės gerovės klausimas.


Vakar pateikti siūlymai

Pritarta uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais nuo 20 val. iki 10 val. darbo dienomis ir šeštadieniais, o sekmadieniais - nuo 15 iki 10 val.

Pritarta alkoholio prekybą ir vartojimą uždrausti visų sporto varžybų metu salėse. Alkoholiu nebūtų galima prekiauti nestacionariose prekybos vietose ir paviljonuose, pardavėjai turėtų teisę reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

Pritarta visiškai uždrausti alkoholio reklamą. Reklama nebus laikomas įmonės, prekiaujančios alkoholiniais gėrimais, pavadinimas, logotipas ar konkretaus gėrimo prekės ženklas.

Pritarta stacionariųjų parduotuvių alkoholinių gėrimų skyriuose leisti prekiauti alkoholiniais gėrimais tik iki 7,5 proc. etilo alkoholio koncentracijos, o kaime esančių stacionariųjų parduotuvių nespecializuotuose skyriuose - iki 15 proc. etilo alkoholio koncentracijos.

Projektu teikiamas siūlymas uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais nuotoliniu būdu (internetu).

Tuo metu alkoholinių gėrimų parduotuvėse virš prekystalio ir alkoholinių gėrimų skyriuje turėtų būti įrengta skaitmeninio vaizdo įrašymo sistema, nepertraukiamai veikianti tuo metu, kai vyksta prekyba. Alkoholinių gėrimų parduotuvė privalo įrašus saugoti 180 dienų ir pareikalavus juos pateikti institucijoms.

Būtų draudžiami alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo būdai (alkoholinių gėrimų dovanojimas, nemokamas platinimas, įvairių žaidimų, akcijų, konkursų ar loterijų organizavimas, kurie skatintų įsigyti ir/ar vartoti alkoholinius gėrimus ir pan.).

Akcizų įstatyme yra siūloma kasmet 20 proc. tolygiai didinti akcizų tarifus visiems alkoholiniams gėrimams. Tiesa, svarstant šią idėją pagrindiniame Biudžeto komitete, buvo išreikšta nuomonė, kad skubėti nereikėtų, mat dar šių metų kovo 1 d. buvo drastiškai kelti akcizai, tad būtų logiška prieš priimant naujus sprendimus įvertinti jau įgyvendintų pokyčių rezultatus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s