respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Nacionalinė grėsmė - trąšosnuotraukos (34)

2018 kovo mėn. 22 d. 08:12:10
Aida VALINSKIENĖ

Šiandien Seimas svarstys opozicijos pateiktą siūlymą sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją ir pavesti jai atlikti parlamentinį tyrimą dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje. Parlamentinis tyrimas aiškintųsi ir tai, ar jau 20 metų vykstantys „Agrokoncerno“ sandoriai dėl trąšų importo su Rusijos įmone nekelia grėsmės šalies saugumui.

 

Parlamentinio tyrimo, kuris iki lapkričio turėtų pateikti Seimui atsakymus į daugelį klausimų dėl žemės valdymo ir įsigijimo, prašo opozicinių konservatorių frakcija. Iniciatyvą parėmė ir keli liberalai, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariai.

Jeigu Seimas sudarys komisiją, ji turės atsakyti į tris dešimtis klausimų, susijusių su dirbamos žemės įsigijimu, žemės ūkio technikos pardavimais, grūdų ir aliejinių augalų, sėklų rinkų pasidalijimu, grūdų elevatorių valdymu. Taip pat siūloma aiškintis, kas valdo daugiau nei 500 hektarų žemės, nustatyti, kiek jos yra įsigijusios žemės ūkio, technikos ar trąšų prekybos įmonės.

Vienas iš klausimų, į kurį komisijai tektų atsakyti - ar nepažeidžiami Lietuvos interesai ir teisės aktai „Agrokoncernui“ į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežant trąšas, augalų apsaugos priemones. Mat „Agrokoncernas“ trąšas importuoja iš Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimo asmens iš dalies valdomos Rusijos trąšų milžinės „PhosAgro“. Šios įmonės vienas iš akcininkų - Kremliaus vadovo artimai aplinkai priskiriamas mokslininkas Vladimiras Litvinenka.

R.Karbauskio valdomos įmonių grupės atstovai sausio mėnesį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad kompanijos „PhosAgro“ produkcija koncerno importuojamų trąšų asortimente sudaro palyginti menką dalį - apie 3-4 proc. visos trąšų apyvartos. Lietuvos ūkininkai esą dažniausiai

naudoja kitas trąšas, kuriose yra visi trys pagrindiniai cheminiai augalams reikalingi elementai (azotas, fosforas ir kalis (NPK)).

Kaip teigė „Agrokoncerno“ „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys, „PhosAgro“ yra viena didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje ir pagrindinė Rusijos įmonė, turinti fosforo trąšų žaliavas. Todėl didžioji dalis trąšų, kuriose yra augalams būtinas fosforas, tiekiamos iš „PhosAgro“ gamyklų.

Vadovas nurodė, kad „Agrokoncernas“ perka fosforo trąšas iš „PhosAgro“ daugiau nei 20 metų. Iki šio jokioms tarnyboms tai nekliuvo. Jis taip pat akcentavo, kad šios Rusijos įmonės klientai - ir kitos stambios Lietuvos įmonės.

„Niekada nebuvo minties, kad reikėtų suabejoti šia įmone. Ji listinguojama Londono biržoje. Fosforo šiuo metu turi tik keturios šalys. Mes svarstysime, kaip galime kitaip gyventi, bet mes esame verslas“, - pažymėjo E.Šakys.

Savo poziciją „Agrokoncernas“ dėstė ir gruodžio pabaigoje išplatintame viešame pranešime, pasirašytame „Agrokoncerno grupės“ generalinio direktoriaus Valdo Eimonto.

Pranešime teigta, kad pastaraisiais „Agrokoncerno“ veiklos finansiniais metais (nuo 2016 m. liepos 1 d. iki 2017 m. birželio 30 d.) bendrovė iš viso sumokėjo 18,5 mln. eurų įvairių mokesčių, iš jų 2,4 mln. eurų sudaro muito mokesčiai. Prekybos apimtys neskelbtos, remiantis konfidencialumu.

Atsakydamas į viešojoje erdvėje išsakytas abejones dėl trąšų įvežimo tuo metu „Agrokoncernas“ nurodė, kad visos trąšos, importuojamos į Europos Sąjungos šalis, yra klasifikuojamos pagal Europos Bendrijos integruoto tarifo duomenis.

„Šiuos procesus prižiūri atsakingos valstybės institucijos. „Agrokoncerno“ įmonės moka mokesčius pagal nustatytą klasifikaciją ir neturi pagrindo abejoti, kad tokius pačius mokesčius už trąšas sumoka visi trąšų importuotojai, kurių Lietuvoje yra bent kelios dešimtys“, - teigta pranešime.

Medžiagoje skelbta, kad pastaraisiais metais rinkoje populiarios tris pagrindines veikliąsias medžiagas turinčios trąšos, vadinamos NPK trąšomis, kuriose fosforo, kalio ir azoto kiekiai svyruoja iki 30 proc. veikliosios medžiagos. Tačiau „Agrokoncernas“ nenurodė prekybos šiomis trąšomis apimčių, taip esą siekdamas apsaugoti tiekėjų ir bendrovės verslo interesus.

Niekam netrukdo

„Vakaro žinios“ mėgino išsiaiškinti, kodėl 20 metų vykstantys „Agrokoncerno“ sandoriai su Rusijos įmone iki šiol nedomino mūsų šalies specialiųjų tarnybų.

Valstybės saugumo departamento Strateginės komunikacijos vadovė Aurelija Katkuvienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad Valstybės saugumo departamentas renka ir analizuoja visas rizikas bei grėsmes šalies saugumui ir teikia informaciją nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms. Ar per

pastaruosius 20 metų Valstybės saugumo departamentas domėjosi „Agrokoncerno“ sandoriais su Rusijos trąšų milžine „PhosAgro“ ir ar šiame bendradarbiavime nematoma grėsmių šalies saugumui, A.Katkuvienė nepatikslino.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atstovė spaudai Rūta Andriuškaitė informavo, kad valstybės institucija, kuri prižiūri tarptautinę prekybą yra Lietuvos Respublikos muitinė. Tad atsakymų į klausimą, ar per 20 metų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai „neužkliuvo“ „Agrokoncerno“ verslo sandoriai su ne ES ir ne NATO šalimis, pasiūlė kreiptis į šią instituciją.

Valstybinės mokesčių inspekcijos Komunikacijos specialisto Laimono Rimkaus teigimu, verslo sandoriai ne su ES ar ne su NATO šalimis nėra draudžiami. Ar jie nekelia grėsmės valstybės saugumui, L.Rimkus rekomendavo aiškintis Valstybės saugumo departamente. Valstybinė mokesčių inspekcija Lietuvos įmonių verslo sandorius su kitų šalių įmonėmis stebi ir vertina savo kompetencijos ribose, bet netikrina užsienio įmonių akcininkų ar savininkų pažiūrų ir politinės aplinkos.

Belieka daryti išvadą, kad situaciją geriausiai apibūdino pats parlamentinį tyrimą iniciavęs konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis: „Klausimai yra politiniai ir mes įsitikinę, kad reikalingas aiškus, skaidrus, politinis tyrimas“, - sakė jis žiniasklaidai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Nuomonė 2018 kovo mėn. 22 d. 11:51:14

  Reikėtų pačius konservatorius paskelbti kaip grėsmę nacionaliniam
  saugumui.Ir paskelbti jų partijai apkaltą.

 • deinis 2018 kovo mėn. 22 d. 10:54:52

  Karbauskis kaltas ,nes jis perka trąšas is rusų biznierių dukart pigiau
  nei iš kapitalistinių biznierių. Dabar aš labai apgailestauju ,kad aš
  pirkau kiniškas prekes tris kartus pigesnes, nei koks adidas, labai
  atgailauju ir beliko tik man susirasti storesne šaką ir nusiteisti
  /pagal lansbergi/

 • Trašos 2018 kovo mėn. 22 d. 10:39:13

  kodėl iškraipomas tekstas?

 • Trašos 2018 kovo mėn. 22 d. 10:36:25

  galvoju ar konser vat liberastams tiksliau jų lyderių smegenims al
  padėtu netrūksta agrokoncerno įvežamų trašų.Gal padėtu nuo
  lėtinės ligos.Gal tie žmonės doresni pataptu.

 • propesorius 2018 kovo mėn. 22 d. 10:25:19

  geriausia trąša yra mėšlas,o geriausias mėšlas randasi kur?
  konservatorių būstinėje,liaudyje dar vadinamu Tvarteliu,jo pagaminama
  labai daug,kadangi turim konservuoto mėšlo perteklių,jis eksportuojamas
  į Ukrainą,bandoma iškišt į kitas valstybes,galėtų Karbauskis tręšt
  savo žemes konservuotu mėšlu ir niekas prie jo nesikabinėtu

 • ... 2018 kovo mėn. 22 d. 10:22:52

  Su tom trąšom tai "apsiš..., ereliai". Šitaip prakišti pasitikėjimą.
  Retas atsispiria pinigams. Valstybę valdyt tai ne bobai puodą maišyt.
  Reikia biskį proto ir sąžinės. O iš kur gausi, jei vietoj smegenų -
  tik piniginė.

 • truksta 2018 kovo mėn. 22 d. 10:17:19

  ar yra trasu smegenims?

 • klausimas 2018 kovo mėn. 22 d. 09:26:22

  O su Kinija galima prekiauti? Reiktų pasidomėti - Rusijos pasienis ir ne
  ES, ne NATO.

 • Stebėtojas 2018 kovo mėn. 22 d. 08:56:34

  Kadangi augalai kvėpuoja NPK,o kitur,išskyrus Kremlių,jo trūkumas,NPK
  Karbauskis užveža iš Kremliaus.Parokuokim,kur partizanautume,jeigu
  Lietuvos miškam nebūtų tiekiamas NPK.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: mažiausiai 12 žmonių nukentėjo, kai smarkus vėjas sugriovė didelę palapinę Alabamos valstijos Heideno miesto parke.
 • VERTĖ: metinė infliacija euro zonoje 2018 metų liepą sudarė 2,1 proc. ir paspartėjo nuo 2,0 proc. 2018 metų birželį, praneša Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +16 C

   +15  +17 C

 

   +15 +17 C

  +23  +25 C

   +24  +27 C

 

   +21  +24 C

   3-8 m/s

  1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018