respublika.lt

M.Lingė: Prezidentės prioritetai -senukai, mokytojai ir kainos

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 04 08:36:24, Paulina Levickytė, Eleonora Budzinauskienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Stasio Žumbio nuotr.

Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė iš 13 į Seimo rudens sesiją siūlomų įtraukti įstatymų iniciatyvų išskyrė tris didžiausias iniciatyvas: paslaugų didinimą senyvo amžiaus žmonėms, Švietimo įstatymo tobulinimą bei konkurencijos stiprinimą norint sumažinti produktų bei paslaugų kainas.

 

Pasak M. Lingės, šiuo metu Lietuvoje yra per 670 tūkst. senyvo amžiaus žmonių, iš jų tik vienas procentas gauna profesionalią globą bei slaugą.

„Paslaugų trūkumas senyviems žmonėms yra opi problema, ir tą signalizuoja visi demokratiniai rodikliai. Lietuvoje turime per 670 tūkst. senyvo amžiaus žmonių. Visuomenė yra senėjanti. Reikia kuo daugiau paslaugų plėtros, paslaugų prieinamumo bei savivaldybių vaidmens. Todėl reikalingi tam tikri veiksmai. Turime įvairių Valstybės kontrolės tyrimų, kad tik vienas procentas senyvo amžiaus žmonių gauna profesionalią globą ir slaugą. Prezidentės pirminis siūlymas yra pradėti nuo labai konkrečių žingsnių, kad būtų galima tą paslaugų prieinamumą didinti integruojant socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugas. Dabar šios paslaugos teikiamos atskirai su atskiromis sistemomis“, - antradienį „Žinių radijui“ sakė prezidentės patarėjas.

M. Lingė taip pat išskyrė švietimo stiprinimą. Pasak patarėjo, mokytojo profesijos prestižo stiprinimas šiemet buvo išrinktas žmonių kaip viena svarbiausių idėjų Lietuvai. Tik kas šeštas baigęs pedagogiką renkasi mokytojo kelią. Daugiau nei pusė visų mokytojų sudaro vyresni nei penkiasdešimties metų.

„Turime galvoti apie ateitį, kaip pritraukti tuos žmones. Reikia mokytojo profesiją padaryti patrauklią. Prezidentė siūlo tobulinti Švietimo įstatymą ir numatyti mokytojams kvalifikacijos kėlimą ilgalaikėmis stažuotėmis užsienyje. Kelti praktinius įgūdžius pramonės sektoriuje pagal savo specializaciją. Skatinti dalyvauti mokslinėje, kūrybinėje veiklose, kad būtų įvairios paskatos tobulėti ir įgyti įvairių praktinių žinių bei jas pritaikyti savo darbuose“, - teigė prezidentės patarėjas.

Prezidentės patarėjas pažymėjo, kad šiuo metu visuomenė nepatenkinta dėl produktų ir paslaugų kainų kilimo. Pasak M. Lingės, konkurencijos stiprinimą turime suvokti kaip efektyviausią būdą ir priemonę mažinti produktų ir paslaugų kainas.

„Konkurencijos stiprinimą turime suvokti kaip efektyviausią būdą ir priemonę mažinti produktų ir paslaugų kainas. Be abejonės, tai yra Vyriausybės atsakomybė, bet šioje vietoje ir prezidentė turi pasiūlymų, kaip įvairūs teisėkūros projektai, įvairios iniciatyvos, kurios atsiranda, privalomai būtų įvertintos konkurenciniu požiūriu, nebeatsirastų tų politinių bandymų vieniems kažką uždrausti, kitiems kažką leisti politiniais motyvais, bet kad tai būtų įvertinta labiau ir iš to poveikio konkurencijai. Reikia stiprinti vartotojų teises, didinti sąžiningą konkurenciją bei užkardyti klaidingą reklamą, kad tai iš tikrųjų neiškreiptų konkurencijos ir nenukentėtų vartotojai“, - teigė M. Lingė.

Prezidentė į Seimo rudens sesiją siūlo įtraukti 13 naujų įstatymų iniciatyvų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo į Seimo rudens sesiją įtraukti 13 naujų įstatymų iniciatyvų, kurios svarbios konkurencingų kainų užtikrinimui, mokytojų kvalifikacijos kėlimui, pagyvenusių žmonių priežiūros paslaugų prieinamumui, taip pat padės pažaboti korupciją ir didinti skaidrumą valstybės tarnyboje.

Reaguojant į augančių kainų problemą, prezidentė siūlys priemones konkurencingumui ir vartotojų apsaugai didinti. Inicijuojamos Teisėkūros pagrindų įstatymo pataisos įpareigos rengiamus teisės aktus vertinti per konkurencingumo prizmę ir taip pažabos politikų populistinius užmojus uždarinėti mažas vaistines ar steigti valstybinius verslus. Kiekvienas toks pasiūlymas pirmiausia bus pamatuotas ekonominio naudingumo matu ir turės atsakyti į klausimą, kaip tai paveiks konkurenciją, vartotojus ir kainas.

Rudens sesijoje bus teikiamos ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo bei Reklamos įstatymų pataisos. Jos ne tik stiprins sąžiningą konkurenciją, bet ir užtikrins geresnę vartotojų teisių apsaugą, kuri šiandien yra viena prasčiausių ES. Įstatymų pakeitimais siūloma sugriežtinti baudas už žmonių apgaudinėjimą ir klaidinamą reklamą, kad neatsakingam verslui net nekiltų noras meluoti pirkėjams. Bus teikiamos ir Konkurencijos įstatymo pataisos, kurios neleis nesąžiningiems verslininkams išsisukti nuo paskirtų baudų perkeliant savo verslą į užsienį ar tyčia subankrutuojant.

Siekiant pažaboti žmonių skurdinimą, prezidentė imsis konkrečių priemonių antstolių lupikavimui riboti. Antstolių grynųjų pajamų vidurkis viršija 10 tūkst. eurų per mėnesį - tai 15 kartų daugiau nei vidutinis darbo užmokestis. Atsižvelgiant į Latvijos, Estijos, Suomijos, Belgijos praktiką, Antstolių įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisomis siūloma riboti antstolių atlyginimą, numatant, kad jis neviršytų 15 proc. nuo išieškotos sumos. Taip pat numatoma būtinąsias vykdymo išlaidas susieti ne su išieškoma suma, kaip yra šiandien, o jas grįsti realiomis darbo sąnaudomis. Įstatymais bus taip pat suvaržyta antstolių savivalė atlikti perteklinius veiksmus, už kuriuos skolininkas vėliau verčiamas susimokėti. Be to, antstolių algos bus skelbiamos viešai.

Reaguodama į problemas švietimo sistemoje, prezidentė imsis iniciatyvos stiprinti mokytojo profesijos patrauklumą. Mokytojo rengimui, kvalifikacijai ir gebėjimams turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys, todėl inicijuojamos Švietimo įstatymo pataisos sudarys galimybę mokytojams kelti kvalifikaciją ilgalaikėse stažuotėse užsienyje, tobulinti praktinius įgūdžius pramonės sektoriuose, skatins juos dalyvauti mokslinėje bei kūrybinėje veikloje. Tai paskatins ir jaunus žmones rinktis mokytojo profesiją, nes šiandien tik kas šeštas pedagogo studijas baigęs studentas renkasi mokytojo darbą, o beveik pusė visų pedagogų yra vyresni nei 50 metų amžiaus. Panaši praktika taikoma Jungtinėje Karalystėje, JAV, Australijoje. Mokytojo profesijos prestižo padidinimas iki 2025 metų yra viena iš Lietuvos žmonių išrinktų šimtmečio idėjų.

Taip pat prezidentė inicijuoja Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kurios įpareigos aukštąją mokyklą sudaryti sąlygas neįgaliesiems studijuoti alternatyviais būdais. Pavyzdžiui, judėjimo negalią turintis studentas galės daugiau laiko mokytis nuotoliniu būdu. Aukštoji mokykla taip pat bus įpareigota teikti kitą neįgaliajam reikalingą pagalbą studijų metu. Ši iniciatyva padės negalią turintiems žmonėms lengviau integruotis, siekti mokslo, mažins diskriminaciją.

Kita didelė problema šalyje - paslaugų trūkumas senyvo amžiaus žmonėms. Tam prezidentė inicijuoja Vietos savivaldos, Sveikatos priežiūros ir Socialinių paslaugų įstatymų pataisas. Šiandien senyvo amžiaus žmonės yra tapę dviejų sistemų - sveikatos ir socialinės globos - įkaitais, kai dažniausiai jiems reikia abiejų paslaugų. Šiuo metu Lietuvoje yra 670 tūkst. senyvo amžiaus žmonių, o turinčių negalią senukų - per 64 tūkstančius. Norint patekti į slaugos ligoninę kartais tenka laukti net 3 mėnesius. Todėl Prezidentės inicijuojamos įstatymų pataisos leis pagyvenusiam žmogui gauti integruotą socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugą tiek namuose, tiek institucijoje.

Tęsiant vaikų globos namų reformą, numatoma didinti socialines garantijas laikiniems globėjams. Dabar laikinai vaikus globojantys asmenys mažiesiems susirgus neturi teisės gauti ligos išmokos, pasiimti nedarbo pažymėjimo vaiko slaugai. Todėl prezidentė siūlys Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisomis pakeisti šią praktiką ir įtvirtinti budintiems globėjams teisę gauti ligos išmoką už globojamus vaikus.

Tęsiant kovos su korupcija politiką, prezidentė siūlys priemones skaidrumui didinti. Inicijuojamos Darbo kodekso pataisos, kurios stiprins viešojo sektoriaus skaidrumą ir stabdys korupciją, nepotizmą. Numatoma, kad pagal darbo sutartis viešajame sektoriuje įdarbinamiems asmenims būtų organizuojamos ir viešai skelbiamos atrankos. Dabar net 70 tūkst. darbuotojų valstybės ir savivaldybių įmonėse, institucijose ir įstaigose bei valstybių ir savivaldybių valdomose įmonėse į darbą priimami be jokių konkursų.

Taip pat Seimo politinės valios laukia dar pavasario sesijoje prezidentės teiktas Teismų įstatymo projektas, kuriuo siūloma stiprinti teismų sistemą ir sudaryti prielaidas kurti tik aukštos kvalifikacijos, nepriekaištingos reputacijos teisėjų korpusą. Prezidentė Seimui pateikė ir Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo ratifikavimo projektą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s