respublika.lt

Ministerijoje apsigyvenusi pedagogė L.Bručkienė: Tai kova jau ne dėl mokytojų algų

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 07 13:49:11, Edita GUDAVIČĖ, „Vakarų ekspreso" žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
L. Bručkienė. Irmanto SIdarevičiaus nuotr.

„Keistesnio siurrealistinio vaizdinio nesu regėjusi niekada. Ir tokios jausmų amplitudės per vieną dieną niekada gyvenime nebuvo“, - pripažįsta jau visą savaitę Švietimo ir mokslo ministerijoje praleidusi Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Lilija Bručkienė.

 

Trečiadienį telefonu susisiekus su mokytoja, ji džiaugėsi, kad dar turi šią ryšio priemonę su pasauliu. „Televizorių mums jau atjungė, neturime ir interneto“, - kaip pamažu stengiamasi susidoroti su ministerijoje likusiais pedagogais, pasakojo L.Bručkienė.

- Lilija, rašote, jog esate tarsi patekusi į areštinę. Taip ir jaučiatės?

- Dabar, kai aiškiai žinome, kad išėję iš Švietimo ir mokslo ministerijos pastato atgal grįžti nebegalėsime, tikrai esame tarsi įkalinti.

- Įsivaizduoju, kad savaitę pagyvenus tokiomis sąlygomis gali ir nervai pakrikti.

- Turbūt tie žmonės, kurie elgiasi taip, kaip elgiasi, to ir siekia - kad mes palūžtume, išsibalansuotume, išsigąstume ir tiesiog pasitrauktume.

- Kai praėjusį trečiadienį atvykote su kitais pedagogais į Švietimo ir mokslo ministeriją, buvote pasiruošusi, kad teks čia užsibūti?


- Juokaujate? Niekas to neplanavo. Mes tiesiog atvykome į Seimo Švietimo ir mokslo komitetą ir sykiu nuėjome į ministeriją susitarti dėl derybų laiko. Tikėjomės tą patį vakarą išvykti namo, bet išėjo, kaip išėjo.

- Žodžiu, likote ministerijoje taip, kaip stovite?

- Pirmosiomis dienomis dar mums leisdavo išeiti ir vėl sugrįžti. Tad galėjome pasikeisti su kitais pedagogais arba nors trumpam pakeisti aplinką, nuvažiuoti pas artimuosius Vilniuje, kad ir išsimaudyti. O šiuo metu mums aiškiai pasakė, jei išeisime, mūsų niekas nebeįleis.

Gerai, kad jau patį pirmąjį vakarą žmonės prinešė mums miegmaišių, tad pasitiesę ant grindų ir miegame. Yra keletas pripučiamų čiužinių, tad įsitaisome kas kur. Po nakties susitvarkome daiktus taip, kad koridoriuose neliktų nė vieno mūsų buvimo ženklo.

- O kaip maitinatės?

- Antrąjį vakarą, kai buvo užrakintos durys į ministeriją, žmonės kone visą naktį iš visos Lietuvos mums vežė maistą: vandenį, kavą, sultis, daržoves, vaisius, ūkininkai vežė netgi karštą maistą. Ar dabar nebus pasakyta, kad nieko daugiau su maistu neįleis, mes nežinome. Taisyklės čia keičiasi kelis kartus per dieną, negalime prognozuoti, kas bus toliau.

- Bet jėga prieš jus nebuvo panaudota?


- Kol kas ne. Bet tai, kad mus prilygina teroristams ar grobėjams, palieka erdvę pamąstymams, kad mums grasinama smurtu. Juk su teroristais paprastai kontaktuoja aukščiausio lygio karinės struktūros. Kai labai aukšto rango pareigūnai kalba tokiais žodžiais apie mokytojus, tai galima suprasti kaip grasinimą panaudoti būtent tokio lygio ir profesionalumo pareigūnus, kad mus išvestų iš šių patalpų.

- Ar teisingai suprantu, kad trauktis kol kas neketinate?

- Į šią problemą reikėtų pažiūrėti plačiau. Išaiškėjo, kad mūsų valstybei iškilusios realios grėsmės. Aukščiausio lygio pareigūnai imituoja derybas, nesišneka su streikuojančia profsąjunga, o būtent gebėjimas streiko metu vesti derybas yra garantuotas ir Konstitucijoje, ir Darbo kodekse. Vadinasi, šiuo atveju yra oficialiai ir viešai pažeidinėjama Konstitucija. Kalbos, kad vietoje streikuojančiųjų paims dirbti kitus mokytojus - akivaizdūs Darbo kodekso pažeidimai. Tai visiškas teisinis nihilizmas.

Nors yra iškelti konkretūs reikalavimai, iš tiesų dabar jau reikia kalbėti apie kur kas sunkesnes problemas, nes tai beprecedentis atvejis. Demokratijai iškilo grėsmė. Todėl mes ir kreipėmės į prezidentę.

- Ar bent nutuokiate, kiek dar laiko teks „gyventi“ ministerijoje?

- Tai būtų sunku prognozuoti, nes mes net nežinome, kaip situacija keisis po valandos. Esame nusiteikę būti čia tiek, kiek reikės. Dabar kalbama jau ne apie švietimą ir mokyklą. Žmones dėl idėjos uždarydavo ir į kalėjimą, ir į Sibirą ištremdavo. Manau, šita kova dabar vyksta idėjiniame lygmenyje. Kova už tai, kuria kryptimi suks mūsų valstybė. Ar ji liks demokratinė, ar valdymo forma bus pakreipta kitaip? Jeigu dabar nereaguojama į vieną profesinę sąjungą, vadinasi, visų profsąjungų judėjimai netenka prasmės.

- Jaučiate stiprų visuomenės palaikymą?


- Kartais valandai išjungiu telefoną, o kai jį vėl įsijungiu, negaliu patikėti, kiek daug sulaukiau palaikymo žinučių. Ir ne tik iš klaipėdiečių - žmonės rašo iš visos Lietuvos. Manau, kad ir žmonės suprato, kad tai kova jau ne dėl mokytojų algų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s