respublika.lt

Muitininkai prieš kontrabandininkus

(0)
Publikuota: 2016 vasario 21 08:12:54, Aida VALINSKIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Muitininkai prieš kontrabandininkus. Stasio Žumbio nuotr.

Vieni pagrindinių kovotojų su šešėline ekonomika - Lietuvos muitinės pareigūnai, kurie saugo šalies rinką nuo neteisėtos produkcijos ir skatina legalius pardavimus, už kuriuos renkami teisėti mokesčiai į šalies biudžetą.

 

Sausio 5 d. Muitinės departamento generaliniu direktoriumi tapusio ilgamečio muitinės sistemos darbuotojo Arūno Adomėno tikslas - skaidrinti muitinės pareigūnų veiklą, ieškoti būdų, kaip užtikrinti jiems geras darbo sąlygas ir bent šiek tiek padoresnius atlyginimus.

- Kas dabar yra didžiausias jūsų galvos skausmas? - „Respublika“ klausė vyriausiojo šalies muitininko Arūno Adomėno.

- Sakyčiau - darbuotojų atlyginimų didinimas, o kartu - korupcijos išgyvendinimas. Šiuo metu naujai priimti muitinės pareigūnai, dirbantys postuose, kur didžiausia korupcijos rizika, uždirba vos kiek daugiau nei 500 eurų. Tai tikrai nėra ta suma, kuri suteiktų galimybę oriai gyventi ir neieškoti, kaip prisidurti prie atlyginimo neleistinais būdais.

Ši problema jau pradėta spręsti - pradėtos kelti labai gerai ar gerai dirbančių žemiausio rango pareigūnų kategorijos. Perkėlus į aukštesnę kategoriją, didėja ir pareigūnų atlyginimas.

- Tačiau tam reikia papildomų pinigų?

- Taip. Dar praėjusiais metais diskusija dėl to vyko Finansų ministerijoje ir yra skirta šiek tiek daugiau lėšų. Kadangi gavome didesnį finansavimą, tai ir keliame tuos žmones į aukštesnes kategorijas, jų atlyginimai šiek tiek didėja. Tačiau tai - tik tarpinis sprendimas. Esminis sprendimas yra Tarnybos Lietuvos muitinėje statuto priėmimas.

Šiandien valstybė nuėjo ne pačiu geriausiu keliu - užuot visai valstybės tarnybai vienodai proporcingai stengęsis kelti atlyginimus, Seimas leido atskiroms institucijoms skirtingai didinti atlyginimus. Nuo šių metų įsigaliojo Vidaus tarnybos statutas visoms teisėsaugos institucijoms, pavaldžioms Vidaus reikalų ministerijai, - atlyginimai didėja policijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai. Priimtas ir Specialiųjų tyrimų tarnybos statutas, kuris taip pat gerokai padidina atlyginimus Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams.

Dėl to atsiranda savotiška konkurencija tarp teisėsaugos institucijų ir Muitinės kriminalinės tarnybos - mūsų pareigūnai gauna mažesnius atlyginimus nei panašias funkcijas vykdantys kitų institucijų pareigūnai. Tad atsiranda reali grėsmė, kad mūsų tarnybos pareigūnai gali ieškotis darbo ten, kur atlyginimai didesni, kitaip sakant - pareigūnų nutekėjimas į kitas teisėsaugos institucijas.

Didinti atlyginimus ypač svarbu Muitinės kriminalinėje tarnyboje, nes tai yra pareigūnai, dirbantys kriminalinės žvalgybos srityje, o tai labai specifinė sritis. Tuos specialistus išsiugdyti ir užtikrinti, kad jie sąžiningai dirbtų - tikrai ilgas ir sunkus darbas. Kai išsiugdai tą pareigūną, kuris sugeba sėkmingai dirbti ir mažinti šešėlinę ekonomiką, atsiranda grėsmė, kad jis gali pabėgti į kitą instituciją. Taip prarasime specialistus, o juos parengti tikrai reikia ir laiko, ir investicijų.

- Neseniai paviešinta žinia apie sulaikytus šešis Vilniaus teritorinės muitinės Vaidotų geležinkelio pareigūnus, įtariamus korupcine veikla. 2012 m. Medininkuose buvo sulaikyti 33 pareigūnai. Tad kai kuriuos „specialistus“ prarandate patys išsiaiškindami korupcijos atvejus sistemoje?

- Korupcija - didelė problema, ir, ko gero, ta bėda bus išgyvendinta tik tada, kai ateis nauja pareigūnų karta. Taip, finansai čia vaidina didelį vaidmenį, tačiau ne ką mažesnį ir žmonių sąmonė. Manau, korupcija yra sovietinės okupacijos laikų pasekmė - tokia žmonių moralė, mentalitetas, mąstymo būdas likę iš tų laikų: jei tik turi galimybę, tau suteiktus valstybės įgaliojimus priimti sprendimus, tai tuo ir naudokis. Manau, ateinanti karta bus sąžiningesnė.

Tačiau ir atlyginimų dydis yra labai svarbus veiksnys šioje srityje. Pavyzdžiui, Vokietijoje naujai atėjusio dirbti muitinės pareigūno mažiausias atlyginimas - 1900 eurų, ir kiek pasikalbi su vokiečių kolegomis, niekas neatsimena, kada ten buvo užfiksuotas paskutinis korupcijos atvejis. Lietuvoje net ir mano atlyginimas tiek nesiekia.

Tokį atlyginimą gaudamas žmogus gali normaliai gyventi ir jis tikrai nenorės rizikuoti prarasti darbą darydamas nusikalstamą veiklą. Natūralu, kad tokio atlyginimo Lietuvoje šiandien nerealu tikėtis, tačiau bent kiek tuos atlyginimus būtina didinti ir kartu suteikti žmonėms viltį, kad ateityje jie dar didės. Jei net ir vilties nebus, tikrai bus sunku.

- Darbuotojų Muitinės departamentui rasti sudėtinga?

- Tikrai nelengva, nes tarnybai muitinėje taikomi tam tikri reikalavimai: reikalingas aukštasis išsilavinimas, nepriekaištinga reputacija, daugelyje pareigybių būtina turėti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, kai kuriose pareigybėse būtina atitikti tam tikrus sveikatos, fizinio pasirengimo reikalavimus. Žmonių, kurie atitiktų visus tuos reikalavimus ir norėtų dirbti muitinės tarnyboje, nėra tiek daug. Pavyzdžiui, pernai Kaune buvo skelbiamas konkursas į 15 darbo vietų, tačiau iš visų pageidavusiųjų jas užimti tinkamais buvo pripažinti tik 5.

- Kas išradingesni - muitininkai ar kontrabandininkai?

- Kaip bebūtų liūdna, manau, kad kontrabandininkai kol kas laimi šioje „rungtyje“, nors ir muitininkai neatsilieka juos gaudydami. Vis dėlto kiekvieną dieną galima sužinoti vis apie naujas kontrabandos slapstymo vietas.

Pagrindinė prekė - rūkalai. Kodėl? Todėl, kad pervežus kontrabandines cigaretes gaunamas didžiulis pelnas. Kainų skirtumas labai didelis, o pelno dydis priklauso nuo to, kaip toli į ES vakarus prekę pavyks nuvežti: pardavus Lietuvoje pelnas - 100-200 proc., nuvežus iki Vokietijos - jau dvigubai didesnis, o į Jungtinę Karalystę ar Airiją - net iki 1000 proc.

Tad pagrindinis cigarečių kontrabandos variklis yra kainų skirtumas. Skaičiuojama, kad ES šalys dėl kontrabandos per metus praranda apie 10 mlrd. eurų mokesčių.

Tačiau vis daugiau tų kontrabandinių cigarečių sulaikoma, o pernai net pasiektas visų laikų Lietuvos muitinės rekordas - sulaikyta beveik 11 mln. pakelių cigarečių.

- Dar ne taip seniai buvo populiaru į Lietuvą įvežti pigesnį kurą. Dabar tos problemos nebeliko?

- Pernai kuro kontrolė buvo sustiprinta ir atrodo, kad tą problemą pavyko išspręsti.

- Ką dar veža kontrabandininkai?

- Įvairių prekių. Dažniausiai tai netarifinio reguliavimo kontrolės srities prekės - narkotinės medžiagos, medikamentai, nykstančių gyvūnų rūšių dalys ar iškamšos, gintaro žaliava, prekės su padirbtais ir neteisėtai naudojamais prekių ženklais. Kalbant apie pastarąsias prekes, galiu pasakyti, kad užsiimame tam tikra pagalba verslui: jei matome, kad į Lietuvą mėginama įvežti kokio nors prekės ženklo produkciją, informuojame įmonės, turinčios teisę platinti tam tikru prekės ženklu pažymėtą produkciją, atstovybę, ir jų atstovai gali atvykti apžiūrėti, ar tos prekės nėra padirbtos. Jei paaiškėja, kad tai padirbiniai, verslininkai turi teisę civiline tvarka kreiptis į teismą, kad prekės muitinei prižiūrint pažeidėjo sąskaita būtų sunaikintos.

- Tačiau faktas, kad padirbiniais prekiaujama turgavietėse, net parduotuvėse. Ar tai reiškia, kad muitinė jų nepastebėjo ir leido įvežti?

- Arba muitinė praleido, arba tie padirbiniai pagaminti Lietuvoje ar kurioje kitoje ES šalyje. Pastaruoju metu, kai kontrabandininkai mato, kad rizika įkliūti muitinėje gana didelė, nusprendžia padirbinius gaminti ES viduje. Pernai Lietuvos muitinė, vykdydama kriminalinę žvalgybą ir gavusi duomenų, Šiauliuose aptiko visą žinomo prekės ženklo skalbimo priemonių fabrikėlį, panašiai buvo ir su cigaretėmis.

- Ar bausmės už mėginimą įvežti kontrabandą nuo to neatbaido?

- Priklausomai nuo kontrabandinių prekių vertės gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Tie, kurie veža cigaretes lengvaisiais automobiliais, labai gerai žino tą ribą ir stengiasi nesėkmės atveju baudžiamosios atsakomybės neužsitraukti. Vis dėlto akivaizdu, kad tos baudos ir automobilio praradimas jiems per daug nuostolių nepadaro ir nuo pakartotinių mėginimų neatbaido.


Netikėčiausi sulaikymai 2015 m.

Gyvi vėžliukai

Vasario mėnesį Medininkų kelio posto pareigūnai iš Baltarusijos atvykstančio lietuvio automobilyje aptiko 8 vėžliukus. Vyriškis nepasirūpino ne tik šių „keleivių“ dokumentais, bet ir jų kelionės sąlygomis - keli vėžliai buvo įsirausę tarp asmeninių daiktų krepšyje, o kitus pareigūnams teko rankioti po visą automobilį. Vėžliukai perduoti Lietuvos zoologijos sodui.

Cigaretės duonoje


Tą patį vasario mėnesį Šalčininkų kelio posto muitinės inspektoriai maršrutiniame autobuse aptiko duonos kepalus, „įdarytus“ cigaretėmis. Tikrinant tarptautiniu maršrutu Voronovas-Šalčininkai vykusio autobuso saloną, po sėdynėmis buvo rastas slepiamas maišas su duonos kepalais. Iš tuščiavidurės duonos išimta po beveik du blokus cigarečių be banderolių.

Gintaras degalų bake


Pernai Kybartų kelio poste muitinės pareigūnams įkliuvo Rusijos pilietis, mėginęs į Lietuvą įvežti beveik 300 kg gintaro kontrabandą. Iš vilkiko bake įrengtos slėptuvės pareigūnai ištraukė 12 pusmaišių neapdorotos gintaro žaliavos, kurios vertė daugiau nei 42 tūkst. eurų.

„Čiulbanti“ kontrabanda

Lapkritį Kenos geležinkelio posto muitinės pareigūnai keleiviniame traukinyje Maskva-Vilnius aptiko netikėtą kontrabandą - kelias dešimtis gyvų paukščių. Tikrinant traukinį, vienoje iš tarnybinių kupė už lubų apdailos buvo rasta slėptuvė. Čia aptiktos muitinei nedeklaruotos prekės - be 410 pakelių cigarečių ir 107 kg tauriųjų metalų, dar ir 13 dėžių, kuriose gabenta 60 nedidelių dekoratyvinėms rūšims priskiriamų gyvų paukščių. Cigaretės ir metalai sulaikyti, o paukščiai perduoti Lietuvos zoologijos sodui.

Cigaretės žaisluose

Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnams lapkričio mėnesį įkliuvo iš Baltarusijos vykusi moteris, kuri cigaretes slėpė ir vaikiškoje mašinytėje, ir tuščioje įvairioms buitinėms reikmėms skirtoje taroje. Iš viso rasta 241 pakelis baltarusiškų cigarečių.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s