respublika.lt

2018 balandžio 23, pirmadienis

Miręs valdininkas vertingesnis už mirusį pensininkąnuotraukos (26)

2016 gruodžio mėn. 30 d. 08:00:00
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Kitąmet ekonominė krizė pagaliau baigsis senjorams, kuriems sunkmečiu prievarta buvo nukarpytos ir taip skurdžios pensijos. Po 20 proc. nurėžtų atlyginimų dalies atgaus ir valstybės tarnautojai, pareigūnai bei teisėjai. Tačiau nelygybė tarp socialinių grupių ir toliau bado akis - net ir mirusiems valdininkams privilegijų tenka daugiau negu eiliniams piliečiams.

 

Kuopti konservatorių ir liberalų valdžios per 2008 m. kilusią ekonominę krizę privirtą košę turėjusi Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė, ko gero, tikėjosi nemenkų pagyrų ir dėkingų rinkėjų balsų už tai, kad, vykdydama Konstitucinio teismo sprendimus, 2014 m. gegužę pagaliau priėmė per krizę sumažintų pensijų kompensavimo įstatymą, o 2015 m. birželį nusprendė, kad bus grąžinama neproporcingai sumažinta atlyginimo dalis „asmenims, kuriems už darbą apmokama iš valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšų“.

Dozuotas teisingumas

Tačiau ne visi pensininkai ir ne visi biudžetininkai į minėtais įstatymais atkuriamą socialinį teisingumą „įtilpo“.

Priimant pensijų kompensavimo įstatymą, buvo apskaičiuota, kad 638 tūkst. pensijų gavėjų kompensacijoms prireiks 855 mln. litų (apie 248 mln. eurų). Tačiau 167 tūkst. valstybės vardu apiplėštų senjorų to įstatymo nesulaukė, o valdžia kategoriškai atsisakė atlyginti mirusiųjų patirtus pensijų praradimus (apie 7,5 mln. eurų) jų artimiesiems, pripažindama paveldimomis tik po 2014 m gegužės 22 d. mirusiems pensininkams priskaičiuotas kompensacijas.

Neišmokėto darbo užmokesčio grąžinimo įstatyme apie kompensacijų paveldėjimą apskritai nepasisakyta, tačiau Valstybės tarnybos departamento patvirtintose rekomendacijose dėl įstatymo taikymo jokių išlygų mirusiems iki Grąžinimo įstatymo priėmimo ir po jo nėra. Ten aiškinama, kad mirusių asmenų įpėdiniai, kreipdamiesi dėl neišmokėtos jų darbo užmokesčio dalies, turi pateikti teisę į paveldėjimą įrodantį dokumentą ar jo kopiją.

Finansų ministerijos skaičiavimais, neišmokėto darbo užmokesčio kompensavimui per 5 metus iš viso reikės apie 120 mln. eurų (2009-2013 m. dėl sumažintų atlyginimų biudžetas sutaupė apie 133 mln. eurų). Pagal įstatymą po 5 proc. kompensacijoms reikalingų lėšų kasmet įstaigos turės sukrapštyti iš savų biudžetų, likusias papildomai skirs valstybė. 2017 m. valstybės biudžete šiam tikslui numatyta 13,7 mln. eurų, iš jų ministerijoms papildomai skirta 4,52 mln. eurų, savivaldybėms - 1,7 mln. eurų, o teismams, įskaitant ir Konstitucinį teismą - 3,973 mln. eurų.

Teismai nusiplovė rankas


Pirmieji bruzdėti dėl nukarpytų atlyginimų ir valstybinių pensijų pradėjo teisėjai ir statutiniai pareigūnai. Jie kreipėsi į teismus, prašydami priteisti per krizę prarastas pajamas. Valstybinių pensijų gavėjams pavyko prisiteisti savo pinigus pirmiesiems, o dėl valstybės tarnautojų algų teismai kreipėsi į Konstitucinį teismą.

Šiam 2013 m. liepą nusprendus, kad neproporcingas valstybės tarnautojų, pareigūnų ir teisėjų atlyginimų koeficientų karpymas prieštaravo Konstitucijai, valdininkai verste užvertė teismus skundais. Vien Vilniaus apygardos administracinis teismas per keletą dienų sulaukė daugiau kaip 1,1 tūkst. prašymų priteisti kompensacijas. Didžioji tų bylų dalis nagrinėjama šiemet, nes bylos buvo jungiamos ir stabdomos, laukiant, kol bus priimtas įstatymas dėl neišmokėtų atlyginimų dalių kompensavimo. Visose bylose skundai atmetami kaip nepagrįsti, nes dėl sumažinto atlyginimo patirtų praradimų kompensavimo mechanizmas nustatytas įstatymu, tenkinti pareiškėjų reikalavimų priteisti neišmokėtą darbo užmokesčio dalį teismo sprendimu nėra pagrindo.

Kaip „Vakaro“ žinioms“ aiškino Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovė Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė, tų pareiškėjų, kurių skundus teismas spėjo išnagrinėti ir priteisė kompensacijas, bylos apeliacine tvarka keliavo į Lietuvos Vyriausiąjį administracinį teismą. Žmonėms palankius teismo sprendimus skundė Vyriausybė, ir šie vienas po kito naikinami.

Pažadai vis dar lieka

Nuo 2014 m. vasaros įstatymo pataisos, siūlančios nurėžtų pensijų kompensacijas grąžinti ir įstatymo priėmimo dienos nesulaukusių 167 tūkst. žmonių artimiesiems, Seime buvo teikiamos 5 kartus (visus kartus nesėkmingai). Paskutinįkart - šių metų spalio 18 d.

Naujai išrinktoji valdžia paskubino kompensacijų mokėjimą dirbusiems pensininkams ir žada kitąmet galutinai atsiskaityti su dar gyvais nuskriaustaisiais, tam skyrusi 81 mln. eurų. Tačiau tie nelemti 7,5 mln. eurų mirusių pensininkų artimiesiems taip ir liko kaboti. Prie šio klausimo žadama sugrįžti metų viduryje perskirstant valstybės biudžetą.


- Nejaugi net po mirties valdininkui ir paprastam piliečiui galioja dvejopi standartai?
- „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo nario Povilo URBŠIO.


- Tikrai labai keistai atrodo, kad vienu atveju kompensacijų paveldėjimas atrodo savaime aiškus, o kitu mirę žmonės ir jų artimieji laikomi tarsi trečiarūšiai. Socialinis teisingumas atkuriamas, kai valdžia nusprendžia grąžinti tai, ką iš tavęs buvo atėmusi. Bet yra kiti faktoriai - tu turi gyvas sulaukti tos dienos arba turi eiti atitinkamas pareigas. Tik tada valdžios jautrumas tave pasieks ir tu pajusi tą teisingumą.

- Darbo užmokesčio grąžinimo įstatymas apima ir teisėjų apkarpytas algas - gal todėl ten bent jau mirusiems dvejopų standartų nėra?


- Yra pagrindo manyti, kad priklauso ir nuo to, prie kurio kūno yra arčiau tas socialinis teisingumas. Matome, kad kai kurioms grupėms pademonstruojamas socialinis jautrumas ir teisingumas, o tų 167 tūkst. mirusiųjų artimieji, kurie daugeliu atvejų nėra nei teisėjai, nei politikai, nei pareigūnai, paliekami likimo valiai.

Makabriška, kad tų mirusių pensininkų sąskaita vykdomas socialinis teisingumas. Kitados Ukrainoje buvo holodomoras, tai šiuo atveju galima sakyti, kad buvo vykdomas lietuviškas holodomoras, kad kuo daugiau išmirtų pensininkų ir liktų daugiau pinigų, kuriuos valdžia maloningai grąžintų likusiems gyviems.

- Ar nebuvo suvaržytos piliečių teisės siekti nurėžtų atlyginimų grąžinimo per teismus - juk dalis valstybinių pensijų gavėjų jas prisiteisė anksčiau, negu buvo suteikta valdžios malonė?

- Nori nenori susidaro dviprasmiškas įspūdis: kai teismai pradėjo priiminėti sprendimus dėl kompensavimo ir valdžia pajuto, kad Konstitucinio teismo sprendimo vykdymas gali pareikalauti per daug išlaidų, paskubėjo pamaloninti teisėjus - buvo atkurti jų atlyginimai, kurie nebuvo numatyti biudžete. Tada teismai tapo lojalūs ir socialinis teisingumas tapo kontroliuojamas valdžios.

Bet iš neteisingumo teisingumas negimsta. Viena valdžia iš žmonių atima, kita imituoja, kad grąžina, o iš tikrųjų žmonės lieka apgauti. Neišmokėtam darbo užmokesčiui apskaičiuoti sukurta tokia formulė, kad ją pritaikius gaunamos net ir neigiamos kompensacijos. Tai ne kas kita, kaip kompensavimo imitavimas. Tai ko paskui stebėtis, kad valstybėje žmogus jaučiasi kaip svetimas. Tas pats valdininkas, su kuriuo valdžia šitaip pasielgė, po to taip pat elgiasi su pas jį atėjusiu eiliniu žmogumi. Vyksta grandininė vieni kitų žeminimo reakcija, ir žmogiškasis orumas jau tampa sunkiai besuprantama sąvoka.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (26)

 • Dekui 2017 sausio mėn. 22 d. 20:53:21

  Dekui kubiliui apvogusiam pensininkus ir pasipelniusiam paciam labiausiai
  patiko isivaizduojat man kubiliui net jokio posto zalieji nepasiule geras
  aferistas ar ne

 • Ramute 2017 sausio mėn. 03 d. 10:31:26

  2oo8m.prasidejus ekonomineisalies krizei visi dirbantieji ir pensininkai
  gelbejo sali,o valdininkai nureketave savus zmones pamirso atiduoti tai
  kas buvo paimta Tuo metu siaute reketas ir tarp nusikalstamo pasauliu.Mano
  vyras buvo pareigunas ir savo miestui atidave 48 metus,Isejes i pensija
  zuvo ne laiku 2o13m,ir n
  pensijos grazinimo nesulauke,o nuolat kalbejo,kad atgaus,ramino pats
  save.buvo seimos maitintojas.As jokia valdzia netikiu.Malonus zodziai
  p.P.Urbsio,bet jie mane nesotina.

 • Tadas 2017 sausio mėn. 01 d. 12:53:26


  Va kur lansbrazistai nuvarė socialinį teisingumą: parteicas ir miręs
  vertingesnis už dorą pilietį!

 • Juzefa Bagdonienė 2016 gruodžio mėn. 31 d. 10:18:10

  Mano pensija net taip paskaičiuota, kad net 10 metų nepriskaičiuota ,
  nes "valstybei" padedant buvo nusavinta ind. įmonė,- kuri vykdė
  milijoninius projektus,- o aš joje buvau tik VERGĖ ir BEDARBĖ! 2010m-
  jau išėjus į pensiją- jos paskaičiavo tik 571,lt!!!! Net niekada
  nedirbę gavo 650,lt! Tiesos teismuose neradau, dabar "padidino" iki
  177,€! Net nežinau ir kur ieškoti TEISINGUMO-nes juk visur dirba
  "draugai", kurie iš doro, sąžiningo ir, neduog Dieve!, gabio ir
  darbingo- viską ATIMS! Pavers nevykėliu ir ELGETA!..ir dar pakeltu tonu
  sutramdys,-kokio teisingumo nori? Žinoma,turėti nuomonę-
  nusikaltimas-kai tokio pat prasigėrėlio "BALSAS" balsuojant juk tokios
  pat vertės! Jų net pensijos yra didesnės! O tos pašalpos-tai parazitų
  klestėjimo era,-kurie net nebežino, kas yra SĄŽINĖ! Ir kam! Juk patys
  didžiausi veidmainiai ir vagys mums vadovauja ir skaičiuoja tas pensijas!
  Norisi paklausti,-kokias pensijas gauna tie,kurie 10m.pavogę mano
  verslą-ten dirbo,kai man visur buvo uždarę duris?....

 • Safyras 2016 gruodžio mėn. 31 d. 07:49:00

  Verkia politikai, kad jiems nemokamai statomi namai, butai,
  suorganizuojamos laidotuvės, statomi paminklai, nors iš savo pajamų jie
  gyveno ir gyvena 100 kartų geriau už eilnį žmogelį , o paskui stebisi,
  kad jų liaudis nemyli ir jiems reikia apsaugos...Kai mokyklos, medicina ,
  teisėsauga paverčiama pelno siekiančiomis įmonėmis, tai ir prasideda
  peštynės... Ne žinios, padėti žmonėms, bet pinigai tampa gyvenimo
  tikslas, tada gyvenimo saulėlydyje atgailauti būna per vėlu, nes nei
  meilės, nei draugystės nusipirkti negalima, tik apgailėtiną
  pakaitalą... O pasitikėjimą žymiai sunkiau atgauti, nei jo netekti..

 • valdas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 06:26:25

  KAI DIDZIAUSI VAGYS VALDO SALI,PADEDAMI DVASIU TEISMU,IS KURIOS NIEKO
  NELIKO,NEI ZMONIU,TIK PRASKOLINTA,ISVOGTA TAUTA,PALIKTA LIGONIU
  PENSININKU,NEGALINCIU PASIRUPINTI SAVIMI,TADA TURBUT GALI NUMEST ATSEIT IS
  SAVES KELIS LITUS IR MOKYT KAIP GYVENT,KA VALGYT,KAIP GYDYTIS,ISTREMTI
  ZMONES SUPRANTA KAS VYKSTA IR LIKE PRADEDA SUPRAST
  SISTEMA,"KONSTITUCIJA"...FAKTU ,NEISTRINSI,KAIP IR LIETUVOS,ATSAKYT
  REIKS...

 • visiems 2016 gruodžio mėn. 31 d. 02:15:33

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • APKALTA 2016 gruodžio mėn. 30 d. 23:50:40

  DĖL SNORO AFEROS GRYBAUSKAITĘ - JAV MARIONETĘ Į KALĖJIMĄ!!!!

 • Ta formulė 2016 gruodžio mėn. 30 d. 22:51:47

  atlyginimų grąžinimo leidžia grąžinti mažiau kaip trečdalį
  neišmokėto atlyginimo, tai koks čia grąžinimas? Pavogė ir neatiduoda,
  tai valdžios elgesys, kodėl teisiam pavogusius žmones?

 • Agnė 2016 gruodžio mėn. 30 d. 21:51:26

  Dėkoju "Respublikos" leidinių grupės vadovui V.Tomkui,visiems
  Žurnalistams,kad rašote,keliate Lietuvos vargstančių žmonių
  problemas.Tokių straipsnių delfi,lt,15min -nepamatysi.Gal todėl
  LRT spaudos apžvalgose Jūsų straipsniai beveik NESKAITOMI!
  AČIŪ,KAD ESATE,KAD GINATE TIESĄ!
  BŪKIT SVEIKI IR LAIMINGI 2017 METAIS !
  MES JUS MYLIME IR REMIAME !

 • kada 2016 gruodžio mėn. 30 d. 19:11:30

  grazinsite istarnauto laiko pensijas uz 2000-20002 metus???????????

 • UK 2016 gruodžio mėn. 30 d. 14:13:21

  Sitas bl isgama Kubilius turi buti Lukiskese! Konervu gauja ivykde
  totaliska zmoniu genocida! Visus Kenservatorius ir Komuniagas reikia kuo
  greiciau siusti i kartuves!

 • Runkelis 2016 gruodžio mėn. 30 d. 12:48:09

  Kaip mes vadiname žmogų, kuris skolinasi ir neatiduoda? Taip vadiname ir
  valstybę...

 • Gerai 2016 gruodžio mėn. 30 d. 12:08:31

  Aiškiai parašėte, kad lietuviško holodomoro vykdytojai buvo Andrius
  Kubilius ir Ingrida Šimonytė. Žinosime, atsiminsime. Tik, gerbiamieji,
  venkite tokių dalykų, kaip 1,1 tūkst.prašymų (kodėl aš pats turiu
  apskaičiuoti, kad tai 1100, kai kitur rašoma kitaip). Tai redagavimo
  brokas.

 • vil 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:55:09

  O pareigūnams,kurių pensijos buvo mažiausios,iki šiol sumažinimas
  negrąžintas ir atrodo nesiruošiama grąžinti,teismas atsakė,kad nėra
  pagrindo grąžinti,žodžiu, valstybė ištraukė pinigus iš tavo
  kišenės,tiksliau pavogė ir dar nori ,kad" valdžiažmogius"
  gerbtume,raginu visus važiuoti iš tokios Lietuvos

 • Eimantui 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:45:35

  o tamstai,jeigu UABo kasoje pinigų algos dieną nėra, nereikia visai
  atlyginimo mokėti

 • Julius Janonis 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:31:27

  Neverkit pas kapą.

 • valdas 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:31:20

  VAGIA,O NE GRAZINA,LEIDZIA NAUDOTIS LIETUVIU PINIGAIS
  VAGIMS(BANKAMS),VIETOJ TO,KAD JUOS INVESTUOTU I LIETUVA,ZMONIU GERBUVI,DEL
  TO ZMONES BEGA IS SALIES,NES BIUDZETAS KIAURAS,PRAVALGOMAS,MOKAMOS SKOLOS
  PADARYTOS "KUBILU","SIMONYCIU"...

 • EIMANTAS 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:29:36

  Manau, kad per krizę nurėžtų algų ar pensijų nei vieniems, nei
  kitiems nereikėjo ir nereikia grąžinti. Tas pats pensijų grąžinimas,
  mano galva, nebuvo išvis reikalingas, kiek „Sodra“ surenka tuo metu
  pinigų, tokias pensijas ir turi išmokėti.

 • Genius 2016 gruodžio mėn. 30 d. 10:02:44

  Neteisinga, kad mirusių teisėjų artimiesiems bus išmokėti pinigai, o
  mirusių pensininkų artimiesiems - ne. Juk visi pensininkai, išėję
  anapilin, kažkada gyveno, dirbo ir uždirbo. Kai žmonės ateina į
  valdžią, pasidaro dievaičiai, o eiliniam žmogui - nieko.

 • pensininkas 2016 gruodžio mėn. 30 d. 09:50:23

  aciu p. kubiliui, kiek jau nuvare i kapus

 • Luiza 2016 gruodžio mėn. 30 d. 09:36:31

  Aš, kaip pensininkė, visada palaikau pensininkus ir jų interesus, o ne
  kitų. Pavyzdžiui, teisėjų ir algos didelės, ir jie gali atgauti
  sumažintus per krizę atlyginimus, o paprastas pensininkas negali taip
  greit.

 • VIRGINIJA 2016 gruodžio mėn. 30 d. 09:00:55

  Įstatymus kuria žmonės ir tie įstatymai žmonėms turi būti vienodi, o
  dabar išeina, kad vieniems vieni standartai, kitiems kiti. Man gaila
  mūsų valstybės.

 • Kelmas 2016 gruodžio mėn. 30 d. 08:43:13

  Ponas Povilas Urbšys ,,pamiršta'',kad ir ,,valstiečiai'' didindami
  pensijas NEPROPORCINGAI [indeksavimas turėtų būti visiems vienodas nr
  procentais o konkrečia suma] pamalonina valdininkėlius,o mažiausias
  pensijas gaunantys vėl lieka už borto.
  Nors tai ir PRIEŠTARAUJA Konstitucijai bet ,,runkelio''balsas į dangų
  neina.
  Primenu ponui Urbšiui,kad Teisėjas GALI kreiptis į Konstitucinį
  Teismą,o mažiausią pensiją gaunantis ,,runkelis'' ne.
  Taigi viena šnekam ,,mažinsim atotrūkį tarp daugiausia ir mažiausia
  gaunančių'',o daro kitaip t.y. DIDINAM.
  Primena TS -LKD partiją kalba vieną daro kitą.
  Tikėjausi daugiau.Gaila.

 • Nijolė 2016 gruodžio mėn. 30 d. 08:24:19


  Mano pačios mama prieš porą metų mirė, anksčiau, kai
  pasižiūrėjome, ką mes galėjome atgauti padavę valstybę į teismą,
  tai supratome, kad neapsimoka, nes išleisi teismams vos ne daugiau. Ir
  nieko nedarėme. Tai mama ir neatgavo nieko.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • LYGU: Lietuvos futbolo A lygos devintojo turo rungtynėse sekmadienį vicečempionas Vilniaus „Žalgiris“ namuose sužaidė lygiosiomis 1:1 (0:1) su Kauno „Stumbro“ ekipa.
 • SUKČIUS: iš 1938 m. gimusios panevėžietės, telefonu paskambinęs vyriškis šeštadienio rytą apgaule išviliojo 13 800 eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Ar lengva Lietuvoje auginti vaikus?

balsuoti rezultatai

Ką manote apie kultūros padėtį Lietuvoje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0   +3 C

   +6  +8 C

 

   +6   +8 C

  +12   +16 C

   +9  +13 C

 

   +9   +13 C

  6-12 m/s

    8-13 m/s

 

     8-13 m/s

 

USD - 1.2309 PLN - 4.1677
RUB - 75.7375 CHF - 1.1970
GBP - 0.8761 NOK - 9.6050
reklama
Vėlykė 2018