respublika.lt

Moralė ir padorumas grįžta

(0)
Publikuota: 2014 lapkričio 26 08:02:19, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
R.Valentukevičius: Ž.Plytniko atvejis - jau įžūlumo viršūnė. Ką čia jau įrodinėti ir ginčytis.
Reikia iškart atsistatydinti. Stasio Žumbio nuotr.

Seimas antradienį naujuoju Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovu paskyrė buvusį ilgametį Seimo kontrolierių, teisininką Romą Valentukevičių. Parlamentarai išreiškė didžiulį pasitikėjimą: slaptu balsavimu jo kandidatūrą palaikė 84 politikai, tik 15 nepalaikė, 9 susilaikė. Po šios procedūros Romas VALENTUKEVIČIUS davė išskirtinį interviu „Vakaro žinioms“.

 

- Jums teks milžiniškas darbas - atgaivinti VTEK autoritetą, kuris yra prarastas. Politikai ir valdininkai dažnai nepaiso komisijos sprendimų, nors prieš gerą dešimtmetį VTEK nuomonė būdavo kone šventa...

- Aš laikausi nuomonės, kad reikia dirbti pagal įstatymus ir pagal sąžinę. Ir jokio politikavimo.

Man būtų neetiška blogai kalbėti apie komisiją. Tačiau kaip visuomenės atstovas galiu prisipažinti, kad apie VTEK veiklą nelabai girdėdavau. Todėl jos sustiprinimas yra labai reikalingas. Atėję nauji vėjai gal atneš teigiamų permainų. Tačiau dar kartą sakau, kad man neetiška vertinti, ar VTEK gerai dirbo. Nors autoritetas gal ir kiek prarastas.

- Galbūt politikai ir valdininkai turi mažiau moralės nei anksčiau? VTEK sprendimai ignoruojami net ir teismui patvirtinus, kad komisija teisi (kaip buvo buvusio Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Žydrūno Plytniko atveju).

- Per pirmąsias savo darbo komisijoje savaites aš pamačiau, kad tas reikalas su politikų ir tarnautojų morale kaip tik yra kur kas pagerėjęs. Valstybės tarnautojai, politikai labai reaguoja į sprendimus, gauname labai daug prašymų pateikti išvadą, kaip jiems elgtis tam tikrais atvejais, ar nebus interesų konflikto atlikus vienokį ar kitokį veiksmą. Domisi, deklaracijas uoliai teikia. Kai patys žmonės rūpinasi, atrodo, kad žmonėms skaidrumas yra svarbus.

Aišku, pasitaiko, kai komisijos sprendimų nepaisoma, nors pagal įstatymus privaloma elgtis kitaip. O kai ir teismai, dažniausiai pripažįstantys VTEK sprendimus teisingais, palaiko mus, tada politikui ar valdininkui tam tikra prasme užsidaro kelias piktnaudžiauti.

Ž.Plytniko atvejis - jau įžūlumo viršūnė. Jei ir VTEK pripažino, kad jis kažką pažeidė, ir teismas - ką čia jau įrodinėti ir ginčytis. Reikia iškart atsistatydinti. Tačiau ne visi taip pasielgia.

- Galbūt VTEK sprendimų nepaisoma ir todėl, kad kai kurie pažeidėjai jaučia tvirtą užnugarį ir žino, kad jų atžvilgiu bus taikomi dvejopi standartai? Štai prezidentė dėl ūkio ministrės Birutės Vėsaitės atstatydinimo pasirašė net nelaukdama etikos sargų sprendimo, ar ji pasielgė netinkamai, į Kazachstaną skrisdama privačios firmos lėktuvu, o Ž.Plytnikui leista dirbti ir po neigiamos VTEK išvados.

- Tiesiog B.Vėsaitės atžvilgiu buvo labai operatyviai priimtas premjero ir prezidentės sprendimas. VTEK išvados jie net ir nelaukė, nes ministro klausimas neatitinka VTEK kompetencijų. Tai jau ir politinis klausimas.

- Kaip keisis VTEK darbas?

- Sunku čia pirmą dieną po paskyrimo pasakyti. Kaip sakoma, reikia atsisėsti ir pagalvoti. Manau, visų pirma reikia plačiau visuomenę ir žiniasklaidą panaudoti aiškinimo prasme: kad nė vienas netinkamas atvejis nebūtų praleistas pro ausis. Kitas dalykas - reikia skleisti informaciją, mokyti, kaip galima ir kaip negalima elgtis, nes dabar daug pažeidimų gal yra ir dėl informacijos nebuvimo. Juk, pavyzdžiui, kai buvęs viceministras išeina dirbti į jam buvusią pavaldžią instituciją - čia jau yra aiškus interesų painiojimas, nes metus tokioje tarnyboje dirbti negalima. Aiškinant tai žmonėms, manau, jie mažiau klaidų darys. Juk VTEK autoritetą galima pakelti ne tik griežtais sprendimais, bet ir bendradarbiavimu bei kitais būdais.

- Galbūt anksčiau VTEK autoritetas buvo didesnis, nes joje dirbo visuomenei itin žinomi ir autoritetingi asmenys?

- Iš dalies. Bet kita vertus taip buvo ir todėl, kad VTEK prieš pusantro dešimtmečio buvo naujadaras mūsų visuomenėje ir kiekvienas į komisiją patekęs atvejis plačiai nuskambėdavo. Aišku, sprendimams papildomą svorį duodavo ir tai, kad juos priimdavo autoritetą visuomenėje turintys asmenys. Tačiau galima autoritetą išsikovoti ir kitais būdais - per aiškinimą pasiekiant, kad pažeidimų valstybės tarnyboje, kurių yra nemažai, sumažėtų. Pažeidimų daug, tik ne visada juose figūruoja svarbios pavardės. Jų gausu rajonuose.

- Kuo žemesnės pažeidėjo pareigos, tuo labiau jis paklūsta VTEK sprendimams, ar atvirkščiai: provincijos veikėjai jaučiasi karaliukais?

- Nesakyčiau, kad aukštos pareigos būtinai duoda arogancijos. Kartais kaip tik atvirkščiai - rajonuose žmonės jaučiasi karaliukais.

- Nesusidaro įspūdis, kad politikai keistais siūlymais stengiasi sumažinti VTEK įtaką, nes bijo, kad ir patys kada nors gali atsidurti VTEK akiratyje? Vien jau pakanka prisiminti siūlymą VTEK nario pareigas padaryti pagalbiniu darbu, idėją didinti VTEK narių skaičių iki lyginio - nuo 5 iki 6, siūlymą, kad sprendimai būtų priimami tik tuo atveju, jei „už“ balsuoja ne mažiau nei 5 nariai. Juk taip būtų paralyžiuojama VTEK veikla.

- Taip, tokie pasiūlymai buvo labai keisti. Beveik neįmanoma, kad komisija visada taip vieningai balsuotų. Juo labiau kad tie 5 gali ir ne visada atvykti: gal susirgo, gal atostogauja, gal užsiėmę kitame darbe, jei veikla VTEK būtų nebe pagrindinė. Tikiuosi, kad tai yra iš politikų neišmanymo, o ne dėl noro susilpninti komisijos įtaką. Tačiau sunku pasakyti, nes tada, kai tokie siūlymai atsirado, aš nuo šių reikalų buvau toli.


Istorija


VTEK kaip institucija suformuota 1999 m. rugsėjo 23 d. Į pirmąją VTEK sudėtį įėjo ir žmonės, kurių skaidrumu, sąžine ir net autoritetingumu niekas negalėjo suabejoti, todėl jų sprendimai visiems buvo šventi. Po neigiamo sprendimo pažeidėjai dažniausiai atsistatydindavo iš pareigų savu noru, o dabar VTEK sprendimai dažniausiai ignoruojami.

Pirmasis VTEK pirmininkas buvo Lietuvos teisės istorikas profesorius Vytautas Andriulis. Komisijos nariai buvo tokie autoritetingi asmenys, kaip Tautos poetu, Tautos sąžine vadintas jau anapilin išėjęs Justinas Marcinkevičius, taip pat ten pat jau pasitraukęs žinomas advokatas Algimantas Dziegoraitis. VTEK taip pat dirbo buvęs ilgametis Teisės instituto direktorius Antanas Dapšys.

VTEK autoritetas ėmė smukti prieš dešimtmetį. Ir ne vien todėl, kad joje liko vis mažiau autoritetą visuomenėje turinčių žmonių. Didelį smūgį tam sudavė ir sprendimas pirmininku paskirti Algirdą Meškauską. Šis buvo priverstas trauktis iš pareigų 2006-aisiais kilus skandalui dėl komisijos viešųjų pirkimų. Prokurorai nustatė, kad vadovas buvo šališkas priimant sprendimą, baudžiamos bylos dėl to nekėlė, pasitenkinta administracine nuobauda.


Dosjė

Romas Valentukevičius (gim. 1944 m. birželio 22 d. Varėnoje) 1971 m. Vilniaus universitete įgijęs teisininko išsilavinimą dirbo vyresniuoju referentu Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos prezidiume. 1990-1992 m. - Aukščiausiosios Tarybos priimamojo vedėjas, 1993 m. tapo Prezidentūros priimamojo vedėju. Nuo 1999 m. iki 2013 m. balandžio - Seimo kontrolierius, 2003-2013 m. - ir Seimo kontrolierių įstaigos vadovas. Apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, dviem prezidento ir viena Seimo pirmininko padėka už gerą darbą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s