respublika.lt
 

Ministrui reikėjo, kad nebedirbčiaunuotraukos (24)

2019 sausio mėn. 17 d. 12:45:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Per pastaruosius keletą mėnesių iš Sveikatos apsaugos ministerijos išėjo ne vienas aukšto rango darbuotojas. Visi pasitraukusieji išėjo neva savo noru. Nežinia, kaip ten su jų norais, bet ministerijos aiškinimas trumpas: norima atnaujinti komandą, imtis naujų iššūkių. Vienintelė ministro patarėja korupcijos prevencijos klausimais dr. Nendrė Černiauskienė buvo paprašyta išeiti ir viešai apkaltinta netinkamu pareigų atlikimu. Apie jos „išvarymą iš rojaus“ „Vakaro žinios“ kalbėjosi su pačia N.Černiauskiene.

×
nuotr. 7 nuotr.
Kuo gi neįtiko N.Černiauskienė A.Verygai? Arūno Bernacko koliažas

 

- Kada ir kaip pradėjote dirbti ministerijoje? Buvote politinio pasitikėjimo darbuotoja. Pakvietė pats ministras?

- Ne. Buvo skelbimas viešojoje erdvėje, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ieško komandos nario, būtent korupcijos prevencijos srityje. Šį darbą dirbu jau 16 metų. Nuo 2003 m. dirbau Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT). Išėjusi iš ten maniau, kad prie šios temos daugiau negrįšiu. Užsiėmiau kita veikla: teikiau teisines konsultacijas, skaičiau paskaitas. Bet kolegos pakvietė mane dirbti, nes žinojo, kad turiu lektorės, strateginio planavimo, valdymo patirties. Pagal keliamus kandidatui reikalavimus Lietuvoje tokių galėjo būti penki. Kaip vėliau paaiškėjo, kandidatų buvo apie 40. Buvau pakviesta pokalbio, po mėnesio pasiteiravo, ar sutinku dirbti. STT patikrinus mano duomenis, 2017 balandžio 4 d. pradėjau dirbti.

- Kodėl buvote atleista - apkaltinus jus nesugebėjimu dirbti, organizuoti mokymus?

- Manau, kad mano atleidimo priežastis - ne rezidentų mokymai, kaip skelbiama. Juo labiau kad man apie pasitraukimą iš tarnybos buvo pasakyta jau lapkričio pradžioje, o nepasitenkinimo dėl mokymo kursų atsiliepimai feisbuke pasirodė tik gruodžio pradžioje. Atleidimo priežastis, ko gero, gilesnė ir platesnė. Čia reikėtų kalbėti apie sisteminę korupciją. Paviešintus atvejus apie įsivaizduojamas problemas, su kuriomis neva nesusitvarkiau, pirmiausia sužinojau iš spaudos. Ministras niekada nesakė man, kad nesusitvarkoma su darbais, kad trūksta lyderystės. Priešingai - šioje srityje (antikorupcijos - aut. past.) ministerijoje, iki man ateinant, nebuvo darbuotojų. Subūriau komandą, kuri vėliau buvo performuota į skyrių. Pakviečiau dirbti žmones, turinčius didelę patirtį. Visas numatytas valstybines programas įgyvendinome tiek, kiek siekė mūsų kompetencija.

Kaip jau minėjau, triukšmas dėl projekto kilo gerokai vėliau, negu ministras pasiūlė man pasitraukti iš pareigų. Man keista, kad mane įvardija asmeniu, kaltu dėl projekto nesėkmių. Nei aš skirsčiau lėšas, nei samdžiau lektorius. Paskutinę mano darbo dieną - gruodžio 31-ąją - buvo organizuotas ministerijos atstovų, Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) ir paslaugos teikėjo - „Jostros“ - atstovų susitikimas. Dalyvavau jame. Girdėjau išsakytus priekaištus. JGA pasisakė tik dėl lektoriaus dėstymo kokybės, tą jie akcentavo visuose pranešimuose. Labai daug etapų, kol programa įgyvendinama, todėl kalbėti apie kažkokią asmeninę mano kaltę yra neprofesionalu.

- Bet būtent jus apkaltino neprofesionalumu.

- Kalbant apie šią istoriją, turbūt reikėtų pasakyti: ministre, nebemeluokite. Juk iki paskutinės darbo dienos man buvo skiriamas priedas prie atlyginimo. Jei būčiau blogai dirbusi, priedas nebūtų skiriamas. Atvirkščiai, buvau skatinama. Už viršvalandžius, už padidintą krūvį. Kai pranešė, kad būsiu atleista, paklausiau, kiek turiu laiko, nes mes darbus planuojame daugiau kaip du mėnesius į priekį, o gruodį darbas vyksta ypač intensyviai, nes tą mėnesį minima tarptautinė antikorupcijos diena, planuojamos įvairios konferencijos, diskusijos. Pavyzdžiui, su M.Romerio vardo universiteto specialistais kalbėjomės, kaip ateinantį dešimtmetį planuojame vykdyti korupcijos prevenciją - susirinko daugiau kaip 100 žmonių.

- Korupcija - juk ne tik atnešta saldainių dėžutė ar keliasdešimt eurų?


- Reikia kalbėti apie sisteminę korupciją, kuri įsišaknijo jau labai seniai, kalbėti apie dvi Lietuvas. Viena jų - čia gimę ir augę, sąžiningai dirbantys Lietuvai, tyliai rezistuojantys. Kita Lietuva - okupacinė Lietuva, tai tie, kurie atėjo kaip užkariautojai ir neišėjo. Jie sukūrė sistemas, kaip valdyti kitus, kaip iš tų sistemų uždirbti didelius pinigus. Jei pažvelgtume istoriškai - visada vyko kova tarp Vilniaus ir Kauno medikų. Dėl įtakų zonų. Struktūros, kurios išliko nuo okupacinių laikų ir per kurias ateina pinigai. Dėl kurių kariaujama ir kurių mes neturime. Neturime visiškai nemokamo gydymo, už daugumą procedūrų reikia mokėti, neturime nemokamo dantų protezavimo, nemokamo sąnarių protezavimo, apšviestų gatvių, kad būtų išvengta traumų, stadionų prie mokyklų. Viso to neturime, nes veikia dvi skirtingos Lietuvos. Todėl reikia kalbėti apie sisteminę korupciją.

- Iš ministerijos pasitraukė jau ne vienas. Savo noru. O jūs, prabilusi apie korupciją, buvote, galima sakyti, viešai išvaryta.

- Kai man pasiūlė pasitraukti, paklausiau, kokia bus vieša formuluotė dėl mano atleidimo. Buvo pasakyta, neva turiu kitų gyvenimo tikslų ir iššūkių. Iki paskutinės dienos nemaniau, kad formuluotė bus tokia nekorektiška, neetiška ir „neskani“. Jokių priekaištų nebuvo - ir staiga tokia žinia. Kaip žmogus, tikėjausi, kad man bus pasakyta: „Ačiū, viso gero.“ Žinau, kaip buvo pasielgta su anksčiau atleistais darbuotojais.

Mačiau tiek Aušros Bilotienės atleidimą, tą dieną buvau šalia jos, tiek Dano Bakšos (2017 m. lapkritį iš pareigų pasitraukė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Motiejūnienė-Bilotienė ir patarėjas Danas Bakša - aut. past.). Mačiau, kaip prof. Gintarė Šakalytė, viceministrė, buvo „patraukta“. Įprastai pirmiausia paskelbiama apie atleidimą, neva jie traukiasi savo noru, o po to žmonės prievartaujami pasirašyti prašymą. Mano atveju buvo pasielgta kitaip: pirma paprašyta išeiti, o po to „apdergta“. Ar būtų taip „apdergta“, jei būčiau išėjusi pati... Nežinau. Gruodžio mėnesį jau jaučiau kylančias įtampas - ypač dėl to projekto. Buvo ieškoma kalto. Pasirinkau variantą ne bėgti nuo problemos, o ją išspręsti, nes išspręsti buvo galima labai paprastu būdu, daug nieko neaiškinant ministrui. Bet ministras buvo kategoriškas, nes jam labai reikėjo, kad aš nuo sausio 1 d. nebedirbčiau. Lyg būtų kažkam pažadėjęs.

- Gal kažkam labai reikėjo jūsų išėjimo?

- Tikrai taip. Kodėl kalbu apie dvi Lietuvas? Sistemos, tos struktūros, kurios seniai nusistovėjusios, apima visas sritis. Visose srityse yra paruošti kadrai. Net ateinantiems rinkimams jau yra parengti asmenys, kurie priiminės politinius sprendimus. Tokiems sprendimams vadovauja tam tikros grupuotės. Todėl personalo politikoje yra grupė žmonių, kurie „pastato“ ministrą, priima sprendimus, kas ir kiek ilgai dirbs jo komandoje, ir kas bus po to, jei priimti sprendimai bus nepatogūs. Mano patraukimas su tokia „iškaba“ buvo, matyt, nuspręstas. Tikriausiai manyta, kad pašalinta tokiu būdu, nebegalėsiu niekur įsidarbinti: darbdavys į mane žiūrės kreivai. Priimant mane į darbą nebuvo įvertinta, kad esu stipri atsekti ir vertinti korupcines sistemas. Gal buvo manyta, kad dirbsiu su formaliomis vyriausybinėmis programomis, kur suplanuotos priemonės ir tereikia „atsirašinėti“. Mes įėjome į gilią, sisteminę korupciją. „Užgriebėme“ tik nedidelę jos dalį, bet pasidarėme pavojingi. Esame sustabdę ir kai kuriuos neskaidrius projektus, teisės aktus ir kai kurių žmonių atėjimą. Kartais mus tiesiog apeidavo, todėl ne viską suspėjome padaryti.

- Ką ketinate veikti toliau?


- Kol kas norėčiau sustoti ir pailsėti, bent iki kovo mėnesio, nors buvę darbdaviai iš karto pasiūlė dirbti. Nes man ministras neleido pasinaudoti susikaupusiomis atostogomis. Jam reikėjo, kad nurodytu metu išeičiau, todėl man tik piniginę kompensaciją išmokėjo. Nuėjusi į darbo biržą sužinojau, kad net neturiu bedarbio statuso: darbdavys, t.y. ministerija neįkėlė mano duomenų. Todėl net į nemokamą gydymą negaliu pretenduoti. Tačiau liksiu prie antikorupcinės temos, nes sužinojau daug.

***

Kadangi ministras Aurelijus Veryga su žiniasklaida bendrauti nėra linkęs, tad atsakymus už jį rezga jo patarėjos. Po dviejų dienų laukimo, „Vakaro žinios“ iš Sveikatos apsaugos ministerijos sulaukė tokio atsakymo:

„Su buvusia ministro patarėja N.Černiauskiene, kaip ir su kitais vadovybės nariais, buvo nuolatos bendraujama darbiniais reikalais. Ne kartą buvo keliami klausimai dėl vėluojančių darbų ir prašyta spręsti šią problemą kartu pasitelkiant ir korupcijos prevencijos specialistus. Deja, laikas parodė, kad norimo rezultato pasiekti nepavyko, todėl darbo santykiai nutrūko. Ministro patarėja (atstovė spaudai) Lina Bušinskaitė-Šriubėnė nėra ir nebuvo įtraukta į korupcijos prevencijos projektus, kurie sulaukė didžiulio neigiamo atsiliepimo. Šie netinkamai vykdyti projektai tėra vienas iš netinkamos lyderystės pavyzdžių, kurios pritrūko ir kituose darbuose.

Buvusiai ministro patarėjai, kaip ir bet kuriam kitam darbuotojui, išeinant iš darbovietės buvo sumokėta už nepanaudotas atostogas. Tai numato įstatymai, tad jais ir buvo vadovaujamasi.

Kol kas kito patarėjo, atsakingo už korupcijos prevenciją, ministras dar neturi.

Šiuo metu mokymai gydytojams rezidentams yra sustabdyti, kad galėtume patobulinti jų turinį ir jauniesiems medikams pateikti kokybišką, jų poreikius, reikalavimus, šiuolaikišką problemos suvokimą atitinkančią medžiagą. Šiame procese dalyvauja tiek Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek Jaunųjų gydytojų asociacijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovai. Kai tik bus rastas bendras visus tenkinantis sprendimas, projektas bus tęsiamas. Esame dėkingi gydytojams rezidentams už išsakytą nuomonę ir galimybę pagerinti mokymų kokybę.“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tikite, jog Punios šilą reikia kirsti?

balsuoti rezultatai

Ar žinotumėte, kaip elgtis atominės avarijos atveju?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +10 C

 +10 +11 C

 

 +12 +14 C

+22 +24 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

0-2 m/s

 0-3 m/s

 

0-5 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis