respublika.lt
LRDT LYRAS

M.Vainiutė traukiasi iš pareigų: situacija ministerijoje geranuotraukos (10)

2018 kovo mėn. 06 d. 10:08:36
Benas Brunalas, Artūras Ketlerius ir Jadvyga Bieliavska, Elta

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė traukiasi iš pareigų. Apie tai antradienio rytą ji informavo Premjerą Saulių Skvernelį.

 

Ministras Pirmininkas S.Skvernelis sakė suprantąs ir gerbiąs ministrės sprendimą susiklosčiusioje situacijoje. „Esu dėkingas jai už darbą ir pradėtas esmines reformas, kurių ilgus metus iki tol niekas neragino ir nemėgino įgyvendinti, nors tikrai puikiai žinojo apie įsisenėjusias problemas „Registrų centre“, įkalinimo įstaigų sistemoje bei kitur“, - sako Premjeras.

Premjero teigimu, teisingumo ministrė su komanda nuo kadencijos pradžios ėmėsi reikiamų pokyčių. Tačiau dėl ligšiolinio ilgamečio neveiklumo šiandien minėtose srityse būtini kur kas spartesni rezultatai ir progresas. Ministrei M. Vainiutei to nepavyko užtikrinti. Dėl įvairių priežasčių: iš pradžių ji neturėjo galimybės laisvai pasirinkti politinės komandos narių, vėliau komanda keitėsi iš pagrindų, atėjo nauji žmonėms, kuriems reikėjo laiko įsigilinti į problemas.

Vyriausybės vadovas pabrėžia, kad nėra jokių duomenų apie ministrės sąsajas su galimomis korupcinėmis apraiškomis Kalėjimų departamento ar ministerijos veikloje. „Vertinu jos darbą ir progresyvius žingsnius pertvarkant Kalėjimų departamentą, kitas ministerijai pavaldžias įstaigas, taip pat kokybiškai rengiant svarbius teisės aktus“, - teigia S. Skvernelis.

Ministro Pirmininko žodžiais, naujai Teisingumo ministerijos vadovybei bus keliami dar didesni reikalavimai bei užduotys. „Kova su korupcija, protekcionizmu, nepotizmu ir kitomis negerovėmis, kurios itin gajos teisingumo srityje, buvo ir liks šios Vyriausybės prioritetas. Joks ministrų pasikeitimas to nesustabdys, priešingai - tik suteiks naują stiprų impulsą“, - sako S. Skvernelis.

Premjero ir M. Vainiutės pokalbis antradienio rytą užsitęsė, nors jau buvo paviešintas sprendimas, kad ministrė traukiasi.

Iš susitikimo išėjęs Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas trumpai pakomentavo situaciją, sakydamas, kad skaidrumo procesai ministerijoje nesustos.

Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė po susitikimo su Premjeru teigė, kad situacija ministerijoje yra gera. Anot jos, ji gali dirbti nepriklausomai nuo to, kas yra teisingumo ministras, nes jos darbas, kaip teigė D. Visalgienė, nėra priklausomas nuo ministro.

„Aš esu pajėgi organizuoti vykdyti nepriklausomus vidaus auditus“, pabrėžė D. Visalgienė.

Vasario 28 d. Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas ir Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Kazėnienė kritikavo teisingumo viceministrą Raimondą Bakšį dėl, pasak jų, vilkinimo ir trikdymo atliekant auditą Kalėjimo departamente.

R. Bakšys, kategoriškai atmetęs jam metamus kaltinimus ir pareiškęs, kad negalįs toliau dirbti, pirmadienį pasitraukė iš pareigų.

S. Skvernelis pirmadienį neskubėjo vertinti ministrės darbo. Komentuodamas situaciją Premjeras pridūrė, kad ne M. Vainiutės kaltė yra įsisenėjusios Kalėjimų departamento problemos ir kad būtent jai pradėjus vadovauti ministerijai, problemos buvo pradėtos spręsti.

Į Teisingumo ministerijos reikalus aktyviai įsitraukė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji kelis kartus neigiamai įvertino ministrę M. Vainiutę, teigdama, kad ši nekontroliuoja padėties ministerijoje, negeba sklandžiai organizuoti darbo ir yra politiškai neįgali.

Pirmadienį reaguodama į Prezidentės kritiką, M. Vainiutė teigė, kad ji „valdo situaciją“ ministerijoje.

 

Premjeras dėl naujo teisingumo ministro tarsis su koalicijos partneriais

Iš Teisingumo ministerijos pasitraukus Mildai Vainiutei, Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad dėl naujo kandidato į ministrus tarsis su koalicijos partneriais „socialdarbiečiais“.

Tačiau jis tikina, kad ministerija neatiteks kuriai nors partijai, o bus ieškomas profesionalas.

„Kol kas net nebuvo svarstymo, kas galėtų būti, ir tarsiuosi su koalicijos partneriais“, - žurnalistams antradienį sakė S. Skvernelis.

Ministras Pirmininkas teigia, kad kol kas pasiūlymų iš partnerių dėl galimo kandidato nesulaukė. Jis tikino, kad tarimasis nėra posto atidavimas „socialdarbiečiams“.

„Neatiduodamas šitas postas niekam. Aš tiesiog, kaip ir numato Konstitucija, ieškosiu kandidato, o kandidatūrą suderinsiu tiek su Valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariais, tiek partneriais“, - teigė Premjeras.

„Pagal buvusią ankstesnę koalicinę sutartį formaliai buvo jų kvota, dabar yra tik tarp frakcijų susitarimas, formalumo nėra, yra žodiniai susitarimai, kur atsakomybės sritis, jeigu tai yra frakcija, kuri dalyvauja Vyriausybės veikloje, tai natūralu, kad turi turėti tam tikras atsakomybės sritis“, - pridūrė jis.

Premjeras tikino, kad reikia profesionalaus ir ryžtingo žmogaus, galinčio atsivesti tokią komandą. Jis teigė, kad tai gali būti ir politikas.

Anot jo, jis Prezidentei ketina siūlyti, kad kol kas teisingumo ministrę pavaduotų vidaus reikalų ministras.

 

Seimo LSDD frakcija aptars galimus kandidatus į teisingumo ministrus

Ketvirtadienį Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija ketina aptarti galimus kandidatus į teisingumo ministro postą. Dėl kandidatų tinkamumo eiti pareigas LSDD frakcija ketina diskutuoti su valdančiosios koalicijos partneriais ir Premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Esame kalbėję su Premjeru S. Skverneliu ir sutarėme, kad mūsų frakcija pasiūlys savo kandidatų į teisingumo ministrus. Jau turime keletą rimtų ir kompetentingų žmonių, kurie galėtų sėkmingai užtikrinti sklandų ministerijos darbą ir įgyvendinti bausmių vykdymo sistemos pertvarką“, - sako Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

Kuriamos Socialdemokratų darbo partijos iniciatyvinės grupės lyderis, Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas pažymi, kad kol kas nėra prasmės kalbėti apie konkrečių kandidatų pavardes, kol jos nėra aptartos su koalicijos partneriais ir Vyriausybės vadovu.

„Labai svarbu, kad į ministrus atėjęs žmogus tęstų kalėjimų sistemos pertvarką, būtų veržlus ir nebijotų imtis atsakomybės. Mes turime kompetentingų teisininkų ir patyrusių vadovų, kurie puikiai susitvarkytų su jiems patikėta užduotimi“, - teigia G. Kirkilas.

Kaip ELTA jau skelbė, iš Teisingumo ministerijos pasitraukus Mildai Vainiutei, Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad dėl naujo kandidato į ministrus tarsis su koalicijos partneriais „socialdarbiečiais“. Tačiau jis tikina, kad ministerija neatiteks kuriai nors partijai, o bus ieškomas profesionalas.

„Kol kas net nebuvo svarstymo, kas galėtų būti, ir tarsiuosi su koalicijos partneriais“, - žurnalistams antradienį sakė S. Skvernelis.

Anot jo, jis Prezidentei ketina siūlyti, kad kol kas teisingumo ministrę pavaduotų vidaus reikalų ministras.

 

S.Skvernelis: M. Vainiutės trauktis neraginau

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad teisingumo ministrės Mildos Vainiutės trauktis iš pareigų neragino ir tai buvo jos apsisprendimas.

„Aš tikrai neraginau ministrės, tai yra jos apsisprendimas“, - žurnalistams antradienį sakė S. Skvernelis.

Jis teigė, kad M. Vainiutė „paveldėjo tikrai nelengvą sritį“, o jos pasitraukimas susijęs su tuo, kad ministerijoje reikėjo atsinaujinimo.

„Šitai ministrei tikrai negaliu turėti jokių priekaištų dėl jos sąžiningumo, padorumo, darbštumo. Galbūt komunikavimo įgūdžiai, bendravimo buvo kitokie, bet jokių priekaištų nebuvo dėl kokybės teisės aktų, dėl jos kompetencijos posėdžių metu. (...) Politikoje dažnai susiklosto tokia situacija, kad tam tikro atsinaujinimo, atsišviežinimo reikia, tai aš ministrei galiu tik padėkoti, kad ryžosi tikrai sunkiam darbui“, - teigė Premjeras.

S. Skvernelis tikino, kad viena didžiausių problemų yra Kalėjimų departamente, nes ten egzistuoja sisteminės problemos, kai sprendimus priima ne administracija, o kalinių kastos.

„Faktiškai įkalinimo įstaigos neturi jokios realios valdžios, valdo iš esmės nuteistųjų kastos, išlikęs toks pat kastų suskirstymas, adaptuotas lietuviškam modeliui. Yra situacija tokia, kad asmenys, kurie įkalinti, toliau daro nusikalstamas veikas tiek viduje, tiek išorėje. Ta sistema nelabai ir pasikeitė nuo sovietmečio“, - sakė Ministras Pirmininkas.

Jis taip pat teigė, kad M. Vainiutė paveldėjo Registrų centrą, kuris taip pat problematiškas. Paklaustas, ar tai, kad Registrų centras buvo perduotas Susisiekimo ministerijai, rodė, kad M. Vainiutė jau anksčiau nepajėgė susitvarkyti su darbu, Premjeras tikino, kad tai padaryta dėl įstaigų konsolidavimo.

Apie M. Vainiutės pasitraukimą pranešta antradienį ryte po susitikimo su Premjeru.

Ministrė pasitraukė po to, kai praėjusią savaitę Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas bei Teisingumo ministerijos auditorė Rasa Kazėnienė pareiškė, kad ministerijos vadovybė stabdo Kalėjimų departamento auditą. R. Kazėnienė tuomet teigė, kad viceministras Raimondas Bakštys bei kancleris Arūnas Kazlauskas yra tie asmenys, kurie trukdo auditui.

Po to pirmadienį R. Bakštys atsistatydino.

Dėl kanclerio Premjeras tikina, kad vadovų pasikeitimas yra naudingas, ir naujas ministras galės įvertinti kanclerio darbą.

„Aš nenoriu komentuoti auditorės pasisakymų, tą reikia vertinti, kai bus galutinės audito išvados. Noriu tik akcentuoti, kad visgi pokyčiai, kadencijos ne veltui sugalvotos, ir per ilgas užsibuvimas pareigose, vienoje institucijoje, tikrai neprisideda prie institucijos veržlumo, modernumo. Naujas ministras atėjęs galės vertinti administracijos gebėjimą vykdyti savo pareigas“, - tikino jis.

 

Iš posto pasitraukianti M. Vainiutė: Teisingumo ministerijoje reikia stipresnio žmogaus

Pasitraukianti iš pareigų teisingumo ministrė Milda Vainiutė teigia, kad darbą ministerijoje labai apsunkino tai, jog negalėjo pati formuoti asmeninio pasitikėjimo komandos, socialdemokratų skilimas ir tai, kad, atėjusi paskutinė į Vyriausybę, neformavo jos programos. Tačiau, pabrėžė M. Vainiutė, jos užimamam postui reikia stipresnio žmogaus.

Komentuodama savo pasitraukimą, teisingumo ministrė padėkojo už galimybę daugiau nei metus dirbti ministerijoje. Ji taip pat padėkojo ir ją pastaruoju metu kritikavusiai Prezidentei už pareikštą pasitikėjimą priimant į ministrės pareigas.

M. Vainiutė teigė, kad pasitraukimo priežastys yra tai, kad, jos manymu, šiose pareigose reikėtų stipresnio žmogaus, kuris drąsiau imtųsi pokyčių. „Kiek aš galėjau tiek padariau“, - pabrėžė ji.

M. Vainiutė sakė, kad sprendimą priėmė pati, be Premjero spaudimo. Ji neslėpė, kad ir anksčiau buvo įvairių vidinių minčių trauktis.

„Aš pamaniau, kad tokioje situacijoje, kokia yra dabar, - geriau pasitraukti“, - kalbėjo M. Vainiutė ir pridūrė, kad jei nebūtų praėjusią savaitę kilęs konfliktas dėl Kalėjimo departamento audito, ji dar būtų tam tikrą laiką galvojusi, kokį sprendimą priimti ir kaip spręsti esamas problemas.

Tačiau, pabrėžė pasitraukianti ministrė, ne tik politinės priežastys lėmė jos sprendimą. M. Vainiutė akcentavo, kad jos darbą labai apsunkino tai, kad teko dirbti komandoje, kurios ji pati rinktis negalėjo.

„Darbo pradžia buvo sunki, nes politinio pasitikėjimo komandoje žmonės buvo deleguoti. Aš neturėjau galimybės pasirinkti savo asmenis. Tai darbą labai apsunkino. Aš nepasakyčiau, kad tie žmonės buvo kažkaip nusiteikę, bet jei tie žmonės būtų buvę iš mano aplinkos, iš tos, kuriuos aš pažįstų, - būtų visai kitaip”, - sakė M. Vainiutė ir pabrėžė, kad tik paskutiniu metu buvo keli žmonės, su kuriais darbas buvo priimtinas. Tik su jau atsistatydinusiu viceministru Raimondu Bakšiu turėjo patirties ankstesniuose darbuose.

Taip pat darbą, pasak M. Vainiutės, apsunkino ir tai, kad ji pati nedalyvavo rengiant Vyriausybės programą - į Ministrų kabinetą Vyriausybę ji atėjo paskutinė. Katu besitraukianti teisingumo ministrė kaip svarbų darbui trikdį minėjo ir praėjusiais metais įvykusį socialdemokratų skilimą, po kurio įvyko pokyčiai komandoje.

M. Vainiutė sakė apie tolesnį politinį darbą negalvojanti ir teigė mananti, kad Premjeras su Prezidente suras tinkamą kandidatą eiti teisingumo ministro pareigas.

Kalbėdama apie ateitį, M. Vainiutė tikino, kad tikriausiai tęs akademinį darbą.

Vasario 28 d. Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas ir Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Kazėnienė išsakė kritikos teisingumo viceministrui R. Bakšiui dėl, pasak jų, vilkinimo ir trikdymo atliekant auditą Kalėjimo departamente.

R. Bakšys, kategoriškai atmetęs jam metamus kaltinimus ir pareiškęs, kad negalintis toliau dirbti, pirmadienį pasitraukė iš pareigų.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį neskubėjo vertinti ministrės darbo. Komentuodama situaciją Premjeras pridūrė, kad ne M. Vainiutės kaltė yra įsisenėjusios Kalėjimų departamento problemos ir kad būtent jai pradėjus vadovauti ministerijai, problemos buvo pradėtos spręsti.

Į Teisingumo ministerijos reikalus aktyviai įsitraukė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji kelis kartus neigiamai įvertino ministrę M. Vainiutę, teigdama, kad ši nekontroliuoja padėties ministerijoje, negeba sklandžiai organizuoti darbo ir galiausiai - yra politiškai neįgali.

Pirmadienį reaguodama į Prezidentės kritiką, M. Vainiutė teigė, kad ji „valdo situaciją“ ministerijoje.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PERGALĖ: „Multigyn“ Lietuvos moterų krepšinio čempionate šeštadienį Klaipėdos „Fortūnos“ komanda išvykoje po dramatiškos kovos 84:83 (23:22, 18:16, 25:18, 18:27) nugalėjo Vilniaus „Kibirkšties“ ekipą.
  • VIZITAS: Turkijos prezidentas balandžio 8 d. vyks į Rusiją, o tai bus jau trečias toks Redžepo Tajipo Erdogano vizitas šiemet.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
PABUDIMAS

Kaip vertinate įstatymą, leidžiantį kirsti verslo plėtrai trukdančius miškus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +7    +10 C

+5    +8 C

 

 +5    +7 C

-2   -3 C

+1 C

 

   -1 C

2-4 m/s

4-5 m/s

 

3 m/s

 

reklama
Sveikata ir grožis