Mokslininkus apkrausto apsišaukėliai

2010 balandžio mėn. 27 d. 16:01:18 Perskaitė 1743

Lietuva - tikras rojus mokslininkams, pamanytų kiekvienas, sužinojęs, kad šalyje veikia net 220 institutų. Jų skaičiaus beveik nepaveikė ekonominis sunkmetis. Kur paveiks, jei valdžia, karpydama pensijas ir pašalpas varguoliams, dosniai žarsto milijonus įvairiems institutams ir kitoms viešosioms įstaigoms už neva mokslinius tyrimus ir studijas.

Kiekvienam - po institutą

Registrų centre šiuo metu yra įregistruota 220 įvairių įstaigų, besivadinančių institutais. Pernai vasarą jų buvo aštuoniais daugiau. Net 132 iš jų yra viešosios įstaigos. Biudžetinių įstaigų statusą turinčių institutų, kurių buvo apie 50, šiek tiek sumažėjo, vienas reorganizuojamas, dar vienas - likviduojamas. Paradoksas, bet valstybė ekonominiu sunkmečiu atsisako būtent Ekonomikos instituto.

Yra tikrai reikalingų institutų, kuriuose atliekami moksliniai darbai - Chemijos, Fizikos, Lietuvių kalbos ir kt. Tačiau ką, pavyzdžiui, visuomenei duoda Žmogaus energetikos, Laisvos energijos, Malonumų ir panašūs institutai? Štai net 8 institutai skelbiasi visas jėgas atiduodantys pilietinės visuomenės ugdymui, tačiau Lietuvoje į kiekvienus rinkimus ateina vis mažiau piliečių. Ir ką veikia Pozityvaus mąstymo institutas, jei lietuviai savo gyvenimą per kiekvieną apklausą piešia vis tamsesnėmis spalvomis?

Siūlo apsivalyti

“Iš kur tiek tų institutų mažoje mūsų Lietuvėlėje? - stebėjosi Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius Romualdas Ginevičius. - Neaišku, kuo jie visi užsiima, gal nieko bendra su mokslu neturi, tik pasivadina institutu”.

Skambiu pavadinimu sudarę įspūdį, kad užsiima moksline veikla, kai kurie institutai privilioja rėmėjų ir užsakovų, tarp kurių bene dosniausias - valstybė.

“Tikrosioms mokslo įstaigoms gauti valstybinių įstaigų užsakymų labai sudėtinga, tačiau neaiškiems institutams ministerijos kažkodėl pinigų nešykšti. Tik ko verti tie tyrimai? - abejoja R.Ginevičius ir siūlo būdą, kaip apsivalyti nuo apsišaukėlių. - Užtektų įvesti institutų akreditavimo sistemą, ir visokie malonumų, turizmo ar solidarumo institutai išnyktų”.

Tyrimai be konkurso

Kaip “Respublikai” sakė Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė, Lietuvoje pilna institutų, įkurtų tik tam, kad dalyvautų kokiuose nors procesuose. Pavyzdžiui, kuria ir vykdo projektus, kuriems galima gauti Europos Sąjungos paramą.

“Kiti institutai atlieka kai kurias valstybės deleguotas funkcijas, pavyzdžiui, rengia standartus, taisykles arba vykdo įvairius tyrimus pagal valstybės įstaigų užsakymus”, - aiškino L.Graužinienė.

Naujausias Valstybės kontrolės tyrimas atskleidė, kad ministerijos švaisto milijonus už viešosioms įstaigoms deleguotus darbus, kuriuos pagal pareigybes turėtų daryti tų pačių ministerijų klerkai už savo atlyginimus.

Pastebėta, kad įvairius tyrimus valstybės institucijoms atlieka vis tos pačios įstaigos. Konkurencijos nėra, nes moksliniams tyrimams atlikti neskelbiami viešųjų pirkimų konkursai.

Pinigai - toliau nuo kontrolės

“Tačiau, kaip paaiškėjo paanalizavus situaciją giliau, tie tyrimai nėra moksliniai. O tai reiškia, kad prisidengiant tiriamaisiais darbais yra apeinamas Viešųjų pirkimų įstatymas, todėl užsakymai ir plaukia į tuos pačius institutus”, - atskleidė L.Graužinienė. Kadangi viešosiose įstaigose paprasčiau tvarkoma apskaita, pinigų panaudojimas, mažesnė atsakomybė, todėl ir ministerijoms labai paranku turėti šalia po kelias tokias įstaigas.

“Valstybės funkcijas turi vykdyti valstybės institucijos. Tuomet ir finansavimas aiškus, ir atsiskaitymas. O kai pinigai perkeliami per viešąsias įstaigas, kontrolės sistema pakrinka, net ir Valstybės kontrolė ne visur gali pasižiūrėti, kaip naudojamos lėšos”, - sakė Seimo narė.

Buvo tikėtasi, kad šią ydingą sistemą sutvarkys Saulėlydžio komisija, bet skambios kalbos ir liko tik kalbos.

“Registruosime įstatymo pataisas, kad visuose ministerijoms tyrimus atliekančiuose institutuose ir kitose įstaigose, kurias pasiekia biudžeto pinigai, būtų atlikti išorės ar nepriklausomi auditai, o kur galima, kad patikrintų Valstybės kontrolė”, - žadėjo Audito komiteto pirmininkė.

Privers laikytis viešumo

Seimo narys Kęstutis Daukšys siūlo Viešųjų įstaigų įstatymo pataisą, kurią priėmus visi pseudomoksliniai institutai ir kitos viešosios įstaigos privalės viešai atsiskaityti visuomenei: skelbti ataskaitas, nurodyti dalininkus ir jų įnašus, taip pat deklaruoti išmokėtus atlyginimus.

“Visame pasaulyje taip ir yra - viešosios įstaigos atsiskaito, - tvirtino K.Daukšys. - Jeigu aš, pavyzdžiui, skyriau savo pinigų tokios įstaigos veiklai, kaip privatus žmogus norėčiau žinoti, kaip tie pinigai naudojami”. Politiko manymu, visi žmonės, kurie paaukojo 2 proc. savo pajamų mokesčio panašioms įstaigoms, taip pat norėtų matyti, kas nuveikta už jų skirtus ar iš valstybės gautus pinigus.

“Manau, tuomet išvengtume atvejų, kai ištratinami valdiški pinigai, ir nėra jokios atsakomybės”, - įsitikinęs Seimo narys.

Romualdas OZOLAS - Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras:

Daugelį metų mus pilietiškumo mokė Atviros Lietuvos fondo maitinami institutai. Pasitarnavo išplaudami sąmonę, o iš to kilo visos kitos pasekmės. Proto plovimo mechanizmai buvo taikomi, sakyčiau, naudojant tam tikrą strategiją: pirmiausia išleista literatūra, galinti praplėsti akiratį, tik paskui žmonės apsižiūrėjo, į kurią pusę tą akiratį plečia, tuomet ir paaiškėjo tikrieji šių įstaigų tikslai.

Manau, šiandien visuomenei tikrai būtų labai įdomu žinoti, kas ir kokia apimtimi finansuoja Lietuvos laisvosios rinkos instituto veiklą ir kam tos lėšos panaudojamos. Girdėjau, kad homoseksualų teises ginanti lyga gavo didžiulę sumą savo veiklai plėtoti, netgi su ministro pirmininko pritarimu. Irgi būtų labai pravartu visuomenei žinoti, kas daroma už mūsų visų pinigus. Vilniuje stipriai reiškiasi ir Lenkų institutas. Kas žino, kas jį finansuoja, kiek finansuoja, kam tai naudojama? O kas per tinklas prie ministerijų yra sukurtas? Privačių asmenų įkurti institutai, kitos viešosios įstaigos įstaigėlės, galima sakyti, mintančios iš valstybės biudžeto. Tai nuo jų valdžiai reikėjo pradėti taupyti, o ne karpyti žmonėms pensijas.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net